گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سبک زندگی / مسائل زناشوئی / تناسب فرهنگی در ازدواج مهم است؟ +7 نکته خواندنی
loading...

تناسب فرهنگی در ازدواج مهم است؟ +7 نکته خواندنی

تناسب فرهنگی در ازدواج

گاهی پسران و دختران تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و این تفاوت ها را دیگران نیز به آن ها گوشزد می کنند اما با وجود همه این ها، دوست دارند چشمان شان را روی تفاوت ها ببندند و ازدواج کنند اما عشق به فرهنگ و دیدگاه های همسر تا ابد باقی نخواهد ماند. این عشق از بروز اختلاف ها جلوگیری نمی کند و باورها، اعتقادها و هیجان های انسان غیرقابل تغییرند.

این گونه ازدواج‌ها، ناآگاهانه و نابالغانه هستند و ازدواجی كه از روی آگاهی نباشد و آشنایی طرفین محدود و عاشقانه باشد و آگاهانه به توافق نرسند، می‌تواند مشكلات زیادی داشته باشد.

او را همان گونه که هست بپذیر
متاسفانه در فرهنگ ایرانی پذیرش آموزش داده نمی شود و فرهنگ تحمل را می آموزیم (اگر شبیه تو نیست تحمل کن)، فرهنگ تحمل فرهنگی است که نهایتا به درگیری و مبارزه ختم می شود و بین زن و مرد فاصله ایجاد می کند.

این که تصور کنید همسرتان به خاطر عشق به شما و نفوذ پذیری تان رفتار و عقایدش را در درازمدت تغییر می دهد، غلط است البته تغییرات اندکی رخ خواهد داد زیرا زن و مرد از یکدیگر تاثیر می گیرند اما مشکل اساسی وقتی است که یکی از طرفین بخواهد به شکل فعال روی دیگری تاثیر گذارد و او را تغییر دهد. آن وقت است که ناخودآگاه مقاومت ایجاد و دردسر شروع می شود.
 
ببینیم چه می شود!
برخی مردان و زنان آگاهی کاملی از تفاوت ها دارند و می دانند در بعضی از حیطه های مهم با هم اختلاف سلیقه دارند اما جرأت پرداختن و موشکافی موضوع را ندارند و فقط با خود این جمله را تکرار می کنند که ان شاءالله آن چه که من دوست دارم، اتفاق می افتد. مثل پسری که به زندگی با مادرش بعد از ازدواج (زیر یک سقف) ادامه خواهد داد، دختر نیز اعتراض کرده و پسر می گوید حال ببینم چه می شود. سعی کنید به همه مسایل و واقعیت های زندگی جدی نگاه کنید و از آن ها به راحتی نگذرید.
 
هر کس به کار خود
دختر و پسری که با اعتقادات دینی و اختلاف در نوع اعتقادات ازدواج می‌کنند، حتی اگر قبل از ازدواج به این توافق رسیده باشند که به مسائل مربوط به مذهب کاری نداشته باشند پس از احساسات پرشور جوانی، در زمینه‌های مختلف اختلاف‌نظر و احتمالا ناسازگاری خواهند داشت.

برای مثال، ناهماهنگی در انجام فرایض و مراسم دینی می‌تواند زمینه‌ای برای ناسازگاری باشد. نوع تفریحات و سرگرمی‌ها، نحوه حضور در مهمانی‌ها، مسائل مربوط به طهارت و سایر احکام از مسائلی است که زندگی زوج جوان ما را دچار چالش می‌کند. تصور کنید در چنین خانواده‌ای، پای یک کودک هم به میان آید. تربیت و پرورش کودک یکی از زمینه‌های مهم برای ناسازگاری‌های دایمی زن و شوهر خواهد بود.

چهارچوب اعتقادات تا 20 سالگی و تا پایان دوره نوجوانی در فرد شکل می‌گیرد و در30 تا 40 سالگی به اوج می‌رسد. بنابراین حتی اگر دختر و پسری در حال حاضر از نظر ظاهری تشابهاتی با هم دارند، نمی‌توان مطمئن بود که تفاوت‌های اعتقادی آنها در آینده بروز نکند و موجبات ناسازگاری و اختلافات را فراهم نکند. بنابراین در انتخاب همسر باید به خانواده، فرهنگ و محیطی که فرد در آن پرورش یافته است توجه کرد.

خودتان را به آن راه نزنید
گاهی مرد یا زن از پاسخ به بعضی از سوال ها طفره می روند، بحث را به بیراهه می کشانند یا با طنز موضوع را به پایان می رسانند. مثلا نحوه رفت و آمد با خانواده طرف مقابل، نحوه خرج کردن پولی که هر دو درمی آورند یا حق کار کردن زن. با مشاهده چنین جواب هایی از سوی طرف مقابل تان، هرگز به آسانی از آن نگذرید و به طور جدی از او بخواهید در این باره صحبت کند.

فرهنگ گذراندن اوقات فراغت و تفریح خانواده ها با هم تفاوت دارد. خانواده ای در روز تعطیل و اوقات فراغت در خانه می مانند هر کس به اتاق خودش می رود و مطالعه یا موسیقی گوش می کند و خانواده ای دیگر دوست دارند به کشور دیگری بروند و اوقات بگذرانند و… در تعطیلات زن و مرد بیشتر در کنار هم هستند بنابراین مهم است که سرگرمی ها و تفریح ها به هم شبیه باشند.

حیطه بحث برانگیز دیگر، داشتن یا نداشتن فرزند است. لازم است دختر و پسر درباره بچه دار شدن یا نشدن، زمان آن و حتی تعداد فرزندان با هم صحبت کنند تا کمتر دچار مشکل شوند.

وقتی فرهنگ متفاوت است، رفتار اقتصادی هم تفاوت خواهد داشت. برای خانواده ای ممکن است نگهداری و ذخیره پول برای روز مبادا از صرف هزینه های لوکس و سفرهای پرهزینه خیلی مهم تر باشد اما در خانواده ای دیگر پول فقط صرف تفریح و لباس می شود. نباید از بیان نگرش فرهنگی به مسایل مالی هراسی داشت.
 
زبان مشترک را جدی بگیرید
 اگر زن و مرد از دو قوم یا دو ملیت مختلف قصد دارند با هم ازدواج کنند، حتما باید هر دو به یک زبان مشترک مسلط باشند زیرا در غیر این صورت احساسات، افکار درونی، ارتباط کلامی و فکری شان قطع خواهد شد و هر دو آسیب خواهند دید.
 
رضایت خانواده ها را جلب کنید
در دنیا، ازدواج دو نفر خیلی راحت تر از ما شرقی ها صورت می گیرد. زن و مرد یکی از استرالیا و دیگری از آمریکا هر کدام یک چمدان می بندند، به فرانسه مهاجرت و با هم ازدواج می کنند و رضایت والدین هم اصلا مطرح نیست ولی در فرهنگ ما این موضوع نباید نادیده گرفته شود. رضایت پدر و مادر اصل بسیار مهمی است به خصوص اگر قرار است دو نفر با فرهنگ های مختلف با هم وصلت کنند. باید تلاش کرد رابطه خوبی بین خانواده ها برقرار شود. راضی نبودن خانواده ها می تواند به راحتی ازدواج را به نابودی بکشد.
 
خانواده جدیدی تشکیل دهید
دختران و پسران جوانی که به شدت به خانواده پدر و مادر وابسته هستند و قصد دارند در دل خانواده های خود خانواده کوچکی تشکیل دهند، در واقع هنوز به بلوغ عاطفی نرسیده اند و اغلب دیده می شود با بروز کوچک ترین اختلافی، دختر یا پسر با خانواده شان علیه طرف مقابل متحد می شوند تا بتوانند به هدف مطلوب برسند. مهم آن است که زن و شوهر در همه مواقع کنار هم باشند و در سختی ها به کمک یکدیگر بشتابند و از هم حمایت کنند.
منبع: سلامت، جام جم
 

loading...

5 دیدگاه ها

  1. آدمین جان ممنون از مطالب خوبتون. من هم در شرف ازدواج هستم. با این که همسر آینده ام ده سال از من بزرگتره ولی با هم تفاهم کامل داریم. به نظر من مثل مردای بچه صفت احساسات کاذب نداره و خیلی منطقی و خوب به قضایا نگاه می کنه. ولی با این حال نیازمند دعای خیر همۀ دوستانم هستم. این سایت رو خیلی دوست داشتم و مطالب زیادی هم از سایت شما آدمین جان و همینطور دوستان عزیزم صنم، نسیم 2، نیکا، مهدیه، نگار، شیوا، نوشین، سحر، ساناز، لی لی، ندا، نیایش، mahenel، محدثه، فائزه و… یاد گرفتم. اگه اسم دوستی به یادم نمونده عذرخواهی می کنم. از همۀ شما عزیزان و همینطور آدمین عزیز خداحافظی می کنم و آرزو می کنم در تمام مراحل زندگی شادکام و موفق باشید.

  2. فرنازجان من تاجایی ک یادمه من از شما اطلاعات مفید کسب کردم نه شما
    به هرحال تشکر از لطفت در ضمن ایشالا خوشبخت بشی خانم دکتر
    فرناز نظرت راجع ب نامزدی های طولانی مدت چیه؟

  3. آدمین جان و محدثه جان خیلی ممنونم از دعاهای زیبایی که برام کردید. محدثۀ عزیزم من نزدیک یک سال نامزد بودم البته خودم این طور خواستم تا بتونم شناخت کافی از همسرم داشته باشم. به نظر من اگه آشنایی کوتاه باشه جز رفتار خوب و پسندیده و محبت آمیز از همدیگه نمی بینیم و ممکنه بعد از ازدواج رفتار های ناپسند که انتظارشو نداریم بروز کنه که من اسمش رو می گذارم شوک ازدواج. چون آدم واقعا شوکه می شه و متأسفانه در این موارد راهی هم بجز جدایی باقی نمی مونه. اما ما تو این مدت همدیگرو خوب شناختیم. مثلاً من خیلی زود رنج هستم این نقطه ضعف منه ولی اون در مقابل خیلی صبوره. به هر حال ما نقطه ضعف های هم رو پوشش می دیم و خوشبختانه هیچ مورد ناهنجار و غیر قابل تحملی ازش ندیدم. ولی این رو هم بگم دوست خوبم که نامزدی خیلی طولانی هم خوب نیست چون ممکن باعث طفره رفتن از ازدواج یا دلسردی طرفین بشه.

  4. مرسی از توضیحاتت .من فکرمیکنم شما منظورتون نامزدی بدون عقد بود درسته؟به نظرم 1سال برای این جور نامزدی ها خیلی طولانیه من خودم ترجیحا چندماه رو بیشتر میپسندم
    منظورمن دوران عقد بود که چقدر با مراسم عروسی فاصله داشته باشه بهتره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *