مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ

کدام حیوانات در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می کنند و طاقت می آورند!؟

آشنایی با حیوانات صحرای بزرگ آفریقا

صحرای بزرگ آفریقا بزرگ‌ترین صحرای گرم جهان در شمال آفریقا با مساحتی حدود ۹ میلیون کیلومتر مربع و قدمتی معادل دو و نیم میلیون سال واقع شده‌است.

این بیابان بزرگ از غرب به اقیانوس اطلس، از شمال به کوه‌های اطلس و دریای مدیترانه، دریای سرخ و مصر در شرق و از جنوب به سودان و درهٔ رود نیل محدود می‌شود. صحرای بزرگ آفریقا قاره را به دو بخش شمال و منطقه آفریقای سیاه تقسیم می‌کند. انسان در لبه‌های صحرا به مدت ۵۰٬۰۰۰ سال زیسته‌است.[۱] در طول آخرین دوره یخبندان این منطقه بسیار مرطوبتر بود، چیزی همانند وضعیت امروزی شرق آفریقا.

آثار حکاکی انسان شامل جانوران آبی مانند تمساح در این محل یافت شده‌است. سنگواره‌های دایناسور هم آثار دیگری است که کاوشگران در این بخش یافته‌اند. اما امروزه به جز نواحی کوچکی در پیرامون درهٔ رود نیل و بخش‌های مجزای کوچک دیگر، این ناحیه عاری از پوشش گیاهی سبز است. حدود دو و نیم میلیون نفر در این ناحیه زندگی می‌کنند که اکثراً مردمان کشورهای موریتانی، مراکش و الجزایر هستند.

البته لازم به ذکراست که در حدود ۵۶۰۰ سال پیش صحرا دارای آب و هوای مرطوب بوده و سنگواره جاندارانی مثل تمساح که بدون آب نمی‌تواند زندگی کند یافت شده‌است

دما در بیابان صحرا در هنگام روز و در سایه به ۵۷ درجهٔ سانتی گراد می‌رسد و هنگام شب به علت کمبود رطوبت دما به زیر صفر درجهٔ سانتی گراد می‌رسد. بلند ترین تپه‌های ماسه‌ای جهان در این بیابان وجود دارد که ارتفاع آن‌ها گاهی به ۴۳۰ متر می‌رسد.

هوا در شب های صحرای بزرگ افریقا در حدود ۱۰ درجه زیر صفر است

در ادامه، با برخی از جانداران منحصر به‌فرد این صحرا آشنا خواهیم شد.

۱۵. مورچه نقره ای صحرای بزرگ آفریقا

مورچه نقره ای صحرای بزرگ آفریقا

«مورچه نقره‌ای صحرای بزرگ آفریقا»، موجودی بسیار خاص است که در طول روز، تنها به مدت ۱۰ دقیقه فعالیت می‌کند. این مورچه‌ها، نسبت به دیگر مورچه‌ها پاهای درازتری دارند و قبل از خروج از لانه، پروتئین مخصوصی برای فعالیت روی زمین در بدن خود ترشح می‌کنند. پاهای دراز و نیز پروتئین یاد شده، به این مورچه‌ها کمک می‌کند زیر گرمای طاقت‌فرسای صحرای بزرگ آفریقا، به حیات خود ادامه دهند.

۱۴. عقرب زرد Deathstalker

عقرب زرد Deathstalker

عقرب زرد Deathstalker، سمی‌ترین گونه‌ی عقرب روی زمین است. این عقرب نوعی سم «عصب‌گرا» تولید می‌کند که مستقیما بر عصب‌های قربانی اثر می‌گذارد. نیش این عقرب بر روی یک انسان بزرگسال، می‌تواند بسیار دردناک باشد. کودکان، سالخوردگان و افراد ضعیف ممکن است با نیش عقرب زرد Deathstalker کشته شوند.

