گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سرگرمی / بیوگرافی / بیوگرافی اوکان یالابیک نقش ابراهیم پاشا در حریم سلطان
loading...

بیوگرافی اوکان یالابیک نقش ابراهیم پاشا در حریم سلطان

بیوگرافی اوکان یالابیک در نقش ابراهیم پاشا در سریال حریم سلطان و همچنین سرگذشت ابراهیم پاشا در سلسله عثمانی را می خوانیم.

اوکان یالابیک در 13 دسامبر سال 1978 در شهر استانبول ترکیه به دنیا آمد.او در دوران دبیرستان به دلیل علاقه زیادی که به بازیگری داشت در تئاترهای مدرسه هنرنمایی می کرد.بعد از دوران دبیرستان به رشته بازیگری در دانشگاه ادامه داد و کار بازیگری را در سال 2000 در مجموعه های تلویزیونی آغاز کرد.

در سال 2011 با بازی در نقش ابراهیم پاشا در سریال حریم سلطان (Muhteşem Yüzyıl) به اوج محبوبیت و معروفیت رسید و همچنین جایزه بهترین بازیگر مرد سال 2011 را هم به دست آورد.

ابراهیم پاشا

و اما سرانجام ابراهیم پاشا در سلسله عثمانی:

ابراهیم پاشای پارگایی از دوستان دوران کودکی سلطان سلیمان بود. ابراهیم اصالتاً اهل یونان و مسیحی بود و در نوجوانی تحت نظامدوشیرمه در مدرسهٔ قصر به تحصیل پرداخت. سلیمان او را به سمت طوغانچی (مسئول مرغان شکاری) دربار برگماشت و اندکی بعد او را عهده‌دار سمت خاص اوداباشی (اتاق‌دار مخصوص سلطان) کرد. در سال ۱۵۲۳ ابراهیم پاشا به مقام وزیر اعظم و فرمانده کل ارتش منصوب شد. همچنین سلیمان مقام بیگلربیگی روم‌ایلی را به او سپرد و بدین ترتیب اختیار تمامی ممالک امپراتوری عثمانی در خاک اروپا و نیز فرماندهی سربازان ساکن اروپا به هنگام جنگ در ید قدرت ابراهیم قرار می‌گرفت. مورخی از سدهٔ هفدهم نوشته‌است که ابراهیم خود از سلطان تقاضا کرده بود که او را به چنین مقام‌های بالایی منصوب نکند زیرا که بیم جانش را داشت اما سلیمان پاسخ داده بود که در زمان سلطنت او، تحت هیچ شرایطی، ابراهیم به مرگ محکوم نخواهد شد.

با این حال، سرانجام ابراهیم از چشم سلطان افتاد. ابراهیم در طول سیزده سالی که مقام وزارت اعظم را بر عهده داشت، به‌سرعت ترقی نمود و به قدرت رسید و ثروت عظیمی اندوخت که این امر شگفتی و حسد سایر درباریان را برانگیخت و دشمنان زیادی را برای او تراشید. در هنگام نبرد با صفویان، گزارش‌هایی به سلطان رسیده بود که حکایت از گستاخی ابراهیم داشت؛ ابراهیم عنوان «سرعسکر سلطان» را بر خود نهاده بود که این امر در نظر سلیمان، توهینی شدید به او محسوب می‌شد.

بدگمانی سلطان نسبت به ابراهیم با نزاعی که بین ابراهیم و اسکندر چلبی درگرفت، فزونی یافت. اسکندر چلبی دفتردار (مسئول امور مالی) دربار بود و نزاع او با ابراهیم، در نهایت به مرگ او منجر شد. ابراهیم که اسکندر را به تلاش برای دسیسه‌چینی متهم می‌کرد، توانست سلطان را متقاعد کند تا فرمان قتل او را صادر کند. اسکندر چلبی پیش از مرگ، در آخرین کلماتی که بر زبانش جاری شد، ابراهیم را به تلاش برای توطئه‌چینی بر ضد سلطان متهم کرد و سخنان او، خیانت ابراهیم را برای سلطان مسجل کرد. در ۱۵ مارس ۱۵۳۶ جسد بی‌جان ابراهیم در قصر توپقاپی پیدا شد. دستور قتل او را سلیمان صادر کرده بود ولی بعدها از این تصمیم خود به‌شدت پشیمان گشت.

ابراهیم پاشا

اوکان یالابیک

ابراهیم پارگایی

بازیگر سریال حریم سلطان

ابراهیم پاشا در حریم سلطان

اوکان یلابیک

ابراهیم پاشا و خدیجه سلطانش

ابراهیم پاشا

loading...

20 دیدگاه ها

 1. salam.fogholadas.man ke az har dari ke etelaat va sargarmi khastam bod.mamnonam.

 2. من خوشم ازش مياد دوستش دارم

 3. man asheghe ebrahimam doosesh daram

 4. من خيلى ابراهيم دوست دارم خيلى زرنگ و باسياسته،ولى بيچاره سلطان در حقش بد ميکنه

 5. اولش ابراهیم پاشا خوب بود ولی بعدش زود خودشو گم کرد و از جلد خودش در اومد
  به نظر من که مرگ حقش بود …خون خیلی هارو بی دلیل ریخته بود
  به خرم سلطان قاتل بودن رو یاد داد و عاقبت برای خودش یه دشمن سرسخت و یه قاتل حرفه ای از خرم سلطان ساخت
  به عبارتی خودش گور خودشو کند

 6. این چیزی هست که تو سریال نشون داده می شه در واقعیت تاریخ همچین چیزی نبوده . و اختلافش با سردارای سپاه باعث مرگش می شه .البته خرم هم به این اندازه که تو سریال نشون می ده زرنگ نبوده فقط یه بار زرنگی کرده اونم زمانی بوده که با رستم پاشا تصمیم به سر به نیست کردن مصطفی می گیره.

 7. سلیمان در حقش خیلی بدی کرد.این دیگه چه جور کشتنی بود.این همه ابراهیم در حق سلیمان خوبی کرده بود.حالا که کشت.چرا این جوری؟لاقل تو مزار دفن میکردن.خیلی ظلم بود.

 8. سلیمان نباید این کار را میکرد.نباید تو خواب میکشتش.اصلا فیلم بدون ابراهیم میخواد چه جوری پیش بره.ظلم کردن در حق ابراهیم.

 9. راست می گی مینا جان . فیلم بدون ابراهیم خیلی بی مزه شده من کم نگاه به این فیلم می کنم شورشو در اوردن دیگه .

 10. ابراهیم خود بدبختش اصلا اولا یه آدم بود با یه ویالن هر کی میره تو دولت اثمانی خود به خود آدم کوش میشه ولی خرم دیگه رکرد آدم کشی رو زده هر بار هم که یکی ازبچه هاش یا سلیمان زخمی میشه خدایا من فقط همین یک چیز رو میخام مهرت رو از من بچها نگیر بعد از اول یک خاری بره تو پا فلانی تا سه ماه سیاه میپوشه
  هو از اول میگه خدایا این اخرین خاستهی من از توعه:'(

 11. باسلام راست میگن که پسر ماهی دوران از ابراهیمه؟

 12. من خیلی ابراهیمو دوست دارم از هیچ مردی تا به حال به اندازه ی ابراهیم نیومده ابراهیم خیلی سیاست مداره ودر عین حال خیلی مهربون عاشق بیشه اره مرتکب جنایت شد وظالم بود این طور که توی فیلم نشون میده که صد در صد در واقعیت هم معصوم وبی گناه نبوده اما خرم هم از جهاتی از ابراهیم بدتره از خرم متنفرم به حدی که تاگه اون زمان بودم اگه خونشو به هم میدان یه قطرش هم زمین نمیریختم ودر ضمن ابراهیم به خرم ادم کش بودن رو یاد نداد خرم خودش یه حرص درونی داشت که درنهایت اونو مجبور به کشتن ادم ها و همه نوع جنایتی کرد

 13. نرجس جان کاملا باهات موافقم اون قسمتو یادته که خرم به قصد کشتن گلنهال صورت اونو سوزوند مگه ابراهیم بهش یاد داده بود مامان من میگه ابراهیم به خودش خیانت کرد به خدیجه خیانت کرد ولی به دولت عثمانی به سلیمان هیچوقت خیانت نکرد

 14. اره حق با تو هستش اتفاقا وقتی داشتم نظر میدادم به همین فکر میکردم اگه زن نداشته باشه بیداش میکنم باهاش ازدواج میکنم

 15. نرجس جان مجرده من از مردا به ترتیب از مصطفی ابراهیم بالی خان ناصوح خان و جنای یحیی و از زنها هم از ماهی دوران گلفهم خاتون شاه سلطان خوشم میاد اسمهان دختر شاه سلطانم دوست دارم از رستم خرم هم متنفرم

 16. alie bedun Ebrahim harim soltan khoob nist.

 17. شماها از چی حرف میزنید……..مگه چی شده؟!

 18. فرشیددارابی

  من عاشق ابراهیمم.هرکی هرنظری داره واسه خودش داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *