گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / گوناگون / مطالب تاریخی / آیا میدانستید شاهزاده مصطفی به دست خرم سلطان به قتل رسید؟
loading...

آیا میدانستید شاهزاده مصطفی به دست خرم سلطان به قتل رسید؟

Prince-Mustafa

آیا میدانستید شاهزاده مصطفی به دست خرم سلطان به قتل رسید؟

در سریال حریم سلطان به گونه ای کارهای شر خرم سلطان خیر جلوه داده شده اند!

ولی جالب است بدانید که شاهزاده مصطفی با توطئه خرم سلطان و رستم پاشا به دستور سلطان سلیمان به قتل رسید و حتی به فرزندش نیز رحم نکردند!

شاهزاده مصطفی (۱۵۵۳–۱۵۱۵ میلادی) پسر سلیمان یکم و ماه‌دوران سلطان بود. خرم سلطان، سوگلی دربار سلیمان یکم سعی داشت فرزندش سلیم دوم را بعد از پدر به سلطنت برساند. او به همین منظور با کمک رستم پاشا وزیر مقتدر دربار عثمانی موجبات قتل شاهزاده مصطفی و پسر شیرخوارش را فراهم کرد. مصطفی به همدستی با ایرانیان بر علیه دولت عثمانی متهم شد ولی در واقع از این جهت مورد دشمنی واقع شد که هواخواهان بسیاری در میان سربازان داشت.

مصطفی بعد از مرگ برادرش شاهزاده محمود (۱۵۲۱–۱۵۱۲ میلادی)، بزرگترین فرزند سلطان سلیمان به شمار می‌رفت. نخستین پسر سلیمان از خرم سلطان شاهزاده محمد (۱۵۴۳–۱۵۲۱ میلادی) بود که او نیز به علت بیماری درگذشته بود. مصطفی در سن سی و هشت سالگی مقام فرماندهی ناحیهٔ آماسیه را برعهده داشت و مورد علاقهٔ خاص سپاهیان و مورد حسادت شاهزادگان دیگر بود اما در اثر نفوذ و بدگوئی خرم سلطان از چشم پدر افتاده بود. صدراعظم رستم پاشا به سلیمان طوری وانمود کرد که مصطفی قصد غصب قدرت او را دارد و توانست فرمان قتل او را از سلیمان بگیرد. چند روز بعد از کشته شدن مصطفی، پسر دیگر سلطان سلیمان به نامشاهزاده جهانگیر (۱۵۵۳–۱۵۳۱ میلادی)، بر اثر علاقه شدید به مصطفی درگذشت و پسر مصطفی بنام محمد نیز برای آنکه بعدها به خونخواهی پدر برنخیزد مسموم شد و به قتل رسید. بعد از مرگ جهانگیر تنها دو پسر از سلیمان به نام‌های شاهزاده بایزید و سلیم دوم باقی ماندند.ناخشنودی از سلطنت سلیمان قانونی، با کشته شدن شاهزاده مصطفی گسترش بیشتری یافت. پس از کشته شدن مصطفی برادرش بایزید از سرکوبی کسانی که به نام مصطفی دست به شورش زده بودند کوتاهی کرد و به همین علت چنین شایع شد که این شورش را خود بایزید ترتیب داده است و از اعتماد سلیمان نسبت به او کاسته شد.

loading...

7 دیدگاه ها

  1. دیر خبر شدی این خبرو توی قسمت های ابتدایی همه فهمیدن که تا آخر داستان چی میشه.و شما بون بر اثر قانون بد و رایج در دولت عثمانی اگه سلطان بمیره یکی از فرزنداش باید زنده می موند(سلیمان هم با حمایت شدید والده سلطان از این قانون جان سالم به در بر د) و بقیه کشته می شدند دیدیم که وقتی که حال سلیمان بد شد حتی مقدمات قتل خرم و بچه هاش فراهم شد .پس خرم اگه نمیکشت کشتهخ میشد شما بودید حاضر بودید بمیرید در حالی که میتونید بکشید و بمونید؟

  2. من كاملا موافقم و اينكه حرف حق جواب نداره وقتي از اول سر عناد داشتن با خرم نمي تونست بشينه ونظاره كنه به خاطر اينكه سست عنصر نبود ظلمش در مقابل ظلم بود اين يه قانونه زدي ضربتي ضربتي نوش كن

  3. شاهزاده مصطفی بر عکس خرم سلطان که فردی کینه توز بود فردی با شخصیت و مهربان بود و برادرانش را خیلی دوست داشت و مطمئنا اگر به قدرت میرسید هیچ وقت بر علیه برادرانش اقدام نمی کرد. زنده باد ابراهیم پاشا و شاهزاده مصطفی و لعنت بر خرم سلطان.

  4. لعنت بر خرم و سلیمان

  5. با کشته شدن ابراهیم دیگر مانع بزرگی سر راه خرم عزیز وجود نداره . بزن دست قشنگه رو .

  6. لابود عاشق چهرشی این زنیکه بع جز قتل مظلوم چیکار بلده بکنه یادته چه شکلی افسون باردارو کشت

  7. زنیکه ی شیطان صفت به یک بچه ی شیر خواره هم رحم نکرده خدا جوابشو تو اون دنیا بده حالا طرفدارای خرم بهش بگن عاشق اره چه عشقه قشنگیه بچه ی عشقش نوه ی عشقشو به کشتن داده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *