مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ

اطلاعاتی در مورد باتری قلب یا پیس میکر “ضربان ساز قلب”

باتری قلب یا پیس میکر "ضربان ساز قلب"

باتری قلب، پیس میکر یا ضربان ساز قلب برای افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند به کار می رود. ضربان ساز یمی تواند دمای خون، تنفس و دیگر عوامل بدن را کنترل کند.

 

توصیه به افرادی که باتری قلب یا ضربان ساز دارند

1 پیس میکر (ضربان ساز) دستگاهی با اندازه کوچک است که در قفسه سینه یا شکم برای کنترل ریتم های غیرطبیعی قلب کار گذاشته می شود. این وسیله با به کارگیری ضربان الکتریکی کم انرژی، قلب را وادار می کند ضربان طبیعی داشته باشد.
2 دستگاه ضربان ساز برای درمان آریتمی ها به کار می رود. آریتمی ها شامل اختلالات ضربان قلبی چه به صورت اشکال در تعداد ضربان، چه اشکال در ریتم قلبی هستند. حین آریتمی، قلب ممکن است ضربان خیلی سریع، یا خیلی آهسته یا نامنظم داشته باشد.
3 دستگاه ضربان ساز بعضی از علائم آریتمی ها را بهبود می بخشد، مانند ضعف یا احساس غش یا سرگیجه. این دستگاه می تواند شیوه زندگی شخصی را که اختلال ریتم قلب دارد، بهتر کند.
4 پزشکان دستگاه ضربان ساز را در برخی موارد توصیه می کنند. شایع ترین علت، کندی ضربان و بلوک قلبی است. بلوک قلبی هنگامی به وجود می آید که اشکالی در سیستم الکتریکی هدایتی قلب ایجاد می شود.
5 پزشک قبل از توصیه به نصب دستگاه ضربان ساز، بررسی می کند که آیا شخص دچار علائم آریتمی هست یا نه. علائم شامل سرگیجه، غش کردن بدون علت یا نفس تنگی زودرس است. همچنین پزشک سابقه بیماری قلبی، داروهای مصرفی بیمار و وقت های قبلی بیمار را بررسی می کند.
6 دستگاه ضربان ساز از یک باتری، ژنراتور رایانه ای و حسگر به نام الکترود تشکیل شده است. الکترودها فعالیت الکتریکی قلب را دریافت و اطلاعات مربوطه را از طریق سیم ها به رایانه ژنراتور ارسال می کنند. جریان الکتریکی ای که دستگاه تولید می کند از طریق سیم های مخصوصی که به آن «لید» گفته می شود و داخل قلب قرار می گیرد، به عضله قلب هدایت می شود. این سیم ها همچنین به دستگاه کمک می کنند تا از چگونگی ضربان قلب آگاه شود و بتواند زمان نیاز جریان الکتریکی لازم را بفرستد.
باتری قلب یا پیس میکر "ضربان ساز قلب"

باتری قلب چیست؟

7 دستگاه های ضربان ساز جدید می توانند دمای خون، تنفس و عوامل دیگر مربوط را سنجش و تعداد ضربان قلب را متناسب با فعالیت بدنی شخص تنظیم کنند.
8 قرار دادن دستگاه ضربان ساز در بدن نیازمند یک جراحی کوچک است. این جراحی ساده و چند ساعته است، ولی بیمار باید شب را در بیمارستان بماند تا تیم پزشکی مطمئن شوند که دستگاه خوب کار می کند. عوارض جراحی (مانندعفونت) نادر است و بیشتر بیماران ظرف چند روز می توانند با آرامش بیشتر به فعالیت های معمول و روزمره خود بپردازند.
9 پزشک ممکن است برای 1 ماه فعالیت های شدید و ورزش یا بلند کردن وزنه سنگین را برای شما منع کند. بعد از بهبود کامل جراحی، با پزشک خود در مورد میزان فعالیت بدنی و ورزش های مجاز مشورت کنید.
10 زمانی که شما دارای دستگاه ضربان ساز هستید، باید از تماس طولانی یا نزدیک با بعضی دستگاه های الکتریکی یا دستگاه هایی که میدان مغناطیسی قوی تولید می کنند، خودداری کنید. وسایلی که ممکن است با دستگاه ضربان ساز تداخل کنند عبارت اند از:1- ژنراتورهای الکتریکی 2- سیم های فشار قوی 3- بعضی وسایل برقی خانگی مانند مایکروویو 4- فلزیاب ها 5- گوشی همراه و دستگاه های ام پی تری پلیر6- جوشکارهای صنعتی.
11 شما باید از انجام بعضی آزمایش های پزشکی که در کار دستگاه ضربان ساز اختلال ایجاد می کنند، خودداری کنید.
12 شما باید هنگام مراجعه به پزشکان، دندان پزشکان و تکنیسین های پزشکی به آنها اطلاع دهید که دستگاه ضربان ساز دارید. پزشکتان یک کارت به شما می دهد که در آن اطلاعات مربوط به دستگاه ضربان ساز در آن درج شده است. این کارت را همیشه باید در کیف خود همراه داشته باشید.
13 شما باید به صورت منظم و در دوره های زمانی معین برای تنظیم دستگاه ضربان ساز خود به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید.
باتری قلب یا پیس میکر "ضربان ساز قلب"

