گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سرگرمی / گردشگری / 10 مکان گردشگری مذهبی مهم در سراسر جهان
loading...

10 مکان گردشگری مذهبی مهم در سراسر جهان

هرفردی برای سفر انگیزه ای دارد و به اندیشه ای طی طریق می کند. اما انگیزه همه سفر ها تفریح و مشاهده و شناخت ناشناخته ها نیست .

خیلی از مردم جهان تنها به انگیزه سیر افاق و انفس و کسب مدارج معنوی سفر می کنند و اینگونه است که گردشگری مذهبی شکل می گیرد.

شما را با 10 مقصد اصلی گردشگران مذهبی آشنا می کنیم.

1.مکه

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

برای ما مسلمانان مهمترین ,برجسته ترین و عزیزترین جاذبه گردشگری جهان شهر مکه و کعبه است. سالانه میلیون ها زائر مشتاق برای دیدار قبله گاه مسلمانان جهان از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند.

مکه زادگاه محمد(ص) و محل بعثت اوست. این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام‌هایی همچون «بکّه»، «امّ القری» و «بلدالحرام» نیز بوده‌است که در قرآن به تمامی این اسامی اشاره شده‌است.

مسلمانان معتقدند پس از آن‌که به اذن خداوند چشمه زمزم زیر پای اسماعیل جوشید و در آن منطقه آب یافت شد، مردم در آنجا ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدایش کعبه را ساخت.

2.واتیکان

  گردشگری

واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است.

واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به اوان پیدایش مسیحیت می‌رسد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به شمار می‌رود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. همچنین مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می‌شود اما اسناد رسمی سریر مقدس به زبان لاتین است. این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی.

کلیسای سن پتر بزرگ‌ترین کلیسای جهان است و در واتیکان قرار دارد که هرساله جمع کثیری از مسیحیان جهان را به سوی خود می خواند.

3.تبت ,لهاسا

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

لهاسا (در تبتی: ལྷ་ས་، چینی: 拉萨.pinyin:Lāsà) نام پایتخت سنتی کشور تبت است که در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین، هم اکنون به عنوان مرکز استان تبت نامیده می‌شود. درگیریهای اخیر در این شهر میان مردم و نظامیان چینی، این شهر کهن را که مرکز مذهب بودائی (شاخه لامائی) در جهان است،مورد توجه رسانه ها قرار داده است.

دین بودایی كه امروزه از نظر تعداد پیروان یكی از چهار دین بزرگ جهان به شمار می رود در قرن ششم ق . م در مقابل قدرت برهمنها در هندوستان به وجود آمد و با سرعت در شبه قاره هند و سپس در كشور های همجوار انتشار یافت این دین قرنها در هند رواج داشت.

در حال حاضر دین بودیسم در چین و ژاپن پیروان بسیاری دارد. در هند و چین فرانسوی، مذهب تازه ای تحت عنوان آئین بودایی جدید ظهور نموده كه تمام موجودات مقدس ادیان بزرگ دیگر را برای تقدیس در اطراف بودا جمع می كند كه بعضی از اروپائیان نیز مجذوب كیش بودا گشته اند و عبادتگاه بودائی و كتابخانة آن در سالن (جمعیت دوستداران دین بودا) در پاریس نمونه ای از این علاقه مندی است.

4.بیت المقدس

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

بیت‌المقدس یا اورشلیم، یکی از نام‌های شهر باستانی و مقدس اسلامی، مسیحی و یهودی، در کشور فلسطین است.

این شهر یکی از چهار شهر مقدس یهود محسوب می‌شود و در کنار شهرهای صفاد، حبرون و طبریه، محل سکونت بسیاری از دانشمندان مذهبی یهودی بوده است. این شهر پس از مکه و مدینه سومین شهر مقدس در اسلام و مقدس‌ترین شهر در مسیحیت محسوب می‌شود.

این شهر مقدس سالهاست محل مناقشات فلسطینیان و اسرائیلی ها بوده و مدت هاست به اشغال اسرائیل در آمده اما هیچ گاه مسلمانان برای باز پس گیری آن عقب ننشسته اند.

5.کربلا

  جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

زیارت هر یک از عتبات عالیات برای شیعیان آرزوست اما کربلا که مقتل سومین امام ایشان محسوب می شود چیز دیگری است.کَربَلا مرکز استان کربلا یکی از شهرهای جنوبی کشور عراق محسوب می شود.

طی سالیانی که صدام حکومت عراق را در دست داشت این زیارت ها محدود شده بود اما پس از سرنگونی حکومت بعثی ها رونقی دو چندان یافت.

شهرت این شهر با نبرد کربلا در دهم محرم ۶۱ هجری قمری پیوند دارد.حرم حسین بن علی (ع)در شهر کربلا یکی از مکان‌های مقدس اسلامی و زیارتگاه مسلمانان شیعه‌ است.

6.مشهد

 مشهد الرضا محل شهادت هشتمین امام شیعیان و تنها امام معصوم است که خارج از مرزهای کشور های عربی به خاک سپرده شده اند.

از این رو زیارت ایشان به حج فقرای ایران مشهور گردیده است.

7.پیرنارکی یزد

زیارتگاه پیرنارکی متعلق به زرتشتیان یزد بوده است و در شهر مهریز یزد و در مسیر چند روستای کوچک اما زیبای این شهرکویری واقع شده است. این مکان مهمترین عبادتگاه زرتشتیان جهان به شمار می آید و البته در کنار آن پیر سبز چکچکو در شهرستان اردکان هم از دیگر عبادتگاه های مخصوص پیروان این دین به حساب می آید.

8.آرامگاه استر و مردخای

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

آرامگاه یا بُقعه اِستِر و مردخای جزء مهم‌ترین زیارتگاه های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌است. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکل گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده‌است.

مقبره استر و مردخای در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد.

9.معابد هند

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

هند کشور هفت رنگ هفتاد رنگ، مرکز خدایان جور واجور و معابد رنگ به رنگ است . انتخاب یکی از این معابد به عنوام مهمترین مرکز بت پرستی بسیار دشوار و در واقع غیر ممکن است. خود هندی ها هم هیچگاه به خودشان جرات نمی دهند یکی از معابدشان را به عنوان مهمترین و بزرگترین معبد انتخاب کنند با این وجود این معابد هر ساله جمع کثیری از هندیان و مردم سایر کشور ها را برای عبادت و برخی ها را هم برای ارضای حس کنجکاوی به سوی خویش می خواند.

10.كلیسای نوتردام

جاذبه گردشگری مهم مذهبی, مکانهای مذهبی ایران, مکانهای مذهبی جهان

كلیسای نوتردام كه كه به آن كلیسای” نوتردام دوپاری “نیز می گویند، شهرت بین المللی دارد . نوتردام به زبان فرانسه به معنای «بانوی ما» است

كلیسای نوتردام یكی از مهم ترین بنا های مذهبی و توریستی پاریس،ویكی از زیباترین كلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال محسوب می گردد. این كلیسا یكی از اصلی‌ترین مراكز گردشگری در پاریس محسوب می‌شود.

كلیسای نوتردام تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است. سربازانی كه درگیر جنگ صلیبی بودند پیش از رفتن به میدان جنگ در این مكان دعا می‌كردند و موسیقی چندآوایی در این كلیسا شكل گرفت.

در طول انقلاب فرانسه، كلیسای نوتردام هم همچون دیگر كلیساهای فرانسه غارت شد، اشیای باارزش كلیساهای دیگر هم نابود شدند یا به تاراج رفتند تنها ناقوس‌های بزرگ از خطر ذوب شدن در امان ماندند، در طول انقلاب فرانسه از محوطه داخلی كلیسا برای انبار غذا استفاده می‌شد. در همین مكان بود كه ناپلئون بر اولویت دولت بر كلیسا تاكید كرد و به عنوان امپراتور فرانسه تاجگذاری كرد و ژوزفین را ملكه خود خواند. هنگامی كه پاریس در جنگ جهانی دوم آزاد شد، ژنرال دوگل پس از بازگشت به فرانسه مراسم شكرگزاری را دراین كلیسا به جای آورد.

loading...

8 دیدگاه ها

 1. خدا قسمت هممون كنه ايشالله بريم …

 2. زیارتگاه!!!!! استرو مردخای…..!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
  فقط بخاطر کشتن ایرانیا مقدس شدن….!!!

 3. ريحانه جريان استرومردخاي چيه مگه ؟ آخه من زياد از اين تاريخ ماريخا سر در نميارم!!!

 4. راستش چیزی که خودمم میدونم یه داستان کلیه,درست حسابی راجع بش تحقیق نکردم…ولی بعید میدونم کلیت داستان چیز غلطی باشه
  تاحالا چیزی راجع به جشن”پوریم”(اگه اسمشو اشتباه نگفته باشم )شنیدی؟یه جشنه مال یهودیا…
  وقتی کوروش بابلو فتح میکنه همه ادیانو آزاد میدونه,تعداد زیادی ازیهودیا به ایران مهاجرت میکنن,بخصوص تو ناحیه هگمتانه….تو زمان خشایارشا,تو یه مجلس بزم شاه از ملکه میخاد که برهنه بشه,ملکه هم موافقت نمیکنه,شاهم به دلیل نافرمانی عنوانشو ازش میگیره ودستور میده بدنبال یه ملکه جدید بگردن,,,توجریان انتخاب ملکه,استر که یه دختر یهودیه به دربار وعنوان ملکه ایران راه پیدا میکنه,ولی دینش مخفیه هنوز,استر ازبچگی توسط عموش مردخای بزرگ میشه,نمیدونم مردخای ازقبل تودربار مقام مهمی داشت یا بعداز اومدن استر به منصب مهمی میرسه,ولی هامان وزیر خشایارشا,به شاه راجع به نفوذ یهودیا تودربار هشدار میده…وازشاه فرمان اخراج یهودیاروازز منصبای درباریوشایدم قتل اونارو میگیره,اینجا استرومردخای توطئه ای رو علیه هامان راه میندازن که مثلا قصدترور شاه رو داشته ومردخای شاه رو نجات داده,شاهم میگیره هامانو از مقامش عزل میکنه ومردخای روجاش میشونه,خب دیگه باحیله های مردخایو وسوگولیه شاه استر توحالت مستی فرمان قتل ایرانیارو میگیرن,,,تو این قتل عام خیلی ازاندیشمندان و دیوانیان ایرانی روناجوانمردانه میکشن…مث هامان وزیرو وده تا از پسراش…آمار دقیقی ندارم که چنتا ایرانیو کشتن,فک کنم حداقل بیشتراز هفتادهزار ایرانی…..بخاطر همین یهودیا همیشه اون روزو جشن میگیرن….
  ببخشیداگه طولانی شد,یانباید بگم یا درست حسابی بگم….بازم میگم شاید بضی جاهاش اشتباه باشه…ولی کلیتش نه…

 5. اطلاعات فووووووق العاده و البته ناراحت كننده اي بود …
  ممنونم ازت چون اين حس كنجكاوي سركش منو ارضا كردي…
  چقد تو اين تاريخ ما اقوام و اديان ديگه اومدن گند زدن ، (اسكندر ، مغول ، يهود ، عرب …….و حالا …)
  هه … ولي منو باش ميگم خدا قسمت هممون كنه برن زيارتشون !!!! يكي ني بگه حواستو جم كن فردا نري زيارت چنگيزخان…!!!
  ممنونم كه حوصله به خرج دادي و كامل توضيح دادي …

 6. ریحانه جان دمت گرم گلم…

 7. حالا هم که نوبت خودمونه داریم ایرانو آباد(!!!!!)میکنیم!
  خواهش میکنم…فک کنم کمترکسی ازین موضوع خبر داره…واقعا برامن ناراحت کنندس…حداقل هفتادهزارایرانی,اونم۲۶۰۰سال پیش کم نیس…یه هولوکاسته واقعیه!!بی خیال بازم بگذریم….
  خداقسمتت کنه زیارت چنگیزخان!!!فاتحه یادت نره…

 8. منم ستاره دار شدم !!!
  در كل آره حق با شماس …
  در مورد چنگيز ولي خيالت راحت … به جاي شما هم زيارت ميكنم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *