گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سرگرمی / گردشگری / آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا
loading...

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا

 شاید بیشتر مردم آبشارهای زیبای نیاگارا یا ویکتوریا را بشناسند. اما آبشارهای زیبا و بزرگ دیگری نیز در نقاط مختلف جهان وجود دارند که احتمالا حتی نام آنها را نیز نشنیده اید. ما در این مطلب 14 آبشار بسیار زیبا در سراسر دنیا را برایتان انتخاب کرده ایم. بدون شک، آبشارهای زیبای بی شماری در دنیا وجود دارند. اما نام بردن از همه آنها آسان نیست.

شاید برایتان جالب باشد بدانید آبشار چگونه شکل می گیرد. سنگ‌های بستر رود، به‌آرامی فرسایش می‌یابند. رودهای بزرگ، از روی سنگ‌های مختلفی می‌گذرند. بعضی از سنگ‌ها، سخت تر از سنگ‌های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی‌یابند. بعضی دیگر، به‌راحتی فرسایش می‌یابند. هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ‌های سخت وارد جایی شود که سنگ‌ها نرم‌ترند، احتمال دارد در محل برخورد این دو نوع سنگ، آبشار تشکیل شود، یعنی آب نمی‌تواند سنگ‌های سخت را حفر کند، اما سنگ‌های نرم را که در زیر قراد دارند از بین می‌برد و به ‌اصطلاح زیر سنگ‌های سخت را خالی می‌کند. گاهی وسعت این محل خالی شده به اندازه‌ای است که افراد می‌توانند از پشت آبشار عبور کنند.

1. آبشارهای Detian

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای ایران

منظره این آبشارها فوق‌العاده است و آدم دوست دارد همه روز خود را در میان این طبیعت شگفت‌انگیز و صدای آرامش‌بخش آب سپری کند. این آبشار بین چین و ویتنام قرار دارد.

2. آبشارهای Kaieteur

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار کائتور  آبشاری است که در گویان واقع شده است.

3. آبشارهای Yosemite

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

آبشار یوسیمیتی، آبشاری است در کشور ایالات متحده آمریکا که ۷۳۹ متر ارتفاع دارد. این آبشار بیستمین آبشار بلند جهان است. این آبشار در پارک ملی یوسیمیتی قرار دارد.

4.  آبشارهای Angel

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار آنجل، طولانی‌ترین آبشار دنیا به ارتفاع ۹۷۹ متر است که در میان جنگل‌های دورافتاده پارک ملی کانایما در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا جای دارد. چون این آبشار در جنگل های انبوه قرار دارد، تا دهه ۱۹۳۰ که دولت ونزوئلا به جست‌وجو با هواپیما نپرداخته بود، ناشناخته بود. نام این آبشار برگرفته شده از نام جیمز آنجل، کاوشگر آمریکایی است که هواپیمای خود را نزدیک این آبشار بعد از شناسایی در سال ۱۹۳۵ میلادی فرود آورد.

5.  Seljalandsfoss

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای ایران

آبشار سلیالاندفوس، آبشاری است که در کشور ایسلند واقع شده ‌است و بلندترین ریزشگاه آن ۶۰ متر ارتفاع دارد. حوضه آبریز این آبشار، رود روت است.

6.  آبشارهای Rhine

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار راین، آبشاری است به پهنای ۱۵۰ متر که در کشور سوئیس واقع شده‌است و بلندترین ریزشگاه آن ۲۳ متر ارتفاع دارد. حوضه آبریز این آبشار، راین (رود) است که میانگین سرعت جریان سالیانه آن، ۴۷۵ مترمکعب بر ثانیه است.

7.  آبشارهای Jog

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

آبشار جاگ، آبشاری است که در کشور هند واقع شده‌است و بلندترین ریزشگاه آن ۸۲۹ متر ارتفاع دارد. حوضه آبریز این آبشار، رود شاراواتی است.

8.  Plitvice

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک از شانزده دریاچه تشکیل شده ‌است و یکی از مکان‌های توریستی قدیمی در کرواسی است. این دریاچه‌ها توسط سه کوهستان بزرگ محاصره شده‌اند و آب آنها نیز از همین کوهستان‌ها تامین می‌شود. دریاچه در سطح بالاتر و ۴ دریاچه در سطح پائین قرار گرفته‌اند که بوسیله آبشارها و رودخانه‌های زیبا به هم متصل می‌شوند و منظره ایی غیر قابل باور را به صورت طبیعی می‌سازند.

