آهنگ خشن گوش کنید تا آرام شوید

آهنگ خشن

طبق مطالعه‌ای جدید شنیدن موسیقی‌های خشن و پر تنش همانند راک و متال می‌تواند راهی سالم برای پردازش خشم و خروج عصبانیت از ذهن باشد. این نتایج این فرضیه را که گوش دادن به چنین موسیقی‌هایی باعث افزایش خشم و تأثیرات ضد اجتماعی می‌شود را رد می‌کند.

بنابر مطالعه‌ای که در دانشگاه کوئینزلند استرالیا انجام داده است گوش دادن به موسیقی‌های خشن و هیجان انگیز مانند هوی متال نه تنها باعث افزایش خشم در شنونده نمی‌شود بلکه می‌تواند الهام بخش آرامش نیز باشد. در این تحقیق از انواع مختلفی از سبک‌های موسیقی مانند heavy metal, emo, hardcore, punk, screamo و زیر شاخه‌های آن‌ها که همه در خانواده‌ی موسیقی‌های پرتنش و افراطی جای می‌گیرند، بر روی ۳۹ داوطلب ۱۸ تا ۳۴ ساله استفاده شده است.

وقتی یوگا و هوی متال در کنار هم قرار می‌گیرند

یوگا

لیاه شرمن از دانشجویان مسئول این تحقیق می‌گوید:

ما می‌دانیم که موسیقی می‌تواند با اندوه و یا افزایش احساسات مثبت همراه شود، اما در برابر احساس خشم متوجه شدیم طرفداران موسیقی متال علاقه‌مند شنیدن قطعه‌هایی هستند که با خشم‌شان هماهنگ باشد. این موسیقی به آن‌ها کمک می‌کند سطح بالاتری از احساسات خود را برون ریزی کرده و با الهام از موزیک انرژی خود را تخلیه کنند.

در این تحقیق ابتدا از طریق تعریف موضوعاتی تحریک‌کننده مانند پول، روابط و وضعیت محل کار برای ۱۶ دقیقه به داوطلبان القاء خشم شده و سپس داوطلب قطعه‌ای را انتخاب و به مدت ۱۰ دقیقه به آن گوش داده است. در کمال تعجب محققان متوجه می‌شوند که شنیدن این موسیقی به افزایش آرامش فرد منتهی می‌شود. هدف ثانویه‌ی این مطالعه این بوده است که فرد عصبانی با توجه به احساسی که دارد کدام یک از سبک‌های موسیقی مورد بررسی را انتخاب می‌کند. جالب است که نیمی از شرکت کنندگان قطعاتی را انتخاب کرده‌اند که بر خشم و پرخاشگری تأکید می‌کند اما باقی افراد قطعاتی شامل مزامینی همچون اندوه و انزوا را ترجیه داده‌اند.

fnhum-09-00272-t004

به دلیل محدود بودن این بررسی و انجام شدن در شرایط کنترل شده نمی‌توان نتایج آن را دقیق دانست اما تحقیقات بیشتر می‌تواند به روشن شدن گوشه‌هایی مبهم از رفتار اجتماعات انسانی، متغیرهای احساسی در ذهن انسان، کنترل خشم و استفاده‌ی مناسب‌تر از موسیقی درمانی منجر شود. نتایج این بررسی در بخش علوم اعصاب مجله‌ی نوروساینس منتشر شده است.

مطالب مشابه را ببینید!