گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سرگرمی / گردشگری / چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
loading...

چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند

چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند

چیانگ مای یکی از شهرها و جاذبه های گردشگری اصلی تایلند است. این شهر با پیشینه تاریخی غنی به عنوان مرکز فرهنگی، گردشگری و اقتصادی منطقه شناخته می شود. به همین دلیل میان گردشگران دنیا ارزش فراوانی دارد. چیانگ مای در فاصله هفتصد کیلومتری بانکوک و در محدوده رودخانه پینگ واقع شده است.

از نظر آب و هوایی معتدل و بارانی است. از آن جا که این شهر در منطقه کوهستانی واقع شده است، بیشتر اوقات هوای خنکی دارد. بهترین زمان برای مسافرت به این شهر بین ماه های دسامبر تا مارس است. باید بدانید در تابستان، هوای این شهر بسیار گرم است.

اطلاعات گردشگری
برای رسیدن به چیانگ‌مای می توان از انواع وسایل نقلیه همچون هواپیما، کشتی، اتوبوس، قطار و تاکسی استفاده کرد. این شهر را می توان ترکیب کاملی از رستوران های خوب، هتل های شیک، استراحتگاه های ارزان قیمت، پارک و معبد و … دانست. در این شهر می توان علاوه بر تفریح، از غذاهای محلی تایلند نیز لذت برد.

چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند

 سالانه گردشگران فراوانی – حدود دو میلیون و 500 هزار نفر در سال – از نقاط مختلف دنیا به این شهر سفر می کنند. در قلب چیانگ مای شهر قدیمی قرار دارد و جذابیت تاریخی به آن می بخشد. در این شهر گردشگران می توانند با دوچرخه، موتورهای سه چرخه به نام توک‌توک یا پای پیاده به گردش و بازدید از جاهای مختلف بپردازند.

شاید جالب باشد بدانید، چیانگ مای را پادشاهی به نام منگرای در سال 1296 میلادی ساخته است.

جاذبه های گردشگری
ابتدا به سراغ معابد این شهر می رویم که بیش از هر جاذبه دیگری در این شهر گسترده شده اند و در گوشه و کنار چیانگ مای به چشم می خورند.

•    معبد سوآن داک (Wat Suan Dok)
معبد سوآن داک یکی از زیباترین معابد شهر چیانگ مای است. این معبد بسیار قدیمی است و معماری خاص خود را دارد. دسترسی به آن نیز آسان است. سوآن داک در خیابان سوتپ و در نزدیکی دیوارهای باستانی شهر چیانگ مای واقع شده است.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

سوآن داک مملو از مجسمه ها و نقاشی های زیبا است و محیطی آرامش بخش دارد. دعا و عبادت کاهنان بودایی این معبد نیز برای گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا به چیانگ مای سفر کرده اند، جذاب است. این معبد، ویژگی هایی دارد که در جاهای مختلف نمی توان آنها را دید. اصلی ترین ویژگی آن، سالن نمازگزاری کاهنان بودایی است. از ویژگی های دیگر آن می توان به مناره های مختلف اشاره کرد. در این مناره ها آثار مقدس بوداها قرار دارند. مناره اصلی به رنگ طلا و بقیه آنها سفیدرنگ هستند. علاوه بر مناره ها، می توان از نقش های دیواری برجسته این معبد نیز به عنوان جاذبه های توریستی یاد کرد.

از معبد سوآن داک، می توان جاهای دیگر شهر چیانگ مای تایلند را دید. جالب است که گردشگران می توانند اطلاعات کامل از این مذهب و این معبد را مستقیم از خود راهبان و کاهنان کسب کنند.

•    معبد پهارا سینگ (Wat Phra Singh)
معبد پهارا سینگ نیز یکی از معابد پربازدید شهر چیانگ مای است. این معبد در بخش قدیمی شهر چیانگ مای و در نزدیکی دیوارهای باستانی قرار دارد. معماری ساختمان این معبد مشابه ساختمان های مناطق شمال تایلند است.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

علاوه بر مجسمه ها، معماری و سبک ساختمان معبد پهارا سینگ، کاهنان بودایی آن و نحوه عبادت کردنشان به صورت آواز نیز از دیگر دلایل جذب گردشگر هستند. در این معبد، شمایل بزرگی از بودا وجود دارد که طبق افسانه های محلی، قدرت بسیاری دارد. به طوری که گفته می شود طی عبور کالسکه پادشاه از مقابل آن، کالسکه می شکند. به همین دلیل این مجسمه را بسیار قدرتمند می دانند و احترام فراوانی برای آن قائل هستند. این مجسمه روی تنه شیری قرار دارد. سینگ به زبان هندی به معنای شیر است. به استناد تاریخ، سر این مجسمه نسخه اصلی نیست. سر اصلی آن در سال 1900 میلادی دزدیده شده است و نمونه مشابه آن ساخته شده است.

دنبال کننده های مذهب گایای بودا این معبد را بسیار دوست دارند. نقاشی های دیواری زیبا که نمایشگر تاریخ و سنت بودایی ها هستند، به بیننده القا می کنند که مردم چیانگ مای، به ویژه مردم بودایی علاقه و وابستگی شدیدی به سنت و آئین مذهبی خود دارند. معبد پهارا سینگ، کتابخانه بزرگ و قدیمی نیز دارد. همچنین گردشگران می توانند از کلاس های آموزشی مدیتیشن این معبد نیز استفاده کنند.

•    معبد Wat Pah Pong
معبد «پَه پونگ» در شهر چیانگ مای نشان دهنده معماری چند فرهنگ مختلف همچون چین، برمه و تایلند است. این معبد در واقع صومعه بودایی است که با معماری زیبایش خیلی ها را به سمت خود جذب می کند. جذاب ترین جاذبه معماری آن را نیز می توان ورودی های باشکوه آن دانست. گردشگران با عبور از این دروازه های بزرگ، وارد سالنی می شوند که کاهنان در آنجا به عبادت و نماگزاری مشغول هستند.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

معبد پَه پونگ، با جواهرات مختلفی تزئین شده است. روی دیوارهای آن آثار هنری بسیار زیبایی وجود دارد که چشم ها را خیره می کنند. کنده کاری ها و نقاشی و مجسمه های موجود در این بنا در کنار شاهکار اصلی آن، یعنی درب ورودی‌اش، همه باعث جذب گردشگران فراوانی به سمت این معبد شده اند. زمین معبد مربعی شکل و سقف آن منحنی است. پنجره های قوسی شکل و گرد و کنده کاری های بسیار زیبا نیز از دیگر جاذبه های این معبد هستند. دکور و هنری که در ساخت این معبد و ساخت مجسمه های بودای آن به کار رفته است را تقریبا هیچ کس نمی تواند انکار کند.

•    معبد Phrathat Doi Suthep
معبد «دوای سوتهِپ» یکی از زیباترین و مهم ترین معابد بودایی در شهر چیانگ مای و کشور تایلند است. این معبد روی تپه دوای سوتهِپ در شمال غربی چیانگ مای قرار دارد.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

با ورود به این معبد، کاهنان بودایی زیادی را می توان در داخل و محوطه ساختمان دید. طرز لباس پوشیدن و رفتار این کاهنان نیز جالب توجه است. این معبد مناره طلایی، درها و دیوارهای زیبایی دارد. قدمت آن به سال 1383 میلادی بر می گردد و از آنجا که روی تپه واقع شده است، می توان شهر چیانگ مای را از بالا دید و از مناظر طبیعی لذت برد. رفتن به این معبد آرامش و احساس خوبی به گردشگران می دهد. یکی از جذابیت های این معبد، پلکانی است که در سال 1934 میلادی برای آن ساخته شده اند. این پله ها بسیار زیاد و حدود 309 عدد هستند و مسیری طولانی از پایین تپه تا خود معبد دوای سوتهِپ را پوشش می دهند. دو طرف این پله ها به شکل اژدهای هفت سر تزئین شده است که نمای زیبایی به آن می بخشد و نماد فرهنگ مردم منطقه است.

از دیگر جذابیت های معبد دوای سوتهِپ، مجسمه سفیدرنگ یک فیل است. این مجسمه نماد فیل سفیدی است که استخوان های بودای اعظم را بر پشت خود حمل کرده و به این معبد آورده است. مجسمه فیل سفید برای یادآوری نحوه ساخت این معبد و تاریخچه آن ساخته شده است.

هیچ فردی حق ندارد با کفش وارد این معبد بشود. بتکده، محراب، زیارتگاه های فراوانی داخل معبد وجود دارند. این معبد بودایی همچون معابد هندی است. میان همه مجسمه های بودایی معبد دوای سوتهِپ، مجسمه گانش نیز به چشم می خورد.

•    معبد Wat Jed Yod
معبد «جِت یاد» یکی از معبدهای بودایی به سبک هندی است که در شهر چیانگ مای قرار دارد و در قرن 15 به منظور میزبانی شورای جهانی بودا ساخته شده است. ساخت این معبد شباهتی به دیگر معابد تایلند ندارد. سالن آن شبیه غار و زیربنای آن مستطیل شکل است.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

چهره یکی از مجسمه های ایستاده در یکی از بخش های معبد، از جذابیت های جِت یاد است. با اینکه این مجسمه تا حد زیادی از هم پاشیده شده است و چیز واضحی از صورت آن دیده نمی شود اما بدنه کلی آن به خوبی باقی مانده است و گردشگران از دیدن این مجسمه لذت می برند. طرح نامتقارن دیگر مجسمه ها و تصاویر برجسته بودا نیز از دیگر دیدنی های این معبد هستند. این نامتقارن بودن، طرحی غیرمعمول و البته جذاب به معبد بخشیده است. مجسمه ها در یک طرف ایستاده و در طرف دیگر به صورت نشسته ساخته شده اند.

جالب اینجاست که مجسمه های ایستاده، با جزئیات کامل نقش شده اند و این هنرنمایی مردمان آن زمان را می رساند. اما مجسمه های نشسته، نقشی کلی از بودا را نشان می دهد و به هیچ وجه جزئیاتی از لباس و صورت در این مجسمه ها دیده نمی شود. در ضمن، همه مجسمه های نشسته دست چپ خود را از دست داده اند اما دیگر اعضای بدن آنها به صورت کامل وجود دارند.

•    معبد Wat Buakkhrok Luang
معبد «بوکراک لوانگ» یکی از قدیمی ترین معابد چیانگ مای است. یکی از جاذبه این معبد که بسیار چشمگیر و زیباست، استفاده از چوب ساج در طراحی ساختمان آن است. از آنجا که این معبد محل عبادت بودایی هاست، کاهنان بودایی بسیاری در آن جا دیده می شوند.

 

تایلند,چیانگ مای در تایلند

بافت قدیمی بنای این معبد و طراحی های زیبا و ساده داخل و ستون هایی از جنس چوب ساج، باعث شده اند هرساله گردشگران زیادی به آنجا سفر کنند. مجسمه بزرگی از بودا نیز در وسط این معبد جای گرفته است.

جذابیت اصلی معبد بوکراک لوانگ را می توان شباهت بخش بالایی آن را به کلاه دانست که شیب رو به بالا دارد. طراحی چتر مانند درب ورودی معبد واقعا عالی است و احساس حضور کاریزماتیک از بودا و موعظه هایش را برای بیننده تداعی می کند. نقاشی های دیواری این معبد نیز قدیمی اما زیبا هستند و گردشگران را مبهوت خود می کنند.

•    موزه ملی چیانگ مای
اگر تمایل به شناخت بهتر تاریخ کشور تایلند و فرهنگ و سنت مردمان آن در طول تاریخ دارید، بهترین جا برای این منظور، موزه ملی چیانگ مای است. این موزه مملو از وسایل، ابزار سلاح های جنگی، مجسمه های بودا که در طول زمان های مختلف در تاریخ ساخته شده‌اند و اطلاعاتی در مورد دورانLann  در تایلند است. در این موزه می توان جوانب مختلف تایلند سال های گذشته را مورد بررسی قرار داد. تصاویر، مجسمه ها و نفش های برجسته از بودا که از قرن 14 باقی مانده اند در این موزه خودنمایی می کنند. در طبقه دوم این موزه نیز صنایع دستی ساخته شده در دوران Lann قرار دارند که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

در موزه ملی چیانگ مای می توان انواع سلاح ها جنگی و هنرهای مختلف مربوط به قرن 14 را پیدا کنید. برخی از جالب ترین بخش های موزه، مجسمه برنزی بودای بزرگ (Phra Saen Swae) است. یکی دیگر از مجسمه های برنزی بودا به نام Subduing Mara، نیز از دیگر جذابیت های این موزه به شمار می رود که در قرن 16 تا 17 میلادی ساخته شده است. بنر بزرگی از بودا که در قرن 20 تا 21 میلادی ساخته شده است، جدیدترین ویژگی موزه ملی چیانگ مای است. جعبه چوبی کتاب مقدس بودایی ها که در قرن 19، ردپای بودای اعظم با صدف های مروارید خاتم کاری و طلا کوب شده که در سال 1794 میلادی در San Kamphaeng ساخته شده است.

موزه ملی چیانگ مای، با مراسمی سرشار از تجمل و جشن  افتتاح شد. برنامه بازگشایی این موزه همچون جشن روز تولد ملکه تایلند در روز ششم فوریه بسیار بزرگ و پر زرق و برق بود. بعد از آن بود که موزه ملی چیانگ مای به عنوان به عنوان یکی از مراکز آموزش و نمایش هنرها و فرهنگ غنی تایلند در شهر چیانگ مای شناخته و انتخاب شد. معماری و طراحی ساختمان موزه ملی چیانگ مای به سبک تایلندی است. اما در آن انواع هنرها و ویژگی های فرهنگ Lann را که مربوط به قرن 14 است را نیز می توان یافت.

•    پارک ملی  (Doi Inthanon)
این پارک در بلندترین منطقه کوهستانی و  در ارتفاع 2565 متری بالا تر از سطح دریا قرار دارد.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

•    دهکده بافت ابریشم و کتان (San Kamphaen)
این دهکده معروف در 13 کیلومتری شهر قرار دارد و منبع اصلی انواع محصولات کتان و ابریشم است. در این دهکده، پارچه ها به وسیله دستگاه های بافندگی سنتی چوبی بافته و در اندازه و شکل و طرح های متنوع فروخته می شوند.

 

تایلند,چیانگ مای در تایلند

•    دهکده چتر و سایبان Bo Sang
این دهکده در فاصله 9 کیلومتری خارج از شهر قرار دارد و در مسیر آن کارخانجات تولید صنایع دستی قرار گرفته است. در کارگاه هایی که درون کلبه های اصیل روستایی قرار دارد، زنان جوان به تولید چتر های کتانی و ابریشمی و سایبان های کاغذی که روی آنها نقاشی های دستی از گل ها و حیوانات مختلف کشیده می شود مشغول به کار هستند.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

•    باغ وحش Chiang Mai
در این باغ وحش از یک جفت پاندا نگهداری می شود که از چین قرض گرفته شده است. علاوه بر آن، بیش از 200 گونه از پستانداران و پرندگان آسیایی و آفریقایی در آنجا زندگی می کنند. این باغ وحش هر روز از 8 صبح تا 7 بعداز ظهر برای بازدید باز است. بهای بلیط آن برای بزرگسالان 100 بات و برای کودکان 20 بات است. در این باغ وحش علاوه بر قفس حیوانات، امکانات دیگری همچون محوطه کمپ و رستوران نیز هست.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

•    چشمه های آبگرم  Fang
این چشمه ها آبگرم در 163 کیلومتری شمال چیانگ مای قرار دارند و حدود 50 چشمه جوشان با بوی بد سولفر هستند. این چشمه ها در محوطه جنگل 10 هکتاری قرار دارند و دمای آنها بین 90 تا 100 درجه سانتیگراد است.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

غار Chiang Dao
این غار خیلی به شهر نزدیک نیست و برای رسیدن به آن باید 72 کیلومتر از چیانگ مای قرار خارج شوید. برای رسیدن به آن نیز باید از یک راه پله با سقفی از فلز روی بالا بروید. جلوی غار رودی مملو از ماهی وجود دارد

تایلند,چیانگ مای در تایلند

کمپ فیل ها
ناحیه ای در کنار رودخانه در شمال چیانگ مای وجود دارد که در آن هر روز صبح نمایش فیل ها به اجرا در می آید و شامل چندین کمپ جداگانه می باشد.

تایلند,چیانگ مای در تایلند

منبع:bartarinha.ir

loading...

13 دیدگاه ها

 1. حالا که آدمین جان زحمت کشیدند و دربارۀ این شهر توریستی و زیبای تایلند مطلب گذاشتند بد نیست دربارۀ غذاهای معروف تایلند هم بدونیم.
  یکی از دلایلی که غذاهای تایلندی رو متمایز از هر نوع غذایی در دنیا می کنه، استفاده از ادویه های مخصوص در این کشور است که طعمی شیرین و ترش و گرم و شور رو به غذاهای این کشور می ده.
  حال به اختصار به 10 تا غذای برتر تایلندی Thai Food از دیدگاه توریست ها می پردازیم:

  1. تام یام گونگ Tom Yam Goong
  اگه توجه کرده باشید ( واسه کسانی که قبلا به تایلند رفته باشند ) بانکوک ،یک بوی خاصی میده، این بو همین بوی تام یام گونگ Tom Yam Goong هست، این غذا رو توریست ها ، به عنوان بوی تایلند میشناسن.
  در این غذا، آشپز با استفاده از گیاهان معطر فراوان و موسیر و فلفل چیلی و میگو و سس ماهی و قارچ ، این غذا رو طبخ کرده و به مشتریان خود ارائه میدهد. البته مقدار ادویه جات همیشه سلیقه ای است.

