مجله تاپ‌ناز‌

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

امروزه یکی از دغدغه های پدر و مادرها آموزش زبان انگلیسی به کودکانشان است. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه، حتما لازم نیست که سطح انگلیسی بالایی داشته باشید. مهم ترین نکته ایجاد علاقه و اشتیاق در کودک برای یادگیری است.

هر چه کودکان در سنین پایین تری یادگیری زبان دوم را شروع کنند، می توانند روان تر و شیوا تر صحبت کنند. یادگیری زبان در سنین پایین آسان تر است و مزایای زیادی دارد. روش های زیادی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان وجود دارد.

مهمترین نکته برای آموزش زبان به کودکان، پیدا کردن علاقه کودک، به کار گیری روش مناسب و تشویق کردن کودک است. اگر کودک شما سریعا نتوانست به زبان انگلیسی صحبت کند، اشکالی ندارد. باید صبور باشید چون هر کودکی زمان یادگیری خودش را دارد. در این مقاله بهترین روش‌های آموزش زبان به کودکان را گرد‌‌آوری کرده‌ایم.

بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان هر چه زودتر شروع شود، بهتر است و تاثیر بیشتری دارد. در سنین پایین تر قدرت  یادگیری کودکان خیلی بیشتر است و اطلاعات را به سادگی درک می‌کنند. کودکان در سنین قبل از مدرسه، کنجکاوتر هستند و انگیزه ی زیادی برای یاد گرفتن چیزهای جدید دارند. بنابراین کودک با تمرین و تکرار مداوم و با روش های متناسب با علایقش به سرعت می تواند زبان انگلیسی را یاد بگیرد.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان 2 ساله

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی برای کودکان 2 ساله، گذاشتن انیمیشن، استفاده از شعر و داستان و استفاده از اسباب بازی ها برای یادگیری اعداد، رنگ ها، میوه ها، غذاها، حیوانات، صفات و اعضای بدن است.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان 7 ساله

بهترین سن برای آموزش زبان به کودکان، 7 سالگی است. در این سن به روش های مختلفی می توان زبان را به کودکان آموزش داد.

مزایای آموزش زبان انگلیسی در سنین پایین

  • آموزش زبان انگلیسی به کودکان تا قبل از 12 سالگی به دلیل آمادگی بالای ذهنی بسیار آسان است.
  • کودکان را باهوش تر می کند و ظرفیت ذهنی آن ها را بالا می برد.
  • زبان انگلیسی به کودک در زندگی آینده و کار و تحصیل او و حتی سفرهای او تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.
  • آموزش زبان به کودکان همراه با بازی، منابع آن ها را برای انجام تکالیف مدرسه، تحقیقات و مطالعات و حتی سرگرمی های مختلف افزایش می دهد.

مطلب مشابه: چگونه زبان خارجی یاد بگیرم؟ نکات مهم برای آموختن زبان

روش های آموزش زبان به کودکان

شما با استفاده از ترفندهای مختلف می توانید زبان انگلیسی را به کودک خود آموزش دهید. در این قسمت برخی از این روش ها را به شما معرفی می کنیم.

خودتان زبان انگلیسی یاد بگیرید

یادگیری زبان انگلیسی یکی از بهترین روش ها برای ایجاد انگیزه در کودکان برای یادگیری است. تعامل شرط اصلی یادگیری زبان است، بنابراین شما و اعضای خانواده تان نیز با کودکان همراه شوید.

به زبان انگلیسی بازی کنید

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

کودکان معمولا هر چیزی را در اطراف خود به صورت طبیعی یاد می گیرند به خصوص اگر در حال تفریح و بازی باشند. یادگیری زبان با استفاده از فعالیت های سرگرم کننده باعث می شود کودک سر شوق بیاید و یادگیری زبان را برای او دلنشین می کند. برای مثال می توانید از بازی هایی مانند پانتومیم، بازی با کلمات، بازی های آنلاین، بازی های سنتی و … برای آموزش زبان استفاده کنید.

روال مشخص داشته باشید

برای آموزش زبان بهتر است به طور منظم هر روز یک زمان را اختصاص دهید. برای کودکان روزی 15 دقیقه کافی است و به مرور زمان با بزرگ شدن کودک و با افزایش تمرکز او می توانید این زمان را بیشتر کنید. سعی کنید هر روز در یک زمان مشخص فعالیت های کوتاه و مختلفی را انتخاب کنید تا در کودک انگیزه ایجاد شود.

موسیقی گوش دهید و با هم بخوانید

بچه ها با آهنگ می توانند لحن، شعر و ریتم و همچنین کلمات و جملات را یاد بگیرند و بدانند که هر جمله را با چه لحن و حالتی بیان کنند. با گوش دادن مداوم به موسیقی های خارجی و خواندن آن ها اعتماد به نفس کودک نیز افزایش می یابد.

مطلب مشابه: تدریس زبان به کودک + نکات طلایی و برای آموزش زبان های خارجه به فرزند

کتاب داستان به زبان انگلیسی بخوانید

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

می توانید کتاب داستان های انگلیسی را برای کودکان خریداری و یا دانلود کنید. بچه ها کتاب هایی با تصاویر رنگی را بسیار دوست دارند. با تهیه کتاب های داستان، به راحتی می توانید شب ها برای کودکان خود کتاب بخوانید و لغات و گرامرهایی را که می‌خواهید به آن‌ها آموزش دهید. داستان های کودکانه صوتی نیز در شبکه های مجازی وجود دارند که به مهارت شنیدن و خواندن کودک بسیار کمک می کنند.

از هر موقعیتی استفاده کنید

در خانه می توانید از هر چیزی برای یادگیری و تمرین زبان به صورت طبیعی و در یک محیط طبیعی استفاده کنید. برای مثال در مورد اسباب بازی ها، لباس ها، و دیگر وسایل خانه و در مورد فعالیت هایی که در خانه انجام می شود می توانید به زبان انگلیسی با کودک خود گفت و گو داشته باشید. یا وقتی در خانه آشپزی می کنید می توانید در مورد حواس پنجگانه و انواع خوراکی ها به زبان انگلیسی صحبت کنید.

بیرون از خانه آموزش دهید

یکی دیگر از بهترین روش ها برای یادگیری زبان این است که آموزش را بیرون از خانه ببرید. بازی ها و کارهای زیادی وجود دارند که می توانید انجام دهید. برای مثال بازی گنج یابی را انجام دهید. به این صورت که شما یک معما می سازید و راه حل هایی به کودکان خود می دهید. سپس کودکان را به بیرون می فرستید و از آن ها می خواهید تا معما را حل کنند.

با فیلم آموزش دهید

استفاده از فیلم یکی از روش های مناسب و تاثیرگذار برای آموزش زبان به کودکان است چون همه کودکان به تماشای کارتون و انیمیشن علاقه دارند و از آن لذت می برند. بنابراین می توانید با دانلود برنامه کودک فرایند یادگیری را بسیار جذاب کنید.

ساختن فلش کارت

یکی از روش های مناسب برای آموزش و بازی، تهیه فلش کارت است. با فلش کارت می توانید بازی های مختلفی انجام دهید و کلمات را تکرار کنید. برای این کار باید فلش کارت هایی زیبا با تصاویر جالب و رنگ های متنوع در خانه درست کنید و از کودکان بخواهید تا واژه ها را به خاطر بسپارند. هر روز تعداد این فلش کارت ها را افزایش دهید تا دایره لغات کودکان بیشتر شود.

از پادکست استفاده کنید

کودکان در معرض گوش دادن به صداهای اطراف، جمع آوری اطلاعات و استفاده از آن ها می باشند. آن ها از این طریق به خوبی می توانند یک زبان جدید را یاد بگیرند. پس می توانید پادکست های زبان را از شبکه های اجتماعی جست و جو و در خانه پخش کنید. همچنین رادیو باعث شنیدن زبان از دهان افراد مختلف با لهجه های مختلف می شود.

مطلب مشابه: روش های تقویت زبان انگلیسی و ترفند سریع یاد گرفتن زبان

کودک را به پیدا کردن دوستان انگلیسی زبان تشویق کنید

آموزش زبان به کودکان | آموزش زبان در خانه به فرزند

کودکان خود را تشویق کنید تا با کودکان بزرگتر از خود که انگلیسی زبان هستند دوست شوند تا بیشتر به یادگیری زبان تشویق و علاقه مند شوند. می توانید کودکان خود را در آموزشگاه زبان ثبت نام کنید و شما نیز با والدین بچه هایی که در حال یادگیری زبان هستند دوست شوید و همچنین گاهی دور هم جمع شوید تا ترفندهایی را با هم به اشتراک بگذارید. یا در فضای مجازی کودکان خود را با کودکان دیگر در نقاط مختلف جهان آشنا کنید و با تماس ویدئویی با آن ها در ارتباط باشید.

مطالب مشابه را ببینید!