مجله تاپ‌ناز‌

آموزش تریکو بافی + روش ساخت پادری در طرح های متفاوت و زیبا

تیکو بافی یکی از شاخه های هنر بافندگی است که در این بخش می خواهیم آموزش تریکو بافی و مراحل بافتن پادری یا دم دری تریکو را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

آموزش تریکو بافی شبیه به قلاب بافی است و دلیل ضخامت کاموا یا کلاف تیرکوی مورد استفاده در این بافت می تواند وسایل متفاوت و جالبی بسازید.

آمورش تریکو بافی برای ساخت پادری با دو رنگ

برای ساخت پادری تریکو به میله 15 میلی متری قلاب بافی و سه عدد کلاف تریکو نیاز دارید. باید 2 عدد کلاف تریکو صورتی رنگ و 1 عدد کلاف تریکوی خاکستری تهیه کنید. باید به ضخامت کاموا، میله قلاب بافی را انتخاب کنید.

برای کاهش هزینه ها در انواع مدل های بافتنی به جای خرید کلاف یا کاموای تریکو، تی شرت های قدیمی خود را به صورت نوارهای باریک و یا ضخیم برش بزنید و استفاده کنید.

آموزش تریکو بافی

بافتن پادری تریکو

قبل از اقدام به بافت پادری تریکو، باید اصول اولیه قلاب بافی را بدانید.

رج اول: برای شروع باید با استفاده از کاموای تریکو به رنگ خاکستری یک حلقه جادویی را ببافید و روی حلقه ایجاد شده، ۱۶ پایه دوبل بلند بزنید و برای تکمیل کردن دایره، ابتدای و انتهای آن را یک بست یا بخیه بزنید.

آموزش تریکو بافی

آموزش بافت پادری تریکو

رج دوم: با استفاده از کاموای تریکو به رنگ صورتی باید روی دایره خاکستری رنگ بافته شده، ۳۲ پایه دوبل بلند ایجاد کنید، به این شکل که در هر حلقه دو عدد پایه دوبل بلند بزنید، یعنی باید ۲ – ۲ – ۲- ۲ …  ببافید و انتهای رج را ببندید.

آموزش تریکو بافی

رج سوم: مجددا با استفاده از کاموای خاکستری ۴۸ عدد پایه دوبل بلند ببافید، به صورتی که در تصویر می بینید یکی در میان در ۱ حلقه، ۲ عدد پایه دوبل بزنید، یعنی ۲ – ۱ – ۲ – ۱ … . در آخر با یک بخیه رج را ببندید.

بخوانید: عروسک پلنگ صورتی | آموزش ساخت عروسک پلنگ صورتی با قلاب بافی

آموزش تریکو بافی

عکس از پادری تریکو

نکته: بدون نیاز به برش کاموا می توان همانند تصویر در هر رج رنگ کاموای تریکو را تغییر داد و پادری زیبا و شیکی بافت.

آموزش تریکو بافی

رج چهارم: با کاموای صورتی رنگ بر روی رج قبلی ۶۴ عدد پایه دوبل بلند ایجاد نمایید به شکلی که دو حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند بافته شود. ۲ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۲ … . سپس انتهای رج را بست ساده بزنید.

آموزش تریکو بافی

بافتنی تریکو پادری

رج پنجم: در این آموزش تریکو بافی برای بافتن رج بعدی پادری باید ۸۰ عدد پایه دوبل بلند از کاموای خاکستری زنگ بزنید به نحوی که سه حلقه در میان باید، در ۱ حلقه دو عدد پایه دوبل بلند پافته شود، یعنی ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ … . بعد رج را ببندید.

آموزش تریکو بافی

رج ششم: در این رج نیز باید با استفاده از کاموی تریکوی صورتی رنگ ۹۶ عدد پایه دوبل بلند ایجاد نمایید و چهار حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند ببافید، یعنی ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ … . بعد انتهای رج را بست بزنید.

مطلب پیشنهادی: آموزش عروسک بافتنی فیل + مراحل کامل بافت عروس بافتنی به صورت تصویری

آموزش تریکو بافی

تصاویر تریکو بافی زیبا

رج هفتم: همانطور که مشاهده کردید در هر یک از رج ها، بر تعداد دانه ها، ۱۶ دانه افزوده شد، بنابراین در این رج نیز باید ۱۱۲ عدد پایه دوبل بلند ببافید و این بار پنج حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند ایجاد کنید.

آموزش تریکو بافی

نکته: برای بافتن پادری تریکوی بلند باید در رج های بعدی نیز ۱۶ دانه به تعداد دانه های قبلی اضافه نمایید و ۶ حلقه در میان, ۷ حلقه در میان و … در یک حلقه دو عدد پایه دوبل بلند بافته و انتهای هر رج بست یا بخیه ساده زده شود.

آموزش تریکو بافی

رج هشتم: در رج هفتم، بافت پادری تمام شده است و بافت رج هشتم به منظور زیبای پادری تریکو می باشد که باید، ابتدا با نخ کاموای خاکستری ۱ پایه دوبل بلند ببافید، بعد ۲ عدد زنجیره و سپس ۱ دانه را رد کنید و نبافید. به همین منوال بافت را ادامه دهید، تا به انتهای رج برسید و در نهایت پایان رج را بست بزنید.

آموزش تریکو بافی

رج نهم: این رج را باید با ایجاد پایه های کوتاه ببافید، به این صورت که در هر یک پایه دوبل بلند رج قبلی یک بپایه کوتاه بزنید و به همین ترتیب ادامه دهید و انتهای رج را با یک کوک کور کنید و  آن را ببندید.

آموزش تریکو بافی

در این مرحله از آموزش تریکو بافی پادری، اگر به پشت کار نگاهی بیاندازید، خواهید دید که پشت و روی کار از لحاظ زیبای تفاوت چندانی با هم ندارند و این در نتیجه قیچی نشدن کلاف تریکوی صورتی رنگ و خاکستری رنگ می باشد.

آموزش تریکو بافی

اکنون پادری زیبای شما در این مرحله کامل شده است.

آموزش تریکو بافی

رج دهم: این رج در واقع روشی دیگر برای زیبا شدن حاشیه پادری می باشد، که برای بافت آن باید ۱ پایه کوتاه بزنید و بعد یک حلقه را نبافید و در حلقه بعدی ۴ عدد پایه بلند ساده ببافید، مجددا یک حلقه را نبافید و سپس در حلقه بعد، یک پایه کوتاه ایجاد کنید و به ترتیبی که گفته شد، بافت رج را ادامه دهید و انتهای رج را ببندید.

آموزش تریکو بافی

آموزش تریکو بافی

آموزش تریکو بافی

هر چه بیشتر تریکو بافی زا تمرین کنید و ضخامت کاموای تریکو به کار گرفته شده یک دست تر باشد، باعث ایجاد پادری زیبا خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!