گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سلامت / مطالب پزشکی / سرطان خون، علائم و درمان سرطان خون
loading...

سرطان خون، علائم و درمان سرطان خون

سرطان خون

سرطان خون، علائم سرطان خون و درمان سرطان خون

انواع مختلف سرطان خون (Blood Cancers) بر تولید و عملکرد سلول های خونی تاثیر می گذارد. بیشتر این سرطان های خونی در مغز استخوان شروع به رشد می کنند. سلول های بنیادی درون مغز استخوان می توانند به سه نوع سلول خونی شامل سلول های قرمز خون، سلول های سفید خون و یا پلاکت ها تبدیل می شوند. در اکثر موارد سرطان خون فرآیند تولید سلول های خون توسط سرطان خون بهم ریخته و باعث می شود، مغز استخوان شروع به تولید کنترل نشده و غیرطبیعی بعضی از انواع سلول های خونی کند. این سلول های غیرطبیعی (سلول های سرطانی) باعث اختلال در عملکرد و توانایی خون شامل مبارزه با عفونت ها و یا خونریزی های شدید می گردد.
انواع سرطان خون
سرطان های خونی به سه دسته کلی تقسیم می شوند. این دسته ها شامل:
سرطان خون لوکمی یا لوسمی (Leukemia)، این سرطان یکی از انواع سرطان های درون مغز استخوان بوده، واژه لوسمی به معنی خون سفید است و شامل تولید غیرطبیعی سلول های خونی سفید می شود. لوسمی یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است. تعداد بالای سلول های سفید باعث اختلال توانایی این سلول ها در مبارزه با عفونت ها شده و همچنین باعث نقص توانایی مغز استخوان برای ساختن سلول های قرمز و پلاکت خون می شود.
سرطان خون لنفومی (Lymphoma)، این نوع سرطان خون سیستم لنفاوی را که وظیفه آن دفع مایعات زیادی از بدن و همچنین تولید گلبول سفید خون است، تحت تاثیر قرار می دهد. لنفوسیت ها (Lymphocytes)، نوعی گلبول سفید هستند که وظیفه مبارزه با عفونت ها را برعهده دارند. افزایش تعداد سلول های لنفاوی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.
سرطان خون میلوما (Myeloma)، این نوع سرطان خون سلول های پلاسما را هدف قرار داده و مانع تولید آنتی بادی در بدن می شود و سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت ها ضعیف و حساس می کند.

 

 سیستم ایمنی بدن, انواع سرطان خون

 

سرطان خون لوسمی (Leukemia)
این سرطان یکی از انواع سرطان های درون مغز استخوان بوده، واژه لوسمی به معنی خون سفید است و شامل تولید غیرطبیعی سلول های خونی سفید می شود. لوسمی یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است. تعدا بالای سلول های سفید باعث اختلال توانایی این سلول ها در مبارزه با عفونت ها شده و همچنین باعث نقص توانایی مغز استخوان برای ساختن سلول های قرمز و پلاکت خون می شود.

 

این نوع سرطان می تواند به دو شکل حاد و یا مزمن خود را نشان دهد. سرطان لوسمی مزمن آرام تر از نوع حاد آن پیشرفت می کند و نوع حاد آن نیاز به درمان سریعتری دارد. همچنین لوسمی به دو دسته دیگر به نام های لوسمی لنفوسیتی (lymphocytic) و لوسمی میلوئیدی (myelogenous) نیز تقسیم می گردد. منظور از لوسمی لنفوسیتی رشد غیرطبیعی در سلول های مغز استخوان که به لنفوسیت تبدیل می شوند بوده و نوع میلوئیدی نوعی از سلول های مغز استخوان را که تبدیل به سلول های خونی از جمله سلول های قرمز، سفید و پلاکت می شود، تحت تاثیر قرار می دهد. چهار دسته بندی اصلی سرطان خون لوسمی شامل:
لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)
لوسمی میلوئیدی حاد (AML)
لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)
لوسمی میلوئیدی مزمن (CML)

 

سرطان خون لوسمی در هردو بزرگسالان و کودکان رخ می دهد، با اینحال نوع 1 و 2 آن بیشتر در بین کودکان معمول بوده و نوع 1 و 4 آن بیشتر در میان بزرگسالان شایع است.
علایم سرطان لوسمی
سرطان خون لوسمی معمولا در مراحل اولیه نشانه و علامتی ندارد، در مراحل پیشرفته تر این علایم می تواند شامل:
خونریزی و کبودی، بخصوص خونریزی شدید
عدم توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها و بیماری های عفونتی متعدد و سخت
کم خونی ناشی از سرطان خون لوسمی
ورم کردن غدد لنفاوی
ورم و ناراحتی در شکم
کاهش وزن بدون هیچ دلیل خاص
درد در استخوان ها و مفاصل
تب، سرماخوردگی، تعریق شبانه و سایر علایم مشابه سرماخوردگی
خستگی و ضعف
لثه های ورم کرده و یا خونریزی لثه
بزرگ شدن طحال و کبد

 

عواملی که خطر ابتلا به سرطان لوسمی را افزایش می دهند
دلیل خاص و شناخته شده ای برای انواع سرطان خون لوسمی وجود ندارد، با اینحال بنظر می رسد عواملی خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند، این عوامل شامل:

قرار گرفتن در برابر سطوح بالای تشعشع
قرار گرفتن پی در پی در برابر بعضی از انواع مواد شیمیایی (همچون بنزن)
شیمی درمانی
سندرم دون (DOWN)
سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان
سیگار کشیدن

 

تشخیص و درمان سرطان خون لوسمی
ممکن است پزشکتان برای مشخص شدن اینکه سرطان دارید یا نه برای شما آزمایش کامل خون (CBC) تجویز نماید. این آزمایش می تواند مشخص نماید که تعداد سلول های خون را مشخص کرده و درصورت میزان زیاد سلول این موضوع را نشان دهد. تعداد زیاد سلول سفید، یا تعدا بسیار کم سلول قرمز یا پلاکت می تواند نشانه ابتلا به سرطان خون باشد.اگر نتیجه ابتلای شما به لوسمی مثبت بود پزشکتان از یک آزمایش برداشتن بافت استخوا (بافت برداری یا biopsy) برای مشخص کردن نوع سرطان استفاده می کند.

 

درمان سرطان خون لوسمی بسته به سن، سلامت عمومی و نوع لوسمی متفاوت می باشد. پزشکتان ممکن است برای درمان شما از ترکیبی از درمان های مختلف شامل شیمی درمانی، درمان بیولوژیکی، رادیوتراپی و یا پیوند سلول های بنیادی استفاده نماید. برای افراد مبتلا به لوسمی حاد اغلب بدلیل سرعت رشد سرطان از شیمی درمانی استفاده می شود. اکثر افراد مبتلا به سرطان خون لوسمی حاد به درمان سریعا واکنش نشان می دهد.
پیشگیری از سرطان لوسمی
از آنجا که دلیل اصلی سرطان خون مشخص نیست پس نمی توان راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به این سرطان پیشنهاد نمود. با اینحال می شود از بعضی از انواع سرطان خون لوسمی با اجتناب از قرار گرفتن تشعشع، اجتناب از قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی و ترک سیگار و تنباکو پیشگیری نمود.

 

 سیستم ایمنی بدن, انواع سرطان خون

سرطان خون لنفومی (Lymphoma)
تقریبا نصف انواع سرطان خون سرطان خون لنفومی و یا سایر سرطان های وابسته به سیستم لنفاوی می باشند. این سیستم که مرکب از غدد لنفاوی در گردن، زیر بقل، ران، قفسه سینه و شکم است وظیفه دفع مایعات اضافی در بدن و تولید سلول های ایمنی بدن را بر عهده دارند. لنفوسیت ها (Lymphocytes)، نوعی گلبول سفید هستند که وظیفه مبارزه با عفونت ها را برعهده دارند. افزایش تعداد سلول های لنفاوی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.

 

این نوع سرطان لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین تقسیم می شود. حدود 12 درصد افراد مبتلا به سرطان خون لنفومی مبتلا به نوع هوچکینی آن می باشند.
علایم سرطان لنفومی
نشانه ها و علایم سرطان خون لنفومی شامل:
ورم کردن غدد لنفاوی در گردن، زیر بقل و ران
تب
خستگی و ضعف
کاهش وزن غیرقابل توجیه
عرق کردن
مشکل در نفس کشیدن و یا درد قفسه سینه
خارش پوست و کهیر

 

عواملی که خطر ابتلا به سرطان لنفوم را افزایش می دهند
دلیل خاص و شناخته شده ای برای انواع سرطان خون لنفوم وجود ندارد، با اینحال بنظر می رسد عواملی خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند، این عوامل شامل:
افزایش سن
مرد بودن و سفید پوست بودن
ابتلا به بیناری های خود ایمنی
ابتلا به اچ ای وی/ ایدز
رژیم غذایی پر از گوشت و چربی
قرار گرفتن در برابر سموم خاص و آفت کش ها

 

تشخیص و درمان سرطان خون لنفوم
پزشک برای تشخیص ابتلای شما به این نوع سرطان نیاز به آزمایش برداشتن بافت غدد لنفاوی ( lymph node biopsy) دارد. آزمایش های بیشتر برای مشخص کردن مراحل بیماری شامل آزمایش خون، نمونه برداری از بافت استخوان و … انجام می شوند. همچنین برای مشخص کردن میزان پخش شدن این سرطان نیز آزمایش هایی انجام می شود. تصمیم گیری برای درمان این بیماری بعد از انجام این آزمایش ها و با نظر پزشک انجام می گیرد.

 

سرطان لنفوم هوچکین یکی از درمان پذیرترین انواع سرطان ها می باشد. درمان سرطان لنفوم می تواند شامل شیمی درمانی، شیمی درمانی بهمراه رادیوتراپی، درمان بیولوژیکی و پیوند سلول های بنیادی می شود.

 

 سیستم ایمنی بدن, انواع سرطان خون

سرطان خون میلوما  (Myeloma)
میلوما سرطان سلول های پلاسمای خون می باشد. سلول های پلاسما، سلول های سفیدی هستند که آنتی بادی های ضد بیماری و عفونت ترشح می کنند. سلول های میلوما جلوی تولید آنتی بادی توسط سلول های سالم را می گیرند. بالا رفتن میزان آنتی بادی های غیرطبیعی در بدن می تواند باعث آسیب دیدن کلیه ها شود. همچنین افزایش سلول های میلوما باعث مشکل در تولید سلول های سفید و قرمز نیز می شود. بعلاوه سلول های میلوما باعث آسیب دیدن استخوان ها و ضعف آنها می شوند.
علایم سرطان میلوما
علایم و نشانه های ابتلا به سرطان میلوما شامل:
هیپرکلسمی (کلسیم زیاد در خون)
کم خونی (کمبود سلول قرمز و یا کاهش عملکردشان)
نارسایی کلیه
آسیب پذیری در برابر عفونت
پوکی استخوان، درد استخوان، ورم و یا شکستگی استخوان
پروتئین زیاد در خون و یا ادرار
کاهش وزن

 

عواملی که خطر ابتلا به سرطان خون میلوما را افزایش می دهند
دلیل خاص و شناخته شده ای برای انواع سرطان خون لنفوم وجود ندارد، با اینحال بنظر می رسد عواملی خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند، این عوامل شامل:
آفریقایی – آمریکایی بودن
سن بالای 50 سال
مرد بودن
چاقی
قرار گرفتن در برابر رادیو اکتیو
کار در صنایع مرتبط با پتروشیمی

 

درمان سرطان خون میلوما
اگر مبتلا به میلوما هستید، درمان های بسیاری برای شما وجود دارد که سرعت رشد سلول ها را کاهش داده و درد استخوان ها، خستگی و سایر علایم بیماری را کاهش می دهد. نوع درمان بسته به سلامت عمومی شما، نوع و مرحله بیماری متفاوت می باشد. روش های درمانی در دسترس برای درمان میلوما شامل:
شیمی درمانی
تنظیم کننده های سیستم ایمنی (Immunomodulators)
داروهای کم خونی
رادیوتراپی
پیوند سلول های بنیادی

loading...

18 دیدگاه ها

 1. سرطان خون بيشتر از هر سرطانى ريشه در وراثت داره و درصد بالايى از اين بيمارى ارثى هستش (يا به ژن ربط داره) نكته مهمى كه اينجا لازم دونستم بگم اينه كه من يك بار يكى از غدد لنفاوى گردنم ورم كرده بود و با ترس و گريه به پزشك خونم مراجعه كردم چون حدس ميزدم به اين بيمارى مبتلا شدم، خدا شكر به خاطر سرما خوردگى اين اتفاق افتاده بوده و خودش بعد از يك هفته خوب شد. دكتر گفت كه يكى از علائم سرطان خون اينه كه چند تا از غدد لنفاوى ورم كنه براى مثال هم گردن و هم كشاله ى ران يا زير بغل و به مدت بيش از ١ماه ماندگار باقى بمونه. اون وقت حتماً بايد به پزشك مراجعه كرد. در ضمن اين نوع سرطان با آزمايش ساده شمارش گلبول ها قابل تشخيصه. به اميد روزى كه همه بيماران شفا پيدا كنن و همه سلامت و شاد زندگى كنن كه هيچ نعمتى بالاتر از سلامتى نيست.

 2. نیکا جان ، امیدوارم همیشه مواظب سلامتیتون باشین، و خدا رو شکر که سالم و تندرست هستین، و موضوع مهمی براتون نبوده اون سرما خوردگی.
  نیکا جان ، یکی از خاله های من که توو شیراززندگی میکنه و اینکه حدودآ 2 ماه پیش متوجه درد زیادی از ناحیه شکم اذیتش میکرد، بعد اینکه به دکتر مراجعه میکنه متوجه میشن که روده بزرگ دارای پولیپ هست ، بعد از دو عمل جراحی اون قسمتی از روده که ازش جدا کردن رو واسه آزمایش به تهران میفرستن و اینکه متوجه شدن به سرطان دچار شده (البته جواب آزمایش ها رو تقریبآ 2 هفته پیش اطلاع دادن ) این موضوع خیلی من و خانواده ام و اقوامم رو ناراحت کرده ، البته الان واسه معالجه پیش خودمون توو تهرانه ، مادرم هم همش ناراحت و غمگین خواهرشه ، راستش زیاد توو دلم این حرفا مونده بود ولی این مدت همیشه سعی کردیم بهش روحیه بدیم و حتی چند وقت پیش، به همراه برادر بزرگترم یه مدت کوتاه به پاریس رفتن ، چون دکتر گفته حفظ روحیه واسش خیلی مفیده (ایشون 24 سالشه، کوچکترین خاله ی من هستش، یجورایی از لحاظ سنی باهم دوستیم) خیلی وقت بود که دوست میداشتم باهاتون درد دل کنم ، راستی از این فرصت استفاده میکنم و این شب زیبای یلدا رو بهت تبریک میگم و امیدوارم مثل همیشه خوب ، خوش ، شاداب و سالم تندرست باشین .

 3. آقا محسن بى نهايت از اين موضوع ناراحت شدم، خصوصاً اينكه خالتون انقدر جوان هم هستن و تقريباً هم سن و سال من. از صميم قلبم ناراحت شدم، ولى يك خبر خوب واستون دارم اينكه مادر دوست من هم به سرطان روده مبتلا شدن، و خيلى اتفاقى و دير متوجه بيماريشون شدن، داشتن از ايران مهاجرت ميكردن و طى يك سرى آزمايشات متوجه اين موضوع شدن. الان ٤ سال از اون زمان ميگذره و خدا رو شكر ايشون سالم و شاد هستن و كاملاً بهبود يافتن. كلاً من بعد از بيمارى مادرم كه ميدونين ايشون هم سرطان داشتن و خدا رو شكر ايشون هم كاملاً سالم هستن و هر سال كه ميگذره بهتر هم ميشن، خيلى در اين باره تحقيق كردم، سرطان روده يكى از خوشخيم ترين سرطان هاست و زود خوب ميشن. دليلشم اينه كه قسمتى از روده رو بر ميدارن، در صورتى كه متاسفانه در سرطان معده و ريه كه بدخيمترين سرطان هستن اين امكان وجود نداره. جاى هيچ نگرانى نيست، امروزه انقدر علم پيشرفت كرده كه بيمارى ديگه به اون صورت قبل معنا نداره. بهترين كمك به اين عزيزان تقويت روحيه هست كه البته دست خودشون نيست و ناراحتن ولى ما بايد خوشحالشون كنيم، كمكشون كنيم و اين خيلى زود جواب ميده. اميدوارم كه شيمى درمانى لازم نداشته باشن، ولى اگر خدايى نكرده لازم داشتن يكى از برجسته ترين دكترها (كه فوق تخصص آنكولوژى از فرانسه هستن و خيلى ها از شهر و كشورهاى ديگه ميان پيششون) آقاى دكتر آرش جنابيان هستن كه در اين مورد فوق العادن. جز دعاى خاله ى عزيز و جوونتون كارى از دستم بر نمياد. آرزوى شنيدن بهبود كاملشون رو از شما دارم. ممنون آقا محسن عزيز، همچنين شب يلداى شما رو تبريك ميگم. اميدوارم شما و خانواده ى گرامى هميشه سلامت باشين.

 4. نیکا جان، ممنونم از برای همدردی و سپاسگزارم از محبت همیشگیتون، از اینکه چنین پستی رو آدمین عزیز گذاشتن تا توانسته باشم در این مورد بیشتر ازت اطلاع راجع به این موضوع بگیرم قدردان ایشون نیز هستم. اول اینکه من نمیدونستم مادر عزیز و نازنین شما چنین موردی رو داشتن و اینکه شما چه لحظات سخت و دشواری رو گذروندید، جدآ هم بهم قوت قلب دادین از این موضوع و هم اینکه ایشالا وجود عزیز پدر و مادر نازنینت همیشه سالم و پرنشاط و سایه شون بالا سر خانواده گرامی 1000 سال باشه.() این موضوع رو که واسم گفتی من بیشتر به خودت فکر کردم که چه استرس هایی توو اون ایام داشتی ولی نیکا جان (خیلی خیلی خوشحالم که امروز مادر عزیزت سالم تندرست مثل همیشه هستن) واقعآ این حرفات منو خیلی امیدوارم کرده واسه اینکه میدونم شما از چه خانواده ی متشخص و محترمی هستین در نیاوران ، و ارتباط های نزدیکی با پزشک های صاحب نام دارین و از این رو هر سخنی از شما برام دلگرمی و امیدوار کننده ست .ماریا خاله من خیلی دیر متوجه این موضوع شد از اوایل بهار که مادربزرگم (مادر خالم ) فوت شدن ایشون خیلی افسرده شدن ، از اونجاییکه توو شیراز اکثر اقوام مادری من هیچ وقت تنهاش نذاشتن و همیشه تا امروز باهاش بودن اما متاسفانه این موضوع هم به غصه هاش اضاف شد، در مورد شیمی درمانی چند جلسه حضور یافتن و دکترها واسش خیلی امیدواری دادن و مهم تر اینکه پزشک ها میگفتن چنین فردی توو این ایام روحیه خاص و شکننده یی داره و نباید رو حیه شو از دست بده و سعی کنید فضای شادی رو براش فراهم کنید برا همینم بود که به همراه برادرم مدت کوتاهی خارج از کشور بردنش و اینکه الان هم همه مراقبشیم ، اما واقعآ من از حرفات خیلی روحیه گرفتم و اینا رو حتمآ در اسرع وقت بهش میگم تا بدونه چنین موردهایی با مراقبت حتمآ خوب میشه! فقط میخواستم بپرسم مادرعزیزتون توو اون دوران از چه مواد عذایی استفاده میکردن مثلآ چه نوشیدنی هایی میل میکردن!مثلآ مواد غذاهای دودی مثل ماهی و برنج وکباب دودی یا سیزیجات اینا میشه بیشتر توضیح بدین. راستش یک دکتر کاملآ در مورد همین تغذیه ش برنامه ی مفصلی بهمون داده ولی من میخوام از تجربه مادر عزیز شما استفاده کنم. ممکنه یک مدت کوتاهی واسه همین موضوع و اینکه خیلی خونمون این روزا پر بازدید شده و من یا سر کارم یا کنار خاله ی عزیزمم و همچنین شلوغی های خونه ، از این بابت شاید نتونم یه مدت اینجا باشم ولی لازم هستش چند نکته ای رو بگم: نیکا جان ، این روزایی که نبودین عجیب دلم واستون تنگ شده بود ، با وجود اینکه ذهنم درگیر کار و مسائل خانواده م بوده اما هیچگاه شما رو فراموش نکردم و همیشه به یادت بودم از پارسال که در تابستون من و مهدیه عزیز اولین کسانی بودیم که باهاتون آشنا شدیم رفته رفته بیشتر که باهات حرف میزدم بیشتر تحت تاثیر اخلاق و ادبتون قرار میگرفتم حتی میدیدم کسانی که قصدشون ناراحت کردن شما و جسارت کردن به شما بودن بازم هیچ بهشون نمیگفتین ، اینا موضوعات شخصیت شما رو متفاوت و کم نظیر کرده بود واسه من.این سایت در کنار شما واسم خاطره لذت بخش بوده، اما توو این موضوع اخیری من اشتباهی ناخواسته و بدون غرض انجام دادم، شما به درستی سعی کردین واسم توضیح بدین ، توو این مدتی که نبودین داشت باورم نمیشد که صمیمی ترین دوستم رو از خود رنجوندم این موضوع خیلی آزارم میداد و وقتی جای خالیتون رو در سایت میدیدم خیلی دلتنگتون میشدم. حتی توو یه پست های زیادی خصوصآ (تصاویر خودروی گرانقیمت جنیفر لوپز) برات کامنت گذاشتم ، شاید خیلی از چیزا رو در موردم ندونی، توو یوسف آباد یهودی های زیادی زندگی میکنن ما از قدیمی های اونجا هستیم و اینکه اگه اسمم اسلامیه واسه اینکه بعد از انقلاب ، پدرم برا اینکه از بچگی برامون دردسر درست نشه، اسم هایی با قوانین اینجا رومون گذاشت. خواستم بگم یک عادتی یهودی ها دارن که هرگز خوبی های دیگران رو فراموش نمیکنن و اینکه شما به گردن من حق بسیاری دارین ، نیکا جان من ازت میخوام اگه ذره یی دلخوری از من دارین ازت خواهش میکنم ببخشین، دوست دارم خیالم راحت باشه از این بابت.

 5. بله ميدونم، منشاء اين بيمارى ها هم افسردگى، استرس، اضطراب و در مواردى شبيه به مادر من هم دير براى چكاب به پزشكشون متاسفانه مراجعه كردن چون از يه سنى به بعد حتماً بايد هم آقايون هم خانم ها چكاپ سالانه بشن. روح مادربزگ عزيزتون شاد باشن. خيلى غم انگيزه از دست دادن والدين، ولى خالتون بايد خدا رو شكر كنن كه خواهر و خواهرزاده هاى به اين خوبى دارن كه در شرايط سخت در كنارشن. من كاملاً دركتون ميكنم، ميتونم به جرات بگم سال ٩٠ با اينكه در ابتداى جوونى قرار داشتم و پر شور بودم ولى بدترين سال زندگيم بود. از همه بدتر كه من، خواهرم و پدرم نمى تونستيم غصه و غم و ناراحتيمون رو بروز بديم و شب ها بعد از خوابيدن مامان گريه ميكرديم و غصه ميخورديم. ولى هيچ وقت اميدمون رو از دست ندادين، چون ميدونستيم هممون بايد قوى باشيم تا بتونيم از پس اين مسئله بر بيايم. ما خانوادگى سعى كرديم همديگرو ساپورت كنيم تا روزهاى وحشتناك بگذره و تموم شه… از ته دل بخواين كه خالتون زود خوب شه و بعد نيت كنين كه بعد از سلامتيشون عضو يكى از انجمن هاى اين بيمارى بشين، اين دعا براى من جواب داد. به خالتون دلگرمى بدين كه در هر شرايطى كنارش هستين و تنهاش نميذارين. اول از نظر روحى ساپورتشون كنين و بعد هم تغذيه، موسيقى آروم، پياده روى (البته با رعايت شرايط چون در مراحل شيمى درمانى به هيچ عنوان نبايد بذارين سرما بخورن يا عفونت و ويروس وارد بدنشون بشه) چون در شيمى درمانى بدن خيلى ضعيف ميشه و بايد با كمك سبزيجات پخته، ميوه، آب ميوه هاى مقوى، سوپ هاى ماهيچه و مرغ بدن رو قوى كنين. تا چند روز بعد از شيمى درمانى حالت تهوع و سرگيجه ممكنه وجود داشته باشه واسه همين بايد سوپ هاى سبك بخورن، مثلاً براى صبحانه من هر روز يك سيب براى مادرم رنده ميكردم تا راحتر بخورن. نبايد در دوره ى شيمى درمانى جاهاى عمومى برن با مهمان بياد پيششون و اگه اين اتفاق افتاد حتماً از ماسك استفاده كنن كه از ديگران سرما نخورن چون بدن ضعيفه. تا جايى كه امكان داره روزى چند بار دهانشون رو با دهانشويه بشورن چون به خاطر پايين اومدا سيستم دفاعى بدن آفت زياد ميزنن. اين نكات مهم بود. بازم سوال داشتين در خدمتم.

 6. در مورد معذرت خواهيتونم خواهش ميكنم دفعه ى آخرتون باشه، چون من با شما تعارف كه ندارم . واقعاً ازتون ناراحت نشدم و از لطف هميشگيتون به من تشكر ميكنم. راستش من عادت ندارم پست هاى قديمى رو بخونم واسه همين اون كامنتى كه گفتين رو نديده بودم ولى الان ديدم و بازم ممنون. چه جالب كه يهودى هستين چون صميمى ترين دوستان بچگى من هم خواهر و برادرى يهودى بودن (در همسايگى ما) كه فوق العاده آدم هاى دوست داشتنى بودن ولى متاسفانه چند سالى هست به امريكا مهاجرت كردن البته باهاشون در تماس هستم ولى دوريم ديگه. در مسيحى ها، يهودى ها، زرتشتى ها و كلاً اقليت آدم هاى خوب زياده.

 7. دقیقآ وقتی این مسئله رو از خودتون شنیدم جدآ نمیدونستم که شما چنین لحظاتی رو
  توو زندگیتون سپری کردین.آفرین به این اراده یی که در لحظات سخت
  زندگیتون خودتونو رو نباختین و محکم پای چنین مسئله ای ایستادین، و جای خوشحالی و شکر هست که مادر عزیزتون سالم تندرست
  هستن. امیدوارم شما و پدر و خواهر و همچنین مادر نازنین و گرامی شما همیشه لحظات زندگیتون پر از شادی و نشاط باشه. یادمه همیشه بهم میگفتین که شما به همراه مادر عزیز ، در موسسه
  محک داوطلبانه اونجا عضو هستین و کمک مالی میکنین و توو مراسم قلک شکن
  همیشه حضور دارین. اینا رو اون موقع که من میشنیدم، نمیدونستم دلیلش همون نیتی بوده که شما بعد از سلامتی مادر عزیز، کرده بودین. درواقع عمل زیبایی انجام دادین با اینکار و مرسی که به یاد ما هم انداختی ، منم حتمآ از خدای خودم چنین
  نیتی رو دارم.
  در مورد اینکه احساس تنهایی نکنه دقیقآ واسه همین بود که هر کدوممون اوقاتش رو به
  هر طریقی پر میکنیم . البته از لحاظ روحی خوشبختانه تا الان ذره یی نا امید
  نیست و خیلیم خصوصآ این روزای کریسمس همیشه سعیمون این بوده که یجورایی همیشه خوشحالش کنیم ،
  الان البته مراحل شیمی درمانی رو گذرونده . دقیقآ همین توصیه های شما رو
  اون موقع دکترش به ماها میگفت که حتمآ در نظر بگیریم. راستش چنین ایامی
  نزدیک به کریسمس همیشه مهمانهایی از اقواممون میان ، ولی این روزا بیشتر پر
  بازدید شده حتمآ باید بیشتر نکاتی که مثل ماسک رو که گفتین استفاده کنه ،
  ممنون واقعآ این موضوع رو نمیدونستیم ، خصوصآ زمستون اومده و سرما
  خوردگی همیشه وجود داره باید مواظبش بود. راجع به سبزیجات و سوپ ماهیچه و نوشیدنی همیشه
  مادرم بهش رسیدگی میکنه ، این تجربیات رو که گفتین دقیقآ مثل همون برنامه
  یست که دکتر بهمون داده ، واسه همین بود میخواستم تجربیاتی رو که از نزدیک
  دیدین بدونم . مرسی نه دیگه سوالی ندارم.

 8. فقط ازت میخواهم با همون قلب
  مهربونتون که واسه مادر عزیزتون دعا کردین ، واسه ماریا هم دعا کنین که
  سلامتیشو هر چه زودتر بدست بیاره، شما دخترها بیشتر همدیگه رو درک میکنین و
  میدونین دختری که توو این سن قرار داره دوست داره آرزوهای قشنگش تبدیل به
  رویا نشن .
  پس شما هم دوستان یهودی دارین خیلی واسم جالب و مهم بود، در مورد احساستون راجع به یهودی ها، متشکرم ، واسه همین بود گفتم شما
  هم بدونید این موضوع رو .، من نگاهم به ادیان و مذاهب گوناگون اینه که اول فارع از هرگونه عقایدمون ، همه ما ساکنان چندین هزار ساله ایران
  هستیم. مهم ایران ماست وگرنه بخودی خود مذهب امری شخصی میتونه باش، مهم هم زیستیه که رسم قشنگیه بین مذاهب که سالیان دراز توو ایران ما بین هم وطنانمون بوده و هست.
  نیکا خانم عزیز مرسی که با حرفام گوش دادین و همچنین از دلگرمیتون و راجع به اون موضوع هم خدا رو شکر که ناراحت نشده بودین .

 9. خواهش ميكنم آقا محسن، اميدوارم تونسته باشم كمى كمك كنم. من مطمئن هستم كه حال مارياى عزيز (اسم خيلى زيبايى هم دارن) خوبه خوب ميشن. من به يك سرى دعاها كه بعضى وقت ها ميخونم خيلى اعتقاد دارم، اين دفعه حتماً براى مارياى عزيز هم ميخونم. لطفاً اگر امكانش هست اين كامنت من رو بهشون نشون بدين، كه من از صميم قلبم دعاشون ميكنم و مطمئناً حالشون خوب خوب ميشه. ايشون تنها نيستن، الان زمانه اى شده كه متاسفانه جوون ها هم در امان نيستن. خدا خودش به هممون كمك كنه. ممنون ازتون آقا محسن اميدوارم شما و خانواده ى محترم، و خاله ى عزيزتون سالم، شاد و سرزنده ساليان سال در كنار هم باشين. من هم با شما هم عقيدم، دين مهم نيست، اول خود خدا مهم هست كه حواسش هميشه به ما هست و بعد هم وطنمون.

 10. نیکاخانم عزیز، ازت متشکرم چون حتی برا لحظاتی باعث خوشحالیه یکی از عزیز ترین هایم شدی،، تمام کامنت هاتون رو بهش نشون دادم (الا کامنتای خودم) خیلی خیلی از آشنایی با شما و احساس پاکتون و دعای خیرتون بابت بهبودی وسلامتی و حُسن نظرتون و این همه حس امیدواری و محبتتون بینهات ازت تشکر کرد، کامنت دوم و 3 شما رو با دقت خوند ، از تجربه مادر عزیزتون ، که ایشونم با مراقبت و درمان امروز سالم تندرست و سلامت همیشگی هستن .بسیار احساس آرامش خوبی از سخنانتون بهش دست دست، ولی بیشتر از اینکه شما هم سن و سالش هستین و اینقد از صمیم قلبتون باهاش حرف زدین و بهش آرامشی که دادین بعد از خوندن حرفاتون، بینهات از من خواست که از مهربونی و این دعایی که میخواین واسش بکنین، خیلی ازتون تشکر کنم.واقعآ ماریا از خوندن چنین پیامی از شما که اولین بار من دیدمش توو فضای مجازی اینقد روش تاثیر خوشحالیه بزاره.
  امروز برای 25 دسامبر (کریسمس) به محیط کارم نرفتم و واسه همین بود که توو چنین موقعی خواستم به نوبه خودم از دوست خوب و دلسوزی چون شما نهایت تشکراتم رو داشته باشم همچنین فرا رسیدن کریسمس و سال نوی میلادی رو به شما و خانواده گرامی و همکارانی که این روزا جشن رو میگیرن شاد باش و تبریک میگم.

 11. خدا رو شكر كه تونستم آرامشى هر چند كم به خاله ى عزيزتون انتقال بدم، اميدوارم هر چه زودتر سلامتى كاملشون رو به دست بيارن. اين بيمارى شبيه سرما خوردگى ميمونه و دوره ى درمان كه تموم بشه با مراقبت در تغزيه و رعايت رژيم غذايى و ورزش بهبود كامل پيدا ميكنن. ممنون از شما آقا مخسن عزيز. منم به شما كريسمس رو تبريك ميگم، و اميدوارم به همه ى آرزوهاتون برسين.

 12. خواهش میکنم ، صدالبته در مورد خودم هر وقت باهاتون مشورت یا درد دل کردم خیلی واسم مفید و آرامش بخش بوده. مخصوصآ اینکه توو این قضیه شما هم صحبت هایی داشتین که خیلی امیدوار کننده بوده واسم. ممنونم ازت بابت این همه همدردی و دلگرمی و اینکه چقد زیبا آدم از صحبت هاتون احساس آرامش خوبی بهش دست میده.

 13. اين هم صحبتى و انتقال حس كاملاً متقابل و دو طرفه هست. اون اتفاق من رو خيلى بزرگ كرد، در واقع تا اون موقع در دنياى شاد و بى نقص خودم زندگى ميكردم و هيچ وقت فكر نمى كردم روزهاى سخت هم وجود داره چون بر عكس بيشتر هم سن و سال هام خدا رو شكر شكست عشقى يا مشكلات از اين قبيل نداشتم و خيلى سر خوش بودم (و البته هنوزم خيلى شاد و سر زندم) ولى او اتفاق يك دفعه منو بزرگ كرد و بهم درس هاى زيادى داد. از همه مهم تر اينكه بيشتر قدر مادر و پدرم رو بدونم و اطرافيانم رو و اينكه همه و انسان ها زشت و زيبا، فقير و ثروتمند، تحصيل كرده و بى سواد … همه و همه مشكلات خودشون رو دارن و هر اتفاقى دليل و درسى درش نهفته س. مادرم هميشه ميگن اون بيمارى درس مبارزه بهشون داده كه زندگى خيلى با ارزشه و بايد نه فقط به خاطر خودش بلكه به خاطر عزيزاش مبارزه ميكرده و ميجنگيده تا بيمارى رو شكست داده. من و خواهرم هم به هم نزديكتر بودن رو ياد گرفتيم. من ياد گرفتم كه زندگى فقط هم خوش گذرونى و چيزهاى ظاهرى نيست و ممكن هر لحظه نقطه ى سياه وارد زندگيمون بشه كه بايد آمادگيشو داشته باشيم، بايد بجنگيمو ازش رد شيم تا به روزهاى قشنگ و آفتابى برسيم.

 14. از روزی که این پست رو آدمین عزیز گذاشت تا بتونم باهات درباره موضوع بیماری ماریا حرف بزنم واقعآ هم از ایشون ممنونم. چون واقعآ بهت نیاز داشتم که حرفام رو با شما درمیون بگذارم . نیکا جان، از سخنان و حرفای زیباتون که میبینم همیشه با انرژی مثبت و دیدگاهی متفاوت از دیگران به آینده نگاه میکنید. نوع فکر و طرز عکس العمل شما چه در اینجا که از نزدیک میشناسمتون و چه در دنیای بیرون از اینجا همیشه واسه من یک الگویی خوب از تمام زوایای زندگی هستین. همین قضیه مادر عزیز و نازنین شما که واسم تعریف کردین (خدا رو شکر که امروز سالم و سلامتی همیشگی رو دارن) خیلی برام امیدوارم کننده بوده و حتی کامنت شما رو که به ماریا نشون دادم چقد انرژی تازه یی در وجودش دیدم. بله واقعآ مادر عزیز شما شجاعتی که در برابر این موضوع داشتن برا هر خانواده یی میتونه یک پیام بده که زندگی و زیبایی هاش رو باید براش مبارزه کرد. ممکنه هر شخصی توو خانوادش چنین اتفاقی پیش بیاد برا عزیزش ، میتونه شوک بزرگی به اطرافیان اون فرد وارد کنه! ولی شما یه دختر زیبا و معصوم، واقعآ خیلی تونستید توو اون ایام با اون شرایط در واقع درس بزرگی به منم دادین، نیکا جان سپاسگزارم بابت تمام خوبیِ های خودت عزیزم ، که اینقد نظرت راجع به تمام انسان ها مثبت هستش و حس خوبی همیشه توو کلامتون هست. من تو گفتارتون همیشه امید میبینم . امید خیلی توو شرایط فعلی که استرس و نامیدی جامعه ما رو گرفته برا هر جوونی لازمه زندگیه. اینکه گفتین شاد و سرزنده هستین واقعآ یه نعمته ! امیدوارم توو کشوری که بعد از عراق دومین کشور غمگین جهان هستش روزی بیاد که زندگی واسه مردم مثل همین روزای سال نوی میلادی که در اکثر جهان شادی پا برجاست سهم جوانان ما هم باشه.

 15. ممنون آقا محسن عزيز از اين همه تعريف و لطف و محبتتون، اينجوريا هم ديگه نيست. خب بالاخره همه توو زندگيشون اتفاقات خاصى دارن يا به قول شما شوكى بهشون وارد شده مهم اينه كه آدم چه جورى برخورد كنه با اون. طرز برخورد هر انسانى متفاوته. من هميشه اولين و بزگترين آرزوم سلامتى براى همه ى آدم هاست چ اونايى كه ميشناسم و چه اونايى كه نميشناسم خصوصاً اول كودكان و جوانان. بله من هميشه شاد و سرزنده هستم براى اطرافيانم هم خيلى خوش آينده ولى متاسفانه يه ايرادى مه داره اينه كه وقتى از ارتباطى بيرون ميام يا مثلاً مدت رمانى خونه نيستم به خاطر اين اخلاقم نبودنم خيلى حس ميشه. من الان دارم فارق التحصيل ميشم و دلم ميخواد براى ادامه تحصيل از ايران برم ولى نگران خانواده و اطرافيانى هستم كه نبود من اونا رو غمگين ميكنه… گاهى وقت ها به دلايلى مايل به ادامه رابطه اى (با دوست يا فاميل) نيستم ولى اون ها اصرار به ادامه دارن چون ميگن براشون نشان شادى هستم. اين كارمو خيلى سخت ميكنه. خيلى وقت ها هست من خودم به هر دليلى خوصله ندارم يا غمگينم خب منم آدمم، ولى بقيه باز هم توقع شادى از من دارن.

 16. خواهش میکنم نیکا جان، ولی اینا تعریف نیست واقعیتی از شخصیت خوبتون واسه من هست که هر وقت باهات تبادل نظر کردم همیشه نهایت استفاده رو از مهربون بودنتون و بی اندازه از دانشتون بردم . جالب تر اینکه همین انرژی خوب و مثبت شماست که هر وقت در این سایت زیبا شما رو دیدم همین حس رو به من انتقال می دادین. نمونش همین پست و که چقد سبک شدم از اینکه باهات این موضوع رو در میون گذاشتم. این از قلب مهربون شماست که همیشه خوبی ها رو واسه دیگران میخواین و سلامتی دیگران جزء آرزوهاتون همیشه هست. میدونم الان ایام امتحانات شماست و مشغله درس خوندن زیاد دارین امیدوارم خود شما و دوستان دیگر و. آدمین عزیز هم در این امتحانات بهترین نتیجه دلخوه از استادان بگیرین. ولی این استادان خیلی سخت گیر هستن.D:
  نیکا خانم عزیز ، من خیلی خوشحالم شدم (از شنیدن) این که شما در حال فارغ التحصیل شدن هستین ، (به سلامتی)
  نیکا جان اما واقعآ میخواین برین ؟ من واقعآ از رفتنتون دلگیر شدم ، میدونم این راه انتخاب آیند ه تان هستش. ولی خواهش میکنم در هر صورتی باید ارتباط تون رو با این سایت حفظ کنید. چون من همینک از شنیدن رفتن شما واقعآ توو لاک غم فرو رفتم . اینها همه از شخصیت دوست داشتنی شما هستش که همه رو مجذوب خودتون میکنین ولی زفتنتون تا اون موقع باید همراه با یک تعهد همیشگی نسبت به دوستانتان باشه. که این ارتباط قطع نشه. نمیدونم شاید انتظاراتم زیاده ، ولی خب واقعآ من بهتون عمیقآ وابسته هستم در این محیط.

 17. ممنون آقا محسن، دقيقاً من هم متقابلاً اين انرژى رو از تبادل نظر با شما ميگيرم. تصميم به رفتن از ايران دارم ولى خب بايد ببينم چى پيش مياد و هر چى كه به نفع باشه انجام ميدم. خواهش ميكنم ناراحت و غمگين نباشين. من هر چند كم ولى حتماً به اينجا هميشه سعى ميكنم سر بزنم. باز هم از لطفتون ممنونم.

 18. نیکا جان بینهایت از شما سپاسگزارم . راستش هیچ وقت به اندازه یی که شما رو من تاثیر گذاشته اید هیچ فردی نتونسته تاثیر بزاره. خب واقعآ وجود عزیزتون در این سایت همیشه پر از انرژی برای دوستانتان بوده و هست و همچنین وقتی نیستین جای خالیتون خیلی حس میشه. من از شما ممنون هستم که روی من رو زمین نزاشتین . و واقعآ در کنار شما در این سایت زیبا ، بسیار خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *