گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / مطالب خواندنی و اخبار / اخبار اجتماعی / ختم همسر بنیامین؛ عزاداری یا پارتی؟
loading...

ختم همسر بنیامین؛ عزاداری یا پارتی؟

ختم همسر بنیامین؛ عزاداری یا پارتی؟

ختم همسر بنیامین؛ عزاداری یا پارتی؟

سایت تابناک با این مقدمه نوشت: حریم خصوصی و فرهنگ درک و حفظ حدود این حریم، همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که ‌گاه و بی‌گاه به مسأله روز افکار عمومی مبدل می‌شود و آنچه آن ‌را پررنگ می‌سازد، اتفاقاتی است که در طول زمان رخ می‌دهد؛ اتفاقاتی شبیه به آنچه در مراسم تشییع جنازه پروفسور معتمدنژاد، پدر علم ارتباطات ایران رخ داد و برخی عکاسان حرفه‌ای تا عکاسی از چهره مرحوم حین سنگ لحد گذاشتن پیش رفتند.

با این حال چنین اتفاقی نه تازگی دارد و نه قرار است متوقف شود. پیش از این به مراسم تشییع جنازه هر هنرمند یا چهره‌ای که می‌رفتید و از این پس نیز به هر یک از مراسم‌ اینچنینی که بروید، ‌صحنه مشابهی می‌بینید. این موضوع البته تا حدودی به حریم خصوصی باز‌می‌گردد و تماماً متوجه این حوزه نیست. در واقع تنها بخشی از ماجرا این است که هنوز برخی عکاسان نیمه‌حرفه‌ای و آماتور نمی‌دانند کارکرد لنز «تله» چیست و نباید لنزشان را به صورت عزادار در سردر خانه‌اش بچسبانند.

بخش دیگر ماجرا به گروهی از مردم بازمی‌گردد که هنوز درک مشخصی از موقعیت شهروندان مشهور ندارند و به همین دلیل، امنیت و آسایش فردی برای یک چهره فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و … ‌نمی‌گذارند. این گروه اساسا برایشان اهمیتی ندارد که در چه موقعیتی هستند، بلکه آنچه برایشان مهم ‌است، عکس و امضا‌ و در مطلوب‌ترین حالت، تلفن گرفتن از چهره‌هاست! این اتفاق می‌تواند در مراسم یک ورزشکار مثل عروسی علی دایی رخ دهد یا در تشییع جنازه یک هنرمند همچون همایون خرم.

مردمی که گمان می‌کنند حق دارند تلفن‌هایشان را در مراسم ختم این‌سو و آن‌سو ببرند و بدون توجه به شأن مراسم، از هر شخصی در هر موقعیتی خواستند عکس بگیرند، چهره‌ها را در آغوش بگیرند و تصاویر دونفره ثبت کنند و با ذوق‌زدگی و خنده‌های بلند، یک هنرمند یا بازیگر یا ورزشکار عزادار را بیش از پیش متأثر سازند، شاید در دیگر کشورها طبیعی باشند اما در ایران توهین به مجلس و درگذشته تلقی می‌شوند و متأسفانه فرهنگ‌سازی در این زمینه نیز بی‌حاصل بوده است.

نگاه‌های ناهی چنین رفتارهایی در عزاداری درگذشت همسر بنیامین بهادری، خواننده جوان کشورمان نیز قابل مشاهده بود؛ نگاه‌هایی که به مردم حاضر هشدار می‌داد عزاداری خصوصی، ‌پارتی عمومی نیست و باید جایگاهشان را بشناسند و حداقل حرمت‌ها را نگه دارند‌.

این خواننده البته به عنوان تازه‌ترین قربانی ساکت چنین رفتارهای عمومی در این زمینه کاری نمی‌توانست انجام دهد، جز آنکه از ورود عکاسان و موبایل‌به‌دستان به مجلس نیمه‌خصوصی ختم همسرش جلوگیری کند اما جامعه تکلیف دیگری دارد.

