مجله تاپ‌ناز‌

آموزش ساخت 2 آباژور چوبی زیبا + تصاویری از مدل های دست ساز آباژور چوبی

در این مطلب تاپ ناز آموزش و روش ساخت آباژور چوبی را با استفاده از دو روش ساده و متفاوت برای شما عزیزان هنردوست آماده کرده ایم. آباژورهای چوبی دست ساز ایده های جالبی برای طراحی منزل هستند و حتما شما از نتیجه کار لذت خواهید برد.

یکی از لوازم پر استفاده از دیزاین منزل که در زمینه نورپردازی استفاده می شود، آباژور است. آباژورها دارای تنوع هستند، طرح، جنس، رنگ، اندازه، میزان نور و … آنها در انتخاب شما تاثیر دارند. آباژورهای چوبی هم بسیار جذاب هستند و می توانید خودتان یکی از آنها را بسازید.

آباژور جزو لوازم خانگی پرکاربرد و ارزشمند است و نقش مهمی در نورپردازی و دکوراسیون منزل دارد. برای داشتن نورپردازی ایده آل می توانید از آباژور در بعضی از مکان های منزل استفاده کنید. این وسیله علاوه بر نورپردازی زیبایی که دارد می تواند باعث شیک شدن دیزاین منزل شما گردد. در ادامه انواع مدل های آباژور ساخته شده با چوب را می توانید مشاهده کنید.

آباژور چوبی

آموزش ساخت آباژور چوبی زیبا

یکی از انواع جنس های جالب آباژور، جنس چوبی آن است که می توانید به شکل های مختلف مانند رومیزی، ایستاده، پایه دار و … را به دو نوع مدرن و کلاسیک تهیه کنید و یا بر اساس سبک منزل و سلیقه ای که دارد انتخاب کنید.

آباژور چوبی همان گونه که از نامش مشخص است از چوب تهیه می شود، مواد اصلی تشکیل دهنده آن با چوب و یا دیگر جنس ها مانند سنگ های تزیینی، فلز، شیشه و … به کار می رود. چوب حسی کلاسیک و طبیعی به محیط می دهد و جذابیت خاصی دارد.

آباژور چوبی

وسایل مورد نیاز برای ساختن آباژور

 • سرپیچ و لامپ
 • میله چوبی ۱۲۴ عدد
 • مداد
 • چسب سفید
 • تکه کارتن
 • خط کش

آباژور چوبی

ساخت آباژور مارپیچ با میله های چوبی

در ابتدا یک میل بافتنی را در یک سوی برگه روزنامه ای قرار بدهید و سپس مشغول پیچاندن آن شوید. در موقع رول کردن آن را محکم بکشید و بپیچانید و در آخر روزنامه را با چسب سفت کنید. برای ضخیم تر شدن رول کاغذی چند عدد روزنامه دیگر را هم به دور آن بپیچانید تا به قطر و ضخامت دلخواه برسید. سپس رول های تو خالی کاغذی را به اندازه مورد نظر برش بدهید.

آباژور چوبی

چهار عدد رول کاغذی یا میله های چوبی را بردارید و با چسباندن آنها روی یکدیگر مربعی را بسازید، این روش را انجام دهید تا 30 عدد از این مربع های چوبی آماده کنید.

آباژور چوبی

در این مرحله 2 عدد مربع چوبی را مقداری متمایل به طرف راست روی هم قرار دهید، به این صورت که مربع رویی با مربع قبلی روی هم باشند. اتصال های مربع های چوبی را به همین صورت تا آخر ادامه دهید. متمایل کردن مربع های چوبی را به سوی راست و در تمامی چسباندن مربع ها به کار ببرید در نتیجه در پایان کار آباژور شما شکلی مارپیچ خواهد داشت، اتصال مربع های چوبی را تا چسباندن 28 عدد از مربع ها پیش برود.

آباژور چوبی

از کارتن مربعی برابر با اندازه طول، میله های چوبی برش بزنید و سر پیچ لامپ را از میان عبور دهید. روی کارت اطراف سرپیچ را مشخص کنید و به وسیله کاتر برش برش بزنید و سر پیچ را از درون روزنه عبود دهید تا درون آباژور ثابت شود.

حالا سه عدد مربع چوبی آخری را روی همدیگر بچسبانید و مربع چوبی شکل یافته را برعکس به صورت مستقیم صاف بر روی هم بچسبانید (یعنی متمایل به راست نباشد) و بع ته مارپیچ چوبی متصل کنید.

آباژور چوبی

در آخرین مرحله آباژور را برگردانید و سر پیچ را از روزنه میانی کارتن رد کنید و لامپ را از آن عبور دهید و روشن کنید.

آباژور چوبی

لامپ را روشن کنید، نور از بین میله های چوبی رد کنید و فضایی جذاب و خاطره ساز ایجاد می شود.

آباژور چوبی

وسایل مورد نیاز

 • سرپیچ و لامپ
 • تکه ای چوب (قسمتی از از تنه ی درخت)
 • میله ای فلزی
 • واشر
 • کلاهک
 • تکه ای فوم

آباژور چوبی

آباژور کلاهک دار با تنه ی درخت

برای ساخت این آباژور یا همان نورتاب ابتدا تکه ای چوب (تنه درخت) را تهیه کنید و برش دهید، ته آن باید صاف باشد تا به عنوان پایه آباژور مورد استفاده قرار بگیرد، ولی ظاهر چوب می تواند طبیعی و به همان صورت نامنظم باشد، که اتفاقا حالت صمیمی و گرمی پیدا کند، این آباژور چوبی دست ساز برای دکوراسیون منزل با سبک روستیک پیشنهادی جالب است.

در این مرحله باید میله های کلاهک را مشخص کنید، به وسیله مته در پایه چوبی سوراخی را برای میله کلاهک ایجاد کنید، این کلاهک باید متناسب با میله باشد که در غیر این صورت امکان ثابت نبودن میله وجود دارد.

آباژور چوبی

آباژور چوبی

تکه ای فوم به اندازه انتهای پایه چوبی برش بزنید و به بخش تحتانی آن به وسیله چسب متصل کنید، این تکه فوم برای مانع شدن از لغزیدن آباژور می شود. سیم های وصل شده به سر پیچ لامپ را از میله ای با جنس فلز بگذارانید و به مان میزان نیاز برش دهید.

در این مرحله پس از اینکه میله را از درون چوب رد کردید، آن را به وسیله واشر در محل قرار قرارگیری خود سفت و ثابت کنید. پایه کلاهک را روی میز وصل کنید و سپس سر پیچ را در محل خود قرار دهید و آن را چک کنید تا مطمئن شوید.

آباژور چوبی

در مرحله آخر کلاهک مورد نظر خود را با هر روکش، جنس و رنگی که می خواهید روی پایه قرار بدهید. آباژور شیک و زیبای شما آماده می باشد.

آباژور چوبی

مدل آباژورهای شیک چوبی

در ادامه این مطلب نمونه های شیک از آباژور چوبی را با مدل های متنوع آماده کرده ایم که بنا بر خلاقیت خود می توانید یکی از آنها را بسازید.

آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی آباژور چوبی

مطالب مشابه را ببینید!