آقایان هنگام بارداری چه وظایفی دارند و چه باید کنند؟

آقایان هنگام بارداری چه وظایفی دارند و چه باید کنند؟

مرد هنگام بارداری خانم وظایفی به عهده دارد که با انجام این وظایف به زن روحیه و نشاط می بخشد. با ایجاد حس آرامش می توانید به خانم ها کمک کنید که بارداری راحتی داشته باشند.

نقش مردان در دوران بارداری زن

دوران بارداری دوران بسیار حساس و پر اهمیتی است که نقش مادر و پدر در حفظ سلامت این دوران بسیار مهم است . در این دوران حساسیت های زن نسبت به بقیه عمر افزایش می یابد . در بعضی نقاط دنیا گروه هایی به نام گروه پدران وجود دارند که در آن افرادی که قرار است به زودی پدر شوند ثبت نام می کنند و با مواردی همچون نوع رفتار با همسر، قبل و پس از فارغ شدن و تربیت فرزندان خود آشنا می شوند، اما در بیشتر نقاط دنیا، هر گاه پزشک مربوطه جلسه ای برای ایجاد آمادگی های لازم هنگام زایمان و روزهای پس از آن برای خانم ها برگزار می کند، همسر نیز می تواند حضور داشته باشند.

عوامل استرس زای زندگی، لزوما اتفاقات تلخ نیست و خیلی از اتفاقات شیرین هم می تواند استرس زیاد ایجاد کند. یکی از این اتفاقات شیرین و البته استرس زا، صاحب اولاد شدن است. از آنجا که این استرس در زمان بارداری می تواند روی سلامت مادر و جنین تأثیر بگذارد، لازم است برای مدیریت آن تدبیر مناسب صورت گیرد.

دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگی های خاص خود را دارد. گمان می کنید مردان طی 9 ماه بارداری همسرشان چگونه زندگی می کنند؟ حال آنها لنگرگاه یک کشتی اند. باید به همسر خود حس اطمینان و امنیت ببخشند. مردان باید به همسری که تمام توجه اش به خود و جنین درون رحم جلب شده، کمک کنند تا ارتباطش را با دنیای اطراف حفظ کند.احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی داشتن بهترین فرصتی است که هر مردی طی دوران بارداری می تواند در اختیار همسرش بگذارد.

محققان می گویند تغییرات هورمونی ناشی از تولد فرزند در مردان بر خلق و خوی آنها تاثیر می گذارد. در واقع پژوهشی نشان می دهد، پدران حتی قبل از پدرشدن دستخوش تغییرات هورمونی شده و این تغییرات بر رفتار و میزان تحمل و آرامش شان تاثیر می گذارد. در واقع بدن آنها با این تغییرات، شرایط دوران انتقال به پدر شدن را فراهم می کند.

بررسی ها حاکی از آن است که مردان در دوران حاملگی همسرشان با کاهش قابل توجه میزان تستوسترون روبرو هستند. در حقیقت مردان هر چه به پدر شدن شان نزدیک تر می شوند سطح هورمون های مردانه شان تغییرات بیشتری را نشان می دهد.

سطح تستوسترون پایین در مردان میزان پرخاشگری را کاهش می دهد و به پدران کمک می کند تا پس از تولد نوزاد، ارتباط بهتر و مهربانانه تری با نوزادشان داشته باشند.

مردان طی دوران بارداری همسرشان چه نقشی بازی می کنند؟

آقایان هنگام بارداری چه وظایفی دارند و چه باید کنند؟

مردان در دوران بارداری همسرانشان نقش مهمی دارند

آیا حس پدر شدن مردان را می ترساند؟

درک نکردن زن طی دوران بارداری و به جود آمدن یک رابطه سه گانه موجب ایجاد ترس و دلهره در مردان می شود. آنها نمی دانند کودکی که به دنیا خواهد آمد چه جایگاهی را در روابط زناشوئی آنها اشغال خواهد کرد. درک این موضوع که همسر آنها، مادر فرزندی است، برایشان کمی سخت به نظر می رسد. بسیاری از مردان حتی پس از فارغ شدن همسرشان، از هم بستر شدن با او ترس دارند.

آیا مردان پس از فارغ شدن همسرشان، افسرده می شوند؟

بله، البته این موضوع را آشکار نمی کنند ولی خستگی مفرط، اضطراب، برقرار نکردن یک رابطه صمیمی با نوزاد و حتی فرارهای بی دلیل از خانه، همگی از نشانه های این افسردگی است. مشکل مردان این است که گمان می کنند با تولد فرزندشان، همسرشان آنها را تنها خواهد گذاشت.

مردی که تازه پدر شده، هیجان زده است؟

مردها با دیدن فرزندشان هیجان زده و عاشق می شوند. احساس پدری در افراد متفاوت است. برای بعضی ها این حس فوری و حتی با شنیدن خبر پدر شدن پدیدار می شود. برای برخی دیگر به آغوش کشیدن فرزندشان چنین حسی را در پی خواهد داشت.

مردان در دوران حاملگی همسرشان با کاهش قابل توجه میزان تستوسترون روبرو هستند. در حقیقت مردان هر چه به پدرش شدن شان نزدیک تر می شوند سطح هورمون های مردانه شان تغییرات بیشتری را نشان می دهد

روز زایمان چه کاری از یک مرد بر می آید؟

حضور همسر در کنار یک زن باردار به او احساس امنیت خاطر می بخشد. به این ترتیب زن می داند کسی هست که پس از زایمان انتظارش را بکشد. کلمات محبت آمیز و نوازش همسر، همگی در روحیه یک زن باردار تأثیر می گذارد.

آیا مردان طی دوران شیردهی نیز نقشی ایفا می کنند؟

مرد با حضور در تمام لحظات شیردهی، عوض کردن بچه، خواباندن و… می تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر ”زن بودنش“ نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد می تواند طی این دوران رابطه جدیدی را با همسرش ایجاد کند.

طی جلسات سونوگرافی به مرد چه حسی دست می دهد؟

یک شوک احساسی. مرد وجود چیزی را می بیند که قادر نیست حس کند. آنچه بیش از هر چیز مرد را شیفته می کند، حرکاتجنین درون رحم است.

آیا پس از دوران بارداری مرد بی تعهد، درست می شود؟

اگر مردی پس از شنیدن خبر بارداری یا حتی زایمان همسرش باز هم نسبت به او و زندگیش بی تعهد باشد، چه می توان کرد؟ هرگز نباید یک مرد را از پدر شدن، ترساند. از سوی دیگر اگر سعی نکنید مردی را طی دوران بارداری متعهد کنید پس از زایمان نیز نخواهید توانست تغییری در وی ایجاد کنید. باید او را متوجه این موضوع کنید که برای یک کودک، پدر شدن به چه معنی است. زن نباید درباره تعهد مرد نسبت به خودش حرفی بزند، چون در این صورت اوضاع بدتر می شود. روی صحبت باید در مورد مرد و کودکش باشد. به طور یقین این حس تنهائی طی 9 ماه بارداری برای یک زن بسیار مشکل است. اما ناچاراً باید تحمل کرد تا حداقل پس از تولد نوزاد، همسرش تغییر کند. باید به گذر زمان و تولد نوزاد اعتماد کرد.

بهترین توصیه برای مردی که می خواهد پدر شود چیست؟

تمامی وقایع زندگی را طی این 9 ماه زمزمه کند، چون مطمئناً پدر شدن بزرگ ترین و زیباترین واقعه برای هر دو است.

نقش حمایتی مردان در دوران بارداری همسرشان

 

مطالب مشابه را ببینید!