آیا از دردهای ناحیه کمر رنج می برید؟

ایسنا: دکتر رحیم محمدتقی، گفت: ورزش‌ هایی که قوس کمر را افزایش داده مضر و ورزش‌هایی که باعث کاهش قوس کمر می‌شوند برای بیماران مبتلا به کمردردهای مزمن مفید است.

وی ضمن اشاره به ورزش‌ های مضر به مبتلایان به کمردرد گفت: خم شدن به عقب در حال ایستاده، قوس دار کردن در حال خوابیده به شکم، خم کردن کمر و رسانیدن انگشتان دست به زمین در حالی که بیمار به پشت خوابیده و زانوها کشیده است از جمله ورزش‌ های مضر برای بیماران مبتلا به کمردرد است. وی با بیان اینکه خطرناک‌ترین ورزش بلند کردن اشیای سنگین در بالای خط کمری است، گفت: ورزش‌ هایی مثل وزنه برداری برای این بیماران مضر است.

شنا

این جراح و متخصص ارتوپدی همچنین راه رفتن تند را برای مبتلایان به کمردرد مضر دانست و افزود: اکثر افراد در موقع راه رفتن سینه خود را به جلو داده که این عمل باعث افزایش قوس کمر می‌شود. درجا دویدن با توجه به این که شخص در موقع دویدن دست خود را به جلو تکیه داده و کمی به جلو خم می‌شود بلامانع است.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به ورزش‌ های مفید برای بیماران مبتلا به کمر درد گفت: اسکی، دوچرخه سواری متحرک و ثابت با توجه به خم کردن تنه به جلو در مواقع سواری باعث کاهش قوس کمر می شود. دکتر تقی نژاد با اشاره به اینکه شنا ورزش بسیار مناسبی برای بیماران مبتلا به کمردرد است، توصیه کرد: این ورزش باید بطور صحیح انجام شود و ضمن شنا کردن حتی الامکان باید از بالا آوردن بیش از حد سر از آب که موجب خم شدن سر و تنه به عقب و افزایش قوس کمر می‌شود جلوگیری کرد. وی با بیان اینکه شنای کرال بهترین نوع شنا برای بیماران مبتلا به کمردرد است، بیان داشت: شیرجه رفتن با افزایش ناگهانی قوس کمر ورزش خطرناکی برای مبتلایان به کمردرد است.

بالا رفتن از پله ها با توجه به اینکه ضمن بالا رفتن بیمار تنه خود را به جلو خم کرده و قوس کمر را کاهش می‌دهد ورزش مفیدی است در حالی که در پایین رفتن از پله‌ها بیمار تنه خود را متمایل به عقب نموده و باعث افزایش قوس کمر می‌شود به همین منظور مبتلایان به کمر درد بهتر است ضمن پایین آمدن از پله ها دستگیره پله را در دست گیرند تا تنه شان کمی به جلو خم شود.

وی اضافه کرد: در تنیس بازان خم کردن کمر به عقب برای زدن توپ باعث افزایش قوس کمر می‌شود که برای بیماران مبتلا به کمر درد مضر است. این بیماران اگر به این موضوع آگاهی داشته و در ضمن بازی از افزایش قوس کمر خود جلوگیری کنند مانعی ندارد.

مطالب مشابه را ببینید!