مجله تاپ‌ناز‌

نکاتی که قبل از اجرای کابینت آشپزخانه باید بدانیم

اجرای کابینت آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی داخلی منزل است. قبل از شروع به کار، باید به نکاتی نظیر اندازه‌گیری دقیق، انتخاب متریال مناسب، طراحی کاربردی، انتخاب رنگ و سبک، نصب حرفه‌ای، توجه به جزییات، سیستم روشنایی، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، بودجه‌بندی و زمان بندی توجه کرد تا از کیفیت و کارایی کار مطمئن شد.

اندازه‌گیری دقیق فضای آشپزخانه، ابعاد دقیق دیوارها، گوشه‌ها و محل قرارگیری لوله‌ها و پریزها باید به طور کامل مشخص شود.

ساخت کابینت سفارشی

طراحی کابینت آشپزخانه

انتخاب متریال مناسب بر اساس بودجه، سبک طراحی و شرایط محیطی (مثل رطوبت) بسیار مهم است. مواد و پوشش‌های انتخابی باید در برابر رطوبت و حرارت، مخصوصاً در بخش‌های نزدیک به سینک و اجاق مقاوم باشند. انتخاب رنگ و سبک کابینت‌ها نکته‌ای مهم است که در کنار جنس آن‌ها باید با سبک کلی دکوراسیون منزل هماهنگ گردد. رنگ‌های روشن معمولاً فضای آشپزخانه را بزرگتر و روشن‌تر نشان می‌دهند.

طراحی کابینت‌ها باید به گونه‌ای باشد که فضای آشپزخانه را بهینه کند. استفاده از قفسه‌های قابل تنظیم، کشوهای عمیق و محل‌های مخصوص برای وسایل برقی می‌تواند به افزایش کارایی کابینت کمک نماید.

نصب کابینت

نصب کابینت از مهم‌ترین بخش‌هاست که باید توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه انجام شود. نصب صحیح و دقیق از ایجاد مشکلاتی مثل باز نشدن صحیح درب‌ها یا ترک‌خوردگی جلوگیری می‌کند. جزییات کوچکی مثل دستگیره‌ها، لولاها و ریل‌های کشوها نیز می‌تواند تأثیر زیادی در ظاهر و عملکرد کابینت‌ها داشته باشد. انتخاب با کیفیت‌ترین و زیباترین گزینه‌ها در زیبایی و کاربری حائز اهمیت است. نصب سیستم‌های روشنایی زیر کابینت‌ها و داخل کابینت‌ها نیز می‌تواند استفاده از فضای آشپزخانه را راحت‌تر کند و به زیبایی آن بیفزاید.

ساخت کابینت سفارشی

ساخت کابینت سفارشی نیازمند دقت و برنامه‌ریزی دقیق است تا نتیجه‌ای منطبق با نیازها و سلیقه‌ی مصرف کننده حاصل شود. مراحل کلیدی برای ساخت کابینت سفارشی شامل موارد زیر هستند.

مشاوره و نیازسنجی

نیازهای خود را مشخص و تعیین کنید که چه نوع کابینتی با چه تعداد قفسه، کشو و فضای ذخیره‌سازی لازم دارید. سپس با یک طراح داخلی یا کابینت‌ساز حرفه‌ای مشورت تا نظرات و پیشنهادات او را شنیده و بهترین گزینه‌ها را پیدا کنید.

کابینت‌سازی

اندازه‌گیری و طراحی

اندازه‌گیری دقیق فضای آشپزخانه نظیر ارتفاع، عرض و عمق دیوارها و نقاط قرارگیری لوله‌ها و پریزها باید انجام و یک طرح اولیه براساس نیازها و اندازه‌ها آماده شود. این طرح می‌تواند شامل جزئیات مربوط به نوع مواد، رنگ‌ها و سبک باشد. سپس با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سه‌بعدی تغییرات لازم قبل از اجرا اعمال می‌شود. اندازه‌گیری و طراحی کابینت آشپزخانه بر اساس موقعیت شیرها و فاضلاب یک مرحله حیاتی بوده که در عملکرد و کارایی نهایی آشپزخانه تاثیر بسزایی دارد. این فرآیند شامل مراحل زیر است.

اندازه‌گیری دقیق موقعیت شیرها و فاضلاب: محل دقیق شیرهای آب سرد و گرم و ارتفاع و فاصله آن‌ها از دیوارها، محل دقیق لوله‌های فاضلاب که معمولاً در زیر سینک قرار دارند و ارتفاع و قطر آن‌ها و اگر اتصالات دیگری مانند گاز یا برق وجود دارد، باید به دقت اندازه‌گیری شود.

رسم نقشه اولیه و طراحی کابینت ها: موقعیت‌ها و محل دقیق شیرها و لوله‌های فاضلاب باید روی نقشه آشپزخانه ترسیم گردد. این نقشه باید شامل ابعاد دقیق دیوارها، پنجره‌ها و سایر عناصر موجود باشد. باید مطمئن شد که فضای کافی برای دسترسی به شیرها و لوله‌های فاضلاب در نظر گرفته شده است. این فضا برای تعمیرات و نگهداری ضروری است. بعد از رسم نقشه اولیه می‌توان طراحی کابینت‌ها را با نرم افزارهای طراحی سه‌بعدی انجام داد.

انتخاب متریال

انتخاب متریال مناسب برای ساخت کابینت‌ها امری بسیار مهم است و باید مطمئن شد که متریال انتخابی از کیفیت بالایی برخوردار باشد. متریال مناسب برای کابینت آشپزخانه نقش مهمی در دوام، زیبایی و عملکرد آن دارد و باید با بودجه‌ و سبک کلی دکوراسیون آشپزخانه و منزل شما هماهنگ باشد. همچنین باید شرایط محیطی نظیر رطوبت و حرارت نیز در نظر گرفته شود. متریال انتخابی باید دوام و کاربرد مطلوبی داشته باشند. در زیر به بررسی متریال‌های مختلف در ساخت کابینت سفارشی پرداخته‌ شده ‌است.

چوب طبیعی

چوب طبیعی دارای ظاهری زیبا و کلاسیک، بسیار مستحکم و با دوام است و قابلیت پرداخت و رنگ‌آمیزی مجدد دارد اما قیمت آن بالا بوده و به رطوبت و تغییرات دما حساس و در نتیجه نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد.

MDF (Medium Density Fiberboard)

متریال MDF از فراورده‌های مرکب چوبی بوده که قیمت مناسب‌تری نسبت به چوب طبیعی دارد. سطح آن صاف و مناسب برای رنگ‌آمیزی است. نسبت به چوب طبیعی مقاومت بیشتری در برابر تغییرات دمایی دارد اما حساس به رطوبت و آب بوده و نسبت به ضربه و خش حساس‌تر از چوب طبیعی می باشد.

HDF (High Density Fiberboard)

HDF نیز از فراورده‌های مرکب چوبی و مقاوم‌تر از MDF و دارای سطح صاف و مناسب برای لمینت و رنگ‌آمیزی است اما قیمت بالاتری از MDF دارد و حساس به رطوبت می‌باشد.

نئوپان (Particle Board)

نئوپان نیز از دیگر فراورده‌های مرکب چوبی با قیمت بسیار پایین، سبک و مناسب برای کابینت‌های دیواری است اما نسبت به MDF و HDF مقاومت کمتری داشته و بسیار حساس به رطوبت می‌باشد که این حساسیت منجر به دوام و ماندگاری کوتاه مدت آن می‌شود.

کابینت‌های دیواری آشپزخانه

لمینت

لمینت فراورده‌ای با روکشی خاص است که در رنگ و طرح تنوع بیشتری دارد و در برابر لکه، خش و حرارت مقاوم‌تر و نگهداری آن آسان است. اما در صورت آسیب‌دیدگی، تعمیرات دشواری داشته و ظاهر آن کمتر به چوب طبیعی نزدیک است.

PVC (Poly Vinyl Chloride)

PVC نوعی پلاستیک مقاوم در برابر رطوبت و آب بوده که نگهداری و تمیز شدن آن سریع، راحت و ساختار آن ضد موریانه و حشرات است. مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد، البته نمیسوزد اما دفرمه م‌یشود و تنوع محدودتری در رنگ و طرح نسبت به لمینت دارد.

آکریلیک

آکریلیک نیز مانند لمینت فراورده‌ای با روکش خاص است که ظاهری براق و مدرن داشته و در برابر رطوبت و لکه مقاوم است و نگهداری آن آسان می‌باشد اما حساس به خش و ضربه بوده و قیمتی بالاتر از لمینت دارد.

هایگلاس (High Gloss)

هایگلاس ظاهری براق و جذاب با نگهداری و تمیز کردن سریع و آسان دارد اما حساس به خش و ضربه بوده و حتی اثر انگشت و لکه‌ها بر روی سطح براق آن به راحتی مشهود است.

فلز (استیل ضد زنگ)

از جمله متریال بسیار مقاوم در برابر رطوبت، حرارت و ضربه و نگهداری آن آسان است اما ظاهر صنعتی آن ممکن است با همه سبک‌ها همخوانی نداشته باشد.

سنگ‌های مصنوعی (کورین و کوارتز)

این سنگ‌ها ظاهر زیبا و شیک داشته و مقاوم در برابر لکه، خش و حرارت هستند اما نسبت به اسیدهایی نظیر ابلیمو و سرکه حساس بوده و قیمت بالا و وزن زیادی دارند که ممکن است برای استفاده از آنها نیاز به تقویت ساختار کابینت باشد.

ساخت کابینت‌ها

بعد از مشاوره، اندازه‌گیری و انتخاب متریال نوبت به ساخت کابینت میرسد که این مرحله شامل برش و آماده سازی و مونتاژ است. پس از نهایی شدن طرح، متریال‌ها برش داده شده و قطعات مختلف کابینت آماده می‌شود. سپس قطعات برش خورده مونتاژ می‌گردد. این مرحله نیاز به دقت بالایی دارد تا کابینت‌ها دقیق و مستحکم ساخته شوند.

نصب کابینت‌ها

پس از ساخت، کابینت‌ها به محل مورد نظر حمل شده و نصب می‌شوند. این مرحله نیاز به دقت داشته تا کابینت‌ها به درستی و با دقت بالا نصب گردند. سپس درب‌ها، کشوها و دیگر قطعات تنظیم تا به خوبی باز و بسته شوند و در صورت نیاز، کابینت‌ها رنگ‌آمیزی شده تا به طرح و رنگ نهایی برسند و نهایتا دستگیره‌ها، لولاها و سایر یراق‌آلات نصب و کابینت‌ها به مشتری تحویل داده و کار به پایان می‌رسد.

رعایت این مراحل و نکات می‌تواند به شما کمک کند تا کابینت‌های سفارشی با کیفیت بالا و مطابق با نیازها و سلیقه خود داشته باشید.

برای ثبت سفارش کابینت و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02176216475
02176217515
09125993530
09981916221

( مافی وود )

مطالب مشابه را ببینید!