باید پذیرفت این جماعت موبایل‌به‌دست، همان گروهی هستند که هنگامه وقوع یک تصادف رانندگی، به جای ‌کمک به آسیب‌دیدگان، تنها در مقام بیننده حاضر شده و ‌فیلمبرداری می‌کنند و یا در هنگام اعدام که انجام آن در ملاء عام با هدف عبرت‌بخشی است، تخمه می‌شکنند و از این صحنه‌ها فیلمبرداری می‌کنند و در واقع ‌موقعیت برایشان چندان تفاوتی نمی‌کند و تنها به آنچه می‌اندیشند، ثبت موبایلی و شخصی تصاویر و فیلم‌هایی از یک واقعه است، ولو آنکه با روح حاکم بر فضای مذکور در تعارض کامل باشد.

همان‌گونه که نوع برخورد مردم با چنین رفتارهایی، باعث شده‌ برخی از آنها در سطح جامعه به کمترین میزان ممکن برسد و چنان زشت نماید که حتی طبقه پایین‌دست فرهنگی نیز سراغش نرود ‌یا بسیار محدود باشند، در این زمینه نیز می‌توان چنین مواجهه‌هایی با این دست اشخاص داشت که ضمن رعایت حریم خصوصی قشرهای گوناگون، مسئولیت اجتماعی را درک کنند؛ مسأله‌ای که هنوز در کشورمان مفهوم خود را نیافته و نیاز به فرهنگ‌سازی از بدو کودکی دارد و شاید اگر امروز با شیوه‌ای درست شروع شود، 20 سال بعد بتوان نتایج مثبتش را درک کرد.

loading...

3 دیدگاه ها

  1. خیلی عقده ای هستن به خدا

  2. اینکار عقده نیست ساناز خانم.اینکاری ک یه عده ادمه بی فکر انجام میدن یجور کمبود شخصیته.اینا از بس ک بین دوست و آشنا دروغ میگن ک مثلا من فلان بازیگر یا فوتبالیست یا فلان شخصیت و تو خیابون دیدم،ک یکم جلب توجه کنن بین خانواده و دوست اشنا و مدرکم برای اثبات دروغشون ندارن و دورو بریاشونم انقد ندید بدیدن ک زود در مقابل حرف بی سرو تهشون واکنش نشون میدن و میگن عکس نگرفتی ازش ،یا میگن کو عکسی ک ازش گرفتی،ک حالا تاب یکیشون بر میخورن یا مثل خیلی از این افراد ک اتفاقی از میدون کاج رد میشدن و تا دیدن این همه چهره اونجاست،نتونستن موقعیت و از دست بدن و ب قول معروف زودی گوشی دراوردن،حالا عکس نگیر و کی عکس بگیر.اینا کمبود دارن ک نه حرمت اون مجلسو نگه داشتن نه حرمت صاحب اون مجلس رو.بخدا اگه ما آدمها بلانسبت همه اونایی ک عقلو منطقشون بجا احساسشون کار میکنه،قبل از انجام دادن کارمون یکم ب عاقبتش فک کنیم دیگه نه فرهنگمون زیر سوال میره،ن قتل و جنایت و خیانت و دزدی و تجاوز تو مملکتمون میبینیم.فقط کافیه ازفکر استفاده بشه ک متاسفانه بعضیا ک خیلیم کمن تو جامعه اینکارو نمیکنن و باعث شدن فرهنگ غنیه ما ایرانیا تو دنیا زیر علامت سوال بره و جلو اسم تمدن و فرهنگ ایران یه علامت؟ قرار بگیره.
    جای تاسف داره کار بعضی از افراد.

  3. آخه دوستان خدایی ما بنیامین رو ببینیم یه عکس ازش نمیندازیم ؟دلیل نمیشه بگیم کارشون بی احترمی بوده خوب هنرمنده ومشهور یه اتفاقی بیفته مردم جمع میشن عکس میندازن ازش دیگه تو تمام کشورها همینه..از خبرنگار تا مردم نشون میده دیگه میریزن رو سر طرف کچلش میکنن.نمیگم کار درستیه ولی همه جا همینه.ولی من بیشتر به ریلکس بودن مهموناشون دقت کردم از فرزاد حسنی که داره میخنده تو یه عکس کنار یه نفر تا محسن یگانه که ژست گرفته ولبخند داره میزنه تا سام درخشانی وبقیه..انگار نه انگار اومدن به دوستشون دلداری بدن ..ظاهرهم حفظ نکردن..دیگه اینا که معروفن وچشما بهشونه اینجورن از مردم ما انتظار داریم؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *