گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / فرهنگ و هنر / فیلم و سریال / زمان پخش مجدد سریال سرزمین کهن معلوم شد
loading...

زمان پخش مجدد سریال سرزمین کهن معلوم شد

سرزمین کهن
سریال سرزمین کهن که به دلایلی دو سال پیش پخشش متوفق شده بود مجددا قرار است پخش شود.
«سرزمین کهن» سریالی که پس از پخش چهار قسمت در بهمن 92 متوقف شد، پاییز امسال، به آنتن باز خواهد گشت.

تازه‌ترین اظهارات کمال تبریزی در باره سریال «سرزمین کهن» خبر از آن دارد که پخش این مجموعه، پاییز سال جاری از سر گرفته خواهد شد.

کمال تبریزی در تازه ترین صحبت های خود به «ایسنا» در این زمینه گفته است تغییراتی در اصلاحات لازم برای اعمال در این مجموعه ایجاد شده است. همچنین طی توافقی با پورمحمدی معاون سیما، احتمالا بازگشت این مجموعه به آنتن جدی‌تر از قبل شده است.

آبان ماه 93، مدیریت 10 ساله عزت‌الله ضرغامی در سازمان صدا و سیما به پایان رسید و محمد سرافراز مسئولیت را در دست گرفت. پس از روی کار آمدن او تغییراتی در صدا و سیما، به وجود آمد، از مطرح شدن  شعارها و رویکردهای جدید در مدیریت سازمان، تا عزل و نصب‌های متعدد در پست‌های مدیریتی. در این میان مشخص شدن سرانجام سریال توقیفی، «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی، به پرسشی مهم از مدیریت جدید تبدیل شود. سریالی با مضمونی تاریخی، که در بهمن 92 بعد از پخش چهار قسمت به علت آنچه که به گفته منتقدان توهین به قوم بختیاری محسوب مي‌شد با حاشیه‌های زیادی روبه رو شد.

پخش دوباره  این مجموعه، در مدت ریاست عزت‌الله ضرغامی بر صدا و سیما به سرانجامی نرسید و «سرزمین کهن» در محاقی یک ساله  به سر برد. هرچند که کمال تبریزی کارگردان این مجموعه هم  اعلام کرده بود، در زمان مدیریت ضرغامی به تلویزیون باز نخواهد گشت و فعالیت‌های او در این مدت، نشانه‌ای از رنجش او از صدا و سیما بود.

این کارگردان پس از توقف پخش «سرزمین کهن»، علاوه بر ساخت فیلم سینمایی، سریال جدید  خود را برای پخش در شبکه نمایش خانگی تولید کرد و سریال «ابله» را به عنوان اولین تجربه کارگردانی‌اش در شبکه نمایش خانگی، مقابل دوربین برد. تبریزی ، در گفتگو خود، با  «خبر آنلاین» در روزهای پایانی سال 93، فشارهای تلویزیون و مشکلات مدیریت قبلی را از دلایلی عنوان کرد که کارگردان‌هایی چون داوود میرباقری  و او  را به سمت شبکه نمایش خانگی کشانده اند.

بعد از روی کار آمدن محمد سرافراز و تغییرات ناشی از این انتصاب ، رفع مشکل سریال تاریخی «سرزمین کهن» و روشن شدن تکلیف پخش این مجموعه، سر زبان ها افتاد. در میان زمزمه هایی که از گوشه و کنار بازگشت «سرزمین کهن» به تلویزیون را خبر می دادند، انتصاب ابوالفضل پورمحمدی، به معاونت سیما، واکنش  رسمی صدا و سیما ، به پخش دوباره «سرزمین کهن» را به دنبال داشت، پورمحمدی در نخستین اظهارات خود درباره این سریال گفت که مشکلات «سرزمین کهن» در حال حل شدن است از مهر ماه پخش خواهد  شد.  هر چند پورمحمدی در مورد جزئیات و روند اصلاح این مجموعه توضیحاتی نداد اما خبر پخش سریال  کمال تبریزی را در پاییز 94  اعلام کرد.

در همین راستا، غلامرضا میر حسینی مدیر شبکه سوم، در آذر 93 در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از گنجاندن سریال «سرزمین کهن» در کنداکتور سال 94 خبر داد و علت طولانی شدن روند اصلاح آن را هم توضیح داد، میرحسینی گفت که علاوه بر اصلاحات مورد نظر، در بخش هایی فیلمنامه دوباره باز نویسی شده  است و همین بازنویسی دوباره و فیلمبرداری مجدد قسمت هایی از سریال، روند اصلاح آن را طولانی کرده است. میر حسینی نیز زمان پخش دوباره سرزمین کهن را پاییز 94 اعلام کرد.

کمال تبریزی در آخرین صحبت های خود، در 22 فروردین به «ایسنا»  گفت که  تمام اصلاحات قبلی «سرزمین کهن» کنار می رود و اصلاحات جدید بسیار کمتر از قبل خواهند بود. تبریزی تاکید کرد که اصلاحات قبلی و حذف هایی که به خاطر فشارهای ممیزی، ناچار به انجام آن ها شده بودند، باعث سوتفاهم ها و حاشیه های اسن سریال شدند و پخش دوباره این سریال این سوتفاهم ها را برطرف  و همه چیز را روشن خواهد کرد. تبریزی پیش از این نیز، در گفتگو با  خبرگزاری «خبر آنلاین» از  ارسال نسخه اصلی فیلم نامه «سرزمین کهن» به دفتر مقام معظم رهبری و حمایت ایشان از فیلم نامه گفته بود و سانسورها و سخت گیری های مدیریت قبلی را عامل اصلی حاشیه های  سریال «سرزمین کهن» و بد فهمی های آن معرفی کرده بود، بنا بر آخرین صحبت های تبریزی، اصلاحات «سرزمین کهن» بر مبنای متن اصلی و زمان پخش این مجموعه، همچنان پاییز 94 خواهد بود.

loading...

11 دیدگاه ها

 1. فر نمیکنید خودتون به خطر بیفتین

 2. یه بار دیگه پخش بشه /تهران گرفته میشه

 3. ما بختیاری ها نمیزاریم بهمون توهين شه 3/4 خوزستان بختیاریه و نزارین این سریال پخش بشه وگرنه شاهد اعتراضات شدیدی خواهید شد

  • طرفدار دو آتیشه امیر حسین آرمان

   چرا تهدید میکنی‌خیلی شما خودخواهین توهین شده که شده حتما باید بیان شخصا ازت دلجویی کنن من میخوام این سریال پخش شه و مطمئنم بالاخره پخش میشه الهام حمیدی خودش گفت که میخواد سال ۹۶پخش شه

 4. سریال سرزمین کهن یک سریال تاریخی هست و وقایع تاریخ را به نمایش در می آورد ، تاریخ برای خائنین و حرامین ، تلخ است.
  تاریخ ، خیانت ها را فراموش نمیکند. ….

  • دوست عزیز متاسفانه دیدگاه شما قابل ثبت نیست

  • خایینین امثال تبریزیها هستند که متاسفانه خیلی آشکار و مغرضانه با استفاده از سرمایه و کمک رسانه ملی این مردم که حاصل رشادتهای بسیار اقوام بزرگ ایرانی بخصوص قوم شریف لر میباشد، خواسته یا ناخواسته آب در آسیاب دشمنان قسم خورده و کفتاران به کمین نشسته این مرز و بوم ، می ریزند …!
   آقای تبریزیان! قوم شریف و دلاور لر همواره از مرزهای این مرز و بوم با اقتدار دفاع کرده و تحت هیچ شرایطی اجازه روییدن علفهای هرز نفاق در میان مرزهای اتحاد اقوام بزرگ این سرزمین کهن را نخواهد داد …
   خیلی زیرکانه با نام تبریزیان (نماد اقوام و هموطنان ترک تبار) بازی با آتش نفاق در این برهه حساس از تاریخ سرزمین کهن ایران و خطایی بس نابخشودنی ، قابل درک نیست کسانی که از تکرار این اهانت آشکار حمایت میکنند…!

  • خاعن شمایین که وطن فروشین

 5. اگه این سریال به قوم شما هم توهین میکرد شماهم اجازه پخش دوبارشو نمیدادید مگه اینکه بخیتاریا مرده باشن که بذارن دوباره پخش بشه

 6. گمال تبریزی که مزدور وطن فروشی بیشتر نیست،من به بالادستیاش میگم؛ در مملکت چو غرش شیران گذشت و رفت/این عو عو سگان شما نیز بگذرد/آنکس که اسب داشت غبارش فرو نشست/گرد سم خران شما نیز بگذرد
  ،به اون ادمای بی اطلاع و بی سواد از تاریخ که دیگران رو به خودخواهی و خیانت متهم میکنند هم میگم که وقتی پدران ما تهران رو از ظلم قاجار آزاد کردند و برای اولین بار در کشور مجلس و دادگاه و انتخابات برقرار کردند شما کجا بودین!؟اون زمانی که انگلیس و روسیه تهدید میکردن که همه بختیاری ها رو قتل عام میکنند و بختیاری ها شجاعانه مقاومت کردن شما کجا بودین!؟در طول دوره قاجار حتی شاه قاجار اجازه ورود به سرزمین بختیاری ها رو نداشت و انگلیسی ها هم مجبور بودن بخشی از درامد فروش نفت رو به ایلخانهای بختیاری تحویل بدن و اونزمان سرزمین بختیاری ثروتمندترین خطه ایران بود ولی اینا همه باعث نشد بختیاری ها خودخواه باشن و بگن وضع بقیه ملت ایران به ما ربطی نداره،از همه اینها فاجعه بار تر اینکه شاهان و شاهزادگان قجر مفسدانی سیری ناپذیر بودن که به ناموس مردم رحم نمیکردن و مردم بدبخت اون زمان ایران بخصوص شهر همین آقای گمال تبریزی و شهر تهران و اصفهان و… از شدت فقر مجبور بودن همسران و دخترانشون رو دراختیار این جماعت پست قرار بدن تا شاید از گرسنگی نمیرند،بختیاری ها با اینکه خودشون منطقه بختیاری رو سرپرستی میکردن و این اتفاقات برای بقیه مردم ایران می افتاد بخاطر همه مردم ایران قیام کردن و مردم کشوری که اوضاعش از سومالی و سودان بدتر بود رو نجات دادن بدون اینکه خودشون سهمی بخوان،یکی ازون سردارهای بختیاری هم پدربزرگ من بود که بعد از فتح تهران بهش پیشنهاد میشه وزیر کشور بشه ولی میگه مگه من برای پست ومقام جهاد کردم!؟برمیگرده و تفنگشرو زمین میزاره و بقیه عمرش کشاورزی میکنه،این تهمت ها به بختیاری ها نمیچسبه،در ضمن فرمان جهاد برای مشروطه رو مرجع بزرگ آیت اللا آخوند خراسانی صادر کردند و امثال شیخ نوری که در دوره قاجار لفتو لیسی داشت روبروی مردم ایستادند و درکنار حکام قجر،کاش آگاهی مردم بیشتر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *