مجله تاپ‌ناز‌

آموزش ساخت عروسک موش + آموزش مرحله به مرحله تصویری عروسک سازی

در این بخش آموزش ساخت عروسک موش با خمیر چینی و نمد را به صورت تصویری و مرحله به مرحله توضیح داده ایم و شما می توانید یک عروسک بامزه و زیبا بسازید و از آن لذت ببرید.

هنر عروسک سازی میان خانم ها بسیار رواج پیدا کرده است و بیشتر خانم ها در منزل عروسک های فانتزی و بامزه را با نمد، خمیر، کاموا و … می سازند که از ساخت آن می توان به عنوان یک منبع برای کسب در آمد هم بهره برد. بیشتر خانم ها مایل هستند با نزدیک شدن به مراسمات خاص مانند عید نوروز عروسک نماد سال را درست کنند و با توجه به اینکه نماد حیوان سال 99 موش است پس می توانید سفره هفت سین را با عروسک موش زیباتر کنید.

آموزش ساخت عروسک موش با استفاده از خمیر چینی و نمد

برای ساختن عروسک موش می توانید از روش های مختلف استفاده کنید که ساخت عروسک با نمد و ساختن عروسک با خمیر چینی جزو رایج ترین روش ها برای ساخت عروسک موش می باشد.

آموزش ساخت عروسک موش

روش اول برای ساخت عروسک موش با نمد

برای ساختن این عروسک نمدی در ابتدا باید وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید تا بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید و سپس با مراحلی که ذکر کرده این عروسک را بسازید.

آموزش ساخت عروسک موش

وسایل مورد نیاز برای ساخت عروسک موش

 

  • الیاف برای پر کردن بدن عروسک موش
  • الگو
  • نمد در رنگ های دلخواه
  • قیچی
  • نخ
  • سوزن
  • دکمه یا مروارید

روش ساختن عروسک موش

۱. برای شروع ساخت عروسک مانند هر عروسک نمدی باید الگو را طراحی کنید، برای ساتن این عروسک فانتزی جالب دو الگو با اندازه های کوچک و بزرگ وجود دارد و شما می توانید با توجه به سلیقه ای که دارد یکی از این الگوها را برای ساخت عروسک استفاده کنید.

۲. الگوی زیر را بر روی کاغذ A4 پرینت کنید و اطراف هر تکه از الگو را برش بزنید. همانطور که در تصویر می بینید هر جزژ از بدن موش مشخص شده است و روی هر بخش هم ذکر شده است که چند بار باید از آن برش بزنید.

آموزش ساخت عروسک موش

۳. قطعاتی که برش زده اید را روی پارچه نمدی با کمک سوزن ته گرد وصل کنید.

آموزش ساخت عروسک موش

۴. تکه اصلی بدن موش را روی دولای بسته پارچه نمدی بگذارید و آن را برش بزنید سپس قسمت منحنی اطراف آن را با نخ محکم به صورت دندان موشی بدوزید. باید توجه داشته باشید که بخش پایینی بدن موش باید باز نگه داشته شود.

آموزش ساخت عروسک موش

پس از اینکه دوخت بدن موش تمام شد می توانید بدن عروسک را با الیاف پر کنید و به اندازه کافی الیاف درون بدن عروسک قرار دهید تا بدن خوب شکل بگیرد سپس قسمت پایینی بدن را در بخش تحتانی بدن قرار دهید و دور تا دور آن را بدوزید.

آموزش ساخت عروسک موش

۵. در مرحله بعد از ساخت عروسک باید گوش های موش را بسازید که برای ساخت گوش می توانید از پارچه نمد با دو رنگ مجزا استفاده نمایید. دو بخش گوش را روی هم قرار دهید طوری که قاعده هر دو قسمت روی هم قرار بگیرد سپس تکه داخلی را با دوخت بخیه روی تکه بزرگ ثابت کنید.

آموزش ساخت عروسک موش

پس از آماده کرده هر دو گوش آنها را تا بزنید تا شباهت بیشتری به گوش موش پیدا کنند سپس گوش ها را در محل مناسبی روی بخش سر بدوزید.

آموزش ساخت عروسک موش

۶. تکه مربوط به دم موش را دوخت بزنید و درون آن را با الیاف پر کنید سپس دم را سر جای خودش محکم نمایید.

آموزش ساخت عروسک موش

۷. برای ساخت دست های موش، بخش کف دست موش را با قیچبی برش بزنید و فرمی شبیه به انگشت به آن بدهید سپس دست ها را با الیاف پر کنید و آنها را در مکانی مناسب بدوزید.

آموزش ساخت عروسک موش

۸. برای ساخت سر موش به کمک نخ مشکی فرم پوزه را شکل دهید و مروارید ها یا دکمه های مشکی را به عنوان چشم موش در سر جای خود محکم نمایید سپس سبیل های موش را به کمک نخ مشکی درست نمایید.

آموزش ساخت عروسک موش

۹. در این مرحله عروسک نمدی موش آماده است و شما می توانید با قرار دادن یک گل زیبا در کف دست های موش مدل این عروسک را فانتزی و زیباتر نمایید همچنین می توانید به کمک مراحل ذکر شده عروسک های موش در رنگ و شکل های مختلف را برای سفره هفت سال ۹۹ بسازید.

آموزش ساخت عروسک موش

روش دوم : ( دستور ساختن عروسک موش با خمیر چینی )

ساختن عروسک موش با خمیر یکی از جذاب ترین هنرهای دستی محسوب می شود و شما می توانید برای ساختن عروسک های خمیری از خمیر فیمو و خمیر گل چینی و خمیر بازی و گل رس استفاده نمایید.

آموزش ساخت عروسک موش

مراحل ساختن عروسک موش با خمیر چینی

۱. ابتدا مقداری از خمیر چینی را جدا نمایید و آن را به صورت اشک فرم دهید تا بدن موش ساخته شود سپس برای ساختن ران ها مقدار کمی از خمیر چینی را جدا کنید و آن را به صورت ران فرم دهید و در دو طرف بدن موش بچسبانید.

بخوانید: آموزش روش ساخت عروسک باربی با لباس پف دار و کلاه و دسته گل

آموزش ساخت عروسک موش

۲. مقداری از خمیر چینی رنگ روشن را فرم دهید و با چسباندن خمیر به شکم موش این قسمت را سفید کنید.

آموزش ساخت عروسک موش

۳. به کمک خمیری که همرنگ شکم موش است پاهای آن را درست نمایید سپس پاها را به تنه موش متصل کنید.

آموزش ساخت عروسک موش

۴. در این مرحله از ساخت عروسک موش با خمیر چینی باید دم موش را بسازید که برای ساختن دم موش از خمیری که همرنگ پاها و شکم است مقداری جدا نمایید و آن را به شکل دم موش فرم دهید.

آموزش ساخت عروسک موش

۵. برای ساخت دست های موش از خمیر چینی رنگ روشن استفاده نمایید و ابتدا خمیر را به صورت دو گلوله کوچک فرم دهید سپس دست های موش را به کمک این دو خمیر بسازید.

آموزش ساخت عروسک موش

۶. قبل از وصل کردن دست ها به بالاتنه موش باید بازوها را بسازید که برای ساخت بازوها از خمیر چینی که همرنگ ران و تنه اصلی موش است باید استفاده نمایید سپس بازوها را به بدن موش وصل کنید و دست های موش را هم به بازوها متصل نمایید.

آموزش ساخت عروسک موشآموزش ساخت عروسک موش

۷. درست کردن صورت موش یکی از مهم ترین مراحل ساختن عروسک موش است. برای ساختن صورت موش مقداری از خمیر چینی را بردارید و آن را فرم دهید سپس قسمت دهان و پوزه موش را بسازید.

آموزش ساخت عروسک موش

۸. با توجه به اینکه گوش های موش دو رنگ است برای ساخت آن ها می توانید از دو رنگ تیره و روشن خمیر چینی استفاده نمایید. برای ساختن گوش موش باید خمیر ها را گلوله نمایید سپس خمیر تیره رنگ را پهن کنید و خمیر رنگ روشن را روی آن بچسبانید و گوش های موش را به سر آن وصل نمایید.

آموزش ساخت عروسک موش

۹. برای ساخت بینی موش بهتر است از خمیر چینی با رنگ متفاوتی استفاده نمایید و خمیر چینی را به صورت گرد فرم دهید و روی صورت موش بچسبانید.

آموزش ساخت عروسک موش

۱۰. در این مرحله آخر نحوه ساختن عروسک موش می توانید چشم های موش را به صورت سه رنگ بسازید سپس آن ها را در مکانی مناسب قرار دهید.

آموزش ساخت عروسک موشآموزش ساخت عروسک موش

ساختن عروسک موش به صورت تصویری

در ادامه این مطلب روش های دیگر ساخت عروسک موش با خمیر چینی را به صورت مرحله به مرحله مشاهده می کنید و با تمرین زیاد می توانید یک عروسک موش خوشگل داشته باشید.

آموزش ساخت عروسک موش

ساخت عروسک موش با خمیر

آموزش ساخت عروسک موش

 عروسک موش زیبا و فانتزی

آموزش ساخت عروسک موش

ساختن عروسک موش بامزه

در این بخش با روش ساخت عروسک موش آشنا شدید و امیدواریم با توجه به مراحل ذکر شده عروسکی فانتزی و بامزه در منزل داشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!