9.  آبشارهای Victoria

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار ویکتوریا آبشاری است طبیعی در جنوب قاره آفریقا که روی رودخانه زامبزی و بر روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. آبشار ویکتوریا با ارتفاع ۱۰۸ متر، عریض ترین آبشار جهان شناخته می‌شود. همچنین عرض دو سوی آبشار ویکتوریا به ۱۷۰۰ متر می‌رسد. دیوید لیوینگستن، کاشف مشهور اسکاتلندی در سال ۱۸۵۵ میلادی، اولین کاشف غربی بود که آبشار ویکتوریا را پیدا کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید. این آبشار در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا» خوانده می‌شود که به معنی «مه خروشان» است.

10. آبشارهای Gullfoss

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار گولفوس، آبشاری است که در ایسلند واقع شده و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۳۲ متر است.

11. آبشارهای Iguazu

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان
آبشار دیوساگو، آبشاری نعلی‌شکل به‌طول ۲٬۷ کیلومتر واقع در رود ایگواسو در مرز آرژانتین با برزیل است. نام این آبشار به معنای «آب بزرگ» است.

12. آبشارهای Niagara

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشارهای نیاگارا به مجموعه سه آبشار گفته می‌شود که در مرز آمریکا و کانادا در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا جای دارد. این آبشارها در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا قرار دارد.

13.  Dettifoss

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان

 

آبشار، آبشاری است به پهنای ۱۰۰ متر که در کشور ایسلند واقع شده‌است و بلندترین ریزشگاه آن ۴۵ متر ارتفاع دارد. حوضه آبریز این آبشار، رود یوکولسا آ فیولوم است که میانگین سرعت جریان سالیانه آن، ۱۹۳ مترمکعب بر ثانیه است.

14. آبشارهای Sutherland

 

آبشارهای شگفت انگیز و زیبای سراسر دنیا,زیباترین آبشارهای جهان
آبشاری است که در نیوزیلند واقع شده و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۵۸۱ متر است.

loading...

8 دیدگاه ها

 1. آبشار گولفوس و آبشار سلیالاندفوس در ایسلند نماهای زیبایی داره … اما شاید بهترین آبشار از دید جذب گردشگران همون نیاگارا باشه که مابین مرز هر دو کشور آمریکا و کانادا قرار داره .. در ایران هم آبشار لاتون بلند ترین آبشار ایران هستش ظاهرآ ..البته در ناحیه شمیران آبشار دوقلو (شیر پلا) ( که از مسیر کوهنوردی دربند باید کوهپیمایی کرد ) هم آبشار زیبایی وجود داره

 2. آبشار راین سوئیس Der Rheinfall یکی از زیباترین آبشارهای جهانه و علت اون هم عرض زیاد آبشاره که حدود 150 متره و وقتی آب با فشار از این عرض عبور می کنه منظرۀ زیبایی رو بوجود می یاره.
  به نظر من زیباترین منطقه سوئیس دهکدۀ Stechelberg که در دامنۀ کوهای یونگ فراو Jungfrau که به فارسی به معنای زن جوانه قرارداره. در دامنۀ این کوه هم قصر یخ قرار داره که از جاهای بسیار دیدنی این منطقه است مجسمه های یخی به اشکال مختلف. خرس های قطبی یخی که روی یه نیمکت نشستن و مردم در کنارشون می شینن و عکس می گیرن و همینطور اسکیموهایی که صورتشون خالیه و بچه ها پشتش می استن و عکس یادگاری می گیرن.
  دهکدۀ اشتشلبرگ در ارتفاعات برن آلپه و بوسیله تله کابین به دهکدۀ مجاور که مخصوص اسکیه متصل می شه.در این دهکده آبشارهای زیادی وجود داره که مناظر زیبایی رو هم بوجود می یاره. بلندترین آبشار سوئیس Staubbach هم در این دهکده قرار داره که فکر می کنم 300 متری ارتفاع داشته باشه. از نظر اسکی هم سوئیس خیلی مجهزه و به لباس اسکی بازا دستگاهی متصل می شه که اگه زبر بهمن بمونن گروه امداد ونجات سوییس که در دنیا معروفه مخصوصا سگ های ورزیدنشون بتونن از امواج دستگاه فرد حادثه دیده رو سریع پیدا کنن.
  در ضمن بلندترین کوه سوئیس ماترهورن که خیلی در سوئیس معروفه و باید عکس این کوه رو روی محصولات سوئیسی مخصوصا شکلاتش دیده باشید.
  ساز سنتی معروف سوئیس هم آلپ هورنAlphorn هورن در آلمانی به معنای شیپور و به معنای شاخه حتماً این شیپورهای سوئییسی رو دیدید که خیلی بلنده و در دامنۀ کوه آلپ نواخته می شه و صدای خیلی بلندی هم داره در گذشته چوپانان برای خبر دارکردن دیگران از خطر از این شیپور استفاده می کردن که تا کیلومترها هم صداش می رفت.
  این کشور ما رو به یاد داستان هایدی دختر شیطون با لپهای قرمز که در دامنۀ کوه آلپ زندگی می کرد و همینطور داستان گیوم تل معروف میندازه.
  ببخشید که اینقدر حرف زدم. نکته آخر این که صلب سرخ از این کشور بوجود اومده و اولین بار هانری دونات سوییسی برای کمک به مردم این سازمان رو بوجود آورد و پرچم صلبب سرخ هم برعکس پرچم سوییسه. مسلمونا هم چون معتقد به صلیب نیستن اسمشو هلال احمر گذاشتن.

 3. واقعاً زيبا بودن، من خيلى دوست دارم آبشار نياگارا رو ببينم.

 4. سلام نیکا جان و فرناز خانوم . چقد خوشحال کننده ست که شما و فرناز خانوم رو همیشه در این سایت میبینم .. هر دو نفر تون علاوه بر شخصیت ممتازتون دارای دانش بالایی هم هستین .. راستی نیکا جان فکر کردم آبشار نیاگارا رو دیدی …

 5. سلام آقا محسن ممنون از لطف شما. مطالبی که می نویسم فقط برای مفید تر شدن پست و استفادۀ بیشتر کاربراست و انتظار تشکر هم از کسی ندارم چون خودم دلم می خواد این اطلاعات رو بدم، ولی دوست دارم دیگران هم از تجربیات و اطلاعات خودشون بنویسن تا سایت پربارتر بشه.

 6. سلام آقا محسن،ممنون از لطفتون. نه متاسفانه نديدم. ولى هميشه كانادا رو براى زندگى دوست داشتم.

 7. ممنون از هر دو دوست عزیز ))) این سیمرغ ما اگه از جای خود برخیزه و پر بزنه بیشتر از آن چیزیست که عطار مژده اش رو داد

 8. آقا محسن سخن زیبای شما منو یاد حکایت شیرین منطق الطیر عطار انداخت که بد نیست اشاره ای بهش بشه:
  مرغان به راه خویش ادامه می دهند تا این که پس از تحمل رنج فراوان سی مرغ به پیشگاه سیمرغ می رسند.
  سی تن بی بال و پررنجور و مست
  دل شکسته ، جان شده ، تن نادرست
  جمله گفتند آمدیم این جایگاه
  تا بود سیمرغ ما را پادشاه
  بر امیدی آمدیم از راه دور
  تا بود ما را درین حضرت حضور
  اما دربان از ورود آنان امتناع می ورزد و می گوید سیمرغ پادشاه است چه شما او را بطلبید و چه نطلبید و چه بسا رنج و سختی کشیده باشید ورود شما در او هیچ تاثیری ندارد.
  گر شما باشید وگرنه در جهان
  اوست مطلق پادشاه جاودان
  یعنی سیمرغ همان مطلقی است که اگرچه شما به لطف او نیازمندید؛ ولی او از همه چیز و کس مستغنی است.
  اما مرغان ناامید نگشتند، زیرا سیمرغ را با عظمت تر از آن می دانستند که آنان را از درگاه خویش براند تا این که پرده برمی افتد. سیمرغ گویی خود را در آیینه ای در مقابل سیمرغ احساس کردند در آن لحظه پرجلال و شکوه مرغان سر از پا نمی شناختند و دیگر هیچ خواهش و نیازی متوجه آنها نبود گویی به وارستگی رسیده بودند و بی تعلق و رها بودند. در همان وادی نهایی (فنا) در وجود سیمرغ حل شده بودند. فنای در هستی واقعی که بازتابی از وجود سیمرغ بودند با وجود این تک تک مرغان آن عظمت و جذبه را یک باره احساس می کردند به کل رسیده و در آن گم شدند. گم از وجود مادی و صوری رسیدن به کمال روحانی و ابدی که بالاتر از آن چیزی نیست.
  چون سوی سیمرغ کردندی نگاه
  بود این سیمرغ این کین جایگاه
  ور به سوی خویش کردندی نظر
  بود این سیمرغ ایشان آن دگر
  ور نظر در هر دو کردندی به هم
  هر دو یک سیمرغ بودی بیش و کم
  محو او گشتند آخر بر دوام
  سایه در خورشید گم شد والسلام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *