مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ

مشکل تیک زدن و دلایل تیک زدن در کودکان

تیک

علت تیک زدن و درمان تیک زدن در کودکان 

در طبقه بندی های جدید، اختلالات تیک گروه جدید است که زیر چتر اختلالات عصبی رشدی قرار گرفته و شامل 3 گروه تشخیص می شود:

1-    اختلال توره یا ژیل دلاتوره
2-    اختلالات تیک حرکتی یا صوتی پایدار
3-    اختلال تیک موقت

حتما شما نیز تا به حال با کودکانی که مدام پلک می زنند یا شانه بالا می اندازند یا صداهای نامتعارفی از خودشان در می آورند مواجه شده اید. بسیاری از ما والدین و معلمان هنگام مواجهه با این کودکان به آنها تذکر می دهیم یا حتی در مواقعی با عصبانیت برخورد می کنیم ولی این کار خودش به مراتب باعث تشدید علائم در کودک می شود. به راستی تیک چیست؟ آیا ارادی و قابل کنترل است؟ چطور تشخیص داده می شود و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟ اینها سوال هایی هستند که مطابق با آخرین نسخه آسیب شناسی روانی کودکان به آنها پاسخ می دهیم.

نشانگاه ژیل دلاتوره
ژیل دلاتوره که یک نورولوژیست فرانسوی قرن 19 بود، در سال 1885 یک مقاله مورد/ شاهدی، در مورد بیمارانی که از اختلال هایی با حرکات غیرارادی سریع، اکولالیا (تکرار کلمات دیگران)، تحریک پذیری زیاد و تکلم غیرطبیعی رنج می بردند، منتشر کرد. توصیف او از این ساختار بالینی و علائم مربوط به آن مثل زمینه ژنتیک، شروع در کودکی، نشانگانی را به نمایش می گذاشت که امروزه آن را به نام خودش می شناسیم: نشانگان ژیل دلاتوره

تیک مزمن
تیک مزمن وقتی مطرح می شود که تیک به مدت یک سال پس از شروع پایدار بماند بدون اینکه دوره ای از نبود آن وجود داشته باشد و در صورتی که تیک زودتر از یک سال از بین برود موقتی محسوب می شود. از طرف دیگر، تیک مزمن وقتی به کار برده می شود که فقط تیک صوتی یا حرکتی وجود داشته باشد. تیک های حرکتی مزمن شایع تر از صوتی ها هستند.

معیارهای تشخیصی برای توره
تشخیص توره به ترکیب تیک های متعدد حرکتی و حداقل یک تیک صوتی نیاز دارد که در دوره ای از بیماری وجود داشته باشند اما همزمانی آنها الزامی نیست.

محل، تعداد، فرکانس و ترکیب تیک ها ممکن است در زمان های مختلف متغیر باشد، ولی پس از بروز اولین تیک باید حداقل تا یک سال ادامه داشته باشد. نکته مهم این است که سن شروع تیک برای توره باید حتما قبل از 18 سال باشد و تیک نباید بر اثر مصرف مواد و مسمومیت یا دارویی ایجاد شده باشد یا اینکه به دلیل یک بیماری شناخته شده مغزی به وجود آمده باشد.

اختلال تیک حرکتی یا صوتی مداوم (مزمن)
در این اختلالات، تیک های منفرد یا متعدد حرکتی یا صوتی در دوره ای از بیماری وجود دارد ولی هردوی آنها با هم هرگز وجود نداشته اند.

در این تیک نیز دفعات تیک کم و زیاد می شود ولی پس از بروز اولین تیک حداقل تا یک سال باید ادامه داشته باشد و سن شروع هم باید قبل از 18 سالگی باشد.

اختلال تیک گذار
در مورد اختلال تیک گذرا همان شرایط زمانی و سنی وجود دارد. اما نکته مهم این است که تیک های منفرد یا متعدد حرکتی و صوتی به مدت کمتر از یک سال ادامه داشته اند یا در طول یکسال فرد مدتی را کاملا بدون علامت طی کرده است.

علل و علایم تیک
مطالعه های اخیر به این نتیجه رسیده اند که افراد مبتلا به تیک که فقط تیک های ساده دارند، در ناحیه حرکتی اولیه قشر مغز مشکل دارند، در حالی که افرادی که ترکیبی از تیک های ساده و پیچیده را نشان می دهند در قشر پیش حرکتی، پیش پیشانی و آهیانه دچار نقصان هستند. علاوه بر عوامل ساختاری و ژنتیکی، عوامل غیرژنتیکی از قبیل استرس و حساسیت نیز نقش بسیار مهم و موثری در بروز این اختلال دارند.

تیک ها دائما در حال کم و زیاد شدن هستند و حمله هایی با دوره هایی کوتاه از بی علامتی که معمولا 0.5 تا 1 ثانیه طول می کشد و فاصله بین 2 حمله بین چند دقیقه تا ساعت متفاوت است، مشخص می شود. مسائل بین فردی و درون فردی بسیاری بر بروز علائم تیک تاثیرگذارند. گفته شده تیک ها می توانند حتی در تمام مراحل خواب نیز رخ دهند. بنابراین اختلال خواب می تواند بخش مهمی از اختلال تیک باشد که کیفیت خواب را کاهش و برانگیختگی را افزایش می دهد.

چه باید کرد؟
نکته اول اینکه این کودکان را حتما باید والدین و مربیان تیزبین، تشخیص دهند و تحت مراقبت و نظارت باشند تا به اشتباه در معرض به بازی گرفتن و خنده و شوخی دیگر کودکان قرار نگیرند. اگر علائم تیک را خانواده و معلمان کودکان درست درک نکنند و اطرافیان کودک سعی کنند با تنبیه و تحقیر از علائم و افزایش بیشتر استرس در ارتباطات بین فردی کودک می شوند.

در بسیاری از موارد به خصوص در مورد تیک های گذرا مشاهده شده این اختلال در گذر زمان و به خودی خود درمان شده ولی به علت عوارض ثانوی به خصوص در رابطه با ایجاد تعامل و رویارویی با دیگران، کودک دچار مشکلات ماندگاری مانند قطع ارتباط با دیگران، گوشه گیری، انزواطلبی، کج خلقی و از دست دادن استقلال فردی شده است.

هرچه نگرانی کودک از علائم خود بیشتر باشد این حالات تشدید می شود. بهترین و درواقع اولین اقدام برای رفع انواع تیک در کودکان، رفتاردرمانی و روان درمانی است اما توجه داشته باشید در صورت مزمن شدن علائم و عدم کفایت روان درمانی به تنهایی در رفع علائم، حتما تحت نظر روان پزشک دارو درمانی را برای فرزندتان آغاز کنید تا عملکرد کودک بیش از این مورد تهدید قرار نگیرد دچار افت نشود.

علت تیک در کودکان,تیک مزمن

 بهترین و درواقع اولین اقدام برای رفع انواع تیک در کودکان، رفتاردرمانی و روان درمانی است
تیک به زبان ساده
تیک ها حرکات یا صداهای ناگهانی سریع، تکرار شونده و غیرریتمیک هستند که یکی یا بیشتر از عضلات را درگیر می کنند و معمولا خارج از کنترل ارادی هستند و به ظاهر از حرکات و رفتارهای طبیعی تقلید می کنند. تیک ها به صورت ساده، پیچیده یا به صورت تیک های حرکتی یا کلامی/ آوایی دسته بندی می شوند. تیک های ساده حرکتی به حرکت یک عضله خاص یا یک ناحیه خاص محدود هستند و با حرکت سریع، تیز و بی هدف عضله مشخص می شوند.

حرکات پلک چشم، خارش بینی، شانه انداختن، حرکت ناگهانی سر یا شکلک درآوردن از مثال های این نوع تیک هستند.

در مقابل، تیک های پیچیده حرکتی آرام ترند، در مدت زمان طولانی تری رخ می دهند، معنی دارتر به نظر می رسند و مجموعه ای از عضلات را در بر می گیرند مانند حرکاتی مثل لمس اشیاء یا لگد زدن یا پرش، پل زدن، چمباتمه زدن و ژست های صورت و دست.

تیک های ساده کلامی معمولا صداهای گنگی هستند که شامل اصواتی مثل صاف کردن گلو، سرفه، عطسه یا خرخر کردن می شوند. تیک های پیچیده صوتی شامل کلمات، هجاها و عبارات قابل فهم هستند. کلمات و عبارات ممکن است شامل تکرار کلمات دیگران، تکرار کلمات خود یا فحش دادن باشد.

از طرف دیگر، آنها ممکن است صداهای حیوانات مثل جیک جیک کردن یا پارس کردن یا تغییر ناگهانی آهنگ، بلندی و لحن صدا را نشان دهند. برخلاف تیک های ساده، تیک های پیچیده می توانند با رفتارهای ارادی و خودخواسته اشتباه گرفته شده و باعث تنبیه شدن کودک شوند.

کودکانی که تیک دارند، دقیقا چه چیزی را تجربه می کنند؟
مطالعه های بسیاری در دست است که نشان می دهد تعداد زیادی از افراد مبتلا (93 درصد) تجربه های حسی بسیار بدی را درک می کنند (تنش، انرژی، فشار، خارش، صدا) که به طور معمول قبل از تیک رخ می دهند و موقتی و گذرا ایجاد می شوند. این تجربیات حسی، که برچسب «اخطار قبل از ایجاد» مشخص می شوند را افرادی که تیک دارند گاهی بیشتر از خود علامت تیک شرح می دهند و فرد آن را به شکل یک حس عمومی از تنش درونی یا یک تجربه مشخص و حساس خاصی مثل یک تجربه غیرقابل مقاومت درک می کند.

قبلا تصور می شد اخطار قبل از ایجاد در کودکان زیر 9 یا 10 سال دیده نمی شود، اما امروزه ثابت شده کودکان کوچک تر نیز این تجربیات را دارند که ممکن است خود را به صورت دوره هایی از خشم و عصبانیت نشان دهد و شامل شروع ناگهانی نمایش غیرقابل پیش بینی و اولیه خشونت فیزیکی/ کلامی می شود که حتی ممکن است باعث خودجرحی شدید یا آسیب به دیگران شود. البته چنین اعمال انفجاری ای بیشتر در کودکان مشاهده می شود تا بزرگسالان و باعث افت عملکرد در خانه، تضعیف روحیه شدید و مشکلات در مدرسه می شود. نتایج یک مطالعه جدید نشان داد شکل های شدید رفتارهای خودجرحی، همان گونه که با تیک های شدید در ارتباط است، با حضور رفتارهای غیرقابل پیش بینی و رفتارهای پرخطر نیز مرتبط است.

27 اکتبر 2015

 • مجردها - با یک کلیک همسر آینده خود را انتخاب کنید
 • چجوري تا عيد 12 کيلو کم کنم؟؟
 • چجوري بدون عمل جراحي بيني خود را کوچک و خوش فرم کنيم
 • بیش از 650 انتخاب برای هدیه روز مادر
 • چجوري ميتونم بدون تزريق ژل و بوتاکس صورتم رو چاق کنم
 • عکس های دختران سوپر نینجای ایرانی! (فیلم)
 • سریال اکیا خلاصه داستان قسمت آخر اکیا و داستان تمام قسمت های سریال اکیا
 • عکس های دختر 17 ساله زیباترین سوپر مدل جهان
 • داستان تلخ تجاوز جنسی به دختر 13 ساله توسط شوهر خواهر!
 • عکس های زیباترین زنان دنیا در سواحل دبی
 • تجاوز جنسی به دختر جوان در ماشین در حال حرکت! +عکس
 • داغ ترین عکس های بازیگران ایرانی و همسرانشان
 • فال روزانه فال امروز جمعه 4 فروردین 1396
 • مصدومیت وحشتناک بازیکن فوتبال + تصاویر وحشتناک 18+
 • برای تقویت مغز و حافظه این 8 ماده غذایی را استفاده کنید
 • چگونه از افتادگی پوست جلوگیری کنیم؟
 • فضیلت و خواص سوره معارج
 • نخوردن آب باعث چه تعییرات بدی در بدن می شود؟
 • معرفی دختران جذاب پوتین رئیس جمهور روسیه و عکس های 2 دختر پوتین
 • دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند بنام اگه بارون بباره
 • تازه داماد سر قبر عروس رفت و متوجه شد که او زنده است!
 • زیباترین عکس های عاشقانه خفن زن و شوهر
 • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی بنام یواشکی
 • زیباترین مدل های کفش برند lacosete
 • طرز تهیه کویسادیلای سبزیجات و پنیر
 • خوابیدن با آرایش چه بلایی بر سر پوست می آورد؟
 • بالا بردن سوخت و ساز و متابولسیم بدن با این روش ها
 • آموزش ساخت گوشواره چرمی زیبا
 • انواع مدل های طلا جواهرات برند Zen Pırlanta
 • طرز تهیه پودینگ توت فرنگی
 • برای رونق کسب و کار این آیه ها را بخوانید
 • قبل از دویدن هرگز این کارها را انجام ندهید
 • اون تبلیغی که اون بالا گذاشتین نرم افزار ردیابی که اول باید 5000تومن پول واریز کنیم بعد لینک دانلود نمایش داده بشه همش الکیه !!؟؟؟؟؟؟؟!!من زدم لینکی اصلا صفحه ای باز نشد حالا ما 5000رو از کی بگیرم.چون اینجا سایت معتبری بود اعتماد کردمو خواستم بخرمش ولی چرا اینطوری شد حالا باید چیکار کنیم؟لطفا نگین با ایمیل سایت در ارتباط باشیم چون آدرس ایمیل اینجا نمی بینم که باهاش در ارتباط باشم

  • در قبال تبلیغات سایت ما مسئول نیستیم
   چونکه فروشنده ما نیستیم
   به هر حال موضوع رو به ایشون اطلاع دادیم
   ضمن اینکه شما هم با ایمیل سایت در ارتباط باشید
   ممنون که اطلاع دادید

 • یعنی چی اونوقت؟؟؟
  شما مگه اسپانسرتون این تبلیغات نیست
  مگه شما مدیر سایت نیستین بلاخره اونا از شما اجازه میگیرن و این تبلیغ رو بالای صفحه سایت قرار میدن دیگه؟؟
  پس چطور از فعالیت (الکیه)اونا اطلاعی ندارین؟؟!!!!!!!!!!!
  یعنی هر تبلیغ دروغی بیان بذارن بالای سایت شما ،شما مسئول نیستین؟؟یعنی از فردا منم یه نرم افزار الکی بیام بذارم بالای صفحه سایت شما بعد پول مردم رو بدزدم باز شما مسئول نیستین ؟؟؟
  جناب ادمین خان شما لطف بفرمایید یه خط ایمیل بما بدین تا ما در ارتباط باشیم از کجا بیارم آدرس ایمیل تونو تا باهاش در ارتباط باشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من پولمو می خوام گفته باشم .چون حقمه

  • شما چرا اینقدر زود قضاوت می کنید و تهمت می زنید؟
   مگه بهتون عرض نکردم با ایمیل سایت در ارتباط باشید؟
   موضوع رو به تبلیغ دهنده اطلاع دادم و ایشون هم رفع ایراد کردن و نرم افزار رو به ایمیلتون فرستادند!
   و اگر کمی توجه می کردید ایمیل پشتیبانیشون رو مشاهده می کردید و مشکلتون رو با خودشون حل می کردید و بی جهت وقت ما رو نمی گرفتید
   ضمن اینکه اگر مشکل شما تبلیغات هست فقط و فقط با ایمیل سایت مکاتبه کنید چون نظراتتون در این موارد تایید نمیشه

 • داغترین ها

 • سریال Switched at Birth
 • پ نه پ تصویری جدید
 • نقاشی های مداد سیاه ترکیب خیال و واقعیت!
 • بیوگرافی کانگ جی هوان بازیگر سریال به من دروغ بگو
 • انتقال شارژ بین سیم کارت‌های رایتل
 • داستان زیبای چهل گیسو بانو و ملک جمشید
 • عکس های جالب از محبت آنجلینا جولی به طرفدارانش
 • تصاویر شهرزاد کمال زاده بازیگر زن ایرانی
 • AFC به کفاشیان پست بین‌المللی داد
 • واکنش پلیس فتا به سایت های هسریابی
 • رشد عجیب و غیر عادی اندام این دختر زیبای 17 ساله! +عکس
 • عکس های اسرا در سریال حکایت کهنه
 • با این آزمون میزان علاقه همسرتان را به خود بفهمید
 • مدل مانتو 2015 جوان پسند
 • ایده های فوق العاده برای روز پدر
 • رژیم غذایی بیماران سرطانی
 • راکوئل ولش | بیوگرافی و تصاویر راکوئل ولش
 • مصاحبه با 6 کامنت‌گذار فعال در صفحه مسی
 • تصاویری جالب و با کیفیت از حشرات رنگی(13عکس)
 • دردسر آرایش غلیظ برای زهرا در اتوبوس! +تصاویر
 • حرف های مهناز افشار در مورد ازدواجش
 • جدیدترین رنگ لاک ناخن برای فصل تابستان
 • تصاویر شخصیت های مدرسه موش ها بعد از 30 سال
 • داستان سریال آکادمی دوشیزگان اشرافی
 • آنتی ویروس قدرتمند AVG Antivirus Pro v2.12.2
 • بستن تبلیغ