گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سبک زندگی / مسائل زناشوئی / مرگ تدریجی رابطه عاشقانه
loading...

مرگ تدریجی رابطه عاشقانه

مرگ تدریجی رابطه عاشقانه

باید درباره فایده مشاجره در زندگی زناشویی خود تصمیم بگیرید. فراموش نکنید که شما حق انتخاب دارید می‌توانید خشم خود را بروز دهید، یا آن را کتمان نمائید. اگر مورد نخست را انتخاب کردید، می‌توانید درباره چگونگی آن نیز تصمیم بگیرید.

اگر ابراز خشم باعث از میان رفتن ناراحتی شما از همسرتان گردد، زیانش از ابراز خشمی که همسرتان را تهدید و تحقیر کند، کمتر است.

به خاطر داشته باشید قانونی که حکم بر اجبار بروز خشم بدهد وجود ندارد. با خویشتن‌داری، خشمتان علی‌الاصول فرو می‌نشیند و شما هم احتمالاً از این خویشتن‌‌داری خوشحال می‌شوید. وقتی خویشتن‌داری می‌کنید تا خشمتان فروکش کند، فرصتی می‌یابید که درباره رفتار همسرتان و معنایی که برای آن در نظر گرفته‌اید بیشتر فکر کنید. مثلاً سعید، پس از آنکه خشمش فروکش کرد به این نتیجه رسید که اگر همسرش فراموش کرده لباس او را به خشک‌شویی ببرد دلیل بی‌توجهی او نیست. اتفاقاً او  تحت تاثیر یک مشغله ذهنی فراموش کرده بود لباس شوهرش را به خشک‌شویی ببرد. به همین دلیل، سعید از اینکه ناراحتی‌اش را بروز نداده بود خوشحال بود.

قبل از آنکه خشمتان را بروز دهید از خود بپرسید:

1- از عصبانی شدن، مجازات کردن، یا انتقاد نمودن از همسرم چه عاید من می‌شود؟

2- با عصبانی شدن چه چیزهایی را از دست می‌دهم؟ حتی اگر نتایج کوتاه مدت مفیدی داشته باشد، آیا امکان دارد که نتایج بلند مدت آن بد باشد؟ آیا امکان دارد تایید موقتی همسرم در آینده اسباب سردی و جدایی بیشتر او از من را فراهم سازد؟

3- با عصبانی شدن می‌خواهم چه مطلبی را به همسرم انتقال دهم؟ بهترین راه برای رسیدن به این مقصود کدام است؟ آیا سرزنش و انتقاد از همسرم بهترین راه ممکن است؟

4- آیا راه بهتری از مجازات برای نفوذ به همسرم وجود ندارد؟ مثلاً آیا بهتر نیست با او درباره رفتارش صحبت کنم؟ آیا بهتر نیست به جای مجازات از سیاست تشویق استفاده کنم و مثلاً با هر رفتاری که موافق میل من انجام می‌دهد، در مقام تعریف از او حرف بزنم؟
به مواقعی فکر کنید که راه های دیگری  را به غیر از عصبانی شدن در پیش گرفنه و نتایج خوبی را گرفته اید. مثلا با بیانی ملایم عنوان کرده اید که از چنین رفتاری خوشتان نمی آید یا …

بهترین راه برای تعیین فایده‌ خشمگین شدن ارزیابی تجربه‌های گذشته است. ببینید در گذشته در مواردی شبیه به این مورد چه عکس العملی داشته و در قبال این واکنش چه نتیجه ای دریافت کرده اید؟ البته بهتر است بیشتر در مواقعی به این موضوعات برای تفکر بپردازید که آرامش نسبی دارید و می توانید با فراغ بال فکر کنید و به نتیجه برسید.

به مواقعی فکر کنید که راه های دیگری  را به غیر از عصبانی شدن در پیش گرفنه و نتایج خوبی را گرفته اید. مثلا با بیانی ملایم عنوان کرده اید که از چنین رفتاری خوشتان نمی آید یا …

دعا می کنم که هیچگاه چشمهای تو را در انحصار قطره های اشک نبینم

و تو برایم دعا کن ابر چشم هایم همیشه برای تو ببارد

دعا می کنم که لبانت را فقط در غنچه های لبخند ببینم

و تو برایم دعا کن که هر گز بی تو نخندم

دعا می کنم دستانت که وسعت آسمان و پاکی دریا و بوی بهار را دارد

همیشه از حرارت عشق گرم باشد

برگرفته از کتاب” عشق هرگز کافی نیست” با تغییر و اضافات

loading...

4 دیدگاه ها

 1. واقعا عالى بود، مرسى. ولى متاسفانه بعضى ها خشم توو وجودشونه و دست خودشون نيست. سر هر موضوعى داد و بيداد راه ميندازن…

 2. راستش نیکا جان …. کلا ما مردم ایران یه کم عصبانی هستیم دیدید که همیشه ما عجله داریم توو هر کاری .. میخوایم زودتر کارمون راه بیافته .. یا توو رانندگی میخوایم زودتر برسیم … همینا توو زندگی اینده افراد تاثیر میزاره ….

  اخلاق خوب هم این روزا مثل دلار واقعا گران شده .. یعنی یه زوج اولش با هم خوبن بعد از یه مدتی تحمل همدیگه براشون سخت میشه : اینجا یاد حرف یه نویسنده انگلیسی افتادم که میگه :: بعد از یک سال از زندگی زناشویی زن و مرد.. هیچ کدام در پی زیبایی صورت همدیگر نیستن بلکه هر دو توجه به خلق و رفتار همدیگه دارن …. کلا توو جامعه هم اینجوری هستیم مثلا هر وقت بازی استقلال توو تهران باشه و من با دوستان میرم اونجا.. باید ببینی اونجا چقد مردم عصبانی هستن . سر کوچکترین موضوع دعوا میکنن ..

 3. بله كاملا حرفتون درسته، منم جديدا به اين نتيجه رسيدم كه ظاهر و صورت زيبا كافى نيست بلكه اخلاق خيلى مهمه و قيافه بعد از ٦ماه ١سال عادى ميشه… ولى متاسفانه مردم بيشتريا عصبانى و بد اخلاق شدن، البته فشار روشون زياده…

 4. بخاطر اینکه این پست راجع به اخلاق هستش .. دیشب یه چیز جالبی دیدم( تو ویکی گفتار = یکی از زیر مجوعه های بنیاد ویکی مدیا)
  میگن روزی از دانشمند ریاضیدانی پرسیدن نظرش رو راجع به انسانیت … در جواب گفت:::
  اگر زن و مرد دارای اخلاق باشن نمره یک میدم =1
  اگر زن و مرد دارای زیبایی هم باشن یک صفر جلوی عدد یک میگذارم=10
  اگر زن و مرد دارای پول باشن دو صفر جلوی یک میگذارم =100
  اگر زن و مرد دارای اصل و نصب باشن سه صفر جلوی یک میگذارم =1000
  ——————– این جمله پایین خیلی مهمه————————-
  اگر زمانی عدد 1 رفت (یعنی همون اخلاق) چیزی بجز صفر باقی نمی ماند =000 صفر هم به تنهایی هیچ ارزشی ندارد …
  بله منم حرف شما رو قبول دارم نیکا خانوم, اخلاق بسیار مهمه توو زندگی امیدوارم همه خوش اخلاق باشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *