آخرین دستاوردهای محققان سلامت

سلامت

آخرین دستاوردهای محققان سلامت

دود سیگار و حشره کش، اختلال خواب می آورند

 

همین چند روز پیش بود که محققان اعلام کردند، سیگار کشیدن، ۸۵ درصد احتمال مرگ را بالا می برد. اما خیلی زود، تحقیق دیگری نشان داد، سیگار فقط به مرگ منجر نمی شود؛ بلکه باعث می شود بدخواب شوید و زندگی سختی داشته باشید. به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، قرار گرفتن مداوم در معرض دود سیگار و حشره کش ها باعث افزایش مشکلات و اختلالات خواب می شود و حتی می تواند باعث راه رفتن در زمان خواب و حرکات ناخودآگاه در این زمان شود. از نظر محققان چنین اتفاقاتی می توانند خطر پارکینسون و زوال عقل را هم بالا ببرند و سلامت افراد را به شکل جدی دچار مشکل کنند. از نظر محققان، حشره کش ها هم چنین تاثیرات مخربی را روی سلامت افراد و وضعیت خوابشان می گذارند. پس هنگام خواب، گاز حشره کش را در هوا پخش نکنید.

 

خوردن دنبه مجاز شد!

 

رژیم غذایی کم چربی هم بیماری قلبی می آورد

 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای کم کردن وزن، سراغ رژیم های سرشار از پروتئین، کم چربی و با کربوهیدرات پایین می روند، دست نگه دارید؛ محققان می گویند چنین رژیمی قلب شما را از پا در می آورد. خبرگزاری خاورمیانه، در این باره نوشته است که رژیم های سرشار از پروتئین، تنها برای کبد خطرساز نیستند، بلکه بیماری های قلبی را هم موجب می شوند. از نظر محققان، زنانی که سراغ این رژیم ها می روند، بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. زیرا مشکلات قلبی بر اثر رژیم ها، در زنان ۲۸درصد بیشتر از مردان است.

 

البته همه افرادی که چنین رژیمی را می گیرند، دچار بیماری قلبی نمی شوند اما قبل از آنکه سراغ این دستورهای غذایی بروید، به این فکر کنید که شاید این بار شما به دلیل افراط در نخوردن چربی قربانی شوید.

 

 

 

 

خانه تمیز افسردگی می آورد

 

اگر شما هر روز خانه و وسایل تان را تمیز می کنید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. محققان می گویند کسانی که میل زیادی به تمیز کردن و استفاده از وسایل استریل شده دارند نه تنها به آسم و آلرژی مبتلا می شوند، بلکه احتمaالا از بیماری افسردگی هم رنج می برند. به نوشته مجله نورو ساینس، مواد شیمیایی ای که در جریان این تمیزکاری ها مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند روی توانایی مغز تاثیر بگذارند و منجر به افسردگی شوند. از طرف دیگر، میل بیش از حد به تمیزی، افراد را آرام آرام به بیماری وسواس مبتلا می کند و خطر ابتلا به مشکلات روانی را در آنها افزایش می دهد. از نظر محققان تماس با باکتری های مفید موجود در خاک باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن شده و عامل موثر و مفیدی در بهبود روحیه افراد و کاهش علائم افسردگی است.

 

 

 

 

بعد از غذا مسواک نزنید

 

چنانچه مایلید تبلیغات شما در اینجا نمایش داده شود
با ما تماس بگیرید

 

مسواک زدن بلافاصله بعد غذا، دندان را از بین می برد

 

اگر می خواهید دندان های سالمی داشته باشید، تا نیم ساعت بعد از غذا، مسواک نزنید. محققان معتقدند مصرف مایع های اسیدی بعد از غذا به مینای دندان آسیب می رساند و مسواک زدن تا نیم ساعت بعد از غذا هم می تواند چنین تاثیر مخربی روی دندان ها بگذارد. به گزارش روزنامه تلگراف، مسواک زدن در این زمان باعث می شود که اسید موجود در مواد غذایی به سطح عمیق تر دندان ها راه پیدا کرده و خیلی زود دندان ها را می پوساند. محققان می گویند که نخ دندان، دهان شویه و مسواک، همگی برای سلامت دندان ها لازم هستند و افرادی که مستعد پوسیدگی دندان هستند یا کسانی که در دوره بارداری به سر می برند، باید با استفاده از همه آنها در ساعات بعد از غذا خوردن، سلامت دندان هایشان را تضمین کنند.

 

 

 

 

آلبوم عکس های خانوادگی به جای استامینوفن کدئین!

 

تصویر کسی که دوستش دارید، بدن شما را آرام می کند

 

حس دلبستگی فقط ذهن و روان شما را آرام نمی کند، بلکه می تواند شدیدترین دردها را هم از یاد تان ببرد. محققان می گویند چنین احساسی باعث می شود که حتی در اوج بیماری، دردهایتان را فراموش کنید. به گزارش واشنگتن پست، مغز افراد عاشق درد را مهار کرده و شدت آن را در فرد کمتر می کند. محققان درحالی به این نتیجه رسیده اند که روانپزشکان چند سال قبل تاثیر مثبت لمس کردن دست کسی که دوستش دارید را در کاهش درد ثابت کرده بودند. آنها می گفتند اگر در لحظاتی که درد شدید دارید، دست محبوب تان را بگیرید و فشار دهید، درد شما به شکل خارق العاده ای کم می شود. پس عاشق شدن، تنها یک تجربه لذت بخش نیست، حسی است که اگر تا پایان عمر با شما باشد، می تواند آرامش را به جسمتان هم هدیه کند.

 

 

 

 

بچه را زود بخوابانید تا پروفسور شود

 

خواب خوب شما را موفق تر می کند

 

اگر به خواب بین روز باور ندارید، حتما مغز تان را خوب نمی شناسید. مغز شما با یک خواب کوتاه، اطلاعاتی را که در طول روز به دست آورده بایگانی می کند و باعث می شود آنها را بهتر به خاطر بسپارید و آنچه را در ذهن دارید خوب تحلیل کنید. البته هر نوع خوابی را نمی توانید به عنوان یک نیروی کمکی برای مغز به حساب بیاورید. زیرا محققان معتقدند کیفیت خواب هم در توانایی پردازشگری مغز شما تاثیرگذار است. به گزارش فارس، محققان ایالات متحده می گویند با خوابیدن، حافظه جدیدی در مغز شما تشکیل می شود و کمک می کند که توانمندی هایتان تقویت شود و چیزهای جدید را هم راحت تر یاد بگیرید. محققان درحالی این موضوع را ثابت کرده اند که بیش از ۵۰ درصد آدم های جهان، خواب کافی ندارند و بررسی های آنها نشان داده است که خواب به موقع، آرام و کافی می تواند زندگی افراد را زیر و رو کند. پس اگر نمی خواهید که موفقیت تان قربانی کم خوابی تان شود، به زور مطالعه نکنید و پشت میز کار ننشینید.

 

 

 

 

قهوه هم می تواند شما را به فضا ببرد!

 

نوشیدن زیاد قهوه توهم می آورد

 

قهوه هزار و یک فایده برای سلامت دارد و می تواند خستگی یک روز پرکار را از تنتان بیرون کند، اما نوشیدن زیاد آن، ذهنتان را با مشکلاتی رو به رو می کند.متخصصان استرالیایی معتقدند این نوشیدنی پرطرفدار، می تواند شما را دچار توهم کند و ذهنتان را از واقعیت دور نگه دارد. سیدنی مورنینگ هرالد، ادعای دانشمندان در این زمینه را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش کافئین ماده ای است که معمولا در تولید داروهای سایکواکتیو (فعال کننده روان) استفاده می شود و کافئین موجود در قهوه به دلیل همین خاصیت باعث بروز توهم در مصرف کنندگانش می شود. البته قهوه تنها نوشیدنی ای نیست که ذهن شما را زیر و رو می کند. تمامی نوشیدنی های کافئین دار مثل چای، نوشابه و انرژی زا ها، چنین ماده ای را در خود دارند. از آنجا که مصرف بیش از حد تمامی این نوشیدنی ها باعث بروز توهم می شوند، متخصصان توصیه می کنند که از مصرف مکرر و همزمان این مواد پرهیز کنید.

 

 

ترس از زایمان آن را طولانی تر می کند

 

استرس های دوران بارداری، تنها به سلامت جنین آسیب نمی زند، بلکه ترس از زایمان باعث طولانی تر شدن و سخت تر شدن آن هم می شود.

 

پژوهشگران معتقدند چنین ترسی، سطح هورمون آدرنالین را در بدن زنان بالاتر می برد و باعث می شود که عضلات رحم منقبض شده و خروج نوزاد از آن دشوارتر شود. به نوشته روزنامه دیلی میل زنانی که ترس از زایمان دارند، معمولا هشت ساعت این درد را تحمل می کنند، درحالی که زنان آرام تر، ظرف شش ساعت و نیم فرزند شان را به دنیا می آورند.

 

البته این استرس تنها زایمان طبیعی را سخت نمی کند، بلکه باعث می شود که سزارینی ها هم بیشتر به بی حسی نیاز داشته باشند و عملشان را سخت تر می کند.

 

محققان می گویند تنها ۵/۷درصد زنانی که اولین بار زایمان می کنند از این اتفاق ترس دارند و معتقدند اگر با آرامش بیشتری آماده به دنیا آوردن فرزند تان شوید، هم فرزند سالم تری را به دنیا می آورید و هم کمتر درد می کشید. شاید ورزش های آرامش بخش در دوره بارداری هم بتواند به شما کمک کند.

 

 

آرتروزی ها خیال پردازی کنند

 

فکر مثبت از فیزیوتراپی هم موثرتر است

 

درباره تاثیر مغز روی بدن هرچه بگوییم کم گفته ایم. محققان در آخرین تحقیقات شان دریافتند که آنچه در ذهن افراد می گذرد، حتی روی دردهای آرتروزی هم می تواند تاثیر بگذارد. ساینس دیلی در این مورد نوشته است که فعالیت ذهنی مثبت، می تواند دردهای مفصلی را کم کند و حتی از فیزیوتراپی هم تاثیرگذارتر باشد.

 

محققان در این بررسی، با کمک یک گوشی هدفون، افراد را در معرض موسیقی آرامی قرار دادند و حین پخش موسیقی، رایحه لیمو و عطر رز را هم همراه با نوری ملایم در فضا پخش کردند. آنها از افراد خواستند که به موسیقی گوش کنند و فکرهای مثبت را در ذهنشان بپرورانند و جالب اینجا بود که با این تمرین، درد ۸۵ درصد افراد آرام گرفت.

 

به همین دلیل محققان توصیه می کنند که برای آرام کردن دردهای مفصلی و عضلانی، چشم هایتان را ببندید و کمی مثبت فکر کنید.

 

 

سرکه بالزامیک، سیب یا سرکه گلابی! کدام شان پرخاصیت تر است؟

 

سرکه بالزامیک! این سرکه که هنوز جای خودش را در سفره ایرانی ها باز نکرده، هم می تواند عفونت های زنانه را برطرف کند و هم به دلیل «پلی فنولی» که در خود دارد، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند مانع از ابتلای شما به سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی شود و می تواند تا حدودی از پیری جلوگیری کند. این نوع سرکه، به دلیل محیط اسیدی ای که دارد، جذب کلسیم و آهن و هضم پروتئین را افزایش می دهد و برای افرادی که مشکل جذب آهن و کلسیم دارند به عنوان بهترین ماده غذایی به شمار می آید. این نوع سرکه، دوای درد دیابتی ها هم هست و می تواند کارکرد انسولین در بدن آنها را بالا ببرد و اگر ۳ قاشق در روز از این سرکه تغذیه کنید، بسیاری از بیماری هایی که این روزها جزء ثابت زندگی شهری شده، به بدن شما راه پیدا نمی کند.

 

 

 

 

بادام، پسته یا گردو! کدام شان از قلب دربرابر تنش محافظت می کند؟

 

پسته! اگر هر روز یک مشت مغز پسته بخورید، دیگر استرس نمی تواند به بدن و روانتان نفوذ کند. محققان معتقدند، مغز پسته فشار خون و ضربان قلب را در موقعیت های پرتنش و استرس زا پایین می آورد و باعث می شود فرد کمتر تحت تاثیر چنین لحظاتی قرار گیرد. استرس که پای ثابت زندگی این روزهاست، سراغ همه می آید، اما اگر شما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، این فشارها کمتر زندگی تان را مختل می کند. از نظر پژوهشگران، پسته خورها در سخت ترین شرایط هم فشار خون متعادلی دارند و این موضوع می تواند قلب آنها را برای همیشه سالم نگه دارد.

 

 

 

 

زنجبیل، دارچین یا برگ بو! کدام شان اشتهاآور است؟

 

برگ بو! این گیاه نه تنها اشتهاآور است بلکه در هضم غذا هم به شما کمک می کند و می تواند پوستی سالم را هم به شما هدیه کند. البته حجم زیادی از این طعم دهنده را در غذاهایتان نریزید و فقط سعی کنید هرهفته، مقداری از آن را مصرف کنید. عصاره برگ بو ضد درد است و برای ورم پاها، درد مفاصل، ضربه زدگی اندام ها، دررفتگی مفاصل، دهان باز کردن دمل، کورک پوست و درمان نیش حشرات به عنوان دارویی مفید محسوب می شود. اگر زیاد اهل خوردن ادویه نیستید اما می خواهید از خواص این برگ بهره ببرید، آن را در انوع سس ها بریزید و اگر هم با ادویه مشکلی ندارید، آن را چاشنی غذاهای گوشتی و دیگر خوراک هایتان کنید.

 

 

 

 

گیلاس، خرمالو یا توت فرنگی! کدام شان را هرقدر بخورید چاق نمی شوید؟

 

توت فرنگی! شاید بخواهید این میوه را به دلیل اشتها آور بودنش کنار بگذارید؛ اما خیالتان راحت باشد. حتی اگر رژیم لاغری دارید، می توانید هرقدر از این میوه که میل دارید مصرف کنید. توت فرنگی شما را خوش اشتها می کند اما ضد چاقی است. به گفته محققان بیش از ۳۰۰ ماده موثر و مفید برای تندرستی انسان تاکنون در توت فرنگی شناسایی شده است و این میوه چند برابر لیموترش و پرتقال ویتامین C دارد. آنها معتقدند، قند توت فرنگی اشتهاآور و مفید برای سیستم گوارش است. سطح مخاط گوارش را پاک و تب بر و ضداسهال، التیام دهنده زخم ها، جمع کننده پوست است و سوخت وساز را تنظیم می کند.

 

 

 

 

مرکبات، سبزیجات یا میوه های تابستانی! کدام شان ضدآب مروارید است؟

 

مرکبات! این میوه ها منبع غنی ویتامین C هستند و به دلیل وجود این ویتامین می توانند مانع از ابتلای شما به آب مروارید شوند. پرتقال، انواع لیمو، گریپ فروت و… انواع مختلف مواد مغذی گیاهی و فیبر غذایی دارند و نه تنها سلامت و مقاومت بدن شما را بالا می برند، بلکه می توانند از چشم های شما هم مراقبت کنند. ویتامین C موجود در مرکبات به افزایش جذب آهن در بدن کمک می کند و به خصوص در افراد خام گیاه خوار باعث کاهش خطر ابتلا به کم خونی هم می شود. درست است که این فصل، فصل مرکبات نیست اما اگر می خواهید چشمان تان را بیمه کنید، بهتر است تا آنجا که می توانید در این فصل لیموترش مصرف کنید تا هم پوستی درخشان داشته باشید و هم چشمانی که خوب می بینند.

 

 

 

 

آب هندوانه، آب پرتقال یا شیر موز! کدام شان نشاط آوراست؟

 

آب هندوانه! آب این میوه که ضد سرطان هم هست، می تواند انرژی شما را بیشتر کند و غصه هایتان را از یاد تان ببرد. محققان می گویند این میوه، نشاط آور است و می تواند اثرات گرما زدگی را هم از بدنتان بیرون کند. در هر ۱۰۰ گرم هندوانه، ۱۲کیلوکالری وجود دارد و از آنجا که قند زیادی را در خود دارد و ادرارآور هم هست، بهتر است در مصرفش افراط نکنید. البته این میوه می تواند عضو همیشگی یخچال شما باشد زیرا سرشار از کلسیم و پتاسیم، فسفر، منیزیم، آهن، روی، نیکل، فلور است و می تواند علاوه بر شاد کردن شما، فواید زیادی را هم به جسمتان برساند؛ اما از آنجا که این میوه صفرا را بسیار تحریک می کند نباید در یک وعده، مقدار زیادی از آن را نوش جان کنید.

 

 

 

 

جو، گردو یا زیتون! کدام شان چربی را پایین می آورد؟

 

جو! محققان این گیاه را در دسته داروهای طبیعی ای می دانند که می تواند چربی خون شما را پایین آورده و کلسترول بد را در بدنتان کمتر کند. آنها می گویند، با مصرف جو، کلسترول بد بیش از دوبرابر کاهش پیدا می کند و بدن شما چند پله به سلامت نزدیک تر می شود. پژوهشگران معتقدند، اگر می خواهید بدن سالمی داشته باشید، بهتر است مصرف برنج را کم کنید و غذاهای حاوی جو را جایگزین برنج کنید، زیرا جو هم مقدار زیادی ویتامین B در خود دارد و از آنجا که سرشار از پروتئین است، می تواند یک سوپ ساده را مثل یک غذای کامل پربار و پرخاصیت کند.

مطالب مشابه را ببینید!