ازدواج, مسائل زناشویی, رابطه, عشق, عکس
اس ام اس
عکس بازیگران, مدل لباس, اس ام اس, دانلود آهنگ
عکس بازیگران, مدل لباس, اس ام اس, دانلود آهنگ
پیشنهاد ما
مدل لباس
ادامه بخش مدل لباس »
مروری بر گذشته
ورود به بخش سریال »
مدل ساعت, مدل لباس, عکس بازیگران
دانلود آهنگ جدید, مدل لباس, عکس بازیگران

عکسهای ثریا بختیاری همسر دوم محمدرضا پهلوی+زندگینامه

دسته : اختصاصی تاپ ناز، بیوگرافی

این بیوگرافی از سایت ویکی پدیای فارسی برگرفته شده است.

ثریا اسفندیاری بختیاری (زاده ۱ تیر ۱۳۱۱ در اصفهان – درگذشته ۴ آبان ۱۳۸۰ در پاریس بر اثر سکته مغزی) دومین همسر محمدرضا پهلوی و ملکه ایران بود.

ثریا بختیاری

تولد و دوران نوجوانی

ثریا دختر خلیل اسفندیاری و اوا کارل در اول تیرماه ۱۳۱۱ در یک خانواده سرشناس بختیاری در شهر اصفهان متولد شد. او یک برادر و خواهر کوچکتر به نامهای بیژن و لعـیا داشت. ثریا تا هشت ماهگی در ایرانبود و پس از آن خانواده‌اش او را با خود بهبرلین بردند.

وی کودکی را در برلین گذراند و در پاییز۱۳۱۶ به اتفاق خانواده‌اش به ایران بازگشـت. در اصفهان وارد مدرسهآلمانی‌های مقیم اصفهان شد و زبان فارسی را نزد معلم خصوصی فرا گرفت. تا ۱۳۲۰ در آن مدرسه به تحصیل پرداخت. ولی پس از اشغال ایران در جریان جنگ جهانی دوم مدارس آلمانها تعطیل شـد. او در۱۳۲۳ وارد مدرسه مُبلغ (میسیونر)های انگلیسی شد و تا پانزده سالگی در این مدرسه به تحصیلاتش ادامه داد تا اینکه در ۱۳۲۶ به همراه خانواده‌اش به سوئیس رفت. در آنجا زبان فرانسه آموخت و انگلیسی را نیز بعدها در مؤسسه‌ای در لندنتکمیل کرد.

 

 

ازدواج با محمدرضا پهلوی

انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا به وسیله خواهر بزرگ‌تر شاه شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایراندر لندن که ثریا هم دعوت شده بود، در همان نظر اول او را پسندید و مسئله را با خلیل خان اسفندیاری در میان گذارد و ثریا با آمادگی قبلی برای روبرو شدن با شاه به تهران آمد. ثریا در خاطرات خود می‌نویسد که بزرگ‌ترین آرزوی او پیش از اینکه ملکهٔ ایران بشود، هنرپیشگی سینما بوده و پیش از اینکه برای اولین دیدار با شاه به کاخ سلطنتی برود با پدرش شرط کرده بود که اگر شاه او را نپسندید یا او از شاه خوشش نیامد، او را به هالیوود بفرستد.

ثریا بختیاری

ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی

ولی شاه هم مثل خواهرش در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم تمایل به این ازدواج پیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز ۶ دی ۱۳۲۹ در نظر گرفته شد. امیدواری آنها این بود که مراسم ازدواج به زودی برگزار شود، ولی ثریا ناگهان دچار بیماری حصبه شد و روز به روز هم بیماریش شدت یافت و همه را دچار نگرانی کرد. ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد. پس از طی دوران نقاهت، تشریفات عقد و ازدواج در نهایت سادگی در ۲۳ بهمن برگزار شد.

محمدرضا هفت سال پس از آن‌که فوزیه وی را ترک کرد، با ثریا اسفندیاری بختیاری ازدواج کرد. ثریا زنی بود که محمدرضا واقعا عاشقش بود. با وجود آنکه شمس، ثریا را برای همسری شاه معرفی کرده بود، ولی ثریا نه به او، نه به مادر شاه و نه حتی به شهناز(دختر شاه از ازدواج قبلی) علاقه‌ای نداشت. به گفته غلامرضا افخمی، برخلاف شایعات بی‌اساس، رابطه ثریا با اشرف خوب بود. چرا که اشرف شاه را دوست داشت و می‌دانست که شاه عاشق ثریا است. به گفته اشرف:«شاه عاشق ثریا بود و اگر ثریا می‌توانست برای او جانشینی بیاورد، آنان هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شدند».

بعد از چند سال موضوع بچه‌دار شـدن آنها بسیار جدی در دربار مطرح شد و ملکه مادر مرتباً این مطلب را با پسرش در میان می‌گذاشت. شاه در مهر ۱۳۳۳ با پرنسس ثریا به آمریکا رفت و در آنجا آزمایش‌های دقیق پزشکی انجام پذیرفت و در مورد او هیچ چیز غیرطبیعی دیده نشد و سرپرست هیات پزشکی اعلام کردند شما هر دو در کمال سلامت هستید و فقط باید صبر کنید. چند سال بعد نیز روزولتیک پزشک متخصص آمریکایی برای انجام آزمایش‌های لازم از ثریا، به تهران فرستاد. پزشک مذکور نیز هیچ دلیلی برای حامله نشدن وی نیافت.

 ثریا بختیاری و مادرش

جداشدن محمدرضا از ثریا

محمدرضا از ثریا خواست تا به سن مورتیز برود و روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ با تشریفات رسمی تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران باز نگشت. در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید.

محمدرضا نیز متنی به این عنوان تهیه کرد و با ابراز کمال تأسف و تألم و با تذکر اینکه ثریا پهلوی در تمام مدت همسری محمدرضا پهلویاز هیچ گونه خدمت و عطوفت و خیرخواهی نسبت به ملت ایران خودداری نفرموده و از هر حیث شایستگی مقام شامخ خود را داشته‌اند و در این مورد نیز با کمال علاقه و محبتی که فی‌مابین وجود دارد، آمادگی خود را برای قبول هر نوع تصمیمی که از طرف ذات شاهانه اتخاذ شود اعلام فرمودند. با اظهار نظر هیأت مشورتی، موافقت و با صرف نظر از احساسات شخصی خود در برابر مصالح عالیه مهمی تصمیم خویش را به جدایی اتخاذ فرمودند. ثریا بعد از جدایی از شاه ایران مدتی به ایتالیا رفت. ثریا به دلیل اینکه به سینما و بازیگری عشق می‌ورزید سعی می‌کرد طعم تلخ طلاق را با گذراندن اوقات در مجالس بازیگران و کارگردانان معروف ایتالیایی که از قبل زمانی که ثریا ملکهٔ ایران بودند وی را می‌شناختند سپری می‌کرد. در بین اینها کارگردانی ایتالیایی به نام فرانکو که پیش از این به ثریا پیشنهاد بازی در فیلمی را داده بود ولی ثریا به دلیل اینکه ممکن بود محمدرضا اجازه ندهد پیشنهاد وی را رد کرده بود اما این بار پیشنهاد فرانکو را می‌پذیرد و در فیلمی بنام سه چهره یک زن ایفای نقش می‌کند. بعدها با رفت و آمدهای با فرانکو این دو با هم ازدواج می‌کنند. و ثریا در ایتالیا همراه با همسر دومش زندگی جدید را آغاز می‌کند. اما چند وقت بعد فرانکو برای انجام یک کاری عازم سفر به کشوری دیگر می‌شود و ثریا هم تصمیم می‌گیرد به آلمان برود و به مادر و پدرش سری بزند. ولی چند ساعت بعد یکی از اقوام فرانکو به ثریا تماس می‌گیرد و خبر می‌دهد که هواپیمایی که فرانکو در آن بوده سقوط کرده و فرانکو فوت کرده. فرانکو همسر دوم ثریا در سن ۳۹ سالگی از دنیا رفت و در جزیرهٔ سیلسیل در ایتالیا به خاک سپرده شد.

 دومین زن محمدرضا پهلوی

مرگ

ثریا اسفندیاری در ۴ آبان ۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریسدرگذشت. مراسم تشیع جنازهٔ وی در کلیسایی آمریکایی در پاریس برگزار شد. در این مراسم اشرف پهلوی و غلامرضا پهلوی نیز حضور داشتند. ثریا را در قبرستانی درمونیخ آلمان دفن کردند.

برادر کوچک‌ترش بیژن (۱۳۸۰ – ۱۳۱۶) نیز یک هفته پس از فوت ثریا درگذشت. وی گفته بود: «بعد از او، من هم صحبتی ندارم.»

 

 

 

برای اطلاع از به روز شدن تاپ ناز، تولبار را با یک کلیک نصب کنید. ( برای نصب کلیک کنید )

جدیدترین مطالب

آنچه داغ است

دیدگاه دهنده
دیدار گفته است:
آگوست 15th, 2012 - 7:55 ب.ظ

واقعا زیبا بوده روحش شاد
در کل زنهای شاه زیبا بودن

دیدگاه دهنده
فرناز گفته است:
آگوست 16th, 2012 - 9:43 ب.ظ

ثریا در زمان خودش زیباترین زن در جهان بوده البته اگه یه نگاه به دخترهای شایسته کنونی بندازیم می بینیم که از اونا هم خیلی خوشگل تره. خیلی هم شبیه سوفیا لورن ایتالیاییه. بد نیست که بدونیم اروپایی ها بهش لقب پرنسسی با چشمانی زمردین داده بودند.

دیدگاه دهنده
mkh گفته است:
اکتبر 5th, 2012 - 5:45 ب.ظ

باحرفت کاملاموافقم فرنازجان ولی فرح پهلوی ازثریاخیلی خوشکلتربوده .سقوط هواپیمای اقای فرانکوهم احتمالانقشه ساواک یاامریکابوده

دیدگاه دهنده
nazi گفته است:
نوامبر 22nd, 2012 - 4:25 ب.ظ

به نظر من ثریا با فرح زیباییش اصلا قابل قیاس نیست ثریا خیلی خیلی خوشگل تر بود و ضمن اینکه چشماش سبز بود و پوست روشن داشت ولی تیپ شرقی هم داشت ثریا یکی از زیباترین زنهایی بود که من به عمرم دیدم زنهای شاه همه خوشگل بودن ولی اول ازهمه ثریا به نظر من

دیدگاه دهنده
افسون خانوم گفته است:
مارس 14th, 2013 - 9:42 ب.ظ

زنان و دختران اصیل بختیاری واقعا چهره ی جذابی دارن( تعریف از خو نباشه )

دیدگاه دهنده
ندا گفته است:
سپتامبر 30th, 2013 - 9:47 ب.ظ

فرح خیلی زیباتر بود

دیدگاه دهنده
محسن گفته است:
نوامبر 7th, 2013 - 12:36 ب.ظ

بله گر چه ثریا زیبا ترین بوده ..اما به نظرم فرح هم زیبا بوده

دیدگاه دهنده
زهرا گفته است:
دسامبر 21st, 2013 - 10:33 ق.ظ

من شباهت زیادی به ثریا دارم دوستام میگن..چشمام و رنگپوست و مو ولبام.ولی ثریا جذاب ترین زنی هس که تا حالا دیدم..واقعا زیبایش طبیعی بوده..فرح خیلی زشت بوده و قیافش کاملا عادی بوده اما ثریا واقعا خاص بوده

دیدگاه دهنده
یلدا گفته است:
فوریه 5th, 2014 - 3:21 ب.ظ

ثریا خیلی نازه

دیدگاه دهنده
سارا گفته است:
فوریه 23rd, 2014 - 3:42 ق.ظ

به نظر منم در زمان خودش الهه ی زیبایی بوده
محمدرضا خیلی بی کفایت بوده
من که الان توو زمان خودم وقتی نگاش میکنم کف میکنم
رنگ پوست و چشماش محشره, و بیشتر به چهره مادرش رفته
هرچند 1دیگه از دلایلی که زیباست بختیاری بودنشه
روحش شاد

دیدگاه دهنده
احمد گفته است:
اکتبر 18th, 2014 - 3:29 ب.ظ

لطفا لرا وبختياري ها .خودشون را با ثريا مقايسه نكن .اون مادرش الماني بوده نه يك …

دیدگاه دهنده
سحر گفته است:
دسامبر 26th, 2014 - 6:40 ب.ظ

اقای احمد مگه تو ثریا رو بردی ازمایشگاه ژنتیک که با این اطمینان میگی به مامانش رفته……….مگه لرا چشونه بدبخت ……..هر چی بور و چشم رنگی تو ایرانه تویه همون منطقه ولی حیف که به خودشون نمیرسن

دیدگاه دهنده
مریم گفته است:
ژانویه 20th, 2015 - 11:36 ب.ظ

محمدرضا پهلوی کوفتش بشه

ارسال نظر

ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد

طنز, خنده دار, با حال, بامزه گردشگری, عکس بازیگران, سفر, مدل لباس, سریال
ss