مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با اصطلاحات خودرویی

یکی از مهم ترین مواردی که لازم است هر شخصی در خصوص آن اطلاعاتی داشته باشد، آشنایی با اصطلاحات خودرویی است. چرا که در زمان کارشناسی خودرو ممکن است اصطلاحاتی را از زبان کارشناسان خودرو بشنوید که متوجه آنها نباشید. به همین منظور قصد داریم در ادامه این مطلب شما عزیزان را با این اصطلاحات بیشتر آشنا کنیم. دانستن این موارد به شما عزیزان در زمان معامله کمک می کند.

آشنایی با اصطلاحات برگه کارشناسی خودرو

در این بخش برخی از مهم ترین اصطلاحاتی که ممکن است در برگه کارشناسی شما قید شود را برای شما عزیزان شرح داده ایم. این اصطلاحات شامل موارد زیر است:

صافکاری

صاف کردن به معنای تعمیر و رفع خط و خش از روی خودرو است، بنابراین با کمک صاف کردن می‌توانیم با پولیش بدنه با در نظر گرفتن مهارت مکانیک و میزان خسارت وارده، آثار تصادفات و تصادفات را از خودروی خود حذف کنیم. خودرو و منطقه آسیب دیده، می توان انتظار داشت که خودرو با صدمات چند درصدی و برخورد به حالت اولیه خود بازگردد. تا حد امکان پایین باشد قیمت ماشین خود را وارد کنید

صافکاری بی رنگ

به این معنی است که صافکار خودرو آسیب خودرو را بدون استفاده از رنگ رفع کرده است. در این حالت ممکن است خط و خش های جزئی بر روی خودرو وجود داشته باشد. ولی عمدتا صافکاری های بدون رنگ در صورت عدم وجود قوری و کیفیت بالای کار صافکاری در زمان خرید و فروش خودرو قابل چشم پوشی است.

دور رنگ

یکی از این اصطلاحات «ماشین دور رنگ» است. ماشین دور رنگ خودرویی است که تمام یا قسمتی از اطراف بدنه آن رنگ شده است. دلایل مختلفی برای از بین رفتن رنگ خودرو وجود دارد، از جمله تصادفات، خط و خش، فرسودگی و پارگی. به همین دلیل رنگ آمیزی خودرو به دو صورت تمام رنگی و جزئی رنگ قابل انجام است. کم نور کردن خودرو می تواند معایب و مزایایی داشته باشد.

یک ماشین تمام رنگ شده خودرویی است که کاملا رنگ شده است. در این نوع رنگ آمیزی تمامی قسمت های خودرو مانند کاپوت، ستون ها، صندوق عقب، سپرهای جلو و عقب، بدنه و به طور کلی تمامی قسمت های خودرو رنگ آمیزی می شود.

این مورد به خودروهایی اطلاق می شود که رنگ بدنه آن ها در نقاطی بر اثر عواملی مانند ضربه های نسبتاً خفیف یا ضربه و کشیده شدن روی سطح ناهموار آسیب دیده است. در این موارد به دلیل کوچک بودن سطح قطعات رنگ خودرو آسیب دیده، فرآیند رنگ آمیزی با استفاده از روش هایی مانند قلم زنی انجام می شود. در این روش ابتدا مقدار مورد نیاز (معمولاً مقدار کمی) از یک رنگ جدید با تطبیق رنگ پارچه دستگاه بدست می آید و سپس نقاش با استفاده از ابزار مخصوص سطوح مورد نظر را با رنگ جدید برای پستی رنگ می کند. . . . پس از خشک شدن لکه های رنگ شده، فرآیند پرداخت شروع می شود. خودروهایی که دارای یک یا چند خال رنگ هستند به دلیل رنگ آمیزی نامناسب قیمت و ارزش کمتری دارند.

اصطلاحات انواع خودرو

در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که در خصوص انواع خودرو چه اصطلاحاتی به کار می رود. این اصطلاحات شامل موارد زیر است.

خودرو کوپه

خودروی «کوپه» یکی از جذاب ترین انواع خودروهای دنیاست و در بین جوانان بسیار محبوب است. به طور کلی می توان گفت که تمامی خودروهای کوپه دارای دو در هستند. با این حال، برخی از کوپه ها با صندلی های عقب نیز عرضه می شوند و می توانند تا چهار سرنشین را در خود جای دهند. کلمه کوپه از کلمه فرانسوی coupe گرفته شده است که به معنای کالسکه اسبی است.

کوپه ها معمولا سانروف ندارند. این کوپه هاچ کاملا اسپرت هستند. شایان ذکر است که فضای کابین عقب خودروهای کوپه بسیار محدود است.

خودرو سدان

به خودروهای چهار نفره با صندوق عقب مجزا، خودروهای «سدان» می گویند. سدان یکی از پرطرفدارترین خودروهاست که طرفداران زیادی دارد. این نوع خودرو برای راحتی سرنشینان دارای چهار درب می باشد. خودروهای سدان به دلیل فاصله و تعادل مناسب از سطح زمین در مقایسه با سایر خودروها، خودروهای ایمن محسوب می شوند.

خودرو عضلانی یا ماسل کار

«ماسل کار» یا «ماشین عضلانی» نوعی از خودروهای آمریکایی پرکاربرد است که در دهه 1964-1974 به دلیل استقبال خریداران، تنوع زیادی پیدا کرد. این خودروها معمولاً سایز متوسط ​​و دو در دارند. چرخ های عقب آن ها متحرک بوده و موتور هشت سیلندر دارد. لازم به ذکر است که علاوه بر آمریکا، خودروهای عضلانی در کشورهای دیگری مانند استرالیا، آفریقای جنوبی و انگلستان نیز تولید می شود.

خودرو اسپرت

خودروهای اسپرت خودروهایی با شکل پایه یا کوپه هستند. با این تفاوت که جرم آن کمتر و شتاب آن بیشتر است. این نوع خودرو طرفداران زیادی دارد. اما به دلیل قیمت بالا، تولید آن کم است. این خودروها همانطور که از نامشان پیداست بر پایه ماشین های مسابقه ای ساخته شده اند.

مهم ترین موارد در زمان کارشناسی خودرو

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان کارشناسی خودرو باید به آن توجه کنید، این است که به یک مرکز معتبر برای کارشناسی خودرو مراجعه نمایید. در صورتی که زمان کافی برای مراجعه به یک مرکز کارشناسی را ندارید می توانید از طریق خدمات کارشناسی در محل مراکز ارائه دهنده خدمات کارشناسی سیار اقدام به کارشناسی خودرو خود کنید. 

فایده یادگیری کارشناسی خودرو

آموزش کارشناسی خودرو فواید بسیار زیادی دارد. مهم ترین موردی که در این خصوص وجود دارید این است که اگر به خرید و فروش خودرو علاقه مند هستید می توانید با خرید خودروهای سالم به قیمت مناسب سود خوبی را از این طریق کسب کنید. اما توجه داشته باشید که برای خرید و فروش خودرو تنها نیاز به یادگیری مهارت و آموزش کارشناسی خودرو دارید. بلکه باید اقدام به مشاهده دوره آموزش کارشناسی فنی خودرو و همچنین معامله گری خودرو کنید. در این صورت می توانید هر خودرویی را به بهترین قیمت معامله کنید و از واسطه گری اقدام به درآمدزایی برای خودتان کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی اصطلاحات کارشناسی خودرو پرداختیم و تمامی موارد را برای شما عزیزان شرح دادیم. به ویژه اصطلاحاتی که در خصوص رنگ خودرو ممکن است بیشتر بشونید را به صورت کامل برای شما عزیزان شرح دادیم. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

مطالب مشابه را ببینید!