خانه / سرگرمی / اختصاصی تاپ ناز / آیا نام امام حسین (ع) در قرآن آمده؟

آیا نام امام حسین (ع) در قرآن آمده؟

آیا نام امام حسین (ع) در قرآن آمده؟

در بسياري از كتب تفسير و حديث و تاريخ، امام حسين(ع) از جمله مصاديق بارز آية تطهير،[1] مباهله،[2] مودت[3]، اطعام[4]و كلمات[5] و آيات پاياني سورة فجر دانسته شده، و روايات معتبري در اين باره نقل كرده‎اند. دربارة آيات پاياني سورة فجر  رواياتي نقل شده است كه اثبات كنندة اين معناست كه اين آيات دربارة حضرت سيدالشهداء امام حسين(ع) است در تفسير «البرهان» چنين آمده است:
امام صادق(ع) فرمود: اقرؤا سورة الفجر في فرائضكم و نوافلكم فانها سورة الحسين بن علي،سورة فجر را در نمازهاي واجب و نيز نماز مستحب خود بخوانيد؛ چرا كه اين سوره، سورة حسين بن علي است.
پس از اين كلام امام صادق و تحريض و تشويق مخاطبين به خواندن سورة فجر در نمازهايشان با اين كلام زيبا و دلنشين و همراه با دعاي «وارغبوا فيها رحمكم الله»؛ از سرشوق و رغبت به اين امر اقدام نماييد. خداوند شما را مورد رحمت و لطف قرار دهد، يكي از اشخاص حاضر در مجلس سؤالي مي‎نمايد ـ كه چه بسا سؤال بسياري از ماها نيز باشد؛ سؤال مي‎كند: چگونه اين سوره، سورة اختصاصي حسين بن علي شد؟
امام صادق(ع) فرمود: شما مگر اين بخش از آيه و كلام خداوند را نشنيده‎ايد كه مي‌فرمايد: «يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضية مرضية فادخلي في عبادي وادخلي جنتي» انما يعني الحسين بن علي ـ عليهما السّلام ـ فهو ذو النفس المطمئنه الراضية المرضية و اصحابه من آل محمد ـ صلوات الله عليهم ـ الرضوان عن الله يوم القيامه و هو راض عنهم، و هذه السورة في الحسين بن علي و شيعته و شيعة آل محمد خاصة،

 

امام صادق(ع) در تفسير آيه مي‌فرمايد: اين آيه دربارة حسين بن علي ـ عليهما السّلام ـ است؛ چرا كه آن بزرگوار صاحب نفس مطمئنه بود و از خدا راضي بود و خدا نيز از او راضي بود، و ياران آن بزرگوار از خاندان محمد(ص) از خداوند راضي بودند و خداوند نيز از آن‌ها راضي بود، و اين سوره فقط دربارة حسين بن علي و شيعيان او و شيعيان آل محمد(ص) مي‌باشد.
و در پايان روايت، امام صادق(ع) مي‎فرمايند: من ادمن قراءة الفجر كان مع الحسين في درجته في الجنة، ان الله عزيز حكيم، هر كس در خواندن سورة فجر مداومت داشته باشد، با امام حسين در درجه‎اش در بهشت خواهد بود، به درستي كه خداوند بر هر چيز توانا و به هر امري دانا است.[6] در روايت ديگري كه از ابوبصير از امام صادق(ع) نقل شده است، امام صادق(ع) مي‌فرمايد: يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ؛ ارْجِعِي إِلى‏ رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّة » الآيه يعني الحسين ابن علي ـ عليهما السّلام ـ[7] مراد از «نفس المطمئنه» كه از خداوند راضي و خداوند نيز از او راضي است، حسين بن علي(ع) است در اين آيات، كلمة «نفس المطمئنه» نقش كليدي و محوري دارد به طوري كه فهم معناي آيه تا حدود زيادي به روشن شدن معناي اين واژه بستگي دارد، و چه بسا وجود اين كلمه در اين آيه موجب تفسير و بيان شأن نزول آيه، دربارة حسين بن علي(ع) گرديده است، و آن حضرت مصداق اتم و اكمل آن به حساب آمده است.
سؤالي كه در اينجا مي‌تواند مطرح شود اين است كه چه امري باعث اين تقريب و تقارن گرديده است؟ و چرا حسين بن علي(ع) از ميان معصومين ـ عليهم السّلام ـ به عنوان مصداق اين آيه معرفي گرديده است؟
در پاسخ بايد گفت: با توجّه به آنچه كه در تاريخ عاشورا به فراواني نقل گرديده است كه از يك سو براي حادثة عظيم عاشورا، هيچ واقعه و حادثه‎اي به عنوان نظير و مانند و شبيه سراغ نداريم، و مصيبت بزرگي كه در اين رويداد عظيم تاريخي بر خاندان عصمت و طهارت ـ عليهم السلام ـ وارد گرديد، در تاريخ نمونة ديگري ندارد، و از ديگر سو، قرباني بزرگ اين حادثه حضرت سيدالشهداء ـ عليهم السلام ـ بود كه در سهمگين‎ترين حالات و لحظات و شكننده‎ترين ماجراهاي اين حادثه، در نهايت اطمينان و آرامش نفس بود، به طوري كه در روايت راويان شاهد حادثه آمده است كه هر چه اين حادثه به پايان خود كه شهادت حضرت سيدالشهداء(ع) بود نزديك‎‎تر مي‎شد، چهرة دلرباي امام، زيباتر و برافروخته‎تر مي‎شد، و براي لقاي پروردگار آماده‎تر.

 

از اتفاقات سهمگين و تزلزل آفرين آن حادثه در چهرة امام، ذره‎اي سستي و ضعف و يا بي‎صبري و جزع و شكوه ديده نشد و در عوض در اين ماجرا از ابتدا تا انتها ميزان تسليم و صبر آن حضرت كه ناشي از اطمينان و آرامش نفس بود، افزوده‎تر مي‎شد. و اين جمله آخر آن حضرت در لحظات پاياني عمر شريفش شنيدني و زيباست: صبراً علي قضائك يا ربّ لا اله سواك يا غياث المستغيثين، مالي ربّ سواك و لا معبود غيرك، صبراً‌علي حكمك، بر قضاي تو شكيبا هستم! پروردگارا! معبودي جز تو نيست، اي پناه بي‎پناهان! من غير از تو پروردگار و معبودي ندارم، برخواست و ارادة تو شكيبا هستم.[8]

پي نوشت ها:
[1] . احزاب/ 33.
[2] . آل عمران/ 61.
[3] . شوري/ 23.
[4] . انسان/ 8.
[5] . بقره/ 37.
[6] . بحراني، سيد هاشم، البرهان في تفسير القرآن، قم، مؤسسة مطبوعاتي اسماعيليان، بي‎تا، ج 4، ص 461؛ و بحارالانوار، ج 24، ص 93 و ج 44، ص 218.
[7] . حويزي، تفسير نورالثقلين، ج 5، ص 577؛ و بحراني، سيد هاشم، البرهان في تفسير القرآن، ج 4، ص 460؛ و بحارالانوار، ج 24، ص 350؛ و تفسير القمي، علي بن ابراهيم قمي، قم، دارالكتاب، چاپ سوم، 1414 ق، ج 2، ص 422.
[8] . موسوعة كلمات الامام الحسين(ع)، ص 510.

 

[امتیاز دهنده: 0 نفر و میانگین امتیاز: 0]

4 دیدگاه ها

  1. ادمین عزیز خیلی ممنون سایت رو با چنین پست های نورانی می کنی واقعا ممنون که به اطلاعاتتمون اضافه می کنی …من عاشق امام حسینم …بعضی از دوستام به امامان و پیامبران معتقد نیستند و میگن با وجود خدا دیگه واسطه برای چیست باید برای استجابت دعا هایمان فقط باید متوسل بخدا باشیم …ولی من به این معتقدم اونا بخدا از همه ی انسان ها نزدیک تر بودند و باید اونا واسطه ما نزد خدا بشن ….که بخشودگی اهل گنه در صف محشر وابسته به یک گردش چشمان حسین است….در این زمانه ی بی اعتقادی و سردرگمی امیدوارم خدا مارو از لطف و عنایت خودش محروم نکنه …

  2. با صنم جان موافقم. منم با این که ذات خداوند رو از هر قدرتی برتر میدونم، اما متوسل شدن به امامان به عنوان انسانهایی بزرگ و وارسته و محبوب نزد خداوند باعث میشه که ما امیدمون نسبت به استجابت دعاهامون بیشتر میشه و در نتیجه انرژی مثبت بیشتری دریافت میکنیم و همین انرژی رو به محیط اطراف منتقل کنیم البته به شرطی که اعتقاد ما عمیق و ازته دل باشه و صبور باشیم. با آرزوی قبولی دعاهای همه دوستان عزیز

  3. مرسی سحر جان از اینکه می بینم دخترای ایرانی با اصالتی مثل شما هست خوشحال میشم چون بنظر من هرچیزی افراط و تفریطش خوب نیست …شما مدرنیه باش در عین حال عقیده تو حفظش کن و رنگ عوض نکن …بخدا اینو نمیگم که فک کنی بخاطر وضع جامعس نه این اعتقاد قلبی من هست و بهش ایمان دارم و دارم از ایمانم حرف میزنم نه حرف و حدیث دیگران …من خودم بهش رسیدم

  4. سلام راستش من خودم اهل تسنن هستم ما عقیدمون اینه که باید روز عاشورا وتاسوعا روزه بگیریم وبیاد لبهای تشنه امام حسین دعا کنیم وخدای بزرگ دعامون رو قبول میکنه وگناه یکسالمون پاک میشه.ماخودمون این عقیده رو داریم .پارسال دوست برادرم توی خانوادشون یه مورد سرطانی بود دکتر گفته بودسه ماه دیگه عمرمیکنه تا اینکه رسید به ماه محرم وخوداون شخص دوروز روزه گرفت ونشست دعا کرد الان ازمن سرحالتره دکترها گفته بودندجواب شیمی درمانی بوده ولی همش الکیه من مطمئنم خدای بزرگ دعاهاشو قبول کرده وبهش عمردوباره بخشیده ما درروزای محرم فقط روزه میگیریم ودعا میکنیم دیگه عزاداری نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *