گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / گوناگون / مطالب علمی / اطلاعات خواندنی در مورد چشم ها رنگی
loading...

اطلاعات خواندنی در مورد چشم ها رنگی

اطلاعات خواندنی در مورد چشم ها رنگی

هر آنچه درباره رنگ چشم باید بدانید/ تفاوت شخصیت چشم آبی‌ها

در حالی که گفته می شود رنگ چشم، پنجره ای به روح انسان است اما تحقیقات جدید نشان می دهد رنگ چشم افراد می تواند نشانه ای از وضعیت سلامتی فرد نیز باشد.

به گزارش  مهر، محققان سالها در تلاش برای رمزگشایی ارتباط بین رنگ چشم و سلامت او بوده اند.

گروهی می گویند رنگ چشم بر میزان دردی که فرد احساس می کند تاثیر دارد، احتمال ابتلای فرد به دیابت را تعیین می کند و سرعت ذهن را نشان می دهد.

* تاثیر رنگ چشم بر تحمل درد
در جدیدترین تحقیقات، دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ دریافتند، زنان سفید پوست با رنگ چشم روشن – سبز یا آبی- در تحمل درد یا اضطراب عملکرد بهتری نسبت به زنانی دارند که رنگ چشم شان قهوه ای یا فندقی است.

“انا بلفر” استاد هوشبری در این دانشگاه گفت: مطالعه 58 زن باردار نشان داد آنهایی که رنگ چشم روشن دارند، در زمان زایمان درد کمتری تجربه می کنند.

همچنین زنانی که رنگ چشم روشن دارند، پس از زایمان اضطراب، افسردگی و افکار منفی کمتری را از خود بروز می دهند.

نتایج این تحقیقات در نشست سالانه انجمن درد آمریکا عرضه شده است.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است تا دلایل این تفاوت شناسایی شود اما محققان ارتباط ژنتیکی را عامل این امر می دانند.

تا همین اواخر دانش پژوهان فکر می کردند یک شکل از یک ژن برای رنگ های آبی و یک ژن دیگر برای رنگ های تیره تر وجود دارد.

دکتر “جری لوهلانن” پژوهشگر ارشد علوم زیست مولکولی در دانشگاه جان مور لیورپول گفت: اکنون می دانیم که رنگ چشم بر اساس 12 تا 13 تغییر تکی در ژنهای مردم تعیین می شود.

به گفته وی این نشانگرهای ژنتیکی به ما شانس خوبی می دهد که رنگ چشم یک فرد را مشخص کنیم. این روزها می توانیم با دقت 70 تا 90 درصدی رنگ چشم را درست پیش بینی کنیم.

این گروه از پژوهشگران در تلاشند رنگ چشم قربانیان قتل یا تصادف را از روی بقایای اسکلت آنها تشخیص دهند.

* ژن های چند منظوره
محققان می گویند ژنهای دخیل در تعیین رنگ چشم، چند کاره و چند منظوره هستند. این ژنها کارهای دیگری نیز در بدن انجام می دهند. مثلا ژن یکی از این ژنها به نام NCX-4 که با بیان رنگ چشم تیره تر مرتبط است پروتئین های مختلفی را کنترل می کند که یکی از آنها با درد مرتبط است.

همچنین ژنهای دیگری که با رنگدانه رنگ چشم تیره – ملانین-  مرتبط  شده اند، با درد مرتبطند.

بیماری ارثی کبدی سندورم دوبین جانسون نیز که موجب بروز رنگدانه های قهوه ای در سلول های کبدی می شود با ملانین مرتبط است.

* تمایل چشم آبی ها به مصرف الکل
محققان بیمارستان دولتی جورجیا با بررسی 12 هزار زن دریافتند آنهایی که رنگ چشم روشن تر دارند بیش از آنهایی که رنگ چشمشان تیره است، الکل مصرف می کنند.

* مغز فعال تر در چشم قهوه ای ها
ملانین نه تنها تیرگی رنگ چشم را تعیین می کند بلکه برای ارتباط الکتریکی بین سلول های مغزی خاصیت عایق و نارسایی نیز دارد.

هر چه ملانین در مغز بیشتر باشد اثر بخشی و حساسیت سلول های مغزی بیشتر شده و مغز بهتر کار می کند.

نتایج این تحقیقات در نشریه تفاوت های شخصیتی و فردی منتشر شده است.

این مطالعات که نتایج آن در نشریه Perceptual and Motor Skills  منتشر شده می تواند توضیح دهد که چرا زمان واکنش در افراد دارای رنگ چشم قهوه ای سریع تر از چشم روشن هاست.

* مطالعه بهتر با چشم آبی
دانش پژوهان دانشگاه ادینبورگ در سال 1991 نیز از این حکایت دارد که دانشجویان دارای رنگ چشم تیره، عملکرد بهتری در آزمایش هوش زمان محدود دارند.

ظاهرا واکنش کندتر افراد دارای رنگ چشم آبی احتمالا به معنای آن است که آنها با ملاحظه تر و راهبردی تر فکر می کنند.

در آزمایش های دانشگاه لوئیزویل نشان داده شد، دانشجویان چشم آبی در فعالیت هایی که نیازمند طرح ریزی و ساختاربندی زمانی بود مانند گلف و مطالعه برای آزمون های پایان ترم، عملکرد بهتری دارند.

* همه انسان ها چشم قهوه ای دارند
رنگ چشم آبی نتیجه یک تکامل انسانی جدید است.

محققان دانشگاه کپنهاگ می گویند جهش ژنی نیازمند این رنگ، به طور تصادفی و شانسی در جایی در نزدیکی سواحل دریای سیاه در یک فرد و حدودا شش هزار تا 10 هزار سال پیش روی داده و منشا تمامی انسانهای چشم آبی امروزی بوده است.

تغییر ژنتیکی، رنگ آبی را در قرنیه نمی سازد بلکه بیشتر سازوکاری را که رنگدانه قهوه ای ملانین را می سازد، خاموش می کند.

دکتر هانس ایبرگ از دانشگاه کپنهاگ می گوید: در اصل چشم همه ما قهوه ای است. یک نظریه می گوید آب و هوای سرد و آسمانهای تیره به گسترش تغییر رنگ کمک می کند.

نبود ملانین موجب می شود رنگ پوست افراد نیز روشن تر شود و پوست بور و روشن جذب ویتامین D را افزایش می دهد. این تغییرات امکان جذب ویتامین دی را برای اهالی اقلیم شمالی که نور آفتاب کمی دریافت می کنند ضروری است.

* خطر بروز نابینایی برای چشم آبی ها
چشمان آبی همچنین نور را به طور تدریجی از خود از خود عبور می دهند از این رو می توانند در نور خورشید ضعیف تر، دید خوبی داشته باشند.

فرانچسکا مارچتی از مرکز چشم پزشکی دانشگاه کالج لندن گفت: افزایش حساسیت به نور موجب می شود افراد چشم آبی بیش از دیگران به بیماری تحلیل ماکولای مرتبط با سن ( AMD ) مبتلا شوند. در این بیماری سلول های حساس به نور در عقب چشم، شروع به از بین رفتن می کنند و دید کم می شود. این امر در مورد افراد چشم سبز نیز صدق می کند.

*رنگ چشم روشن و دیابت
دیابت نوع یک بیماری دیگری است که با رنگ چشم مرتبط شده است.

یک مطالعه توسط محققان ایتالیایی نشان می دهد افراد چشم آبی بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

محققان دریافتند در بین شهروندان لاتزیو و ساردینا که دیابت نوع یک دارند 21 درصد ، چشم آبی هستند و 9 درصد از مبتلایان رنگ چشم دیگری دارند.
سه تغییر ژنی مرتبط با رنگ چشم روشن با بروز بیماری دیابت مرتبط شده اند.

* تاثیر رنگ چشم بر شنوایی
مطالعات مختلفی حاکی ازآن است که در کارخانه های دارای سر و صدای بلند، کارگرانی که رنگ چشم روشن دارند بیش از بقیه دچار مشکلات شنوایی می شوند.

محققان در بیمارستان ملی عصب شناسی و جراحی اعصاب در لندن می گویند رنگدانه ملانین می تواند به حفاظت از اعصاب مغزی در برابر آسیب ناشی از سر و صدا کمک کند.

رنگ چشم و شخصیت
در سال 1977 محققان در نشریه روانشناسی اجتماعی اعلام کردند احتمال آنکه افراد چشم آبی در گفتگو با یک مشاور احساسات درونی خود را فاش کنند بسیار کم است. مطالعات بیشتر از این یافته حمایت کرده است.

در مطالعه دیگری در سال 2006 ، روانشناسان آلمانی دریافتند کودکان چشم آبی بیش از کودکان چشم قهوه ای احساسات خود را پنهان می کنند.

مطالعه جداگانه نیز نشان داد کودکان چشم آبی نسبت به چیزهای جدید هوشیار تر عمل می کنند.

محققان اهل چک در سال 2010 کشف کردند مردان دارای چشم قهوه ای از مردان چشم آبی مقتدر ترند.

آنها می گویند رنگ چشم آبی با کودک مرتبط است از این رو افراد چشم آبی بیشتر کودکانه به نظر می رسند.

رنگ چشم دائمی تا زمانی که نوزاد به سن 9 ماهگی نرسد مشخص نمی شود چرا که تولید ملانین که تعیین کننده رنگ چشم قهوه ای و تیره است زمان بر بوده و طول می کشد تا بدن نوزاد انسان ملانین تولید کند. در برخی از کودکان این تولید رنگ 18 ماه طول می کشد.
منبع:مهر

loading...

8 دیدگاه ها

 1. جالب بود مرسی.اگه میشه یه مطلب راجع به علت تغییر رنگ چشم بذارید.بچه هایی که مثلا بارنگ چشم آبی دنیا میان و بعدش تغییر رنگ پیدا میکنه.البته بازم رنگی می مونه ولی تغییر پیدا میکنه به یه رنگ دیگه.مثه خودم.:D

 2. توو ایران که همه چشمای قهوه ای تیره دارن. البته استسنا هم هست D:
  البته من دیدم که توو بین نوزادان تا 3 یا 4 سالگی هم ممکنه زنگ چشماشون تغییر کنه .

 3. ترمه جووووووووون

  من یکی رو دیدم که چشاش سه رنگه اون دیگه واقعا چشاش خیلی خوشگله خیلی دوس دارم چشام طبیعی رنگی باشه نه با لنز

 4. آقا محسن ولی چشم رنگیها هم زیاد شدن تو ایران.من وقتی دنیا اومد چشام آبی سیر بود ولی بعد عسلی شد.خیلیا عکس بچگیمو میبینن باورشون نمیشه:D

 5. ندا خانم , حرفتونو قبول دارم که بعضیا هستن چشماشون مادرزادی یا بعد از چند سالگی آبی , سبز میشن. مثال از خودتون هم جالب بود. D:
  اما یه دختری قبلنا در دانشگاه بود چشماش مثل چراغهای راهنمایی رانندگی دائمآ در حال تغییرات بود (از بس که لنز میزاشت ) البته ایرادی نداره . اما خب چشمای آدم باید طبیعی باشه

 6. بله اقبول دارم اتفاقآ تو دبیرستان یه معلم داشتم مثه همون دختری که
  گفتین هر بار که میومد سرکلاس چشماش با دفعه ی قبل فرق میکرد.. من از لنز گذاشتن متنفرم و هم می ترسم 😀 این آدما باعث میشن ترو خشکم باهم بسوزن اگرم کسی واقعآ نذاشه باشه فکر میکنن گذاشته :d به نظر منم هرچیزی طبیعیش خوبه..راستی چرا این شکلکا کار نمیکنه؟؟؟؟

 7. راستش اخیرآ چیزای میشنوم مثل کاشت “نگین در سفیدی چشم” یا رنگ چشمتو بصورت دائمی تغییرش میدن. البته اینکارا بسیار خطرناکه .. حتی استفاده کردن از لنز هم میتونه باعث عفونت چشمی بشه . البته به قول شما ترسم داره . یادمه توو یه فیلمی خانم مریلا زارعی در نقشی که میبایست بازی کنه باید لنز میزاشت استفاده ناصحیح از لنز باعث کوری موقتش شد البته بعد از دقایقی بیناییش برگشت (توو پشت صحنه فیلم ولایت عشق بود)
  ندا خانم اما جدآ بعضی از دخترا خیلی نترسن (مثل همون کاشت نگین در سفیدی چشم) آها راستی اون شکلکه هم خودشو نشون داد داره میخنده D:

 8. آقا محسن درسته یه سری دخترا خیلی نترسن اما بعضی چیزا مثه همین مواردی که گفتین شوخی بردار نیست ممکنه به بهانه ی زیبا تر شدن سلامت از بین بره مثه همین کاشت نگین و تغییر رنگ چشم من تو یه پستی هم که مربوط به این موضوع بود گفتم اگه بهترین دکتر بخواد مجانی واسم نگین بذاره عمرآ قبول نمیکنم اصلآ به نظرم قشنگم نیست و آدم ضعف میکنه یه چیزی چشم یکی ببینه .در مورد خانم زارعی هم نمیدونستم ولی خداروشکر حداقل دائمی نشد منم از همین چیزاش می ترسم .
  در مورد اون شکلک هم فقط میخواست منو ضایع کنه الان دوباره بذارم همونD رو نشون میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *