مجله تاپ‌ناز‌

بررسی جامع اندازه و ابعاد استاندارد میز مدیریت

میز مدیریت چیست

به طور کلی در هر مرحله از تاسیس شرکت که باشید، باید تجهیزات ضروری محیط اداری مانند انواع میزها و صندلی‌ها را تهیه کنید. در واقع برخی از تجهیزات اداری هستند که نمی‌توان از آنها فاکتور گرفت. یکی از این محصولات میز مدیریت است. در کنار انتخاب مدل میز توجه به ابعاد استاندارد میز مدیریت ، یکی از نکات مهمی است که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید.

در این مقاله ابتدا کمی با میز مدیریت و اهمیت استفاده از این نوع میزها آشنا خواهیم شد و در ادامه محتوا ابعاد میز مدیریت استاندارد برای محیط ادارات را بررسی می‌کنیم.

میز مدیریت چیست؟

شاید در ابتدا گمان کنید که میزهای اداری مختلف با یکدیگر تفاوتی ندارند. اما در اصل توجه به این موضوع بسیار مهم است. اتاق مدیریت را می‌توان هسته اصلی شرکت به شمار آورد. بنابراین این اتاق از هر نظر باید مجهز و در خور شأن مدیر شرکت باشد؛ زیرا مهمترین و اساسی‌ترین تصمیمات مربوط به محیط کار، در این اتاق گرفته می‌شود.

یکی از موارد مهم و ضروری موجود در اتاق مدیریت، میز مدیریت است. میز مدیریت باید شامل یک سری ویژگی‌ها باشد که هنگام خرید لازم است، به آن توجه کنید. یکی از مواردی که در خرید این میزها باید در نظر بگیریم، ابعاد آن است. شاید این سوال برای شما هم پیش آید که چرا ابعاد استاندارد میز مدیریت اهمیت دارد؟

از آنجایی که مدیران شرکت وقت زیادی را در پشت میز خود می‌گذراند، استاندارد بودن ابعاد میز، رضایت و راحتی مدیران را فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از میز مناسب از هرگونه آسیب جسمانی دور خواهند بود.

ابعاد استاندارد میز اداری مدیریتی

نکته‌ای که در مورد ابعاد میز اداری مدیریتی باید در نظر بگیریم، تناسب آن با محیط اتاق است. اگر اتاق مدیریت یک اتاق با مساحت زیاد باشد، طبیعتاً قرار دادن یک میز کوچک چندان جالب به نظر نمی‌رسد. این موضوع در حالت برعکس نیز صحت دارد.

حال اگر بخواهیم دقیق‌تر ابعاد استاندارد میز مدیریت را بدانیم، باید طول، عرض، عمق و ارتفاع آن را بررسی کنیم.

ابعاد دقیق میز مدیریت چقدر است؟

در حالت کلی طول میز مدیریت، باید بین ۱۲۰ سانتی‌متر و ۲۰۰ سانتی‌متر باشد. عرض متناسب با این میزان طول نیز معمولاً بین ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر است.

‌در واقع این میزان طول و عرضی که ذکر کردیم، برای یک اتاق با متراژ متوسط است. اما گاهی از اوقات پیش می‌آید که اندازه اتاق بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک است.

در چنین مواقعی باید اندکی تغییر در ابعاد میز مدیریتی ایجاد کرد. به طور مثال وقتی که متراژ اتاق زیاد است، طول مدیریت می‌تواند تا ۲۵۰ سانتی‌متر نیز برسد. همچنین عرض آن نیز می‌تواند تا ۹۰ سانتی‌متر افزایش یابد.

موضوع دیگری که در انتخاب ابعاد استاندارد میز مدیریت باید در نظر بگیریم، ارتفاع آن است. شاید بتوان ارتفاع را اصلی‌ترین موضوع در بحث ارگونومی و سلامتی جسمی دانست. یک ارتفاع استاندارد برای میز مدیریت، معمولاً حدود ۷۵ سانتی‌متر است.

برای میزهای بزرگتر می‌تواند تا حدود ۸۰ سانتی‌متر هم افزایش یابد. در واقع میزهایی با ارتفاع بیشتر برای مدیرانی که قد بلندتر و جثه بزرگتری دارند، مناسب‌تر هستند. اما معمولاً ارتفاع بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر چندان مناسب به نظر نمی‌رسد. البته در نظر داشته باشید که کمی ارتفاع میز را با صندلی مدیریتی می‌توانید، تنظیم کنید.

انواع صندلی مدیریتی نیز در بازار موجود است که با داشتن یک اهرم، ارتفاع آنها کم و زیاد می‌شود؛ بنابراین فرد می‌تواند برای اینکه به یک ارتفاع استاندارد برسد، صندلی خود را در حالت صحیح تنظیم کند.

در مواردی که فضای اتاق بسیار کوچک است، می‌توان از میزهایی با طول و عرض ۱۱۰ سانتی‌متر و ۷۰ سانتی‌متر استفاده کرد. ممکن است اینطور به نظر برسد که میز مدیریت حتماً باید بسیار بزرگ باشد. اما وقتی که فضای اتاق کوچک است، چاره‌ای جز انتخاب میز کوچک‌تر ندارید.

ابعاد استاندارد میز مدیریت خاص

ابعاد استاندارد میز مدیریت برای موارد خاص

پیش از این در مورد ابعاد استاندارد میز مدیریت در سایزهای کوچک، بزرگ و متوسط صحبت کردیم. در واقع این ابعادی که ذکر کردیم، در مورد میزهای معمولی بود. اما یکی از مدل‌های میز مدیریت از نظر شکل ظاهری، تفاوت زیادی با مدل‌های معمولی دیگر دارد. به این نوع میز، میز الحاقی می‌گویند. در واقع میز الحاقی به این صورت است که یک میز کنفرانس نیز به میز مدیریت متصل می‌شود.

از میز الحاقی معمولا در شرکت‌هایی استفاده می‌شود که اتاق کنفرانس جداگانه نداشته و برای جلسات مجبور هستند در اتاق مدیریت جلسه را برگزار کنند. یا حتی شرکت‌هایی که اتاق کنفرانس دارند هم ممکن است از این نوع میز برای اتاق مدیریت استفاده کنند. در واقع یک میز کنفرانس متصل شده به میز مدیریت برای جلساتی که قرار است با حضور مدیر برگزار شود لازم است.

حال ابعادی که برای این نوع میز مدیریت در نظر گرفته می‌شود، باید با میز کنفرانس متصل شده به آن هماهنگ باشد. معمولاً در این شرایط میز مدیریتی را چندان بزرگ انتخاب نمی‌کنند؛ زیرا در این صورت میزی که از اتصال دو میز تشکیل می‌شود، بیش از حد بزرگ خواهد شد.

همچنین ابعاد هر دو میز باید با متراژ اتاق نیز همخوانی داشته باشد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که ابعاد میز کنفرانس نیز نباید خیلی بزرگ باشد. معمولاً در چنین شرایطی باید میز کنفرانس ۴ نفره تا ۶ نفره انتخاب شود. این دو میز را معمولاً به حالت حرف انگلیسی T در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. اگر میز کنفرانس ۴ نفره را انتخاب کنید، طول این دو میز با یکدیگر حدود ۲۳۰ سانتی‌متر باید باشد.

اما اگر میز کنفرانس ۶ نفره را انتخاب کنید، طول این دو میز حدود ۲۶۰ سانتی‌متر خواهد شد. معمولاً عرض یک میز مدیریتی معمولی هم حدود ۸۰ سانتی‌متر است.

بهترین فروشگاه خرید میز اداری مدیریتی با ابعاد استاندارد

نوع دیگری از میز مدیریتی که بسیار پرکاربرد است، میز مدیریت L شکل است. در واقع این مدل میز یک قسمت بزرگتر دارد که همانند میزهای معمولی است. در کنار آن یک میز کوچک دیگر نیز به صورت L قرار دارد.

این میز کوچک جدا از میز بزرگتر بوده و به صورت کاملاً متصل در کنار آن قرار خواهد گرفت. ابعاد قسمت بزرگتر میز همانند استانداردهایی است که قبلاً به آنها اشاره کردیم. اما ابعاد میز مدیریت در قسمت L، معمولا ۵۰ در ۱۰۰ و یا ۵۰ در ۵۰ انتخاب می‌شود. اغلب در قسمت کوچکتر میز چند کشو و یا کمد تعبیه می‌شوند.

رابطه ارگونومی و ابعاد استاندارد میز اداری مدیریتی

متاسفانه بسیاری از افراد به این موضوع توجه نمی‌کنند که ابعاد استاندارد میز اداری مدیریتی، با ارگونومی رابطه مستقیم دارد. اغلب افراد فکر می‌کنند تنها عنصر مهم در بحث ارگونومی، صندلی اداری است. اما این یک تفکر اشتباه است.

صندلی اداری و میز اداری هر دو به یک اندازه در ارگونومی و سلامت جسمی فرد تاثیرگذار هستند. در واقع اگر میز مورد استفاده برای فرد ارگونومیک و استاندارد نباشد، وضعیت جسمی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

یعنی نحوه نشستن، نحوه قرار گرفتن دست‌ها بر روی میز، نحوه قرار گرفتن پاها در زیر میز، نحوه قرار گرفتن ستون فقرات، حالت مناسب گردن، فاصله مناسب چشم از مانیتور و بسیاری از موارد دیگر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.‌

تمامی این موارد در ابتدا و در کوتاه مدت ممکن است فقط در حد یک خستگی جزئی، جسم فرد را تحت تاثیر قرار دهند. اما در دراز مدت و به مرور زمان به ایجاد مشکلاتی جدی و گاه برگشت‌ناپذیر منجر خواهند شد.

ابعاد استاندارد میز مدیریت

بسیاری از بیماری‌هایی مانند انواع آرتروزها، دیسک گردن، دیسک کمر، تنگی کانال نخاع و حتی ضعیفی چشم در اثر عدم رعایت صحیح قوانین ارگونومیک در میز و صندلی اداری است؛ زیرا افراد مختلف ساعت‌های طولانی از روز خود را در پشت همین میزها می‌گذرانند. حال فرقی نمی‌کند که فرد کارمند باشد یا مدیر؛ بنابراین به استاندارد بودن میز نیز به اندازه استاندارد بودن صندلی باید توجه شود.

یک میز ارگونومیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین موارد در بحث ارگونومی، ارتفاع است. ارتفاع مناسب و استاندارد هم برای صندلی و هم برای میز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در اینجا است که به اهمیت و ضرورت ابعاد استاندارد میز مدیریت پی خواهیم برد.

در واقع یک میز ارگونومیک باید به گونه‌ای باشد که فرد با قرار گرفتن در پشت میز، یک ارتفاع و زاویه مناسب داشته باشد. این ارتفاع و زاویه مناسب باید نسبت به موارد مختلفی سنجیده شود؛ به طور مثال زاویه مناسبی که فرد با مانیتور دارد، به این موضوع بستگی خواهد داشت.

همچنین میزان و درجه قرارگیری و آویزان بودن پا نیز با بحث ارتفاع سنجیده خواهد شد. نحوه قرار گرفتن دست‌ها بر روی میز و کار کردن با موس و کیبورد نیز به ارتفاع بستگی دارد. یک میز ارگونومیک خوب باید به نحوی طراحی شود که فضای کافی برای قرار گرفتن وسایل ضروری را داشته باشد؛ زیرا در غیر این صورت فرد نمی‌تواند از فضا به درستی استفاده کند.

علاوه بر ارتفاع، عمق مناسبی که یک میز باید داشته باشد نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. همانطور که قبلاً گفتیم نحوه قرارگیری پاها در زیر میز بسیار مهم است. اگر عمق میز کم باشد، فرد نمی‌تواند به راحتی پاهای خود را در زیر میز قرار دهد.

در واقع فضا و عمق کم در زیر میز، موجب می‌شود که حرکت پاها محدود شده و در نتیجه تغییرات نامناسبی بر روی نحوه نشستن فرد ایجاد شود.

همچنین وجود مقداری شیب بر روی سطح میز مدیریت و اداری نیز لازم است. این شیب باید حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه باشد. فایده‌ای که شیب مناسب دارد این است که موجب می‌شود فرد هنگام استفاده از کیبورد مجبور نباشد سر خود را پایین بیندازد.

رابطه ارگونومی و ابعاد استاندارد میز

بهترین فروشگاه خرید میز اداری مدیریتی با ابعاد استاندارد کدام است؟

تا اینجای مقاله به اهمیت ابعاد استاندارد میز اداری مدیریتی پی بردیم؛ بنابراین اگر قصد خرید انواع میز مدیریت را دارید، حتماً باید ابعاد استاندارد میز مدیریت را در اولویت قرار دهید. فروشگاه‌ها و تولیدی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید با اطمینان میز اداری مناسب و ارگونومیک خود را از آنها خریداری نمایید.

یکی از بهترین فروشگاه‌هایی که به تولید و عرضه انواع صندلی و میز مدیریتی می‌پردازد، مبلمان الوند است. میز اداری الوند با ساختار و ابعادی مناسب و استاندارد و همچنین با طرح‌های زیبا، شیک و مدرن می‌تواند تمام سلیقه‌ها را راضی نگه دارد. در واقع مبلمان الوند برای تولید یک میز اداری، تمام زوایا و جوانب تولید را در نظر خواهد گرفت.

نکته مثبتی که در رابطه با محصولات مبلمان الوند وجود دارد، این است که شما می‌توانید میز مورد نظر خود را با ویژگی‌هایی که در ذهن دارید سفارش دهید. روند فروش در این شرکت به گونه‌ای است که هم با برندهای بسیار معتبر کار کرده و هم به طور مستقیم سفارش را از مشتری دریافت و خود به تولید آن می‌پردازد. مشتری می‌تواند میز مورد نظر خود را با طرح و رنگ دلخواه به این شرکت سفارش دهد.

مزیت خرید میز سفارشی این است که شما تمام ابعاد را بر اساس ویژگی‌های جسمی فرد از جمله قد و وزن او سفارش می‌دهید. در این صورت ابعاد استاندارد میز اداری مدیریتی بیشتر رعایت شده و در نهایت یک میز ارگونومیک با سطح کیفیت بالا خواهید داشت.

البته باز هم این نکته را متذکر می‌شویم که اگر قصد سفارش میز اداری الوند را دارید، تنها به ویژگی‌های جسمی بسنده نکنید. بلکه حتماً ابعاد و متراژ اتاق را نیز در نظر داشته باشید.

با سفارش انواع میز و صندلی اداری به مبلمان الوند می‌توانید از نتیجه کار اطمینان کافی را داشته باشید. کالاهایی که توسط مبلمان الوند تولید می‌شوند، شامل خدمات پس از فروش است که مشتری را راضی نگه داشته و شرایط خوبی را برای خرید فراهم می‌کند.

این شرکت با توجه به خواسته‌ها و نیازهای شما به تولید کالای مورد نظر می‌پردازد. همچنین شما می‌توانید مشاوره‌های تخصصی در زمینه ابعاد استاندارد میز مدیریت و میز اداری را از این شرکت دریافت نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!