گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / فرهنگ و هنر / فیلم و سریال / قحطی کتاب های تاریخی عثمانی بعد از پخش حریم سلطان!
loading...

قحطی کتاب های تاریخی عثمانی بعد از پخش حریم سلطان!

سلطان سلیمان,حریم سلطان,سلطان سلیمان

 

یکی از دوستان صبح امروز برای خرید کتاب به فروشگاه یکی از انتشاراتی های مشهور مراجعه کرده بود و از روی کنجکاوی پرسیده بود که آیا در چند هفته اخیر فروش کتاب های مربوط به تاریخ عثمانی تغییری داشته است که…

… متصدی فروشگاه به خنده به او می‎گوید: «چند روزی است افراد زیادی چنین پرسشی را مطرح می‎کنند. فروش کتاب‎های مربوط به تاریخ عثمانی به قدری زیاد بوده که تمامی کتاب‏های مربوط به تاریخ عثمانی در حال تجدید چاپ هستند؛ حتی کتابی مثل سقوط قسطنطنیه! »


این طور که به نظر می‎رسد، این اتفاق یعنی افزایش فروش کتاب‎های تاریخ عثمانی پیامد پخش سریال «حریم سلطان» از یکی از شبکه‎های ماهواره‏ای است. این سریال که به زندگی سلطان سلیمان قانونی از مشهورترین سلاطین عثمانی می‎پردازد، ساخت کشور ترکیه است و این طور که از شواهد و قرائن برمی‏آید، توانسته نظر مخاطبان خود را به قدری جلب کند که به سراغ کتاب‎های تاریخی بروند و با تاریخ عثمانی بیشتر آشنا شوند.

اما این استقبال مخاطبان روی دیگری هم دارد که بسیار دردناک است. ما در کشور خودمان داستان‎ها و وقایع تاریخی متعددی داریم که به مراتب فراگیرتر و جذاب تر است، از نظر فنی هم اگر برتر نباشیم، چیزی کم نداریم؛ پس چرا در کشور ما چنین اتفاقی نمی‎افتد و محصولی رسانه ای ساخته نمی شود که بتواند مخاطبان را تهییج کند به مطالعه و تحقیق درمورد آن موضوع روی بیاورند. حداقل بنده و دوستان هرچه فکر کردیم که آیا سریالی که از تلویزیون خودمان پخش شده هم چنین تاثیری داشته یا نه، چیزی یادمان نیامد.

 

loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *