گردشگری, سفر مدل لباس, عکس, سریال, آهنگ
مجله تاپ ناز / گوناگون / آداب و رسوم / آداب و رسوم شب یلدا در ایران باستان و تحقیق در مورد شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا در ایران باستان و تحقیق در مورد شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا در ایران باستان

تحقیق شب یلدا و آداب و رسوم شب یلدا در ایران باستان

آداب شب یلدا در طول زمان تغییر نکرده و ایرانیان در این شب، باقیمانده میوه‌هایی را که انبار کرده اند و خشکبار و تنقلات می‌خورند.

همچنین دور هم گرد هیزم افروخته و بخاری روشن می‌نشینند تا سپیده دم بشارت شکست تاریکی و ظلمت و آمدن روشنایی و گرمی (در ایران باستان، از میان نرفتن و زنده بودن خورشید که بدون آن حیات نخواهد بود) را بدهد، زیرا که به زعم آنان در این شب، تاریکی و سیاهی در اوج خود است.

 

واژه یلدا، از دوران ساسانیان که متمایل به به کارگیری خط (الفبای از راست به چپ) سریانی شده بودند به کار رفته است.

 

یلدا- همان میلاد به معنای زایش- زاد روز یا تولد است که از آن زبان سامی وارد پارسی شده است. باید دانست که هنوز در بسیاری از نقاط ایران مخصوصاً در جنوب و جنوب خاوری برای نامیدن بلندترین شب سال، به جای شب یلدا از واژه مرکب شب چله استفاده می شود.

 

خور روز (دی گان)- یکم دی ماه- در ایران باستان در عین حال روز برابری انسان ها بود. در این روز همگان از جمله شاه لباس ساده می پوشیدند تا یکسان به نظر آیند و کسی حق دستور دادن به دیگری را نداشت و کارها داوطلبانه انجام می گرفت، نه تحت امر.

 

در این روز جنگ کردن و خونریزی، حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. این موضوع را نیروهای متخاصم ایرانیان می‌دانستند و در جبهه ها رعایت می کردند و خونریزی موقتاً قطع می شد و بسیار دیده شده که همین قطع موقت جنگ، به صلح طولانی و صفا انجامیده بود.

 

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیهٔ آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند.

 

در آیین کهن، بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی‌ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می‌گذاشتند و با جامه‌ای سپید به صحرا می‌رفتند و بر فرشی سپید می‌نشستند.

 

دربان‌ها و نگهبانان کاخ شاهی و همهٔ برده‌ها و خدمت‌کاران در سطح شهر آزاد شده و به‌سان دیگران زندگی می‌کردند. رئیس و مرئوس، پادشاه و مردم عادی همگی یکسان بودند.

 

البته درستی این امر تایید نشده و شاید افسانه‌ای بیش نباشد. ایرانیان در این شب باقی‌مانده میوه‌هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات می‌خوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می‌نشستند تا سپیده دم بشارت روشنایی دهد زیرا به زعم آنان در این شب تاریکی و سیاهی در اوج خود است.

 

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب‌نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‌شود.

 

متل‌گویی که نوعی شعرخوانی و داستان‌خوانی است در قدیم اجرا می‌شده‌است به این صورت که خانواده‌ها در این شب گرد می‌آمدند و پیرترها برای همه قصه تعریف می‌کردند.

 

آیین شب یلدا یا شب چله، همراه با خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

 

این میوه‌ها که اغلب دانه‌های زیادی دارند، نوعی جادوی سرایتی محسوب می‌شوند که انسان‌ها با توسل به برکت‌خیزی و پردانه بودن آنها، خودشان را نیز مانند آنها برکت‌آور می‌کنند و نیروی باروی را در خویش افزایش می‌دهند.

 

همچنین انار و هندوانه با رنگ سرخشان نمایندگانی از خورشید در شب به‌شمار می‌روند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پُری آن، آینده‌گویی می‌کنند.

جشن شب یلدا یک جشن کاملاً زنده است و همه مسیحیان جهان این جشن را با نام جشن تولد مسیح برگزار می کنند. یلدا و مراسمی که در نخستین شب بلند زمستان و بلندترین شب سال برپا می کنند سابقه‌ای بسیار دراز داشته و مربوط می‌شود به ایزد مهر.

ببینید : عکس نوشته های زیبای شب یلدا و عکس های پروفایل شب چله ایرانیان

این جشن که یکی از کهن ترین جشن های ایران باستان است در اصطلاح به آن شب چله هم می گویند. چله بزرگ از یکمین روز دی ماه جشن خرم روز تا دهم بهمن که جشن سده است به طول می انجامد و آن را چله بزرگ می نامند به آن دلیل که شدت سرما بیشتر است، آنگاه چله کوچک فرا می رسد که دهم از بهمن تا بیستم اسفند به طول می انجامد و سرما کم کم کاسته می‌شود.

 

چله اول که اولین روز زمستان و یا نخستین شب آن است تولد مهر و خورشید شکست ناپذیر است، زیرا مردم دوره های گذشته که پایه زندگی شان برکشاورزی و چوپانی قرار داشت و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعت خو داشتند و براثر تجربه و گذشت زمان با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت حرکت و قرار ستارگان آشنایی یافته و کارها و فعالیتشان را براساس آن تنظیم می کردند و به تدریج دریافتند که کوتاهترین روزها آخرین روز پاییز یعنی سی ام آذر و بلندترین شب ها شب اول زمستان است اما بلافاصله بعد از این با آغاز دی روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می‌شود.

 

اقوام قدیم آریایی جشن تولد آفتاب را آغاز زمستان می گرفتند خصوصاً ژرمن ها که این ماه را به خدای آفتاب نسبت می دهند و زیاد هم بی تناسب نیست چرا که آغاز زمستان مثل تولد خورشید است که از آن روز در نصف کره شمالی رو به افزایش و ارتفاع و درخشندگی می گذارد و هر روز قوی تر می شود.

 

در این شب آتش برمی افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیاطین نابود شده و بگریزند و همچنان که خورشید به مناسبت فروغ و گرمای کارسازش تقدس پیدا کرده بود آتش نیز همان والایی را نزد مردمان دارا شد.

 

چون تاریکی فرا می رسید در پرتو روشنایی آتش تاریکی اهریمنی را از بین می بردند. در شب یلدا یا تولد خورشید افراد دور هم جمع می شدند و جهت رفع این نحوست آتش می افروختند و خوان ویژه مانند سفره یی که عید نوروز تهیه می کنند اما محتویات آن متفاوت است می گستراندند و هر آنچه میوه تازه فصل که نگهداری شده بود و میوه های خشک در سفره می‌نهادند.

 

این سفره جنبه دینی داشته و مقدس بود و از ایزد خورشید روشنایی و برکت می طلبیدند تا در زمستان به خوشی سر کنند و میوه های تازه و خشک و چیزهای دیگر در سفره تمثیلی از آن بود که بهار و تابستانی پربرکت داشته باشند و همه شب را در پرتو چراغ و نور و آتش می گذراندند تا اهریمن فرصت دژخویی و تباهی نیابد.

 

سفره شب یلدا سفره میزد است و میزد عبارت است از میوه های تر و خشک و آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان لرک که از لوازم این جشن بود که به افتخار و ویژگی مهر یا خورشید برگزار می شد.
امروز هم ایرانیان در سراسر جهان این جشن زیبا را در کنار یکدیگر برگزار می کنند و به خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ می‌پردازند.

 

برای در امان بودن از خطر اهریمن، در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می‌کردند.
آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

 

در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.

 

جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می‌شود. ۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است.

 

یکی دیگر از دلایل برگزاری این جشن، شب زادروز ایزدمهر یا میترا است. مهر به معنای خورشید است و تاریخ پرستش آن در میان ایرانی ها و آریایی ها به پیش از دین زرتشت بازمی گردد که پس از ظهور زرتشت این پیامبر او را اهورامزدا تعریف کرد. یکی از ایزدان اهورایی مهر بود که هم اکنون بخشی از اوستا به نامش نامگذاری شده.

دانلود کنید : دانلود آهنگ شب یلدا

 راه پولدار شدن در 1 هفته!

loading...

15 دیدگاه ها

 1. ما در هر زبانی واژه هایی داریم که از زبانهای دیگه وارد شدند. گویا واژۀ یلدا هم به همین صورت از زبان های سامی وارد ایران شده. همانطور که در بالا آمده یلدا به معنای زایش و تولده. بعضی ها فکر می کنند واژۀ یلدا از بلندا گرفته شده به معنای بلندترین شب ولی این درست نیست. یلدا به معنای تولد خورشیده چون بعد از این شب از اولین روز دی ماه خورشید مانند کودکی تازه متولد شده هر روز رشد می کنه و روزها بلند تر می شه. اما بد نیست در این جا به این نکته هم اشاره بشه که ما کلا چهار دسته زبان داریم:
  1. زبانهای هند و اروپایی که شامل زباهای اروپایی، ایران، آسیای میانه و شبه قارۀ هنده. پس زبان فارسی در گروه هندو اروپایی قرار گرفته.
  2. زبانهای سامی که شامل سامی شمالیه که خود به دو قسم کنعانی و آرامی است. زبان عبری زیر شاخۀ زبان کنعانیه. اما زبان آرامی شامل آرامی شامی، یهودی -آرامی فلسطینی- آرامی، نبطی، سریانی
  البته شاید جالب باشه که بدونیم تنها جایی که هنوز به زبان سریانی تکلم می شه شهرکی در سوریه است به اسم معلولا که مسیحی نشین هستند. من قبل از جنگ خودم این شهرک رو دیدم و تونستم تکلم مردم این منطقه رو البته با اجازۀ خودشون ضبط کنم که خیلی برام جالب بود. متأسفم که تکفیری ها تمام کلیسا ها و بناهای زیبای این منطقۀ توریستی رو با خاک یکسان کردن. اگه یه وقت فرصت بشه خیلی دلم می خواد از کلیسای مارتقلا و ماجرای این دختر (تقلا) که کلیسایی به نامش در همین شهرک ساختن بگم که خیلی جالبه. در ضمن مار به معنای مقدسه و مارتقلا یعنی تقلای مقدس.
  سامی جنوبی شامل تمام لهجه های زبان عربیه
  3. زبانهای اورال و آلتایی مثل زبانهای ترکی، ازبکی ترکمنی و مغولی
  4. زبانهای تک هجایی مثل زبانهای چینی و ژاپنی
  حالا بعضی ها هم می گن واژۀ یلدا از زبان آرامی گرفته شده. پس نتیجه می گیریم که واژۀ یلدا از زبان سامی شمالی وارد ایران شده. گفته می شه که مسیحیان سریانی تولد عیسی (ع) رو یلدا می نامیدند. و این واژۀ زایش به علت همجواری با فارسی زبانان برای زایش خورشید بکار رفته. البته این امکان هست که یلدا از همان آغاز پیدایش واژه به معنای زایش خورشید در سریانی بکار می رفته و بعدا با تولد حضرت مسیح به معنای تولد مسیح تبدیل شده. همانطور که سنایی شاعر قرن ششم در شعرش ثابت می کنه که یلدا در آغاز وجود داشته و با تولد حضرت مسیح مهم تر شده:
  “به صاحب دولتی پیوند اگر نامی همی جویـی
  که ا زیک چاکری عیسی چنان معروف شد یلدا”
  ببخشید که پر حرفی کردم.

 2. ممنون ادمین جان مطالب جالبی بود.

 3. بله منم موافق دوستان هستم .. هم مطالب آدمین عالی بودن و هم مطالب فرناز خانوم …. البته مطالب تاریخی همیشه کم مورد استقبال میگیرن .. یسنا خانوم میدونم شما هم طرفدار مطالب از تاریخ ایران باستان هستید …

 4. آقا محسن عزیز ممنونم که همیشه به مطالبی که می نویسم توجه می کنید. از لطفتون تشکر می کنم.

 5. کلآ از پست هایی که باعث بشن اطلاعاتی به آدم اضاف بشه یا باعث بحث آموزنده برا یه کاربر بشه همیشه مورد استقبال منه …… خصوصآ مطالب سیاسی و تاریخی رو بیشتر توجه میکنم بهشون البته مطالب فرهنگی یا ورزشی رو هم دوس دارم . تشکر از ماست بخاطر اینکه شما و نیکا خانوم همیشه زحمت میکشیدو اطلاعات مفید در اختیار ما قرار میدین … بازم ممنون از شما فرناز خانوم گرامی … موفق باشین

 6. دقیقا فرمایش شما درسته محسن خان مطالب تاریخی اونجور که باید مورد استقبال قرار نمیگیره ولی من عاشق تاریخ و گذشته ام،خب از1 میهن پرست جز ا ین انتظار دیگه ای نمیره;-)درست مثل شما که نشون دادید 1میهن پرست به تمام معنایید و همینطور فرناز جان

 7. راستش اسمتون نشان دهنده ی علاقتون به تاریخ ایران باستان رو میرسونه . منم مثل شما به تاریخ ایران باستان علاقه زیادی دارم بیش از چندین جلد ازکتاب های تورج دریایی و کاوه فرخ و غیره …. در کتابخونه شخصی خودم هستن که همیشه از اونا استفاده میکنم خصوصآ کتاب های تورج دریایی …. از بابت لطفتون ممنون .سپاس از شما یسنا خانوم گرامی

 8. راستش محسن خان این حرفی رو که میخوام بگم 1درددله به جز اعضای خانوادم تو دنیای واقعی میون اطرافیانم دوستا و همكارا کسی به تاریخ ایران تاریخ میهن علاقه ای نداره فقط شما دوستان عزیزم در دنیای مجازی هستید که با من هم عقیده اید و درکنار شما و ساعاتی که در نت هستم احساس خوبی دارم و احساس میکنم در جمع عزیزانی هستم که اونها هم احساس من رو راجع به میهن دارند
  چندروز پیش اتفاقی به 1سایتی سر زده بودم که 1نفر لینکشو واسم فرستاده بود 1ناشناس که بی شک قصد داشت روحیه ی منو تضعیف کنه و به باورای من توهین کنه وقتی مطالب سایت رو دیدم جز توهین به تاریخ ایران و البته به طور مشخص سرورکوروش بزرگ نبود 1آدمی که دم از اسلام میزدو میگفت ملی گرایی کفره و حرفهای بسیار بد به سرورکوروش بزرگ البته من جوابشو دادم و واسه مطالبش کامنت گذاشتم ولی واقعا خوندن اون حرفا واسم سنگین بود و ناراحت کننده به اندازه ای که گریه کردم ولی به این نتیجه رسیدم کسی که خواب باشه رو میشه بیدار کردم اما کسی که خودشو بخواب زده برای نشنیدن حرف درست رو نه
  در آخر بهش گفتم اسلام دین میانه رویه نه افراطو تفریط و پیامبر گفته عشق به میهن بخشی از ایمانه ولی کار من جز آب در هاون کوبیدن نبود
  با دیدن این آدما واقعا قلبم به درد میاد همیشه میگم سرورم چقدر غریبی در سرزمینی که خودت آبادش کردی و بابت موندن ایران جونتو فدا کردی
  درود خدا برروح پدر ملت ایران سرورم کوروش بزرگ و همه ی قهرمانان و بزرگان خاک اهورایی ایران زمین

 9. راجع به تاریخ ایران باستان یه مطلب به فرمایشتون اضاف کنم … از اونجایی که همیشه این حساسیت ها وجود داشته راجع به تاریخ کشورمون … اصلآ آمار کتاب نخوندن ایرانی ها بیداد میکنه … این همه کتاب راجع به ساسانیان نوشته شده !! اون مطلبی هم که فرمودین حتمآ اون طرف از نادانی و جهل رنج میبرده که به کوروش بزرگ ناسزا میگفته !!.. … یه ماه پیش روز 7 آبان بزرگداشت کوروش یزرگ رو از طرف سازمان میراث فرهنگی در هتل پارسیان آزادی گرفته بودن بخاطر اینکه یکی از دوستام تو سازمان مربوطه کار میکنه منم رفتم اونجا تو اون گردهمایی قرار شده یه فکری بحال پاسارگاد بکنن و خصوصآ سد سیوند که باعث رطوبت آرامگاه شده … در هرصورت من دوره ی باستان ایران جز پر افتخار ترین دوره ایرانیان میدونم بخاطر چهار دلیل : از لحاظ سیاسی ایران قدرت برتر اون دوره بوده یه چیزی شبیه آمریکای امروز … از لحاظ نظامی هم بزرگترین و قدرتمندترین ارتش از آن شاهنشاهی ایران بوده …. و همین طور از وضع اجتمایی و اقتصادی مردم ایران هم در حد عالی بوده نسبت به دوران خودش … خصوصآ بانوان ایرانی در اون دوره بهترین مقام رو در اجتماع داشتن ..در واقع تصمیم گیری در صحنه سیاسی کشور رو به عهده میداشتن … اما دوره ی پس از اسلام رو هم فقط دوران صفویه بوده که بعد از 800 سال از هجوم اعراب به ایران اینا اولین حکومتی بودن که توانستن یه حکومت ملی مذهبی در ایران ایجاد کنن و دوباره نام ایران رو در دنیای آن روز گار زنده نگه دارن و باعث شکوفایی فرهنگی هم در ایران شدن … یسنا خانوم از شما ممنون بابت لطفتون .. باعث خوشحالیه منه که دوستان با دانشی همچون شماها در این سایت کنار خودم مبیینم.. …

 10. ممنون محسن خان از لطفی كه به بنده دارید بسیار سپاسگذارم داشتن دوستانی مثل شما باعث خوشحالیه
  ولی راجع به دوران صفویه باید بگم من از این دوران اصلا خوشم نمیاد چون ببخشید دین رو وارد سیاست کردن و 1چیزی رو از اون دوران باب کردن که از گفتنش معذورم چون نمیخوام سیاسی صحبت کنم من حکومت سامانیان رو از میون حکومت های پس از اسلام دوستدارم چون پادشاهانشون ادب دوست و فرهنگ پرور بودند
  یکی از دلایل سقوط ساسانیان ظلم بیش از اندازه ی مغ ها و دخالت اونها در امور حکومتی بود وقتی دین قاطی سیاست بشه نتیجه ای جز این نداره ممنون محسن خان از لطفی كه به بنده دارید بسیار سپاسگذارم داشتن دوستانی مثل شما باعث خوشحالی و افتخاره
  ولی راجع به دوران صفویه باید بگم من از این دوران اصلا خوشم نمیاد چون ببخشید دین رو وارد سیاست کردن و 1چیزی رو از اون دوران باب کردن که از گفتنش معذورم چون نمیخوام سیاسی صحبت کنم و یکی از دلایل سقوط ساسانیان هم ظلم بیش از اندازه ی مغ ها و دخالت اونها در امور حکومتی بود وقتی دین قاطی سیاست بشه نتیجه ای بهتر ازاین نداره من حکومت سامانیان رو از میون حکومت های پس از اسلام دوستدارم چون پادشاهانشون ادب دوست و فرهنگ پرور بودند
  ممنون محسن خان از لطفی كه به بنده دارید بسیار سپاسگذارم داشتن دوستانی مثل شما باعث خوشحالیه
  ولی راجع به دوران صفویه باید بگم من از این دوران اصلا خوشم نمیاد چون ببخشید دین رو وارد سیاست کردن و 1چیزی رو از اون دوران باب کردن که از گفتنش معذورم چون نمیخوام سیاسی صحبت کنم من حکومت سامانیان رو از میون حکومت های پس از اسلام دوستدارم چون پادشاهانشون ادب دوست و فرهنگ پرور بودند
  یکی از دلایل سقوط ساسانیان ظلم بیش از اندازه ی مغ ها و دخالت اونها در امور حکومتی بود وقتی دین قاطی سیاست بشه نتیجه ای جز این نداره ممنون محسن خان از لطفی كه به بنده دارید بسیار سپاسگذارم داشتن دوستانی مثل شما باعث خوشحالی و افتخاره
  ولی راجع به دوران صفویه باید بگم من از این دوران اصلا خوشم نمیاد چون ببخشید دین رو وارد سیاست کردن و 1چیزی رو از اون دوران باب کردن که از گفتنش معذورم چون نمیخوام سیاسی صحبت کنم و یکی از دلایل سقوط ساسانیان هم ظلم بیش از اندازه ی مغ ها و دخالت اونها در امور حکومتی بود وقتی دین قاطی سیاست بشه نتیجه ای بهتر ازاین نداره من حکومت سامانیان رو از میون حکومت های پس از اسلام دوستدارم چون پادشاهانشون ادب دوست و فرهنگ پرور بودند و ﺩﺭ ﺷﮑﻞﮔﯿﺮﯼ ﻓﺮﻫﻨﮓ، ﺗﻤﺪﻥ ﻭﺩﺍﻧﺶ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ نقش زیادی داشتن
  و تلاش زیادی برای زنده ماندن زبان پارسی کردن ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﺳﺎﻣﺎﻧﯿﺎﻥ، ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻭﺷﮑﻮﻓﺎﯾﯽ زیادی برخوردار شداونها خدمت بزرگی به زبان پارسی و پیشرفت دانش و فرهنگ و شعر وشعرا کردند
  و بسیاد تلاش میکردند تا آداب و سنن ایران باستان رو زنده کنن
  اونها نخستین خاندان ایرانی بودن که بعد از 300سال آداب و سنتای ایرانی رو زنده کردن

 11. خواهش میکنم یسنا جان … من از بحث آموزنده همیشه استقبال میکنم حالا شما که دوست عزیزی هستین میخوام راجع به این مطلبتون یه کم توضیح بدم

  من از این بابت گفتم که دوران صفویه دورانی بوده که ایران زنده شده بود که قبل از اون به مدت 800 سال ایران در ملوک الطوایفی بسر میبرد .. از سامانیان سخن گفتین البته که این خاندان بسیار به شعر و فرهنگ ایران خدمت کردن !! اما سامانیان بر بخشی از ایران حکومت میکردن به عنوان مثال بر خراسان و کرمان و سیستان و بخشی از آسیای میانه .. پس باز ما یه حکومت مستقل که بر تمامی ایران اشراف داشته باشه نداشتیم .. این 800 سال طول میکشه تا دوران شاه اسماعیل که ایران دوباره وحدت یکپارچگی خودشو پیدا میکنه …. دودمان صفویه برا کل ایران حکومت کردن … اینم باید توجه کنیم که دولت صفویه باعث رشد فرهنگی ایران (خصوصآ در دوران شاه عباس) و تحول عظیمی در آسیا شده بوده طوری که که کشورهای غربی ایران رو به عنوان یه ابر قدرت نگاه میکردن نمونش جنگ با پرتغال که باعث شکست اونا از آب های ایران شده بود… صد درصد که اون دوران یه اشکالاتی داشت نمونش همون طور که شما فرمودین مذهب و سیاست قاطی شده بودن و همین هم باعث سقوط صفویه شده بود نمونش شاه سلطان حسین که نماد بی عرضگی در ادبیات مردم ایران هم هست… راستی راجع به ساسانیان هم سخنان خوبی فرمودین دقیقآ اون دلایل سقوط شاهنشاهی ساسانی یکیش همین موردی بود که گفتین !! البته دلایل سقوط یه سلسله میتونه خیلی چیزای دیگه هم باشه …. یسنا خانوم گرامی از اینکه با دوست خوبی مثل شما اینجا بحث آموزنده داشته باشم خوشحالم .. …

 12. ممنون محسن خان از لطفی كه به بنده دارید بسیار سپاسگذارم داشتن دوستانی مثل شما باعث خوشحالی و افتخاره
  ولی راجع به دوران صفویه باید بگم با شما هم عقیده نیستم من از این دوران اصلا خوشم نمیاد چون ببخشید دین رو وارد سیاست کردن و 1چیزی رو از اون دوران باب کردن که از گفتنش معذورم چون نمیخوام سیاسی صحبت کنم و یکی از دلایل سقوط ساسانیان هم ظلم بیش از اندازه ی مغ ها و دخالت اونها در امور حکومتی بود وقتی دین قاطی سیاست بشه نتیجه ای بهتر ازاین نداره من حکومت سامانیان رو از میون حکومت های پس از اسلام دوستدارم چون پادشاهانشون ادب دوست و فرهنگ پرور بودند و ﺩﺭ ﺷﮑﻞﮔﯿﺮﯼ ﻓﺮﻫﻨﮓ، ﺗﻤﺪﻥ ﻭﺩﺍﻧﺶ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ نقش زیادی داشتن
  و تلاش زیادی برای زنده ماندن زبان پارسی کردن ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﺳﺎﻣﺎﻧﯿﺎﻥ، ﺯﺑﺎﻥ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻭﺷﮑﻮﻓﺎﯾﯽ زیادی برخوردار شد اونها خدمت بزرگی به زبان پارسی و پیشرفت دانش و فرهنگ و شعر وشعرا کردند
  و بسیاد تلاش میکردند تا آداب و سنن ایران باستان رو زنده کنن
  اونها نخستین خاندان ایرانی بودن که بعد از 300سال آداب و سنتای ایرانی رو زنده کردن

 13. من هم از صحبت کردن با شما خوشحالم و از دانسته ها و دانش بالای شما استفاده میکنم
  بله فرمایش شما درسته،حکومت صفویه ایران رو یکپارچه کردو خدمات بزرگی داشت،هر حكومتی به موازات خدماتی که داره کم و کاستی هایی هم به همراه داره چون هیچ چیز مطلقی در جهان وجود نداره و همه چیز نسبیه
  در مورد حکومت صفوی شما نیمه ی پر لیوان رو در نظر گرفتید و خدمات و نکات مثبت این حکومت که صدالبته فرمایش شما درست منطقی و متینه و من نیمه ی خالی لیوان و مشکلات و کمی و کاستی هاشو ولی من از بابت دیگه ای از حكومت صفویه نفرت دارم که مسبب بسیاری از مشکلات الان ما اونها هستند و این مشکلات ریشه در نوع حكومت اونها داره و اینكه این بی اندازه اجازه ی ورود مذهب و متولیان دین رو به درون حکومت داد
  در هر صورت…
  ما باید برای فردای بهتر تلاش کنیم از گذشته درس بگیریم اشتباهات اونا رو تکرار نکنیم و تجربه رو تجربه نکنیم
  دلم میخواد زنده باشم و روزی رو ببینم که نام ایران پرآوازه و ایرانی در جهان سربلند و با عزت اون روز دیگه آرزویی ندارم و با خیال راحت میمیرم

 14. یسنا جان راجع به دولت صفویه نکات منفیش رو هم گفتم و در این موضوع با شما هم عقیدم و یقینآ من هم خواهان اون چیزی هستم که شما خواهان آنید!! راستش راجع به تاریخ میشه خیلی بحث کرد اما با آدمای با دانشی مثل شما در این بحث لذت بردم مرسی از شما .. راستی تو یه پست ورزشی اومدی کل کل کردی ها مواظب باش من رو استقلال حساسما D:

 15. ممنون از شما لطف دارید
  پس خبر ندارید منم پرسولیسیه 2آتیشه ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ
loading...