مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با انواع خدمات وکیل در شیراز

در این مقاله در رابطه با خدمات وکیل و آشنایی با انواع خدمات وکیل در شیراز اشاره می کنیم و نکاتی را در این خصوص برای شما بیان می کنیم.

زندگی افراد همیشه با مشکلاتی همراه بوده است و حل کردن آن ها گاهی کار آسان و ساده ای نبوده که خود شخص از پس آن بربیاید. در این زمان وجود شخصی که بتواند از بیرون آن مشکل را بررسی کرده و فرد را در مسیر حل مشکل کمک کند، می تواند بسیار مفید باشد. از جمله افرادی که در زمینه های مختلفی می تواند به حل مشکل در زندگی افراد کمک کند، یک وکیل خبره و حرفه ای می باشد. در ادامه بیشتر در رابطه با خدمات وکیلو انواع خدمات وکیل در شیراز اشاره می کنیم و نکاتی را در این خصوص برای شما بیان می کنیم.

آشنایی با انواع خدمات وکیل در شیراز

وکیل چه کسی است؟

زمانی که نام وکیل و وکالت مطرح می شود، برخی از افراد از معنی آن آگاهی ندارند  و همین موضوع ممکن است سوء تفاهم هایی برای آن ها بوجود آورد. وکالت در لغت به معنی واگذار کردن است و در اصطلاحات حقوقی وکالت اینگونه تعریف می شود که عقدی است که یکی از طرفین این عقد طرف دیگر را برای اینکه کاری را انجام دهد، وکیل و نایب خود می کند.

تعریف دیگری که برای وکالت وجود دارد که در قانون مدنی و در ماده ۶۵۶ به آن اشاره شده است. در این ماده بیان شده که وکالت عقدی بین طرفین است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام اموری نایب خود می کند. با انعقاد این قرارداد، بین طرفین عقد یعنی بین وکیل و موکل حق و حقوق و تکالیفی بوجود می آید و دارای وظایف و مسئولیت هایی در برابر یکدیگر می شوند. موکل به موجب این عقد می تواند از خدمات وکیلاستفاده کند.

انواع خدمات وکیل در شیراز

انواع خدمات وکیل

اگر شما دارای مشکلات حقوقی و خانوادگی باشید، نیاز شما به راهنمایی ها و خدمات وکیل در شیرازافزایش پیدا می کند، لذا لازم است متناسب با مشکل خود وکیل مناسبی را انتخاب کنید. در ادامه به انواع خدمات وکیل اشاره می کنیم تا شما با آن ها آشنایی پیدا کرده و متناسب با مشکل خود از یکی از آن ها کمک بگیرید.

  • وکیل قضایی:  وکیل قضایی از جمله وکلایی است که دارای پروانه وکالت بوده و به همین خاطر  حق وکالت از افراد را در دادگاه ها و مراجع قضایی بر عهده دارد.  برای اینکه کسی بتواند یک وکیل قضایی شود باید در رشته حقوق تحصیل کند. پس از التحصیل در این رشته و قبولی در آزمون وکالت، حالا باید از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، پرونده وکالت را بگیرد.  پس از این مراحل باید در آزمون شفاهی و کتبی قبول شود و بعد از این می تواند وکیل پایه یک دادگستری شود. تمامی این کار ها برای ارائه خدمات وکیل به مردم و راهنمایی آن ها است.
  • وکیل اداری: این نوع از خدمات وکیلنیازی به تحصیل در رشته حقوق ندارد و در واقع یک اصطلاح است که در بین مردم و عموم جامعه مرسوم شده است. این وکیل در واقع طی یک قرارداد وکالت اداری مسئول می شود تا کار های اداری موکلش را در طول مدت قرارداد انجام دهد. این وکیل تنها اجازه دارد که کار های اداری موکل خودش را انجام بدهد و اجازه انجام کار های قضایی و مشاوره های حقوقی را ندارند.
  • وکیل معاضدتی:  این وکیل یکی از انواع خدمات وکیل است که در شیراز و دیگر شهر ها به مردم ارائه می شود. افرادی که برای حل مشکلات خود توان گرفتن وکیل برای دفاع از حقشان را ندارند، می توانند از وکیل های معاضدتی استفاده کنند.
  • وکیل تسخیری: شاکی و متهم در دعاوی های کیفری می توانند برای خود وکیل بگیرند. اگر متهم توانایی مالی کافی برای اینکه وکیل بگیرد و از خدمات وکیلاستفاده کند را نداشته باشد، دادگاه پس از بررسی های لازم برای او یک وکیل تسخیری می گیرد.
  • وکیل پایه یک و دو: دو مورد دیگر از انواع خدمات وکیل، وکیل پایه یک و پایه دو می باشد. تفاوت این دو نوع وکیل در این است که برای وکیل پایه ی یک هیچ محدودیتی برای شرکت در محاکم و حقوقی و کیفری وجود ندارد ولی وکیل پایه دو فقط می تواند در محاکم کیفری به انجام خدمت بپردازد که جرایم تعزیری حبس کمتر از ۱۰ سال یا شلاق و جزای نقدی باشد. در محاکم حقوقی نیز تنها خدمات وکیلپایه دو برای پرونده های مالی است که کمتر از ۵۰ میلیون تومان و در خواسته های غیر مالی به جز مواردی چون نکاح و طلاق و اثبات و نفی نسب می باشد.

تمامی این موارد از انواع خدمات وکیل است که برای شما بیان شد و شما متناسب با نیاز خود می توانید از خدمات وکیلاستفاده کرده و از تجربیات و راهنمایی های آن ها استفاده کنید.

خدمات وکیل در شیراز

ویژگی های یک وکیل خوب

یک وکیل خوب و کاربلد دارای ویژگی هایی می باشد که تمامی آن ها برای شما می یرواند همچون نشانه ای باشد که بتوانید بهترین آن ها را انتخاب و برای حل مشکلات خود از آن ها کمک بگیرید. شما با دانستن این ویژگی ها می توانید از خدمات وکیل استفاده کنید و به نتیجه دلخواه خود برسید. ویژگی های یک وکیل خوب که در میان تمام وکلا و انواع خدمت وکیل مشترک است را در ادامه بازگو می کنیم.

  • امانت دار بودن وکیل اولین ویژگی مهم در یک وکیل خوب و حرفه ای است. وکیل امانت دار می تواند به خوبی خدمات وکیلو وکالت را برای شما انجام دهد.
  • بازگو نکردن مطالب دروغ و غیر ممکن نیست از دیگر ویژگی های یک وکیل خوب است.
  • سرلوحه قرار دادن صداقت و راستگویی در  تمام مشکلات حقوقی موکل نیز نشانه ی دیگری است از اینکه خدمات وکیلحرفه ای و فوق العاده است.
  • ساده کردن مسئله های حقوقی برای موکل نیز یکی دیگر از مواردی است که وکیل در ارائه خدمتش به موکل باید رعایت کند.
  • رعایت شان و احترام قاضی و دادگاه نیز یکی دیگر از مشخصه های یک وکیل خوب می باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم  تا شما را با انواع خدمات وکیل آشنا کنیم و مطالبی را در خصوص اقداماتی که وکلا در شیراز و دیگر شهر ها ارائه می دهند آشنا کنیم. در صورتی که سوالی برای شما در این زمینه بوجود آمده یا نیاز به مشورت با وکلای شیراز را دارید می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل های خبره و حرفه ای مجموعه ما ارتباط برقرار کرده و از مشاوره های آن ها استفاده کنید. از اینکه ما را تا پایان این مطلب همراهی کرده اید، از شما ممنونیم.

برچسب ها : وکیل,مشاوره,قانون

مطالب مشابه را ببینید!