مجله تاپ‌ناز‌

آیا اعتیاد به رابطه جنسی وجود دارد و نسانه های اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟

اعتیاد به رابطه جنسی و نشانه های یک فرد معتاد به رابطه جنسی

بعضی از افراد علاقه شدید و افراطی به داشتن رابطه جنسی دارند و مثلا در عرض چند ساعت باید چندین بار سکس انجام دهند. اعتیاد به رابطه جنسی (sex addiction) گونه ای از اعتیاد است که استرس و ناملایمات دوران کودکی میتواند علت آن باشد.

 

آیا اعتیاد به رابطه جنسی وجود دارد و نسانه های اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟

اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟

زمانی که فرد قادر به تعویق انداختن تمایلات و رابطه های جنسی نباشد به اعتیاد به رابطه جنسی یا اعتیاد جنسی مبتلا میباشد. در واقع رابطه جنسی و اندیشدن به آن افکار فرد معتاد را تحت سلطه خود قرار داده و نیاز به انگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمت را در وی می گیرد. علت این موضوع می تواند بدرفتاری ای باشد

 

که در سنین کودکی این گونه افراد با آن روبرو بوده اند. دیگر علت اعتیاد به رابطه جنسی استرس می باشد. در واقع فرد معتاد از طریق رابطه جنسی آلام عاطفی و عقده های روانی خود را تسکین می دهد. باید توجه داشت که نباید اعتیاد به رابطه جنسی را با شهوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معتاد به رابطه جنسی ممکن است

 

دارای شهوت جنسی اندکی باشد. اعتیاد به رابطه جنسی در هر دو جنس زن و مرد مشاهده می گردد. در واقع با ارضاء جنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسازی آدرنالین و اندورفین ها دست داده و وی را موقتا آرام می کند ولی معمولاً فرد از رابطه جنسی خود لذت چندانی نمی برد؛ زیرا پس از آن دچار احساس گناه و شرمساری می گردد.

 

اعتیاد به رابطه جنسی (sex addiction) یک بیماری پیشرونده بوده و قابل درمان نمی باشد، اما می توان همانند بسیاری بیماری های دیگر، آن را متوقف نمود. دراین بیماری، یک الگوی وسوسه و اجبار به برقراری رابطه جنسی وجود دارد که در آن روابط جنسی منجر به تخریب های زیادی در زمینه های کاری،

 

خانوادگی و عزت نفس، می گردند. استفاده از خدمات انجمن های معتادان جنسی گمنام از بهترین روش های مقابله با پیشرفت این نوع اعتیاد است.

 

علایم اعتیاد به رابطه جنسی

دارا بودن شریك جنسی متعدد بدون تعهد
خودارضایی وسواسی و مفرط
آزار جنسی و تجاوز جنسی دیگران
روسپیگری و یا استفاده از آن
اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره آمیز
كاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد
شهوت جنسی مفرط و بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن

 

ویژگی های اعتیاد به رابطه جنسی

در اعتیاد جنسی رفتارهای جنسی یکدیگر را تقویت می کنند؛ به عبارت دیگر فرد معتاد از یک نوع رفتار به نوعی دیگر گرایش پیدا می کند. مانند اعتیاد به غذا خوردن، اعتیاد به کار ، مصرف مواد مخدر،..

 

اعتیاد جنسی شامل یک سری ویژگی هایی می باشد:

اشتغال و وسواس فکری: یعنی شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعیت ها و حوادث جنسی دارای اشتغال ذهنی است و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسی باعث سطح بالای تحریک پذیری جنسی در او می گردد.

 

تمایل به تحریک شدن بیشتر: خصیصه دوم در اعتیاد جنسی تکراری شدن رفتار است به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای ارضا ادامه نمی دهد بلکه هدف تحریک شدن هرچه بیشتر است و بدین شکل این اعتیاد به تداخل با برنامه های روزانه می انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی را مختل می کند ولی با وجود این عوارض، رفتار وی تداوم پیدا می کند.

 

از دست دادن کنترل رفتاری: ویژگی سوم، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت،… ادامه می دهد و نمی تواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص می دهد.

 

خسته شدن از رفتار غیر قابل کنترل: خستگی خصیصه چهارم اعتیاد جنسی است. شخص که دچار احساس شرمساری از رفتار شدید و غیر قابل کنترل خود و آسیب هائی که به دیگران می زند است، کاملاً خسته وسرخورده می شود.

 

ارتباط بین پورنوگرافی و اعتیاد به رابطه جنسی

 

برای اغلب معتادین جنسی تركیبی از اعتیاد به پورنوگرافی و خود ارضایی، اساس اعتیاد آنها را تشكیل می دهد. بسیاری از معتادین برای آزادی از این تركیب با مشكلات بزرگی مواجه می شوند. پورنوگرافی به همراه تخیلات، دنیایی غیر واقعی برای شخص معتاد به وجود می آورد

 

كه در سرتاسر دوران نوجوانی و بقیه مراحل رشد همراه او می ماند و برای آنها یك رابطه جنسی غیر واقعی بوجود می آورد كه باعث می شود از لحاظ جنسی و احساسی به استقلال برسند و قبل از اینكه به طور واقعی با یك شخص واقعی ارتباط جنسی داشته باشند، صدها بار این رابطه را به صورت غیر واقعی برقرار كرده باشند.

 

درمان اعتیاد به رابطه جنسی

درمان اعتیاد به رابطه جنسی شامل آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک های غلبه بر استرس می باشد. اما گام نخست درمان پذیرش فرد به اعتیاد و تمایل فرد به ترک آن می باشد.

همچنین بخوانید :

مطالب مشابه را ببینید!