مجله تاپ‌ناز‌

آموزش گلدوزی روی لباس + مواد لازم و مراحل انجام این کار روی لباس

گلدوزی بر روی لباس جزو هنرهایی است که خیلی ساده انجام می شود. با انجام این روش می توانید طرح های متفاوت و زیبایی روی لباس های ایجاد کنید و به لباس ها زیبایی و جذابین خاص ببخشید.

آموزش گلدوزی روی لباس
گلدوزی یکی از هنرهای قدیمی است که جزو ظریف و با اصالت خانواده هنرهای سوزن دوزی می باشد که در بسیاری از نقاط دنیا از این هنر تجلیل می شود. نامگذاری این هنر به این دلیل است که در ابتدا طرح های گل را در بر می گرفته است. در حال حاضر علاوه بر گل از طرح های دیگر هم استفاده می شود.
در سال های اخیر هنر گلدوزی بسیار مورد توجه برندهای مشهور مد و لباس قرار گرفته است. در ایران برای زیبا سازی پارچه و لباس از این هنر استفاده می کنند.
لباس مجلسی، مانتو، ملحفه و … از جمله مواردی هستند که با همین هنر تزیین و طراحی می شوند. شما هم با داشتن حوصله، صبر، دقت و سلیقه می توانید با هنز گلدوزی، آثار زیبایی را خلق کنید.

لوازم لازم

  •  پارچه
  • کارگاه
  • نخ مخصوص در رنگ‌های مختلف (دمسه یا عمامه)
  • سوزن
  • مداد خیاطی یا ماژیک

 

آموزش گلدوزی روی لباس

مراحل گلدوزی

۱. حتما پارچه‌ای تمیز، خشک و بدون هیچگونه چین و چروک را انتخاب کرده.
۲. حلقه‌ی کارگاه را زیر پاچه قرار داده و پارچه یا لباس مورد نظرتان را داخل کارگاه قرار دهید تا محکم شده و فیکس شود.
۳. طرح مناسب و دلخواه را انتخاب کنید. (به ابعاد آن توجه کنید و سعی کنید با طرح‌های ساده شروع کنید.)
۴. یکی از اولین چالش‌ها برای گلدوزی روی لباس، ایجاد الگو بر روی پارچه است. چندین روش برای این کار وجود دارد که آسان‌ترین آن‌ها ایجاد طرح با استفاده از مداد خیاطی روی پارچه است. همچنین می‌توانید با استفاده از کاغذ کاربن سفید یا زرد این کار را انجام دهید. این روش کار اغلب باعث کثیفی می‌شوند و یا به سختی دیده می‌شوند.
۵. در این مرحله از کار گلدوزی را با استفاده از سوزن و نخ شروع کنید.
۶. برای دوخت از قسمت وسط شروع کنید. روی پارچه دو نقطه را مشخص کنید و سپس از نقطه‌ی اول وارد شده و از نقطه‌ی دوم خارج شوید. مجددا این کار را تکرار کنید.
بخوانید: آموزش گلسازی با پارچه + روش مرحله به مرحله گلسازی با انواع پارچه
آموزش گلدوزی روی لباس
آموزش گلدوزی زیبا
۷. برای پر شدن مرکز چندین بار نخ را دور سوزن پیچیده و به سمت بیرون رد کنید. این مرحله را سه بار انجام دهید تا مرکز گل دوخته شود.
۸. بعد از تشکیل مرکز گل با استفاده از یک رنگ نخ دیگر، شروع به دوخت گلبرگ‌ها می‌نمایید. برای برگ‌ها و گل‌های ریز همین دوخت را به صورت ظریف‌تر انجام دهید.
۹. برای تعویض رنگ نخ فقط کافی است نخ را گره بزنید و زیر پارچه ببرید و سراغ نخ دیگر بروید. اگر می‌خواهید محل دوخت را عوض کنید هم همین کار را انجام می‌دهید.
۱۰. حالا زمان آن رسیده است که به سراغ برگ‌های گل بروید. برای این کار از نخ دمسه سبز رنگ استفاده نمایید و مطابق با گلبرگ‌ها شروع به دوخت نمایید.
با این روش شما اقدام به دوخت یک گل زیبا و شیک نموده‌اید که از آن می‌توان برای تزیین لباس و مانتو استفاده کنید. این روش ساده‌ترین روش برای گلدوزی بر روی لباس است. اما باید توجه داشته باشید که گلدوزی انواع مختلفی دارد مانند گلدوزی با کاموا و یا گلدوزی بر روی لباس بافتنی.
آموزش گلدوزی روی لباس

گلدوزی روی لباس

نکات پایانی در مورد گلدوزی

اگر بار اول است که این کار را امتحان کنید بهتر است از پارچه های اضافه برای تمرین استفاده کنید.

سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که پلی استر نباشد تا کار شما زیباتر شود.

برای گلدوزی از نخ های ابریشمی، نخ معمولی و خ گلابتون استفاده کنید.

گلدوزی فقط محدود به گل نیست، طرح ها و شکل های گوناگونی را می توانید ایجاد کنید.

بسته به اندازه گلدوزی که انجام می دهید و محل قرار دادن آن، ممکن است قادر به استفاده از کارگاه گلدوزی باشید و یا نباشید. مثلا جین محکم است و نیاز نیست در کارگاه گلدوزی شود.

مطلب پیشنهادی: نقاشی روی سفال | آموزش مرحله به مرحله نقاشی روی سفال

مطالب مشابه را ببینید!