گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / مطالب خواندنی و اخبار / اخبار اجتماعی / دخترها، دنبال شوهر کوچکتر از خود هستند/ تعداد دختران دم بخت چقدر از پسرها بیشتر هست؟
loading...

دخترها، دنبال شوهر کوچکتر از خود هستند/ تعداد دختران دم بخت چقدر از پسرها بیشتر هست؟

دخترها، دنبال شوهر کوچکتر از خود هستند/ دختران دم بخت 600 هزار نفر بیشتر از پسران مجرد

دخترها، دنبال شوهر کوچکتر از خود هستند/ تعداد دختران دم بخت چقدر از پسرها بیشتر هست؟

رئیس انجمن مشاوره سازمان نظام روانشناسی گفت: در حال حاضر تعداد دختر‌های مجرد 6.5 میلیون نفر است و تعداد پسرهای مجرد 5.9 میلیون نفر است و تمایل دخترها به ازدواج به پسرهای کم سن تر واقعیتی است که در حال افزایش است.

شکوه نوابی‌نژاد گفت: یکی از معضلاتی که در حال حاضر در ازدواج وجود دارد بالا رفتن میانگین سن خانم‌ها است. میانگین سنی مردان مجرد در طول 10 سال اخیر 1.7 سال افزایش داشته در حالی که طبق آمار میانگین سن خانم‌های مجرد 4 تا 5 سال بیشتر شده است.
او گفت: از طرفی اختلاف سنی بین 2 تا 4 سال که در ازدواج‌های معمول وجود دارد و طی آن پسر بین 2 تا 4 سال از دختر بزرگتر است احتمال ازدواج دختر‌ها را کمتر کرده و چون معمولاً پسران با دختران کوچکتر از خود ازدواج می‌کنند، درصد دختران مجرد رو به افزایش است. در حال حاضر تعداد دختر‌های مجرد 6.5 میلیون نفر است و تعداد پسرهای مجرد 5.9 میلیون نفر است که نشان از آمار بالای دختران مجرد نسبت به پسران دارد.
رئیس انجمن مشاوره سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: عامل اختلاف سن به عنوان یکی از دلایل مزید بر علت شده است بنابراین در مشاوره‌های ازدواج خود به خود این روند اختلاف سن تغییر کرده است.
او گفت: ما شاهد ازدواج‌هایی هستیم که یا عروس و داماد همسن هستند یا در بسیاری از موارد دختران سن بیشتری نسبت به پسران دارند و البته برخی ازدواج‌ها نیز مانند گذشته با افزایش سن پسر نسبت به دختر همراه است. این موضوع نشان می‌دهد که نه تنها فاصله سنی 2 تا 4 سال رعایت نمی‌شود بلکه خلافش هم انجام می‌شود.
او در پاسخ به این سوال که آیا اختلاف بالا بودن سن دختر نسبت به پسر می‌تواند خللی در روابط آنها ایجاد کند، تنها به این نکته که اینها واقعیات جامعه امروز است اشاره کرد و گفت: اینها واقعیت‌هایی است که در رابطه با ازدواج‌ جوانان رخ می‌دهد. ما توصیه نمی‌کنیم که این اتفاق بیفتد ولی اینها واقعیت‌های جامعه است.
او گفت: از طرفی روند انتخاب همسر که در گذشته‌های نه چندان دور با انتخاب خانواده‌ها همراه بوده الان به خود جوانان محول شده و به دلیل فرصت‌هایی که آنها برای حضور در اجتماع دارند همسرشان را خودشان انتخاب می‌کنند.
او گفت: چالش‌هایی در فرهنگ ما وجود دارد که اگر مسئولان امر برای آن چاره‌اندیشی نکنند بنده به عنوان مشاور به شدت احساس نگرانی می‌کنم. متأسفانه تمایل به ازدواج به ویژه در پسران کم شده است و این درصد ازدواج‌ها را پایین آورده از طرفی روابط خارج از خانواده بین دختر و پسر یکی دیگر از چالش‌های پیش روی ازدواج است.
رئیس انجمن مشاوره سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: تلویزیونهای فارسی‌زبان بیگانه تمایل به ازدواج را در برخی جوانان تضعیف کرده اند و بی‌بند و باری را در خانواده‌ها تشویق می‌کند.
او گفت: اینها مشکلاتی است که با ارزش‌های فرهنگی و اعتقادی ما مغایرت دارد و اگر مسئولان دلسوزانه برنامه‌ریزی نکنند با مشکلات جدی در خصوص ازدواج مواجه خواهیم شد.

loading...

4 دیدگاه ها

  1. من فکر می کنم اکثر دخترا دوست دارن با پسر بزرگتر از خودشون (حداقل سه چهار سال بزرگتر) ازدواج کنن نه کوچیکتر. نمی دونم این آمار رو چطوری گرفتن. در بین دوستانم هم همینطوره یادمه یکی از همکلاسی هام خواستگاری داشت که یک سال از خودش کوچیکتر بود و به دوستم خیلی بر خورده بود و قبول نکرد. نامزد خودم ده سال از من بزرگتر و خیلی پخته است و درک عمیقی از مسائل داره و روشنفکر. من خودم هم حاضر نیستم با کسی کوچکتر یا هم سن خودم ازدواج کنم و دوست دارم همسرم از من بزرگتر باشه. البته قبول دارم سن شناسنامه ای معمولا سنخیتی با بلوغ فکری نداره ولی دیگه نه این که پسر کوچیکتر از آدم باشه.

  2. سلام فرناز جون باهات موافقم در مورد من که همینطوره خودم هیچ وقت دوست نداشتم با پسره هم سنو سال خودم ازدواج کنم چه برسه به اینکه کوچیکتر باشه و همیشه تفاوت سنیه 8تا 10 سال رو خیلی دوست داشتم حتی 3 یا 4 سال هم به نظرم کم میاد (البته به سلیقه و طرز فکر افراد مربوط میشه).وبه قول تو عاشق مردی هستم که پخته باشه از نظر ظاهری هم باید عاشقش باشم و تفاهم هم داشته باشیم . و کسی رو که دوسش دارم باهاش 8 سال تفاوت سنی دارم وهم اینکه مصداق حرفی هست که شما از نامزدت زدی.البته وجود خودش از همه چی برام مهمتره و اگه خدا بخواد به زودی ازدواج میکنیم.برای تو هم امیدوارم که خوشبخت بشی عزیزم

  3. سلام مهدیه جان. خیلی خوشحالم که با من هم عقیده ای. من هم برات آرزوی سعادت و خوشبختی دارم.

  4. مرسی فرناز گلم تو هم همینطور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *