گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سبک زندگی / روانشناسی / احساسی که با عشق اشتباه گرفته می شود
loading...

احساسی که با عشق اشتباه گرفته می شود

احساسی که با عشق اشتباه گرفته می شود

احساسی که با عشق اشتباه گرفته می شود

عشق حسی بسیار زیرک است. خیلی چیزها هست که دقیقاَ حسی شبیه به عشق دارد اما خیلی از آن دور است. عشق واقعی به زمان نیاز دارد و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. در زیر به سه چیزی اشاره می‌کنیم که اکثر افراد آنها را با عشق اشتباه می‌گیرند.

شهوت
شهوت حسی است که معمولاً با عشق در نگاه اول اشتباه گرفته می‌شود. حس شدید و ناگهانی جذب شدن به سمت کسی است که او را خوب نمی‌شناسید. به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که جاذبه آن بسیار زیاد است.

احساساتی که با شهوت در فرد ایجاد می‌شود، واقعی به نظر می‌رسد اما برمبنای خیال است. برای اینکه عاشق کسی باشید، باید او را خوب بشناسید اما خیلی‌ها بااینکه برای هم کاملاً غریبه هستند، در دام شهوت گرفتار می‌شوند. چیزی که در شهوت افراد را اسیر خود می‌کند، خیال این است که چه خواهد شد و فرد در آن هیجان گم می‌شود.

این افراد که شدیداً گرفتار جاذبه فیزیکی شده‌اند به هیچ وجه نمی‌توانند از هم دور شوند. مدام به هم فکر می‌کنند و همیشه درمورد هم حرف می‌زنند. شهوت احساسی شاد است که با شور و جاذبه همراه می‌شود. اگر درمورد اینگونه مسائل کم‌تجربه هستید، احتمال اینکه شهوت را با عشق اشتباه بگیرید بسیار زیاد است.

تفاوت عشق با شهوت دقیقاً مثل تفاوت روز و شب است. شهوت در مراحل اولیه یک رابطه اتفاق می‌افتد که افراد هنوز خوب همدیگر را نمی‌شناسند. شهوت برمبنای خیال پایه‌گذاری می‌شود و خیال و واقعیت هیچوقت با هم جور نمی‌آید.

بااینکه جاذبه جسمی یکی از مولفه‌های اصلی هر رابطه عاشقانه است، اما عشق فقط به آن محدود نمی‌شود. اگر رابطه‌ای فقط بر مبنای جاذبه فیزیکی باشد، پس بر مبنای شهوت است. اینکه واقعاً عاشق همدیگر باشید زمان می‌برد و فقط نمی‌تواند بر پایه جذابیت فیزیکی باشد.

علاقه وسواسی
علاقه وسواسی معمولاً به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که مردم معمولاً احساسات بی اساس خود را تحلیل منطقی می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که اگر فردی مدام در ذهنشان است پس حتماً عاشقش هستند. علاقه وسواسی شبیه به شهوت است اما خیلی از آن گمراه‌کننده‌تر و مخرب‌تر. بااینکه شهوت وقتی افراد کم‌کم با هم آشنا می‌شوند، محو شده و از بین می‌رود اما علاقه وسواسی همچنان می‌ماند.

هرچه زمان و تلاش بیشتری را صرف یک علاقه وسواسی ناسالم کنید، این علاقه بیشتر و بیشتر خواهد شد. افرادیکه گرفتار این حس می‌شوند معمولاً تا جایی پیش می‌روند که کم‌کم خودشان را فراموش می‌کنند. از دست دادن هویت فردی چرخه شومی از رفتار ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فرد بیشتر و بیشتر به طرف‌مقابل خود وابسته شده و خود را نابود کند.

حتی عشق یکطرفه هم می‌تواند به علاقه وسواسی تخریب‌کننده تبدیل شود. وقتی فردی باور دارد در رابطه‌ای است که اصلاً وجود ندارد، یا فردی انرژی بیشتری را نسبت به دیگری در رابطه صرف می‌کند، پایه و اساس علاقه وسواسی شکل می‌گیرد.

عشق واقعی به افراد کمک می‌کند رشد کنند اما علاقه وسواسی تضعیف‌کننده است. اگر تصور می‌کنید خودتان را گم کرده‌اید، اگر همیشه سعی دارید طرفتان را خوشنود کنید درحالیکه او مثل شما رفتار نمی‌کند. و اگر می‌بینید که همه تصمیمات زندگی‌تان را براساس احساسات  و نیازهای آن فرد می‌گیرید، احتمالاً گرفتار علاقه وسواسی شده‌اید.

روابط برگشتی
رابطه برگشتی رابطه‌ای است که خیلی زود بعد از تمام شدن یک رابطه دیگر شروع می‌شود. چنین روابطی ندرتاً براساس عشق هستند و افراد برای از بین بردن حس تنهایی بعد از تمام شدن رابطه قبلی به سراغ آن می‌روند.

رابطه برگشتی به این دلیل حسی شبیه به عشق دارد که فردی که آن را تجربه می‌کند، دوست دارد عاشق باشد. آنها به امن بودن در یک رابطه عاشقانه عادت کرده‌اند و دوست دارند دوباره آن امنیت را احساس کنند. خودشان را متقاعد می‌کنند که عاشق هستند درحالیکه درواقعیت امنیت و راحتی رابطه قبلی را از دست داده‌اند.

اگر یک رابطه قدیمی مدام جلو پیشرفت یک رابطه جدید را می‌گیرد می‌تواند به این معنا باشد که آن رابطه درحال برگشتن است. وقتی کسی درگیر برگشت رابطه شده است، به طور کامل رابطه قبلی را تمام نکرده است. هنوز هم سعی در حل مسائل و مشکلات حل‌نشده رابطه قبلی دارد. روابط برگشتی حسی شبیه به عشق دارند اما هنوز تحت‌تاثیر احساسات ناراحت‌کننده رابطه قبلی است

loading...

7 دیدگاه ها

  1. مورد دوم و سوم رو زیاد میشه پیدا کرد … بنظرم اگه همایش های زیادی برگزار شه و مورد استقبال قرار بگیرن راجع به همین موضوعات شاید دیگه کمتر شاهد عشق های زود گذر یا همین درگیری های دوس داشتن احساسی باشیم . خیلی ها بخاطر اینکه درک درستی از طرف مقابل خودشون که ندارن و یکجانبه دوس داشتن باعث همین مشکلات میشه …

  2. عشق احساس پیچیده ایه. هیچ وقت تو زندگیم به عشق در یک نگاه اعتقاد نداشتم اصولا اون عشقی که یه روزه شکل میگیره وسوسه هست عشق نیست البته بایک نگاه عاشق شدن با اینکه آدم ا ز چهره یا برخورد اولیه شخصی خوشش بیاد فرق داره

  3. ببخشید خب حالا چرا تو این مطلب نوشته که احساساتی که باعشق اشتباه گرفته می شوند!بنظرم کسی که بخاطر شهوت با کسی ارتباط برقرار میکنه خودش بهتر از همه میدونه که احساسش عشق نیست فقط هوسه..چرا فکر میکنید تو احساساتش گیج میشه و دچار اشتباه؟یا کسی که بخاطر تنهایی سراغ کسی میره اولن ممکنه عشق واقعی رو توهمون ارتباط پیدا کنه وبفهمه این عشق واقعی زندگیش بوده حالا چون تو دوره ای که با این خانم یا آقا آشنا شده تنها بوده دلیل نمیشه که بگیم فقط از سر ناچاری بوده؟کسایی روداشتیم ازدواج دومشون درسته اولش بخاطر تنهایی بوده که پناه بردن به طرف ولی بعد دیدن اتفاقا این آدم عشق واقعی زندگیشه وافسوس میخورن چرا از اول با این آدم آشنا نشدن؟عشق یک طرفه هم یه عشق واقعیه ولی نادرسته چون طرف ضربه میخوره ولی عشقه دیگه من نمیفهمم!چرا گفتید عشق نیست؟کسی که یک نفررودوست داره ممکنه واقعا با تمام وجود عاشق طرف شده باشه حالا چون عشقش یک طرفست وطرفش این حس روبهش نداره پس واقعی نیست؟پس بهتره بگیم عشق یکطرفه یک عشق نادرسته نه که بگیم عشق نیست وبا عشق واقعی اشتباه گرفته شده!!و عشق تو نگاه اول هم بنظرم بعضی وقتها نتیجه خوبی داره یعنی طرف با صورت زیباش باعث شده یک خانم یا آقا با یک نگاه عاشقش بشه ولی انقد ویژگی های خوب وخاصی هم تو وجودش بوده که عشقشون پایدارمونده با گذشت زمان هم..

  4. با مورد سوم كاملاً موافقم و خيلى ديدم. در كل از نظر من عشق چيز جالبى نيست و حتى درستشم غلطه. به نظر من دوست داشتن زيباست، دوست داشتنى دو طرفه كه با گذشت زمان استحكام پيدا كنه و اعتماد و احترام رو هم به همراه داشته باشه. كاملاً حق با شماست آقا محسن، اين همايش ها تشكيل ميشه ولى تعداد جوان هايى كه شركت ميكنن كمه. من كه همايش هاى دكتر شيرى ميرم بيشتر خانم هاى سن بالاتر كه زندگيه مشتركشون در خطر هست شركت ميكنن. در صورتى كه اين مهارت ها رو در جوانى و قبل از ازدواج بايد ياد بگيرن.

  5. صد البته اگه همه آدمای جوون یه کم وقت بیشتری بزارن واسه این همایش ها خیلی میتونن مفید باشه و حتی این همه دعواها و طلاق ها پیش نمی یان توو زندگی … اینکه گفتین خانوم های سن بالا هم در چنین همایش هایی شرکت دارن اینم خوبه … این دکتر شیری هم احتمالآ باید چهره سرشناسی باشه در مسائل روانشناختی ….

  6. بله آقا محسن در هر سنى خوبه شركت در اين همايش ها، ولى قبل از ازدواج تاثير بيشترى داره. بله فكر ميكنم بايد در برنامه هاى تلويزيونى ديده باشينشون. آقاى دكتر عليرضا شيرى، دانش آموخته دانشگاه آكسفورد. همايش هايى رو را اندازى كردن به نام هاى مهارت در زندگى، چگونه تجارتى موفق داشته باشيم، چگونه ارتباط برقرار كنيم و…

  7. بله آوازه ش رو شنیدم امیدوارم هرکی در این راه قدمی بر میداره موفق باشه واسه اینکه اینا دانش آموخته بهترین دانشگاهای جهان هستن و خیلی میتونن راه گشای جامعه ما باشن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *