مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج یکی از مهم ترین و ضروری ترین مراحل ازدواج است و مزایای زیادی دارد. افراد در این دوران سعی می کنند یکدیگر را بهتر بشناسند و هر گونه اشتباه در این دوران حساس می تواند نتیجه جبران ناپذیری داشته باشد.

اگرچه در کشور ما به دلیل عرف و فرهنگ، بعضی از خانواده ها ممکن است با آشنایی قبل از ازدواج مخالف باشند اما روانشناسان توصیه می کنند که دختر و پسر برای شناخت بهتر و یک ازدواج موفق و سالم باید قبل از ازدواج با هم آشنا شوند.

افراد برای داشتن ازدواج موفق باید با یکدیگر وقت بگذرانند چون عدم شناخت کافی باعث ایجاد مشکلات و آسیب هایی در رابطه می شود. دوران آشنایی قبل از ازدواج باعث می شود زن و مرد به شناخت لایه های شخصیت یکدیگر برسند و با توجه به آن تصمیم بگیرند که رابطه را ادامه دهند یا نه.

بنابراین اگر این دوران در چارچوب های اخلاقی و ارزشی باشد، باعث می شود که افراد تصمیم عاقلانه و منطقی ای بگیرند و با عشق زندگی مشترک خود را آغاز کنند و ادامه دهند.

وقتی که برای اولین بار همدیگر را ملاقات می کنید، فقط ظاهر فرد را می بینید و نمی توانید نیت عمل یا ذهنیت طرف مقابل را درک کنید. پس ممکن است در نگاه اول، شیفته ظاهر یا حرف های عاشقانه او شوید. به همین دلیل باید آشنایی از روی منطق و دور از احساسات باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد آشنایی قبل از ازدواج، نکات مهم، مدت زمان و سوالاتی که باید در این دوران پرسیده شود صحبت کنیم.

مدت زمان آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

طبق تحقیقات انجام شده، زن ها و مردهایی که 1 تا 2 سال رابطه دوستی و آشنایی قبل از ازدواج داشتند به احتمال 20 درصد کمتر درگیر طلاق شدند و زن ها و مردهایی که حدود 3 سال و بیشتر صرف آشنایی قبل از ازدواج کرده اند احتمال حدود 50 درصد کمتر درگیر طلاق شدند.

اما به طور کلی، بهترین زمان توصیه شده برای دوران آشنایی بین 3 تا 6 ماه است. این مدت زمان برای شناخت پیش از ازدواج تا حدی کافی است و اگر دو طرف تشخیص دهند که هیچ نقطه اشتراکی با هم ندارند، برای جلوگیری از وابستگی های عاطفی باید به رابطه پایان دهند.

البته مدت زمان آشنایی قبل از ازدواج به عوامل مختلفی مانند محدوده سنی، مدت زمان و تعداد ملاقات ها، هوش هیجانی، ارتباط خانواده ها و … بستگی دارد. همچنین افراد با تجربه بیشتر در زمان کمتری آشنایی پیدا می کنند.

بنابراین نمی توان تعیین کرد که مدت آشنایی استاندارد باید چقدر باشد. ممکن است دو نفر بعد از گذشت سه ماه به شناخت نسبی از هم برسند، در صورتی که دو نفر دیگر برای رسیدن به این شناخت به دو سال زمان نیاز داشته باشند.

مطلب مشابه: ازدواج به دلیل پول + آیا ازدواج کردن برای پول و ثروت درست است و چه عواقبی دارد؟

نشانه هایی که مشخص می کند فرد قصد ازدواج ندارد

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

برای اینکه بدانید طرف مقابل قصد ازدواج دارد و قصد او جدی است یا خیر، باید به رفتارهای او توجه کنید و اینکه فرد بگوید نیت ازدواج دارد کافی نیست. البته داشتن نیت ازدواج به معنی این نیست که حتما این رابطه به ازدواج ختم می شود. با استفاده از نشانه های زیر می توانید متوجه قصد و نیت طرف مقابل شوید:

1. درخواست رابطه جنسی

کسی که قصد جدی دارد و هدف اصلی او از رابطه ازدواج است، درخواست رابطه جنسی نمی کند و برای برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج اصرار نمی کند و تمرکز خود را روی شناخت و درک شخصیت شما می گذارد.

