عکس بازیگران, مدل لباس, اس ام اس, دانلود آهنگ
اس ام اس
مدل ساعت, مدل لباس, عکس بازیگران مدل ساعت, مدل لباس, عکس بازیگران
دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران

ریحانه جباری کیست؟ (ماجرای تجاوز به ریحانه)

دسته : اخبار حوادث

ریحانه جباری

ریحانه جباری دختر ۲۶ ساله‌ای است که به اتهام قتل عمد در آستانه اعدام قرار دارد. او در تمام جلسات گفته که قتل در دفاع از خود در برابر تجاوز جنسی صورت گرفته است. وکیل ریحانه تنها راه نجات او را بخشش خانواده مقتول می‌داند.

 

ریحانه جباری، متولد ۱۳۶۶، طراح دکوراسیون داخلی یک شرکت تبلیغاتی و دکوراسیون، ۲۰ ساله بود که به طور اتفاقی با شخصی به نام “مرتضی سربندی”، پزشک ۴۷ ساله، متاهل، دارای سه فرزند  آشنا شد.

آشنایی سربندی با ریحانه بر اساس شنیدن مکالمه تلفنی ریحانه در یک بستنی فروشی از سوی سربندی آغاز شد. در این مکالمه، ریحانه به شغلش اشاره می‌کند و سربندی که گویا به دنبال یک طراح دکوراسیون برای مطب جدیدش بوده، پس از شنیدن این مکالمه تلفنی، باب آشنایی با ریحانه را باز می‌کند.

دیدار بعدی اما منجر به قتل سربندی توسط ریحانه می‌شود. بر اساس گزارش‌های دادگاه، روز قرار، سربندی ریحانه را در جایی نزدیک محل قرار سوار خودروی خود می‌کند و قبل از رسیدن به محل نیز جلوی یک داروخانه توقف کرده و مقداری جنس می‌خرد که بعدا معلوم می‌شود کاندوم بوده است. یکی از دو لیوان آب میوه‌ای هم که روی میز محل قرار بوده، حاوی داروی خواب‌آور بوده است. به گفته عبدالصمد خرمشاهی، وکیل ریحانه جباری، همه این‌ها دلایلی برای قصد قبلی تجاوز از سوی سربندی بوده‌اند.

04188169_400

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع ریحانه جباری

با رسیدن به محل قرار، ریحانه متوجه می‌شود که آنجا آپارتمانی مسکونی و خالی از سکنه است که به گفته سربندی قرار بوده به مطب او تبدیل شود و دکوراسیون داخلی آن هم توسط ریحانه انجام شود. طبق گزارش دادگاه بنا بر اظهارات متهم، “سربندی پس از حمله به ریحانه با قصد تجاوز به او، از سوی ریحانه مورد اصابت چاقو در ناحیه کتف راست قرار می‌گیرد و ریحانه نیز بلافاصله از محل فرار می‌کند.”

سربندی در اثر تقلای زیاد و خونریزی ناشی از جراحت فوت می‌کند. دادگاه اتهام قتل عمد با قصد قبلی را برای ریحانه اعلام و او را به اعدام محکوم می‌کند. این در حالی است که بنا به اظهارات وکیل ریحانه جباری در دادگاه و یادداشتی که او پس از صدور حکم نوشت، نه قتل عمدی بوده و نه ضربه وارده مرگبار، ضمنا ریحانه در تمامی مراحل بازجویی و دادگاه اعلام کرده که صرفا برای دفاع از خودش دست به حمله زده است.

«قتل در دفاع از ناموس»

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل ریحانه، در یادداشتی که در آذر ۱۳۸۸ پس از پایان محاکمه ریحانه در روزنامه “اعتماد” منتشر کرد، بر این نکته تاکید داشت که ریحانه به دلیل شرایط روحی لحظه وقوع جرم، امکان کمک طلبیدن از نیروی انتظامی را نداشته و بنابراین دست به دفاع شخصی زده و عمل او تنها به منظور “دفاع از ناموسش” بوده است.

خرمشاهی در یادداشت خود آورده بود: «قتل در مقام دفاع از ناموس (اگر ثابت شود) جرمی است که از منظر عرف و جامعه هرگز مورد سرزنش قرار نگرفته است و وجدان جمعی هر چند مجری قانون، مرتکب را مجرم بشناسد و دفاع او را متناسب نداند او را تبرئه می‌کند و بر همین اساس است که در اکثر کشورهای جهان در موارد مشابه پس از بررسی کلی پرونده و ظواهر امر حتی اگر دفاع مشروع ثابت نشود اما مرد بیگانه از حدود متعارف گذشته باشد یا قصد شومی را داشته باشد و زن به دلیل ترس ناشی از شرایط یا تصورات غلط دیگر فرد مهاجم را به قتل برساند، در مجازاتش تخفیف قائل می‌شوند.».

حکم تنها با رضایت خانواده مقتول متوقف خواهد شد

حالا با گذشت شش سال از وقوع قتل و چهار سال پس از صدور حکم اعدام ریحانه رجباری، رئیس قوه قضائیه این حکم را تایید کرده و حکم برای اجرا به دایره اجرای احکام رفته است. اما ریحانه جباری بی‌خبر است که به زودی حکمش اجرا خواهد شد.

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری، دانش‌آموخته رشته تئاتر است و در حال حاضر به بازیگری و کارگردانی مشغول است. او در آخرین پست فیس بوکش ضمن تشکر از کسانی که به فکر کمک به ریحانه هستند از مردم تقاضا کرده تا “بدون اغراق و دروغ تنها به ریحانه کمک کنند که از اعدام نجات پیدا کند”. او با تاکید بر اینکه زندگی دخترش در دست خانواده سربندی است، نوشته است: «بخشش یا انتقام از دخترم صرفا در دستان خانواده سربندی است. با فرافکنی، بند دل مرا پاره نکنید. چیزی نگویید که زنگار بر دل خانواده سربندی بنشیند که نه خدا می‌پسندد و نه خلق خدا. حتما راهی هست که با زیبایی و فرهنگ به جنگ اعدام، بی‌عدالتی و رفتار زشت رفت. دست تک تک انسان‌های با شرفی را که در این روز‌ها یاریم می‌دهند به گرمی می‌فشارم و قدردان زحماتشان هستم.»

یکی از دوستان مادر ریحانه جباری به نام “فاطی محمدی” در یادداشتی نوشته است که ریحانه در ۹ سالگی در یک تئا‌تر عروسکی و سپس در سریال “چشم به راه” به کارگردانی اصغر فرهادی بازی کرده است. وی در این یادداشت می‌نویسد: «دختربچه‌ای که در ۹ سالگی بر روی صحنه رفت تا نقش اصلی نمایش عروسکی “رویای شبانه” را در فستیوال بین المللی نمایش عروسکی تهران بازی کند. سخنم با بازیگر نقش دخترکی است که از تنهایی و شب می‌ترسید و در یکی از شب‌هایی که تنها بود و وحشت‌زده، ماه و ستاره‌ها به دیدنش می‌آیند و با رقص و سرود و صحبت به دخترک ثابت می‌کنند که شب ترسناک نیست.»

او در پایان یادداشت خود می‌نویسد: «ریحانه جان، اما آن مرد،‌‌ همان که با کاندوم و زور و داروی بیهوشی و پول آمد، هیچوقت نفهمید که دختری مثل تو افقی بسیار وسیع‌تر از همه خیال‌های او دارد، کاش آتش به رویا‌هایت نمی‌زد با خیال‌های باطلش.»

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع ریحانه جباری، تصریح می‌کند که در حال حاضر تنها راه نجات ریحانه گرفتن رضایت از خانواده مقتول است. او می‌گوید: «بعد از پایان تعطیلات نوروزی قرار است جلسه صلح و سازش از سوی قوه قضائیه با خانواده مقتول برگزار شود و ما امیدواریم که در این جلسه بتوانیم رضایت خانواده مقتول را جلب کنیم.»

خرمشاهی تاکید می‌کند که موجباتی برای توقف حکم از سوی رئیس قوه قضائیه وجود ندارد و بهتر است تمامی تلاش‌ها بر جلب رضایت خانواده مقتول متمرکز شود./منبع تابناک

همچنین:

برای اطلاع از به روز شدن تاپ ناز، تولبار را با یک کلیک نصب کنید. ( برای نصب کلیک کنید )

جدیدترین مطالب

آنچه داغ است

تاریخ ارسال مطلب : ۲۵م فروردین, ۱۳۹۳
دیدگاه دهنده
Shiva گفته است:
فروردین ۲۵م, ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰ ب.ظ

هییییییییییی چه میشه کرد من از صمیم قلب امیدوارم خانواده ى مقتول رضایت بدن .
واقعا متاسفم واسه اون کسى که چنین عدالتى میکنه البته که هرچى خدا بخواد همون میشه ایشاالله که ازاد بشن ایشون و متاسفم واسه خانواده ى اون اقا اگه رضایت ندن چون عملى این مرد انجام داد واقعا وحشیانه بود هییییی
بالاخره خدا پاى حق نشسته و هرچى اون بخواد همون میشه

دیدگاه دهنده
Ban گفته است:
فروردین ۲۶م, ۱۳۹۳ - ۲:۰۲ ق.ظ

واقعا امید دارم که خانواده مقتول رضایت بدهند .

دیدگاه دهنده
nasim گفته است:
فروردین ۲۶م, ۱۳۹۳ - ۴:۰۲ ق.ظ

واقعآ گناه داره.دلم برای ریحانه و ریحانه ها میسوزه.کم نیستن کسانی که مورد تجاوز قرار گرفتن و برای حفظ آبرو سکوت کردن.خوشحالم که این بار همه دارن به ریحانه کمک میکنن.اهالی هنر و بازیگرا خیلی براش تلاش کردن.و آخرین خبر اینکه با تلاش هنرمندای عزیز فعلآ از اجرای حکم جلوگیری کردند و قراره بازنگری صورت بگیره.امیدوارم نجات پیدا کنه.دوستای عزیز بیاین همگی برای آزادی و اثبات بی گناهیه ریحانه دعا کنیم.

دیدگاه دهنده
بی نام گفته است:
فروردین ۲۶م, ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۹ ب.ظ

جالبیش اینجاس که اون آدم تجاوز کرده و این دختر به خاطر دفاع شخصی باید اعدام بشه واقعا خانواده مقتول چه شکلی روشون میشه که توی دادگاه حاضر بشن و تقاضای قصاص کنن….

دیدگاه دهنده
ابی جون گفته است:
فروردین ۲۶م, ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۲ ب.ظ

کم نیستن کسانیکه با استفاده از مال و ثروت خود چنین افراد مستعد و کارآمد را اسیر خواسته های پلید خود میکننجامعه اسلامی ما به چنین دختران باید ببالد .دار و ندارم فدای یه همچین دختر با غیرت

دیدگاه دهنده
مجتبی گفته است:
فروردین ۲۸م, ۱۳۹۳ - ۷:۱۱ ق.ظ

مرگ عزیز سخت است.پس باید شرایط خانواده آقای سربندی رو هم درک کرد.ولی امیدوارم خانواده سربندی خانم جباری رو به چشم دختر خودشون ببینن و نذارن یک خانواده دیگه داغدار بشه.به امید بخشش این خواهر عزیز توسط خانواده سربندی.آمین

دیدگاه دهنده
NiKa گفته است:
فروردین ۳۰م, ۱۳۹۳ - ۲:۲۴ ب.ظ

متاسفم که قانون مملکتم انقدر ناعادلانه هست، مردها هر کارى دلشون میخواد میتونن انجام بدن ولى فقط کافیه یک زن بر خلاف میل اونا رفتار کنه، باید تا پاى دار بره… البته اینو اضافه کنم که یه دختر ٢٠ ساله هم باید خیلى حواسش جمع باشه که تنها با یه مرد غریبه زیر یه سقف نباشه. خودمونیم خود ریحانه هم اشتباه کرده، اگه براى کار رفتى یکى دو تا از همکاراتم با خودت میبردى، حالا نبردى و این آقا رو چاقو زدى زنگ میزدى اورژانس و فرار میکردى حداقل اگه اون آدم زنده میموند کارت به اعدام نمیرسید. در هر صورت اون مرده و زنده نمیشه، با اعدام ریحانه هم اون آقا زنده نمیشه. به نظر من خانواده هاى مقتول که بخشش نمیکنن دست کمى از قاتل ندارن، چون اینا هم به نوعى قاتلن…

دیدگاه دهنده
ستاره گفته است:
اردیبهشت ۲م, ۱۳۹۳ - ۸:۵۲ ب.ظ

امیدوارم ریحانه رو ببخشن.

اما به دخترای ساده ای چون ریحانه میگم

مردای جامعه ما از شیر گرسنه بدترند با وجودچادر و مانتو تو خیابانها و مکانهای عمومی میخوان بیفتن به جون خانمها بس که بی ابرو هستن(البته خوب وخوددار هم پیدا میشه تک و توک) وای به اینکه باهاشون تنها بشی زیر یک سقف

دیدگاه دهنده
سایه گفته است:
اردیبهشت ۲۳م, ۱۳۹۳ - ۴:۲۳ ب.ظ

منم بودم بجای ریحانه همینکارو میکردم میکشتم طرفو….دمت گرم ریحانه
….

دیدگاه دهنده
جباری گفته است:
خرداد ۲م, ۱۳۹۳ - ۹:۳۹ ب.ظ

این پرونده یا خیلی مبهمه یا شما ناقص نوشتین. ریحانه چطور با دکتر رابطه برقرار میکنه ؟ با چه عقل سلیمی تنهایی به خونه دکتر میره؟ اگه شربت دارای قرص خواب اور بوده پس چه جوری دکنتر به هدفش نرسیده؟ ووووووو چاقو چگونه به دست ریحانه رسیده و وووو.سزای همچین به اصطلاح دختری حتما اعدامه

دیدگاه دهنده
mh گفته است:
خرداد ۷م, ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵ ق.ظ

یعنی هیچ راهی جز رضایت خانواده سربندی نیست؟؟؟؟!!!!!!!!!
کاملا مشخصه که مقتول قصد تجاوز به ریحانه را داشته چرا دادگاه نمیتونه ریحانه را تبرئه کنه؟؟؟!!!!
دمت گرم ریحانه جان و متاسفم برای ……

دیدگاه دهنده
نام شما (ضروری) گفته است:
خرداد ۱۷م, ۱۳۹۳ - ۲:۳۲ ب.ظ

اگر این اظهارات شما همگی حقیقت داشت حکم قصاص صادر نمیشد, باید انصاف داشته باشیم,به اظهارات یک سایت که ممکنه غرض آلود هم باشه نمیشه حکم صادر کرد,درثانی فقط باید خانواه مقتول رضایت بن,مبرا جلوه دادن این خانوم جونشو به خطرمیندازید,چون خانواده مقتول دراون صورت گذشت نمیکنن

دیدگاه دهنده
Farin گفته است:
خرداد ۱۸م, ۱۳۹۳ - ۳:۵۲ ب.ظ

هر جا یه چیزی نوشته من دارم تحقیق میکنم براش
میدونین ریحانه خیلی هم پاک نبوده ولی اعدامم حقش نیس…
به موفقیتم امیدوار باشین…

دیدگاه دهنده
فردین گفته است:
خرداد ۲۴م, ۱۳۹۳ - ۹:۵۴ ب.ظ

عجیبه که رضایت خانواده سربندی شرطه. اگه مدارک دال بر نیت پلید دکتر سربندی هست ریحانه باید تبرئه بشه. اما متاسفانه قوانینی ما داریم که میگه دزد اومد خونت کاریش نکن ، گرگ اومد خونت نگش دار، مانع تجاوز نباش. عجیبه

دیدگاه دهنده
بی طرف گفته است:
تیر ۱م, ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۸ ق.ظ

باو بیخیال
هر چی خدا بخواد اون میشه
اصن به ما چه

دیدگاه دهنده
مهدیه گفته است:
مرداد ۱م, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۵ ق.ظ

دارید زود قضاوت می کنید پس لطفا اول حرف های قاضی و دلایلی که در پرونده آمده را بخوانید بعد نتیجه بگیرید وگرنه مثل الان توسط یک عده افراد فرصت طلب از خدا بیخبر بازی می خورید!
یا حق
در پناه حق

ارسال نظر

ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد

طنز, خنده دار, با حال, بامزه