مجله تاپ‌ناز‌

آمپول نالوکسان + اثرات و عوارض این دارو برای ترک اعتیاد

آمپول نالوکسان

داروی نالوکسان دارویی ضد مخدر است ولی استفاده از آمپول نالوکسان فقط در شرایطی خاص و توسط افراد متخصص مجاز می باشد. از عوارض این دارو می توان به سرگیجه، سردرد،حالت تهوع و خواب آلودگی اشاره کرد.

آمپول نالوکسان دارویی ضد مخدر است که در دسته داروهای بیهوشی قرار گرفته استو در این بخش اطلاعاتی در مورد اثرات و عوارض این دارو را می خوانید.

 

آمپول نالوسکان برای ترک اعتیاد

نالوکسان به منظور از بین بردن اثرات مواد مخدر در شرایط حاد مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو با نام انگلیسی Naloxone برای نخستین بارد ر سال 1961 ثبت شد و در سال 1971 از طریق سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد و در لیست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت. این دارو از نظر پزشکی در زیر مجموعه گروه داروهای بیهوشی قرار می گیرد و جزو داروهای ضد مخدر است.

عوارض و خطرات

خرید و استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک اصلا توصیه نمی شود زیرا مصرف خودسرانه و بیش از حد این دارو می تواند عوارض گسترده ای را در پی داشته باشد. در صورت بروز هر کدام از این علائم به صورت شدید باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. ز جمله عوارض این آمپول برای ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ایجاد علائم ترک ناگهانی مواد مخدر

مصرف داروی نالوکسان ممکن است باعث ایجاد علائم ترک ناگهانی مواد مخدر از جمله حالت تهوع، بی قراری، آبریزش بینی، تعریق زیاد، آبریزش چشم و گرفتگی ماهیچه‌ها شود.

 

۲. سردرد

سردرد یکی از عوارض شایع استفاده از داروی نالوکسان است. معمولاً در صورت بروز چنین مشکلی، خوردن برخی از مسکن‌ها توصیه می‌شود.

 

۳. سرگیجه

یکی دیگر از عوارض استفاده از این دارو، سرگیجه است. در صورت وقوع این مشکل، در زمان برخاستن باید حالت بدن خود را از درازکش و یا نشسته به طور آهسته تغییر دهید.

 

۴. یبوست

ابتلا به یبوست، یکی دیگر از عوارض شایع مصرف این دارو است که برای رفع آن، می‌بایست داشتن تحرک، نوشیدن آب کافی و برخورداری از یک رژیم غذایی حاوی فیبر را در اولویت قرار دهید.

 

۵. سایر عوارض

سایر عوارض مصرف خودسرانه این دارو در قالب تنگی نفس، گیجی، مشکلات ذهنی، درد در ناحیه شکم، تغییر در خلق و خوی، تغییر در ریتم ضربان قلب، بی اشتهایی و تغییرات فشار خون خود را نشان می‌دهند.

 

مکانیسم اثر و نحوه مصرف

این دارو در کیت های اضطرای و وقتی که فردی بیش از حد مواد مخدر مانند هروئین و .. استفاده می کند مورد استفاده قرار می گیرد و توسط پزشک تجویز می شود. این دارو روی مغز تاثیر می گذارد، توقف ناگهانی علائم ترک مواد مخدر را به همراه خواهد داشت. این روش باعث کاهش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر می شود. مصرف این دارو به صورت تزریق وریدی و در 2 دقیقه و یا تزریق ماهیچه ای در 5 دقیقه صورت می گیرد. قرص زیر زبانی این دارو هم وجود دارد. در هر صورت مصرف این دارو به صورت معمول یک بار در روز می باشد.

 

ماجرای تبلیغ داروی نالوکسان توسط خانم مهناز افشار

مهناز افشار هنرپیشه سینما، مدتی در صفحه اینستاگرام خود نسبت به تبلیغ آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد اقدام کرد. این بازیگر ویدئویی را در این خصوص منتشر کرد که در آن به پیشنهاد یک خواننده لس آنجلسی به نام داریوش اقبالی، برای کاهش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از اندازه مواد مخدر مصرف این دارو را پیشنهاد می‌کند. البته این تبلیغ با مخالفت افراد فراوانی از جمله برخی از پزشکان، برخی از سازمان‌های مبارزه با مواد مخدر و نیز وزارت بهداشت روبرو شد.

همچنین این تبلیغ توسط مهناز افشار با شعار‌هایی از جمله: ” آمپول مرگ آوری که مهناز افشار تبلیغ می‌کند”، “تبلیغ آمپول مرگ آور نالوکسان توسط مهناز افشار” و “نمی توان با این دارو شوخی کرد” مواجه شد. در این تبلیغ مهناز افشار می‌گوید که تزریق آمپول نالوکسان به معتادانی که دچار آوردوز شده‌اند کمک می‌کند و آن‌ها را از مرگ قطعی نجات می‌دهد. این در حالی است که تمامی افراد متخصص از جمله سخنگوی سازمان غذا و دارو نه تنها این موضوع را رد کرده بلکه آن را بسیار خطرناک ذکر کرده اند.

 

احتیاطهای مصرف دارو

این دارو اصلا نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود. قبل از مصرف این دارو باید پزشک معالج را در جریان سوابق پزشکی خود قرار دهید.

از جمله اطلاعاتی که به پزشک جهت تجویز این دارو کمک می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن سابقه بیماری‌های کبدی و کلیوی
  • داشتن سابقه هرگونه حساسیت و آلرژی
  • ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
  • داشتن بیماری‌های مغزی همچون تومور و تشنج، سابقه جراحی مغز و آسیب‌های مغزی
  • ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم
  • داشتن سوابق بیماری‌های روحی و روانی مانند افسردگی

 

مطلب پیشنهادی: اگر قصد ترک اعتیاد دارید این نکات را به خاطر بسپارید

مطالب مشابه را ببینید!