باتری قلب چیست؟

14 باتری ها بین 15-5 سال کار می کنند (به طور متوسط 7-6 سال)، البته با توجه به میزان فعال بودن دستگاه ضربان ساز.
15 پزشکان آریتمی ها را با دستگاه دیگری به نام دفیبریلاتور قابل کاشت قلبی (IUD) نیز درمان می کنند. IUD شبیه دستگاه ضربان ساز است، با این تفاوت که علاوه بر ایجاد ضربان کم انرژی، ضربان های پرانرژی ای تولید می کند که می تواند آریتمی های خطرناک و مرگ آفرین ناگهانی را کنترل کند.
16 بعضی از کارشناسان توصیه می کنند گوشی تلفن همراه خود را در جیب پیراهن روی محل دستگاه ضربان ساز قرار ندهید. احتمال اینکه این گونه وسایل بتوانند دستگاه ضربان ساز را دچار اختلال کنند بستگی دارد که چه مدت فرد در معرض آن میدان الکتریکی قرار گرفته و اینکه چقدر نزدیک به آن میدان الکتریکی بوده است.
دکتر فریبرز صفرپور، فوق تخصص ناهنجاری های قلب بزرگسالان
پرسش های سالمندان، پاسخ های پزشکان
8 سوالی که درباره ضربان سازها می پرسند
1. آیا باتری قلب، زندگی طبیعی را مختل می کند؟
اگر پزشک دستگاه ضربان ساز را برای شما توصیه کرده، نگران نباشید. شما یکی از بیش از 2 میلیون نفری هستید که برای آنها دستگاه ضربان ساز تعبیه شده است. در گذشته دستگاه های ضربان ساز را فقط در موارد مرگبار و برای نجات جان بیمار به کار می بردند، ولی امروزه دستگاه های ضربان ساز قادرند علاوه بر افزایش طول عمر، کیفیت زندگی بیماران را هم بهبود بخشند. به کمک دستگاه ضربان ساز بیماران می توانند به زندگی عادی خود بازگردند، کار خود را از سر بگیرند، از فرزندان و نوه های خود مراقبت کنند و حتی به تفریحات و ورزش خود ادامه دهند.
2. وظیفه باتری قلب چیست؟
قلب طبیعی در هر دقیقه بین 60 تا 100 بار می زند. این ضربان ها منظم هستند و فواصل بین آنها تقریبا برابر است. با توجه به نیاز بدن به اکسیژن، ضربان قلب می تواند کند یا تند شود. در واقع بدن به قلب می گوید که به چه میزان اکسیژن نیاز دارد. وظیفه قلب تحویل اکسیژن و موادغذایی به تمام ارگان ها و بافت های بدن است. این کار به وسیله قلب با پمپ کردن خون از ریه ها (محل برداشت اکسیژن) به تمام نواحی بدن (محل تحویل اکسیژن) انجام می گیرد. سپس خون به وسیله قلب به ریه ها بازمی گردد و درنتیجه جریانی به صورت مدار شکل می گیرد که شما را طی شبانه روز و برای سال ها زنده نگه می دارد. به همین دلیل به قلب اصطلاح «پمپ» گفته می شود. قلب از 4 حفره مرتبط به هم تشکیل شده که هرکدام در عمل پمپ کردن خون نقش دارند.
خون با اکسیژن کم، از تمام نواحی مختلف بدن به دهلیز راست می ریزد. دهلیز راست که پر شد، خون را به حفره زیرین خود یعنی بطن راست می فرستد. این حفره بزرگ تر خون را از طریق سرخرگ ریوی به ریه ها می فرستد. در ریه، خون از اکسیژن غنی می شود و از طریق سیاهرگ های ریوی به قلب (دهلیز چپ) بازمی گردد. وقتی دهلیز چپ پر شد، خون را به حفره زیرین خود می فرستد. این حفره، یا همان بطن چپ، با استفاده از عضلات قوی خود خون را به سرتاسر بدن پمپ می کند. تمام میلیون ها سلول موجود در قلب، به امواج کوچک الکتریسیته واکنش نشان می دهند. امواج الکتریسیته ای در قلب به وسیله قسمت مخصوصی در ناحیه فوقانی دهلیز راست ساخته می شوند (معروف به گره سینوسی- دهلیزی) اما گاهی این ریتم منظم به هم می خورد. مثلا کند یا تند می شود. حالا این ریتم باید با دستگاه تنظیم شود، وگرنه قلبی که در تمام اوقات خیلی کند می زند می تواند باعث خستگی و سرگیجه شخص شود زیرا با کند شدن ضربان قلب، خون کافی به ارگان های مختلف بدن نمی رسد.
3. چرا قلب به باتری نیاز پیدا می کند؟
اینکه چرا ریتم طبیعی قلب به هم می خورد، جوابی ساده ندارد. بسیاری از شرایط و مواد ریتم قلب را تحت تاثیر قرار می دهند. بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی، بیماری های ریوی و پرکاری تیرویید می توانند باعث آریتمی شوند. مصرف بعضی از داروها و سیگار کشیدن نیز می توانند باعث بی نظمی در ضربان قلب شوند. پی بردن به علت آریتمی بسیار اهمیت دارد زیرا نوع درمان وابسته به علت است، بنابراین پزشک برای پی بردن به علت آریتمی ممکن است آزمایش هایی درخواست کند.
4. آیا تنظیم باتری قلب به جراحی های مکرر نیاز دارد؟
بعداز اینکه دستگاه ضربان ساز در بدن تعبیه شد، پزشک می تواند با استفاده از «پروگرامر» آن را از خارج از بدن تنظیم کند. پروگرامر یک رایانه مخصوص است که می تواند دستورات لازم را ازطریق امواج خاص و از روی پوست به دستگاه ضربان ساز منتقل کند. این کار بدون درد است و پروگرامر می تواند اطلاعات موجود در مورد قلب بیمار را در دستگاه ضربان ساز در اختیار پزشک قرار دهد.
5. آیا فردی که باتری گذاشته، کارکردن باتری را حس می کند؟
افراد نمی توانند موج الکتریکی ناشی از دستگاه ضربان ساز را احساس کنند. موج الکتریکی یک دستگاه ضربان ساز بسیار کوچک است. اگر شما آن را احساس کردید، پزشکتان با تغییر برنامه ریزی دستگاه ضربان ساز می تواند آن را برطرف کند.
6. با پایان یافتن عمر باتری قلب چه اتفاقی می افتد؟
همیشه قبل از اتمام عمر باتری زمان کافی برای تعویض آن وجود دارد. پزشکان در هر ویزیت طول عمر باتری را بررسی خواهند کرد. زمانی که انرژی دستگاه ضربان ساز نزدیک به پایان باشد باید با یک دستگاه ضربان ساز جدید تعویض شود بنابراین یک عمل کوچک دیگر باید انجام شود.
7. آیا باتری می تواند همه مشکلات قلب را حل کند؟
دستگاه ضربان ساز بیماری قلبی را درمان نمی کند؛ یعنی علت ضربان قلب کند یا نامنظم را رفع نمی کند، ولی می تواند برای سال های متمادی ضربان قلب را به طور طبیعی حفظ کند و در نتیجه به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را در افراد مبتلا به آریتمی قلب بالا می برد. بعداز عمل جراحی شما به اتاق خود منتقل خواهید شد و پرستاران از شما مراقبت خواهند کرد. در همان روز نیز مرخص خواهید شد. البته بعضی بیماران برای بهبود به زمان بیشتری نیاز دارند.
8. آیا موبایل و مایکروفر و لوازمی از این قبیل، کارکرد باتری قلب را مختل می کنند؟
نه! شما می توانید بدون اینکه دچار مشکل خاصی شوید، از تلفن همراه استفاده کنید. البته بعضی دستگاه های ضربان ساز قدیمی ممکن است با تلفن همراه تداخل داشته باشند که در این مواقع می توانید از پزشک خود اطلاعات لازم را کسب کنید. استفاده از اغلب وسایل برقی خانگی که نقص فنی نداشته باشند، مثل مایکروویو، تلویزیون و ویدئو بی خطر است. اگر ماشین ریش تراشی یا برخی وسایل الکتریکی دیگر مستقیم روی دستگاه ضربان ساز قرار گیرند، ممکن است عملکرد دستگاه ضربان ساز را تحت تاثیر قرار دهند. وسایل اداری و اغلب وسایل پزشکی نیز بی خطر هستند. دستگاه ضربان ساز حین عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه یا دندان ها، سونوگرافی، سی تی اسکن، ماموگرافی و فلوروسکوپی به خوبی کار خواهد کرد.

چیزهایی که باید درباره باتری قلب بدانید

6 فوریه 2017

 • مجردها - با یک کلیک همسر آینده خود را انتخاب کنید
 • چجوري تا عيد 12 کيلو کم کنم؟؟
 • چجوري بدون عمل جراحي بيني خود را کوچک و خوش فرم کنيم
 • بیش از 650 انتخاب برای هدیه روز مادر
 • چجوري ميتونم بدون تزريق ژل و بوتاکس صورتم رو چاق کنم
 • عکس های دختران سوپر نینجای ایرانی! (فیلم)
 • سریال اکیا خلاصه داستان قسمت آخر اکیا و داستان تمام قسمت های سریال اکیا
 • عکس های دختر 17 ساله زیباترین سوپر مدل جهان
 • داستان تلخ تجاوز جنسی به دختر 13 ساله توسط شوهر خواهر!
 • عکس های زیباترین زنان دنیا در سواحل دبی
 • تجاوز جنسی به دختر جوان در ماشین در حال حرکت! +عکس
 • داغ ترین عکس های بازیگران ایرانی و همسرانشان
 • فال روزانه فال امروز چهارشنبه 9 فروردین 1396
 • روش درست نوشتن سفته چگونه است؟
 • چگونه با همسر ولخرج باید زندگی کرد و او را مدیریت کرد؟
 • جزئیات دریافت کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی
 • تصاویر انواع مدل لباس مجلسی و نامزدی 2017
 • ترک عادت های بد قبل از خوابیدن که باعث چاقی می شوند
 • ضرب المثل عیسی به دین خود، موسی به دین خود
 • هشدار جدی برای نوشیدن آب در نیمه شب
 • مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی قابل دسترس در اندروید را چگونه حل کنیم؟
 • طرز تهیه کاپ کیک فینانسیر با کرم تمشک
 • مدل سارافون و کت زنانه 2017 جدید و شیک
 • 9 عاملی که باعث می شود دندان های سفید شما لکه دار شود
 • ماجرای نقشه شوم دختران دبیرستانی برای یک پسر +عکس
 • خواص عالی کشمش در دوران بارداری
 • با ریشه ایرسا نفس تنگی را درمان کنید
 • تلگرام فیلتر می شود؟ وزارت ارتباطات در مورد مسدود شدن تلگرام توضیح داد
 • خبر جدید از اولیت های حج تمتع 96
 • طرز تهیه مرغ سوخاری با چاشنی لیمو چینی
 • عکس هایی از تزیینات شیک ماشین عروس
 • مصدومیت وحشتناک بازیکن فوتبال + تصاویر وحشتناک 18+
 • داغترین ها

 • مدل کیک های عجیب عروسی
 • اگر قصد دارید موهایتان را فر کنید بخوانید!
 • کارت پستال زیبای گل و عکس گل های زیبا
 • نتیجه بازی پرتغال و غنا جام جهانی 2014 و حذف پرتغال
 • دانلود نرم افزار پیش بینی آب و هوا Circle Weather v1.5.6 – آندروید
 • پسر ایرانی از هازل کایا بازیگر زن زیبای ترکیه خواستگاری کرد! عکس
 • عکس های بازیگران و هنرمندان ایرانی (99)
 • عکس خالکوبی دختر سفید پوست مایکل جکسون به یاد پدرش
 • عکسهایی از سریال در حال ساخت یلدا
 • فانتزی جنسی در رابطه جنسی , آیا فانتزی جنسی بد است؟
 • دانلود آهنگ آی عاشقا از حامد هاکان (ویژه محرم)
 • خواننده معروف پرده بکارت خود را برای آزادی دختران به حراج گذاشت!
 • کلیپی از پرت شدن دو زن زیر مترو در مکزیک
 • طرز تهیه ماست موسیر خانگی
 • بیوگرافی لوکرسیا در سریال بورجیا
 • مصرف ویتامین های خاص برای از بین بردن جوش و آکنه
 • جسد این مرد به دلیل یک طلسم هرگز فاسد نمی شود! + عکس جسد مرد
 • عکس های “ماندانا قاجار” و بیوگرافی ماندانا قاجار
 • نحوه انتخاب عینک آفتابی مناسب چهره شما
 • رابطه جنسی جنجالی معلم با زنان هرزه! +عکس
 • مدل جديد دکوراسیون اتاق کودک 2013
 • سرنوشت جالب این دختر کارتون خواب +عکس
 • آگهی ازدواج یک جوان ایرانی !!! +عکس
 • عکس های جدیدترین مدل لباس عروس بچه گانه دختر بچه ها زیبا
 • عکس هایی از فیلم مرد آهنی 3 Iron Man
 • بستن تبلیغ