۱۳. افعی شنی

افعی شنی

گونه‌ی بسیار خطرناکی از مارها یعنی، «افعی شنی» در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند. افعی شنی، در حدود ۲۰ تا ۳۵ سانتی‌متر طول و سری پهن و مثلثی شکل با چشمانی کوچک دارد. نیش این مار که سلول‌های خونی قربانی را مورد هدف قرار می‌دهد، ممکن است بلافاصله پس از اصابت، شکار خود را به کام مرگ کشاند. پستانداران کوچک، پرندگان و مارمولک‌ها از جمله طعمه‌های این مار به شمار می‌روند. از دیگر مارهایی که در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند، می‌توان به «افعی شاخدار بیابانی» اشاره کرد. وجود شاخک‌های کوچک بر روی سر این افعی، وجه تمایز خوبی برای تشخیص و شناسایی این مار از دیگر گونه‌های موجود است.

۱۲. تمساح صحرایی

تمساح صحرایی

وقتی صحبت از جانداران صحرای بزرگ آفریقا می‌شود، آخرین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، تمساح است. هنگامی که «تمساح آفریقای غربی» قصد استراحت تابستانی در فصول گرم را داشته باشد، در مکان‌های امن بیابان مانند غار و یا لانه‌های مخصوص خود زندگی می‌کند. وقتی فصل‌های بارانی در بیابان فرا رسد، تمساح‌ها از پناهگاه خود بیرون آمده و وارد مرداب‌های کوچکِ شکل گرفته می‌شوند.

۱۱. بزمجه

بزمجه

بزمجه، نوعی مارمولک گوشتخوار است که در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند. این حیوان، موجودی خونسرد است و از ماه سپتامبر تا آوریل به خواب (زمستانی) فرو می‌رود. مارمولک‌ها معمولاً تا طول ۱ الی ۲ متر رشد می‌کنند و متوسط عمرشان در حیات وحش در حدود ۸ سال است. بزمجه اغلب از موش، ماهی و تخم جانداران تغذیه می‌کند اما اگر موقعیتش وجود داشته باشد، ممکن است از پرندگان، پستانداران کوچک و دیگر موجودات نیز به عنوان غذا استفاده کند.

۱۰. سهره‌ی صورت سیاه

سهره‌ی صورت سیاه

«سهره‌ی صورت سیاه» از خانواده‌ی سهر‌ه‌های بافنده در صحرای بزرگ آفریقا است. این گونه، در بسیاری از کشورهای آفریقای سیاه قابل مشاهده است. در حال حاضر به دلیل فراوانی این نوع پرنده، نگرانی خاصی برای انقراضش وجود ندارد. البته طبق تخمین‌ها، جمعیت این پرندگان رو به کاهش است.

۹. نوک نقره ای آفریقایی

نوک نقره ای آفریقایی

نوک نقره‌ای آفریقایی، پرنده‌ای است که در نواحی خشک زندگی می‌کند. این پرنده در ناحیه‌ی ساوانا در نزدیکی صحرای بزرگ آفریقا به حیات خود ادامه می‌دهد. نوک نقره‌ای آفریقایی، پرنده‌ای خونگرم است که معمولاً با دسته‌ی بزرگ پرندگان، به مدت طولانی بر فراز درختان پرواز می‌کند. این پرنده از دانه‌ی گیاهان تغذیه می‌کند.

۸. شتر مرغ گردن قرمز

شتر مرغ گردن قرمز

شتر مرغ آفریقای شمالی، بزرگترین پرنده‌ی زنده بر روی زمین است. طول شتر مرغ تا ۲٫۷ متر می‌رسد و گردنی قرمز رنگ دارد. شتر مرغ نر دارای بال و پر سیاه و سفید و شتر مرغ ماده، بال و پری خاکستری دارد. عواملی مانند شکار شتر مرغ برای تهیه غذا، نگهداری در مزارع، نبود محل زندگی مناسب و غیره موجب کاهش جمعیت این پرنده شده است. این گونه که قبلا در ۱۸ کشور جهان زندگی می‌کرد، اکنون تنها در ۶ کشور یافت می‌شود.

۷. خرگوش کوهی

خرگوش کوهی

خرگوش کوهی، پستانداری کوچک، خپل و گیاهخوار است که در آفریقای سیاه زندگی می‌کند. این خرگوش معمولا در شکاف صخره‌ها پناه می‌گیرد و به هنگام غذا خوردن، از آن بیرون می‌آید. خرگوش‌های کوهی به صورت گروه‌های ۱۰ تا ۸۰ تایی و باهم زندگی می‌کنند.

۶. سگ وحشی آفریقایی

سگ وحشی آفریقایی

«سگ وحشی آفریقایی» از جمله موجوداتی است که گونه‌اش در معرض خطر بوده و در ناحیه‌ی آفریقای سیاه زندگی می‌کند. امروز، تنها ۳۹ گروه از این گونه باقی مانده است که شامل ۶۶۰۰ سگ وحشی بزرگسال می‌شود. شیوع بیماری‌های عفونی، شکار توسط انسان‌ها و از بین رفتن محل زندگی موجب کاهش جمعیت سگ وحشی آفریقایی شده است. این جانداران بسیار خونگرم و اجتماعی هستند که به صورت گروهی به شکار می‌پردازند. شاید تعجب کنید اما گونه‌ی ماده‌ی این سگ‌ها به جای نرها، پس از بلوغ جنسی از گله جدا می‌شوند. غذای مورد علاقه‌ی سگ‌های وحشی آفریقا، بز کوهی است.

۵. غزال

غزال

غزال‌ها از جمله گونه‌های کوچک جانداری هستند که در صحرای آفریقا و علفزارهای اطرافش زندگی می‌کنند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، این گونه از غزال‌ها را در معرض انقراض طبقه‌بندی کرده است. امروز، تنها ۳۵٫۰۰۰ الی ۴۰٫۰۰۰ عدد غزال در جهان وجود دارد. این غزال‌ها به خوبی توانسته‌اند خود را با زندگی در صحرا وفق دهند. غزال صحرای آفریقا قادر است کل زندگی خود را بدون آب سپری کند، اما اگر چشمه آبی در دسترس باشد، از آن می‌نوشد. این غزال از طلوع تا غروب خورشید را برای یافتن غذا فعالیت می‌کند. شاخ و برگ درختان، میوه و برخی از گل‌ها غذای این غزال را تشکیل می‌دهند. کمتر از ۲۵۰۰ «غزال شاخ‌باریک» در دنیا باقی مانده است که گونه‌ی این حیوان را در معرض انقراض قرار می‌دهد. این غزال‌ها نیز خود را کاملا با شرایط آب و هوایی و گرمای صحرای آفریقا وفق داده‌اند. رنگ پوست این موجودات براق است که موجب بازتاب نور خورشید می‌شود و همچنین دارای سُم‌هایی بزرگ هستند تا بتوانند به راحتی روی شن‌های بیابان بدوند. «غزال ابلق» نیز از جمله موجودات در معرض انقراض است که قبلا در کشورهای بسیاری زندگی می‌کرد اما امروزه تنها در کشورهای نیجر، چاد و مالی یافت می‌شود. از بین رفتن محل زندگی و نیز شکار این حیوانات، تهدید بزرگی برای ادامه‌ی حیات این گونه محسوب می‌شود. این غزال‌ها از برگ درختان، میوه، علف و جوانه‌ی گیاهان صحرایی تغذیه می‌کنند.

۴. شتر یک کوهانه و بزها

شتر یک کوهانه و بزها

شتر یک کوهانه یا شتر عربی، پس از شتر دو کوهانه، بزرگترین گونه‌ی شتر جهان محسوب می‌شود. این شترها برخلاف شترهای دو کوهانه، تنها یک کوهان در پشت خود دارند. شتر یک کوهانه توسط صحرانشینان آفریقا اهلی شده و برای اهداف زیادی مانند حمل و نقل و تهیه خوراک از گوشتش مورد استفاده است. این موجودات شدیداً خود را با شرایط صحرا وفق داده‌اند و معمولاً شب‌ها به فعالیت می‌پردازند. صحرانشینان از بزهای اهلی نیز برای مصارف شیر و گوشت نگهداری می‌کنند. بز و شتر معمولا با هم در حیات وحش یافت می‌شوند اما در حال حاضر، گونه‌ی وحشی این حیوانات بسیار کمیاب و نادر است.

۳. روباه صحرایی

روباه صحرایی

روباه صحرایی، گونه‌ای کوچک از تیره‌ی روباه‌ها با گوش‌های دراز است. گوش‌های این حیوان، موجب پراکنده شدن گرما از روی سر او می‌شود. بدن این روباه برای زندگی در نواحی خشک بسیار مناسب بوده و در کشورهای مراکش، مصر، نیجر، کویت و شبه‌جزیره‌ی سینا یافت می‌شود. روباه صحرایی از پرندگان، حشرات و موش‌ها تغذیه می‌کند. «روباه رنگ‌پریده» که از جمله روبا‌ه‌های کمتر مورد مطالعه قرار گرفته‌ی روی زمین است، در سنگال و سودان زندگی می‌کند. پوست شنی‌رنگ این روباه موجب استتار آن در بیابان شده و پیدا کردنش را بسیار دشوار می‌کند. «روباه شنی»، روباهی کوچک با پوست کرم رنگ و اشتهایی سیری‌ناپذیر است. این حیوان نیز در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند.

۲. یوزپلنگ آفریقایی

یوزپلنگ آفریقایی

یوزپلنگ آفریقایی، در صدر فهرست شکارچیان صحرای بزرگ آفریقا قرار می‌گیرد. امروز، تنها ۲۵۰ قلاده از این گونه‌ی در معرض خطر یوزپلنگ، بر روی زمین باقی مانده است. این یوزپلنگ‌ها در بخش‌های غربی صحرای آفریقا یافت می‌شوند. این چیتاها پوست رنگ‌پریده‌ای دارند که خال‌های کوچک‌تری هم نسبت به دیگر یوزپلنگ‌های آفریقا روی بدن خود دارند. یوزپلنگ آفریقایی از بز کوهی آداکس و غزال‌ها تغذیه می‌کند. البته هر از گاهی هم به شکار خرگوش صحرایی می‌پردازند. این یوزپلنگ‌ها معمولا به تنهایی در طبیعت زندگی می‌کنند و سبک زندگی نیمه‌-صحرایی دارند. یوزپلنگ آفریقایی اغلب در شب به شکار می‌رود.

۱. بز کوهی آداکس

بز کوهی آداکس

«بز کوهی آداکس» که شدیداً در معرض انقراض قرار دارد، به ندرت در صحرای بزرگ آفریقا دیده می‌شود. شکار این بزها موجب کاهش شدید جمعیت این گونه شده است. بز کوهی آداکس معمولا در موریتانی، چاد و نیجر یافت می‌شود. این بزها با شاخ‌های مارپیچ و درازشان شناخته می‌شوند و پوست رنگ‌پریده‌ای دارند که موجب شده از آن‌ها با عنوان بز کوهی سفید نیز یاد شود. این بزها خود را با شرایط سخت صحرا به خوبی وفق داده و قادر هستند به مدت نامعینی بدون آب زندگی کنند. به همین دلیل است که این بزها معمولا در مناطقی یافت می‌شوند که میزان بارش سالانه‌اش کمتر از ۱۰۰ میلی‌متر است. بز کوهی آداکس از علف، برگ درختان و گیاهان صحرایی تغذیه می‌کند و آب مورد نیاز بدنش نیز از همین سبزیجات و شبنم روی آن‌ها تأمین می‌شود.

12 سپتامبر 2016

 • مجردها - با یک کلیک همسر آینده خود را انتخاب کنید
 • چجوري تا عيد 12 کيلو کم کنم؟؟
 • چجوري بدون عمل جراحي بيني خود را کوچک و خوش فرم کنيم
 • بیش از 650 انتخاب برای هدیه روز مادر
 • چجوري ميتونم بدون تزريق ژل و بوتاکس صورتم رو چاق کنم
 • عکس های دختران سوپر نینجای ایرانی! (فیلم)
 • سریال اکیا خلاصه داستان قسمت آخر اکیا و داستان تمام قسمت های سریال اکیا
 • عکس های دختر 17 ساله زیباترین سوپر مدل جهان
 • داستان تلخ تجاوز جنسی به دختر 13 ساله توسط شوهر خواهر!
 • عکس های زیباترین زنان دنیا در سواحل دبی
 • تجاوز جنسی به دختر جوان در ماشین در حال حرکت! +عکس
 • داغ ترین عکس های بازیگران ایرانی و همسرانشان
 • فال روزانه فال امروز پنجشنبه 10 فروردین 1396
 • عکس جالب از دختران تهرانی در 100 سال پیش
 • معرفی مکمل های طبیعی که ضد جوش هستند
 • دلیل درد کمر | هفت دلیل اصلی کمر درد
 • طرز تهیه شیرینی کشمش با شکلات
 • دوستی تلگرامی مریم باعث تجاوز چند پسر به وی شد!
 • فواید عالی حمام آب گرم برای دیابتی ها
 • روش درست نوشتن سفته چگونه است؟
 • چگونه با همسر ولخرج باید زندگی کرد و او را مدیریت کرد؟
 • جزئیات دریافت کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی
 • تصاویر انواع مدل لباس مجلسی و نامزدی 2017
 • ترک عادت های بد قبل از خوابیدن که باعث چاقی می شوند
 • ضرب المثل عیسی به دین خود، موسی به دین خود
 • هشدار جدی برای نوشیدن آب در نیمه شب
 • مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی قابل دسترس در اندروید را چگونه حل کنیم؟
 • طرز تهیه کاپ کیک فینانسیر با کرم تمشک
 • مدل سارافون و کت زنانه 2017 جدید و شیک
 • 9 عاملی که باعث می شود دندان های سفید شما لکه دار شود
 • ماجرای نقشه شوم دختران دبیرستانی برای یک پسر +عکس
 • خواص عالی کشمش در دوران بارداری
 • داغترین ها

 • اس ام اس خیانت دیدن
 • روش های محاسبه نرخ سود تسهیلات بانکی + فرمول محاسبه سود
 • آیا سولماز غنی کشف چاب کرده!؟ +عکس
 • عکس سالار عقیلی و حریر شریعت زاده در جشنواره موسیقی
 • عکس و نوشته های بامزه و دیدنی (3)
 • عکسی از پشت صحنه سریال شهرزاد که گلاره عباسی منتشر کرد
 • عکس های آنجلینا جولی و برد پیت بر فرش قرمز فیلم Unbroken
 • مدل مانتو ساده زنانه
 • دانلود آهنگ جدید علیرضا روزگار به نام صدای خسته
 • عکس های داغ و جدید سودابه بیضایی
 • مانتو مدل بهار و تابستان مخصوص بانوان ایرانی
 • عکس های بازیگران سریال چکاوک
 • تزیین و دکوراسیون اتاق خواب نوجوان
 • مدل مانتو شیک و زیبا بهار 92
 • 2 معمای ریاضی جالب (پیدا کردن اعداد)
 • امیر تتلو خواننده رپ به تلویزیون می آید؟! +عکس
 • عکس های رامسین کبریتی در کنار همسر و پسرش + بیوگرافی
 • طرز تهیه رولت مرغ حلقه ای
 • اولین عکس از پشت صحنه فیلم جدید رضا عطاران در کن
 • تصاویر جدید از دختران موتورسوار ایرانی
 • اگر دچار شکست عشقی شده اید بخوانید!
 • بیوگرافی و عکسهای حمید گودرزی
 • عکس های هولیا بازیگر سریال دیلا خانم
 • مدل زن روس زیبا کاری زیبا با پیرمرد مورد علاقه اش کرد +تصاویر
 • عکس تیپ خاص آنا نعمتی، سحر زکریا و هنگامه حمید زاده
 • بستن تبلیغ