صفحه اصلی / سلامت / تازه های سلامت / گودی کمر چگونه ایجاد میشود؟ /راه درمان

گودی کمر چگونه ایجاد میشود؟ /راه درمان

 “رضا بابازاده” گفت: ضعف عضلات شکم، کوتاهی عضلات جلویی ران، علل مادرزادی، استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و زایمان‌های مکرر و جابجایی مهره‌ها ازعوامل ایجادکننده “گودی کمر” است.

وی ادامه داد: این عارضه باعث افزایش بیش از حد گودی کمر می‌شود و در این حالت لگن به سمت جلو چرخش پیدا می‌کند و مفاصل ران اندکی خم می‌شوند که این امر تناسب قامت را از بین می‌برد.

بابازاده اضافه کرد: کمرگود در بین افراد چاقی که شکم بزرگی دارند و هم چنین خانم‌ها شایع‌تر از دیگر افراد جامعه است.

او درباره راه‌های تشخیص این بیماری، گفت: برای تشخیص این بیماری باید از فرد بخواهیم که به پشت بخوابد و عمل بلند شدن را انجام دهد، اگر نتوانست به حال نشسته درآید، می‌توان گفت که عضلات شکمی او ضعیف است و اگر توانست بلند شود و هنگام بلند شدن گودی کمر افزایش یافت باز هم ضعف عضلات شکمی وجود دارد.

بابازاده توضیح داد: استفاده از کفش‌هایی با پاشنه بیش از 5. 3 سانتی‌متر برای آقایان و بیش از 5. 4 سانتی‌متر برای خانم‌ها به دلیل تغییر مرکز ثقل بدن باعث ایجاد گودی کمر می‌شود.

وی با اشاره به یکی دیگر از راه‌های تشخیص این بیماری، گفت: از فرد می‌خواهیم پشت بدن را به دیوار بچسباند، اگر کف دست به راحتی از ناحیه کمر عبور کرد و یا فضای زیادی در این قسمت وجود داشت، فرد دارای کمر گود است و باید به پزشک مراجعه کند.

او درباره راه‌های درمان این بیماری، اظهار کرد: درمان کمر گود برای افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان درمان یکسانی رابرای همگان تجویز کرد اما با شناخت علت بیماری و درجه ضعف عضلانی که باعث ناهنجاری در قامت شده‌اند، می‌توان درمان مناسبی را انجام داد.

وی درباره درمان این مشکل به وسیله ورزش اظهار کرد: بدین منظور طی تمرین‌هایی فرد خم می‌نشیند و از حالت نشسته به خوابیده در می‌آید، فرد به پشت می‌خوابد و هر دو پا را به حالت صاف در می‌آورد.

بابازاده ادامه داد: فرد به پشت می‌خوابد و عمل دوچرخه زدن را با پاها انجام می‌دهد، فرد به پشت می‌خوابد و زانوی یک پارا خم می‌کند سپس عمل بالا آوردن پاها را انجام می‌دهد، فرد می‌ایستد و یک پا را با دست مخالف می‌گیرد، فرد روی یک پا می‌نشیند و پای دیگر را به سمت عقب می‌برد سپس زانوی پای عقبی را خم می‌کند.

وی افزود: اگر ضعف عضلات شکم عامل اصلی تغییر شکل باشد باید فرد به پشت بخوابد و عضلات شکم را منقبض کند، سپس کمر را به زمین فشار دهد و چند لحظه این حالت را حفظ، سپس استراحت و تکرار کند، و راه دیگر این است که فرد به پشت بخوابد و دست‌ها را در پهلو قرار دهد سپس بلند شود به طوری که سر و کتف از روی زمین بلند شود ویا فرد به پشت بخوابد و زانوهایش را خم کند به طوری که کف پاها با زمین تماس پیدا کنند و سپس عمل بلند شدن را انجام دهد و دست‌ها را به سمت جلو بکشد.

 

برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید

ورزش گودی کمر

loading...

نوشته مشابه

ازدواج با کدام گروه های خونی بهتر است؟

آیا گروه خونی در ازدواج مهم است و کدام گروه های خونی نباید با هم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