  2.پد تایلندی Pad Thai
  این غذا که مثل یک کارت ویزیت برای معرفی نوع غذا، به دنیا معروف است، یعنی با ارائه این غذا در رستورانی، مثل این میمونه که این غذا ،نقش کارت ویزیت رو داره واسه معرفی رستوران و نوع غذاهاش.
  پس این غذا که از رشته ( نودل) و سویا و جوانه لوبیا و پیاز و سس ماهی و شکر و فلفل قرمز و بادام زمینی و با یک نوع گوشت مثل میگو یا مرغ و… ارائه میشود، غذای فوق العاده معروفی میباشد.

  3. سوپ رشته Kuay Tiew
  یکی از غذاهایی که فوق العاده سریع آماده میشه، این نوع سوپ هست که از رشته ماکارانی ( نودل ) به همراه گوشتی مثل : گوشت گاو و مرغ و اردک و گوشت خوک و غذاهای دریایی… به همراه سبزیجات معطر پخته میشود.

  4. سوم تام Som Tom
  این غذا که بیس اصلی آن را میوه ای به نام پاپایا، تشکیل میده، یک زمانی فقط در شمال شرق تایلند طبخ میشده ،ولی الان در سراسر تایلند به یک سری تغییرات کوچیک در مقدار ادویه ها، به مردم ارائه میشود.
  این غذا با استفاده از میوه خرد شده پاپایا و مرغ و برنج و گوجه فرنگی به همراه ادویه جات پخته میشه و طعمی ترش و شیرین دارد.

  5. مرغ و بادوم زمینی Gai Med Ma Moung
  بادام زمینی بو داده و سس شیرین سویا و عسل و سیر و فلفل چیلی و مرغ و ادویه جات، مواد تشکیل دهنده این غذا رو تشکیل میدهند. این غذا که در بین تایلند ها، غذایی برای تقویت قوای جسمی و روحی ،معروف است، غذایی است که بسیار در بین تایلندی ها طبخ و مصرف میشه.

  6. سوپ مرغ و کاری سبز Geng Kheaw Wat Gai
  این غذا که ترکیبی از پودر کاری سبز تند و شیر نارگیل و مرغ است، شاید شما رو به یاد غذاهای هندی نیز بیاندازد، ولی غدایی خوشمزه و مقوی است.

  7. تام خا گای Tom Kha Gai
  که به پر طروات ترین سوپ جهان معروف است از مرغ آب پز شده و زنجفیل و شیر نارگیل و ادویه جات تهیه میشود.

  8. برنج سرخ شده Kao Phad
  یکی از غذاهای قدیمی که در تایلند طبخ میشده ،این غذا است. این غذا که از برنج و میگو و مرغ و گوشت و تخم مرغ و پیاز و سیر و گوجه فرنگی و سبزیجات و سس فلفل تند،تهیه میشه ، یکی از غذاهای مورد توجه توریست ها میباشد.

  9. ماسامان کاری Massaman Curry
  این غذا که بر گرفته از کلمه ” مسلمان” در فرهنگ تایلندی میباشه از ترکیبی از شیره نارگیل و سیب زمینی و بادام زمینی بو داده و شکر و دارچین و تمر هندی و گوشت ( مرغ و گوشت گاو) تهیه میشه. معمولا این غذا به همراه برنج میل میشه.

  10. مرغ و برنج Khao Man Gai
  این یک غذایی هست مه تقریبا در همه جای تایلند به وفور پیدا میشه و طرفداران زیادی در بین تایلندی ها و توریست ها داره.این غذا که از برنج و مرغ آب پز شده به همراه سس تند و شیرین و سوپ مرغ در رستوران ها ارائه میشه، بدلیل دارا بودن مقدار زیاد کلسترول و خوشمزه بودن،طرفدارهای زیادی داره.
  منبع :تالار گفتمان بانک تور و گردشگری

 2. ممنون آدمین جان من اول فکر کردم مطلبم حذف شده ولی بعدش خوشحال شدم و کار شما برام خیلی جالب و غیر منتظره بود. من هم از شما که همیشه سعی می کنید مطالب زیبا و آموزنده در سایت بگذارید صمیمانه تشکر می کنم و به شما خسته نباشید می گم و امیدوارم سایت تاپ ناز همیشه بهترین باشه.

 3. خواهش می کنم آدمین جان از لطفتون نسبت به این حقیر سپاسگزارم

 4. خيلى ممنون ادمين جان. واقعاً يكى از زيباترين و آرامش بخش ترين كشورهاى جهانه. من بانكوك و پوكت و پاتايا رو ديدم. به نظرم جزيره ى پوكت يكى از ١٠ جزيره ى زيباى جهان ( البته در شبكه من و تو هم توو ليست ١٠ جزيره ى زيباى جهان اومده بود ) در پوكت جزاير كوچك و ديدنى زياد هست، كه معروفترين شون Phy Phy، جزيره ى ميمون ها و همچنين جزيره ى جيمزباند هستش كه بى نظيرن. از نظر توليدات در كارهاى چوبى، مجسمه هاى چوبى وهمچنين سنگ هاى جواهر در دنيا شناخته شده هستن. خيلى مردم آروم، ساده، و قانعى داره، حتى فقيرترين هاشون آروم و قانع بودند. ( البته الان بهشون خيلى فشار وارد شده كه اعتصاب كردن اونم تقصير نخست وزيرشونه) يكى از زيباترين مكان هاشون Sleeping Buddha (بوداى خوابيده) كه طولش ١٧ متر هست و از طلا ساخته شده كه خيلى زيبا بود و همچنين كاخ پادشاه كه فوق العاده بود. بزرگترين مركز خريد بانكوك سيام پاراگون با معمارى بسيار زيبا هست كه بهترين برندهاى دنيا رو داره. در تايلند از كلمه ى سيام زياد استفاده ميكنند چون سيام در فرهنگشون خيلى مقدسه.

 5. ممنون فرناز عزيز از اطلاعاتت. بله كاملاً درست ميگين شما در بيشتر رستوران هاشون يه بوى مخصوص ادويه اى خاص به مشام ميخورد. من برنج سرخ شده با مرغ و سبزيجات، و سوپ نودل رو خيلى دوست داشتم و به سليقه ى ما ميومد. البته من چون تنوع غدايى رو دوست دارم در تهران هم گاهى غذاى تايلدى ميخورم، اگه خواستين برين رستوران هتل استقلال ( بزرگراه چمران شمال، نرسيده به پارك وى ) كيفيتش هم خوبه.

 6. ممتونم نیکا جان حتما یه سری می زنم. من هم درست مثل خودت تنوع غذایی رو خیلی دوست دارم.
  نمی دونم چرا واژۀ سیام در تایلند مقدسه فقط می دونم اسم قدیم تایلند سیام بوده به معنای سرزمین طلایی و یا سرزمین نور که شاید علت نامگذاری بخاطر معابدش بوده. از توضیحات خوبت دربارۀ تایلند تشکر می کنم.

 7. مرسى از شما فرناز جان، منم از توضيحات مفيد شما تشكر مي كنم كه هميشه به آدم كمك ميكنه.

 8. وای بچه ها شما ها دیگه محشرین خیلی اطلاعات دارین !!!!!میگن سفر آدم پخته تر می کنه….از نظر من خیلی عالی هستین ..ما هم که فقط ایرا ن گردی می کنیم خسته شدم. اینقده دوست دارم برم اسپانیا…کانادا…ایتالیا…سوئد که خیلی خیلی دوست دارم برم ..کاش میشد تو فرانسه یا سوئد زندگی کرد

 9. صنم جان تو هم خیلی خیلی محشری بخاطر دل مهربونی که داری. اطلاعات رو می شه بدست آورد ولی دل پاک و مهربون داشتن وافعا هنره. ببخش که دیر جواب دادم تازه کامنتت رو خوندم. ایران گردی هم خیلی خوبه . امیدوارم به هر آرزویی که داری برسی و خوشبخت باشی.

 10. فدات بشم فرناز جون خییییییلی دوست دارم ندیده عاشقتم بخدا ….قربون مهربونیت خیلی خیلی خانومی واقعا من بداشتن دوستی چون شما افتخار میکنم همیشه سلامت باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *