گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
خانه / سرگرمی / گردشگری / چرا برج پیزا در ایتالیا کج است؟ +عکس های برج پیزا
loading...

چرا برج پیزا در ایتالیا کج است؟ +عکس های برج پیزا

برج کج پیزا
برج کج پیزا
برج پیزا پدیده ای شگرف است.همه ی آن از سنگ مرمر ساخته شده . ضخامت دیوارهایش درقسمت پایین به حدود چهار متر می رسد . این برج دارای هشت طبقه و ارتفاع۵۵متراست یعنی درست به بلندی یک ساختمان پانزده طبقه در شهر ما.پلکانی که در داخل دیوار های این برج فراهم آمده سیصد پله دارد.افرادی که این پله ها را می پیمایند از فراز برج منظره ی بسیار زیبای شهر را نگاه می کنند . دریا نیز که در شش کیلومتری آنجا قرار دارد از فراز این برج منظره ی بسیار دلربایی دارد.

با در نظر گرفتن سطح بالای برج می بینیم که برج حدود پنچ متر از حالت عمودی خارج گردیده و به پهلو کج شده است . بنابراین اگر شما از بالای آن سنگی به زمین رها کنید آن سنگ در نقطه ای فرود می آید که از پایه ی برج ۵متر فاصله دارد.

اکنون این سوال پیش می آید که چرا این برج اینگونه «کج»شده است؟

البته تا کنون کسی پاسخ این سوال را پیدا نکرده و کسی هم نگفته است که این برج به هنگام بنا همینگونه کج ساخته شده است. فقط این نکته مسلم است که آن را به عنوان برج زنگ کلیسای بزرگی  که در نزدیکی آن قرار دارد ساخته اند . از این رو در سالهای بین ۱۱۷۴و۱۳۵۰از برج پیزا به همین منظور استفاده می شد.

البته پایه های این برج در زمین شنزاری نهاده شده و این ممکن است ما را اندکی به راز کج شدن آن راهنمایی کند.

کج شدگی برج پیزا یکباره و به طور ناگهانی بوقوع نپیوست . گویا نخست پس از آن که فقط سه طبقه ی آن ساخته شده بود بر اثر فرورفتگی پایه برج در زمین این کجی در آن پدید آمد . آنگاه طبقات دیگر برج همانگونه بنا شد و کج بالا رفت!

 

در صد ساله ی اخیر بار دیگر این برج اندکی به پهلو خوابید و حدود سی سانتیمتر دیگر کج شد . از اینرو برخی از مهندسان آنرا «برج افتان» می نامند زیرا معتقدند که بر اثر گذشت زمان بالاخره روزی این برج از پا فرو خواهد افتاد.

این را هم بدانید که گالیله در همین شهر یعنی شهر« پیزا» به دنیا آمد . روی برخی از آزمایش های خود راجع به سرعت اجسام در حال سقوط را در این برج انجام داده است.

دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا
برج پیزا
برج پیزا
برج پیزا
برج پیزا
برج پیزا
برج پیزا
برج کج پیزا
برج کج پیزا
برج کج پیزا
برج کج پیزا
دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا
دیدنی های ایتالیا

 

loading...

2 دیدگاه ها

  1. برج کج پیزا …
    قرون وسطی ، اوج استبداد مذهب و دانشمندان بیشماری قربانیان خود کامگی های کلیسا بودند.تیکو براهه وکوپرنیک از آزار روحانیون مسیحی در امان نبودند…جولیو برونو در آتش غضب پاپ سوخته شد و گالیله هم به خاطر حقیقت خورشید محوری تا پایان عمر مجبور به خانه نشینی گردید چرا که گفتن واقعیت های هستی ،ایمان را متزلزل و شک در ایمان مذهبی هم با منافع کشیش ها و روحانیون در تضاد بود و هر کس افکارش مترقی وعقایدش با خواسته های کلیسا همخوانی نداشت به جرم الحاد و کفر زنده زنده در آتش سوزانده می شد و چنان جو رعب انگیز و خفقان آوری بوجود آورده بودند که این دوران سیاه را دوران انگیزایسیون یعنی دوران تقتیش عقاید می نامند. برج با عظمت و سر به فلک کشیده پیزا هم از این قافله عقب نبود و با کُرنش ، تعظیم و سر فرود آوردن در برابر کلیسائی که روبروی آن قرار داشت به نوعی تسلیم بی چون و چرای فرامین کلیسا بود و می خواست نشان دهد و بگوید وقتی که من با این ابهت و منزلتم در برابر کلیسا تسلیم هستم دیگر تکلیف شما مردم معلوم است !
    هر ساله عده بیشماری برای دیدن برج کج پیزا به کشور ایتالیا سفر میکنند .جذابیت پیزا در کج بودن و احتمال فرو ریختن آن است و بر این اساس با تمهیدات فراوان همراه با تبلیغات گسترده سعی در جلوگیری از فرو ریختن آن دارند و قرار است با سیمهای فولادی آنرا مهار و به پایه آن بتون تزریق کنند که اخبار همه این موارد باز هم به دیدنی بودن و جذابیت آن می افزاید که اگر فرضاً این برج به صورت عمود بر زمین و کاملاً شاقولی بود هیچکس تمایلی به دیدن آن نداشت و اینک پیزا در رمز و راز خود و با تبسم زیرکانه ای همه توریست های جهان را می پذیرد و به نام آوری خود می بالد ولی با این دلایل گفته شده این برج تاریخی هیچگاه فرو نخواهد ریخت چرا که در زمان ساخته شدنش آنرا به عمد کج کرده اند تا سمبل و نماد قدرت کلیسا باشد .
    این برج شکل فیزیکی گوشت کوبی را دارد که قسمت سنگین ان در زمین است و دسته این گوشت کوب ، ارتفاع و طبقات آن می باشد .
    ابتدا آنرا شاقولی ساختند و سپس در کنار پایه و در سمت کلیسای مذکور چاله ای حفر کردند و آب به آن انداختند تا برج به سمت کلسیا خم شود و بعد با خشکاندن و پُر کردن این چاله تمام شواهد ساخت را محوکردند و تا به امروز همه مردم دنیا در رمز و راز آن سرگردان و شدیداً دلهره فرو ریختن آنرا دارند ! ــ احمد فتحی مدیر وبلاگ اسرار ناب هستی

  2. وای چه برج عجیبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *