عکس بازیگران, مدل لباس, اس ام اس, دانلود آهنگ
عکس بازیگران, مدل لباس, اس ام اس, دانلود آهنگ
اس ام اس
تبلیغ در اینترنت,تبلیغات رایگان
مدل ساعت, مدل لباس, عکس بازیگران مدل ساعت, مدل لباس, عکس بازیگران
دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران

چیزی به خشک شدن کامل دریاچه ارومیه نمانده!

دسته : اخبار اجتماعی

دریاچه ارومیه

سازمان محیط زیست درحالی از مرگ ۶۵درصدی دریاچه ارومیه اطلاع می دهد که عکس‌ها حرفهای کارشناسان استان را در پاییز سال ۹۰ که از مرگ ۹۰درصدی دریاچه خبر می دهد، تایید می کند. دریاچه ای که به جای کشتی های بزرگ محل ترددخودرو ها و موتورهاست!

وزارت نیرو آنقدر در دادن آب به دریاچه ارومیه خساست به خرج داد تا بالاخره دریاچه ارومیه خشک شد! این مسئله را «اصغرمحمدی فاضل» معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ‌ هم تایید می‌کند. به گفته او ۶۵ درصد دریاچه به طور کامل خشک شده و مابقی آن درحال خشک شدن است.

وزارت نیرو بارها در مقابل درخواست حق آبه دریاچه اعلام‌کرده بود که وظیفه این وزارتخانه تامین آب کشاورزی منطقه است نه حق آبه دریاچه ارومیه. اما مرگ دریاچه ارومیه به قهر طبیعت منجر شد و نتیجه این قهر، به طور مستقیم باعث نابودی زمین‌های کشاورزی و باغات ۸ هزار کشاورز منطقه خواهد بود.

مسئله‌ای که پیش‌تر توسط بسیاری از کارشناسان هشدار داده شده بود. از جمله «محمدباقر صدوق» معاون سابق محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت دو سال پیش اعلام کرده بود که خشک شدن دریاچه منجر به ایجاد ریزگردهای نمکی خواهد شد که علاوه بر زندگی انسانی، کشاورزی منطقه را هم به زوال می‌کشاند.

حالا وضعیت دریاچه ارومیه در موقعیتی قرار گرفته است که به گفته «علیرضا توسلی» یکی از محققان بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان‌شرقی چه آب به دریاچه ارومیه برسد چه نرسد، کشاورزی منطقه نابود می‌شود!

مسئله‌ای که ازسوی «مسعود محمدیان» رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم تایید می‌شود: «با توجه به بادهای مرسومی منطقه، دریاچه ارومیه با انتشار نمک، اراضی کشاورزی و درختان استانهای آذربایجان شرقی و غربی را مورد حمله قرار داده است.»

مرگ ۶۵ درصدی یا ۹۰ درصدی!

به گفته «اصغرمحمدی فاضل» معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خشکی دریاچه ارومیه به وضعیت خطرناکی رسیده است! او از مرگ قطعی ۶۵ درصدی دریاچه ارومیه خبر می‌دهد درحالی که یکی از کارشناسان محیط‌زیست ارومیه که نخواست نامش فاش شود مرگ ۹۰ درصدی دریاچه را اعلام می‌کند!

برای اثبات حرف‌های او کافی است تا در پرواز ارومیه – تهران نگاهی هم به دریاچه ارومیه بیندازید. دریاچه ارومیه بسان تشتی است که کمی آب در گوشه کوچکی از آن جمع شده باشد! وضعیت دریاچه ارومیه را می‌توان در میان حرف‌های «امید یوسفی» مدیر پارک ملی دریاچه ارومیه یافت.

او هرچند از وضعیت مطلوب آب دریاچه ارومیه سخن به میان می‌آورد اما می‌گوید: «برای کنترل وضعیت حیات وحش منطقه اقدام به نصب‌های دوربین‌هایی شده که در داخل سازمان حفاظت از محیط‌زیست ارومیه قابل مشاهده است.»

به گفته او به محض ایجاد خطر از سوی شکارچیان غیرمجاز،نیروها و محیط‌بانان منطقه وارد عمل می‌شود! همچنین او از نصب سنسورهایی که حضور شکارچیان در منطقه را مشخص می‌کند، خبر می‌دهد. همه این تمهیدات همانطور که یکی از کارکنان مجمتع باری (مجتمع گردشگری که در پارک ملی دریاچه ارومیه ساخته شده است)خبر از حضور شکارچیان در منطقه به دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه می‌دهد!

هرچند هیچ‌کس منکر تلاش سازمان حفاظت از محیط‌زیست آذربایجان و محیط بانان دریاچه ارومیه برای دفاع از دریاچه ارومیه نیست. چند هفته پیش بود که یکی از پاهای «براتعلی ایمانی» محیط بان عاشق دریاچه ارومیه برای آبرسانی به حیات وحش جزیره کبودان قطع شد.

محیط بانان منطقه بعد از خشک شدن دریاچه ارومیه آب مورد نیاز حیات وحش منطقه را با تراکتوربه جزایر می‌رساندند. پای ایمانی در مسیر بازگشت زیر تراکتور می‌رود و قطع می‌شود. در نهایت هم اداره کل منطقه با کمک بالگرد هلال احمر او را به بیمارستان رساند. پیگیری‌های خبرنگار تهران امروز از وضعیت مطلوب ایمانی پس از پیوند پای او خبر می‌دهد. به گفته امید یوسفی اداره کل استان تمام هزینه‌های درمان ایمانی را تقبل کرده است!

۸‌/‌۱ میلیارد مکعب حق آبه دریاچه ارومیه کجا گیر کرد!

فاضل می‌گوید: «دربازدیدی که از دریاچه ارومیه داشتم خشک شدن برخی از نقاط آن کاملا مشهود بود. همچنین در جریان مشاهدات از راه هوا مشخص شد که بخش هایی از دریاچه به دلیل غلظت و تراکم املاح به رنگ قرمز در آمده است که نشان‌دهنده وخامت وضعیت دریاچه در آن بخش‌هاست.»

به گفته او همچنین اندازه گیری املاح برخی از نقاط دریاچه نشان

می دهد که در این بخش‌ها املاح به حالت فوق اشباع رسیده یعنی ترکیبات املاح و نمک دریاچه به حدی رسیده که نشان می دهد دریاچه در آن قسمت آماده خشک شدن است.معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست یادآور می‌شود که در حال حاضر اقدامات اجرایی سازمان‌ها و نهادها برای جلوگیری از خشک شدن این دریاچه ادامه دارد و به عنوان مثال وزارت نیرو از آغاز فصل آبی سال گذشته (مهرماه تا آخر شهریور ماه سال ۹۰)‌ اقدام به رها سازی حق آبه دریاچه تا سقف ۸ /۱ دهم میلیارد متر مکعب کرده است اما با توجه به شرایطی که مسیرهای رودخانه‌ها به دلیل عدم لایروبی، برداشت های غیر مجاز در مسیر و انحرافی که در مسیرهای آبی منتهی به دریاچه وجود دارد، این میزان آب به حوضه دریاچه نمی رسد.

به گفته فاضل شرایط این دریاچه در حال حاضر نشان می دهد که هنوز ۸ /۱ میلیارد متر مکعب آب که وزارت نیرو مدعی آن است، به این دریاچه نرسیده است.بنابراین، این وزارتخانه علاوه بر اهتمامی که نسبت به تامین میزان بیشتری‌از آب به صورت حق آبه در حوضه دریاچه ارومیه انجام می‌دهد، باید موضوع لایروبی و بازگشایی مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه و برخورد با برداشت های غیر مجاز از منابع آب را هم مورد توجه قرار دهد.فاضل می‌گوید: «بر اساس گزارش‌های ارائه شده در استان آذربایجان غربی حدود ۲۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد که از طریق آنها مقدار زیادی برداشت غیر قانونی آب انجام می شود. این امر باید مورد توجه مسئولان وزارت نیرو قرار گیرد.»

به گفته او ‌ بر اساس توافقی که وزارت نیرو و آب منطقه ای سه استان آذربایجان غربی، شرقی و کردستان با یکدیگر داشته‌اند، مقرر شده است که سالانه ۱ /۳ میلیارد متر مکعب آب به عنوان حق آبه دریاچه ارومیه تامین شود‌اما به دلیل اینکه این حق آبه سالانه تامین نشده، آب دریاچه با تراکم بالا و به میزان زیادی کاهش یافته است و در حال حاضر به حدود ۲۴ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

اما فلامینگوها برنگشتند!

فلامینگوهای دریاچه ارومیه که به گفته «ناصر آق» رئیس سابق مرکز تحقیقات آرتیمای دانشگاه ارومیه تعداد آنها به ۱۰۰ هزار فلامینگو می‌رسید دو سال پیش آژیر قرمز مرگ دریاچه ارومیه را کشیدند و رفتند. به تازگی عباس نژاد مدیر اداره کل حفاظت از محیط‌زیست دریاچه ارومیه از بازگشت فلامینگو‌ها به دریاچه ارومیه خبر می‌دهد اما ناصر آق به ما می‌گوید: «فلامینگوهایی که به تازگی در آُسمان ارومیه دیده می‌شوند آنقدر زیاد نیستند که بتوان از بازگشت فلامینگو به دریاچه ارومیه خبر داد. به احتمال زیاد فلامینگوهایی که در این بخش ایران دیده می‌شود فلامینگوهای جوانی باشند که راه را گم کرده‌اند.»

به گفته او نمی‌توان ورود ۲۵۰۰ فلامینگو به ارومیه را نشانه بازگشت آنها دانست آن هم در زمانی که این فلامینگوها به تالاب‌های اقماری وارد شده‌اند. عباس نژاد هم حضور فلامینگوها را در تالاب‌های اقماری سلدوز و آق قلعه اعلام کرده است؛تالاب‌هایی که با همکاری وهمیاری جوامع محلی حیات پیدا کرده‌اند.

یکی از حامیان تالاب سلدوز در گفت‌وگو با تهران امروز می‌گوید: «محل انتقال آب ارس برای کشاورزی توسط وزارت نیرو فاصله بسیار نزدیک با تالاب دارد اما بارها خواسته‌ام کمی از این آب به تالاب بدهند اما وزات نیرو قبول نمی‌کند!» او می‌گوید: « گاهی وقت‌هامردم روستا با سطل آب به تالاب می‌رسانند! »

قهر طبیعت!

«محمدجواد محمدی‌زاده» رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور در تازه‌ترین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود اعلام کرده است که سونامی نمک در دریاچه ارومیه را قبول ندارد! حرف‌های او در پاسخ به هشدارها برای شروع حرکت خزنده ریزگردهای نمکی در ارومیه بوده است. کارشناسانی چون ناصر آق هم می‌گوید: «هرچند حرکت ریزگردها شروع شده اما هنوز برای اعلام سونامی نمک زود است.

سونامی نمک با خشک شدن کامل دریاچه ارومیه شروع می‌شود.» اما اگر خشک شدن ۶۵ درصدی که فاضل روی آن تاکید دارد را قبول کنیم،زمان زیادی برای شروع سونامی نمک باقی نمانده است! محمدی‌زاده همچنین از بارورکردن ابرها سخن به میان می‌آورد. طرحی که بارها از سوی او به عنوان یک طرح نجات دهنده برای دریاچه اورمیه مطرح شده است. اما کارشناسان آشنا به حوزه کشاورزی سخن دیگری دارند.

آنها از جمله «علیرضا توسلی» یکی از محققان بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان‌شرقی می‌گویند: «با این حجم نمک هرچقدر که آب وارد دریاچه شود نه تنها به نجات دریاچه ارومیه منجر نمی‌شود که آب شور را هم روانه دریاچه ارومیه می‌کند!»

از سوی دیگر اگر دریاچه خشک شود‌ ریزگردها را به سمت باغ کشاورزی می‌برد تا عدم مدیریت صحیح آب باعث شود مرگ دریاچه ارومیه دامنگیر باغ‌هایی شود که یک روز بی‌توجه به وضعیت آبی منطقه گسترش پیدا کردند و یکی از دلایل مرگ دریاچه ارومیه بودند!

همچنین:

برای اطلاع از به روز شدن تاپ ناز، تولبار را با یک کلیک نصب کنید. ( برای نصب کلیک کنید )

جدیدترین مطالب

آنچه داغ است

تاریخ ارسال مطلب : ۲م مرداد, ۱۳۹۱

ارسال نظر

ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد

طنز, خنده دار, با حال, بامزه