2. تلاش نکردن برای شناختن طرف مقابل

فردی که نیت اصلی او ازدواج نیست، در دوره آشنایی به شناخت طرف مقابل اهمیت نمی دهد و حتی نسبت به خانواده و خصوصیات شما حساس نیست. چنین شخصی فقط به دنبال رابطه های موقت و خوش گذرانی است.

3. در جریان قرار ندادن خانواده ها

طفره رفتن از در جریان گذاشتن خانواده ها ممکن است نشانه این باشد که طرف مقابل هنوز برای ایجاد رابطه نیت جدی ندارد. کسی که قصد ازدواج دارد و نیت جدی دارد، در اولین فرصت با خانواده ی خود موضوع را درمیان می گذارد و از شما هم می خواهد که خانواده خود را در جریان بگذارید.

4. طولانی کردن مدت زمان آشنایی

کسی که قصد ازدواج داشته باشد، با بهانه های مختلف دوران دوستی و رابطه قبل از ازدواج را طولانی نمی کند و مسئله ازدواج را به تعویق نمی اندازد.

مطلب مشابه: اختلاف فرهنگی در ازدواج + نکاتی در مورد ازدواج دختر و پسران با تفاوت فرهنگی که باید بدانند

فواید شناخت پیش از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

در ادامه دلایلی را ارائه خواهیم داد تا به اهمیت و فواید شناخت قبل از ازدواج پی ببرید.

1. رابطه را مورد آزمون قرار می دهید

با این قرار ملاقات ها، نحوه برخورد با همسر خود را در موقعیت های غیر قابل پیش بینی یاد می گیرید. در دوران آشنایی فرصت دارید تا مطمئن شوید همسرتان فردی صبور، حمایت کننده و قوی است و در شرایط سختی که ممکن است در زندگی مشترک خود تجربه کنید مانند از دست دادن یکی از عزیزان، از دست داد شغل و … می توانید به او اعتماد کنید.

2. رابطه دوستانه برقرار می کنید

در دوران آشنایی قبل از ازدواج می توانید با روحیات یکدیگر در سطح عمیق تری آشنا شوید و نحوه تعامل با یکدیگر را یاد می گیرید. برای مثال متوجه می شوید چه چیزی او را خوشحال می کند و چه چیزی باعث ناراحتی او می شود و… . با شناخت بهتر او می توانید اهمیت بیشتری به او دهید و این امر منجر به صمیمیت بیشتر شما می شود.

3. با خانواده و دوستان یکدیگر آشنا می شوید

در این دوران فرصت دارید با افراد خانواده طرف مقابل آشنا شوید و سعی کنید با آن ها ارتباط برقرار کنید چون در صورتی که رابطه به ازدواج منجر شود، این افراد در زندگی شما خواهند بود.

4. نقاط ضعف یکدیگر را می شناسید

دوران آشنایی قبل از ازدواج بهترین زمان برای شناختن نقاط ضعف یکدیگر است. در این زمان فرصت دارید بدانید که چه چیزی شریک زندگی شما را آزار می دهد و آسیب پذیری های یکدیگر را خواهید شناخت و همدیگر را بهتر درک می کنید.

5. یاد می گیرید اختلافات را حل کنید

در زمان آشنایی هر دو طرف یاد می گیرند که چگونه با احترام با هم صحبت کنند و مسائل و مشکلات را با گفت و گو حل کنند. باید هنر سازش را بیاموزید تا بعد از ازدواج بتوانید در سختی ها و مشکلات یکدیگر را درک کنید، واقع بین باشید و کنار هم باشید. برای اینکه بتوانید سازگار شوید، باید به درک درستی از طرف مقابل و طرز فکر و رفتار او برسید و او را قضاوت نکنید.

6. یافتن اهداف و خواسته های مشترک

شاید شما و طرف مقابل به خوبی با هم کنار بیایید اما این، به این معنا نیست که اهداف و خواسته های شما از زندگی با هم مشترک یا همسو باشد. به همین دلیل باید در مورد اهداف مانند وضعیت شغلی، محل زندگی، مهاجرت، ارتباطات، فرزند و … با او صحبت کنید.

7. اطلاع از وضعیت مالی

دوران آشنایی فرصت خوبی را برای شما ایجاد می کند تا از وضعیت طرف مقابل و اهداف مالی او مطلع شوید. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند تا بفهمید او چگونه خرج می کند و خیسیس است یا دست و دلباز.

مطلب مشابه: سخت گیری در ازدواج | وسواس و حساسیت زیاد برای ازدواج چه پیامدهایی دارد

نکات مهم در مورد زمان آشنایی تا ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج | مدت زمان و مهم ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج

در دوران آشنایی، با رعایت برخی نکات و اصول مهم می توانید ازدواج موفقی داشته باشید و ندانستن این نکات ممکن است باعث سردرگمی و آسیب در رابطه شود. این نکات عبارتند از:

 1. به ارتباطات فرد با خانواده خود بسیار توجه کنید.
 2. از باورها و ارزش های خود غافل نشوید.
 3. مراقب باشید دچار وابستگی عاطفی نشوید.
 4. در طول مدت آشنایی صبور باشید و عجله نکنید.
 5. رابطه جنسی برقرار نکنید.
 6. به نحوه مواجهه فرد با مشکلات و تنش ها توجه کنید.
 7. به گذشته ی طرف مقابل توجه کنید.
 8. مدت زمان دوران آشنایی نباید آنقدر کوتاه باشد که فرصت شناخت نداشته باشید و نباید آنقدر طولانی باشد که هر دو طرف خسته و کلافه شوند.

مهم ترین سوالات در دوران آشنایی قبل از ازدواج

 1. میزان تحصیلات شما چقدر است؟
 2. نظرتان در مورد کار زن در بیرون از خانه چیست؟
 3. در صورت کار نکردن زن، آیا مرد توانایی اداره زندگی را دارد؟
 4. منبع درآمد شما از کجاست و درآمد شما چقدر است؟
 5. چه اهدافی برای آینده دارید؟
 6. زمان کاری شما چقدر است؟
 7. معمولا درآمد خود را صرف چه کارهایی می کنید؟
 8. عقاید مذهبی شما چگونه است؟
 9. به چه تفریحات و سرگرمی هایی علاقه مند هستید؟
 10. نظرتان در مورد بچه دار شدن چیست؟
 11. دوست دارید چند فرزند داشته باشید؟
 12. آیا دختر و پسر بودن فرزند برای شما تفاوتی دارد؟
 13. نظرتان در مورد تربیت فرزند چیست؟
 14. تقسیم وظایف در خانه باید به چه صورت باشد؟
 15. عشق و علاقه خود را چگونه نشان می دهید؟
 16. دوست دارید طرف مقابلتان چگونه عشقش را نسبت به شما نشان دهد؟
 17. فکر می کنید پول و ثروت می تواند فرد را خوشبخت کند؟
 18. چه چیزهایی از نظر شما خیانت محسوب می شود؟
 19. نظرتان در مورد مهریه چیست؟
 20. آیا سابقه بیماری خاصی دارید؟
 21. تا حالا با دختر یا پسری در رابطه بودید؟
 22. طولانی ترین رابطه تان چقدر طول کشیده است؟
 23. چه مدت از جدایی تان می گذرد؟
 24. از چه چیزی می ترسید؟
 25. خودتان را چگونه توصیف می کنید؟
 26. چقدر آدم مذهبی و به اصول دینی پایبند هستید؟
 27. آیا برای شریک زندگی تان محدودیتی در نظر دارید؟
 28. نوع حجاب و پوشش چقدر برایتان مهم است؟
 29. نظرتان در مورد رابطه زناشویی و رابطه جنسی چیست؟
 30. آیا فانتزی جنسی دارید؟
 31. در طول ماه به چند بار رابطه جنسی نیاز پیدا خواهید کرد؟
 32. ساعت رفت و آمد و ارتباط با دوستان و خانواده چگونه است؟
 33. آیا موافق هستید زمانی که به مشکل جدی برخوردیم از زوج درمانگر کمک بگیریم؟
 34. در مواقع عصبانیت چه واکنشی نشان می دهید؟
 35. وقتی که استرس یا مشغله ذهنی دارید چگونه باید به شما کمک کرد؟
 36. در زمان سختی ها و مشکلات چه عکس العملی نشان می دهید؟

مطالب مشابه را ببینید!