گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سلامت / مطالب پزشکی / گرد و غبار به اندازه سیگار ضرر دارد!
loading...

گرد و غبار به اندازه سیگار ضرر دارد!

گرد و غبار به اندازه سیگار ضرر دارد!

خطرات گرد و غبار با سیگار برابری می‌کند

 ‌یک فوق تخصص جراحی قلب گفت: گردوغبار همانند سیگار یکی از ریسک فاکتورهای بیماری‌ قلبی عروقی بوده و می تواند در درازمدت در افراد ایجاد عارضه قلبی کند.

به گزارش ایسنا، دکتر معصومعلی معصومی با بیان اینکه ریزگرد با گردو خاک معمولی متفاوت است، عنوان کرد: این ریزگردها اندازه بسیار ریزی دارند و می توانند بسیار بیشتر و عمیق‌تر از گرد و خاک معمولی به عمق راه‌های هوایی نفوذ کنند.

وی افزود: علاوه بر مضراتی که خود این ریزگردها به همراه دارند، انتقال برخی میکروبها و ویروس‌ها توسط آنها به بدن انسان می‌تواند زمینه ساز بسیاری عفونت‌ها و بیماری‌ها در افراد شود.

این فوق تخصص جراحی قلب تصربح کرد: آلودگی موجود در ریزگردها می تواند علاوه بر ایجاد عفونتهای ریوی در افراد ضعیف و سیگاری، موجب تشدید علائم در بیماران مبتلا به آسم و آلرژی شود.

وی گردوغبار را یکی از ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی عروقی عنوان کرد و افزود: این مواد همانند سیگار و چاقی یکی از ریسک فاکتوهای خطر محسوب شده و به سلامت قلب ضربه می زنند.

وی تصریح کرد: به هنگام بروز پدید گرد و غبار احتمال حملات قلبی، آسمی و ریوی در بیماران قلبی و تنفسی افزایش می یابد.

معصومی خاطرنشان کرد: گرد و غبار در انسان سالم نیز در درازمدت ایجاد مشکل و عارضه قلبی می کند.

این فوق تخصص جراحی قلب اظهار کرد: با توجه به مضراتی که گرد و غبار برای سلامتی انسان دارد، ضروری است که افراد مسن و کودکان و نیز افرادی که عمل جراحی انجام داده و یا مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند در روزهای غبارآلود حتی‌المقدور از منزل خارج نشده و یا در صورت خروج حتما از ماسک فیلتردار استفاده کنند.

وی تصریح کرد: همچنین در خودرو باید همه شیشه‌ها بالا بوده و از انجام ورزش در هوای آزاد اجتناب کرد.

loading...

3 دیدگاه ها

  1. ممنون آدمین جان که به این موضوع پرداختید. واقعا این همه تبیلغ برای نکشیدن سیگار تو رسانه ها می شه اما به این گرد و غبار که ناشی از آلودگی هواست توجه ای نمی شه. اگه دقت کرده باشید هر روز روی وسایل خونه یه لایۀ خاکستری رنگ می شینه. حالا ببینید وضعیت ریۀ ما چه شکلیه؟!
    طرح نوسازی خونه ها، ازدیاد ماشین، بنزین نامرغوب، قطع بی رویۀ درختان، ساخت و راه اندازی کارخونه های مختلف اطراف شهر بدون مجوز و نظارت دولت. و در خوزستان عدم ارائۀ راهکار مناسب برای جلوگیری از ورود ریزگردها و غبار از کشور عراق به ایران. تمام این عوامل دست به دست هم می دن تا ریۀ ما از یه سیگاری قهار که روزی بیست پاکت سیگار می کشه هم خراب تر بشه!

    • البته وضعیت در جنوب کشور و اللخصوص خوزستان بسیار بحرانیه و متاسفانه به این مسئله اهمیت داده نمیشه!

  2. کاملاً درسته. متأسفانه بالا رفتن آمار سرطان در خوزستان هم به همین علته چون آلودگی هوا و ذرات معلق در اون در گروه نخست عوامل سرطان زا قرار دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *