مجله تاپ‌ناز‌

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

معرفی تمام ادویه های پر مصرف

برای این که یک غذای معمولی را به سطح بالاتری برسانید باید از ادویه جات استفاده کنید. غذای بدون ادویه مثل غذای بدون نمک است. ادویه جات طعم دهنده های معطر دانه ها، رزوم ها، پوست ها، میوه ها و باقی قسمت های گیاهان میباشند. با مقدار کمی از این مواد طعم خاصی به غذای خود بدهید و طعم آن را از این رو به آن رو کنید. ادویه از یک کلمه یونانی گرفته شده و هزاران سال است که کالایی تجاری و ارزشمند میباشد. ادویه ها از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد به وسیله مصریان باستان برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفتند و خیلی سریع در سرتاسر دنیا رواج یافتند.

اما از ادویه ها فقط برای خوش طمع کردن غذاها مورد استفاده قرار نمیگیرند و از آنها برای نگهداری مواد غذایی هم استفاده میشود. ادویه ها خواص دارویی خیلی زیادی هم دارند. توجه داشته باشید که به برگ گیاهان خشک شده گیاهان دارویی و هر قسمت دیگری به جز برگ ادویه میگویند مثل: دانه ها، پوست خشک شده، ریشه، شاخه ها و … اگر شما هم از اهمیت این مواد آگاه هستید برای معرفی تمام ادویه های پر مصرف در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

پاپریکا

این ادویه مرکب ساخته شده از فلفل دلمه ای خشک شده و فلفل قرمز تند میباشد. این ادویه که در کشورهای زیادی به کار میرود یک نوع ادویه ترکیبی مدرن است و در نقاط مختلف، شدت تندی متفاوتی داشته و به فرهنگ غذایی آن کشور وابسته است. به عنوان مثال در هند و مکزیک پاپریکا از بقیه مناطق تند تر بوده و در هند برای تند تر شدن آن از ادویه جات محلی هم کمک میگیرند.

هرچه فلفل تند بیشتر باشد پاپریکا هم تند تر خواهد بود. ولی در بعضی از ناحیه ها پاپریکا به خاطر مقدار بیشتر فلفل دلمه خشک شده نسبت به فلفل تند مزه شیرین تری دارد. خود فلفل دلمه خواصی مثل ترکیبات فلاوونوئید، ویتامین کا، ویتامین سی و همچنین داری ترکیبات آنتی اکسیدان میباشد.

پاپریکا در مقام یک مکمل قضایی توانایی تحریک ترشح اسید معده که سبب زودتر و بهتر هضم شدن غذا میشود. در غذاهایی که کالری بالا و حجم زیادی دارند مثل پنیر پیتزا در ترکیب با سیب زمینی، از پاپریکا استفاده میشود و این ترکیب پر کالری را به غذایی دلنشین تر با هضم راحت تر تبدیل میکند.

فلفل دلمه ای

در ابتدا خوب است به فواید فلفل دلمه برای سلامتی اشاره کنیم. فلفل دلمه میتواند برای کمک به هضم بهتر غذا و درمان کردن دردهای عضلانی و حتی برای دندان درد هم مفید باشد. پودر فلفل دلمه در بسیار از غذاها قابل استفاده است. این ادویه از توت خشک گیاهی به اسم Pimenta dioica به دست آمده و بومی آمریکای مرکزی و هند غربی بوده و از اعضای خانواده گل مرغ میباشد.

از فلفل دلمه ای در غذاهای آمریکای لاتین و غذاهای کارائیب و خاورمیانه استفاده میشود. نامگذاری این گیاه توسط دکتر دیگو چانكا و کشف آن در دومین سفر كریستوفر كلمبوس به دنیای جدید صورت گرفته است. اروپایی ها این ادویه را به غذاهای مدیترانه ای و اروپایی وارد کردند. محبوبیت فلفل دلمه در غذاهای جامائیکا زبان زد است. شاید شما هم اسم مرغ تند جامائیکا را شنیده باشید که به خاطر طعم خاص فلفل دلمه در دسرهای زیادی از پودر این ادویه استفاده میشود.

هل سبز

در هند یعنی همان کشوری که این ادویه از آنجا سرچشمه گرفته به ملکه ادویه جات معروف است. از هل برای زیاد کردن طعم های شیرین استفاده میشود با این که طعم خودش تند و قوی است. آشپزان هندی و به صورت کلی در سراسر دنیا دو نوع هل سیاه و سبز استفاده میشود.

از هل سبز بیشتر در شیرینی پزی استفاده میشود چون طعم شیرین و بسیار سبکی دارد. بیشتر استفاده این ادویه در نوشیدنی های شیرین و دسرها است. در مقابل هل سبز، هل سیاه طعم دودی خیلی قوی دارد به همین علت بیشتر در غذاهای تند و در کنار کاری مورد استفاده قرار میگیرد.

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

آویشن

آویشن با گیاه نعنا هم خانواده بوده و گیاهی به صورت یک بوته میباشد. در کشور ما دو گونه که از آویشن خیل مصرف میشوند، آویشن کوهی و آویشن شیرازی هستند. این دو در خیل عظیمی از غذاهای محلی برای به وجود آوردن رایحه و طعمی به یادماندنی به عنوان چاشنی غذا استفاده میشوند. از دیگر استفاده های آویشن میتوان در ساخت ادویه لازانیا، پیتزا، سوپ و تعداد زیادی از غذاهای فرنگی اشاره کرد. شما هم حتما از دمنوش آویشن شنیده اید. یکی دیگر از مصارف آویشن استفاده از آن به صورت دمنوش است.

این دمنوش جهت درمان بیماری های قلبی عروقی به خوبی عمل کرده و شما میتوانید با افزودن آبلیمو یا دیگر طعم دهنده های طبیعی حتی مزه آن را دلچسب تر هم کنید. تیمول نام ماده موئثری است که در آویشن وجود دارد. به خاطر وجود همین تیمول در ترکیبات آویشن است که این گیاه همچین خواص خوبی دارد. از خواص تیمول متوان به ضد قارچی، ضد میکروب و ضد عفونی کننده داخلی اشاره کرد. از این گیاه پر خاصیت برای ساخت بسیاری از خمیر دندان ها و پماد های ضد درد و همچنین دهانشویه ها استفاده میشود.

کرواکرول نام دیگر ترکیب معجزه آسا آویشن است. این ترکیب با تکثیر و رشد تومورهای سرطانی مقابله کرده و حس سرزندگی و نشاط را با زیادتر کردن هورمون های سروتونین و دوپامین در خون ایجاد میکنند. به همین علت است که این گیاه به محرک شادی نیز معروف شده و مصرف آن را شادی بخش میدانند.

میخک

طعم میخک شیرین و تند بوده و یک نوع متمایزی بوی شیرین داد. در ادویه کاری بیشتر از میخک کامل استفاده میشود. از پودر میخک هم در غذاهای شیرین به کار میرود. خواص میخک برای استفراغ و درد دندان، همچنین سو هاضمه و تهوع بسیار مفید است. این ادویه هم در هند بسیار رایج است و در حدود هزار سال پیش در بندری واقع در سریلانکا داد و ستد شد. مولوکا اکنون جزیره ای در بخش اندونزی بوده و این ادویه بومی آنجا میباشد.

برگ بو

این گیاه خواصی آنتی اکسیدانی و ویتامین های سی و آ دارد، این برگ بو همچنین ضد التهاب و ضد قارچ و ضد باکتری هم هست. این گیاه به صورت آرامبخشی برای سیستم گوارش عمل کرده و کمکی برای هضم راحت و بهتر غذا میباشد. این گیاه مدیترانه ای به صورت درختچه در طبیعت پیدا میشود. در موارد درمانی و غذاها از برگ بو به صورت برگ کامل خشک شده یا پودر شده استفاده میشود. برگ بو غذاهای شما را دچار طعمی خاص و عطری متفاوت میکند.

برای این که از برگ بو استفاده کنید طعم شناسی فاکتوری مهم است تا آن را در ترکیبی که با آن تضاد دارد استفاده نکنید. اگر محل هایی از بدنتان دچار تورم شده میتوان تورم را به وسیله برگ بو از بین برد، نواحی ورم کرده یا جاهای که در آن به خاطر ضربه اسید لاکتیک جمع شده را با کمک برگ بو درمان میکنند. دمنوش برگ بو به قوی شدن سیستم گوارش و زیاد کردن اشتها و همچنین برای زیاد شدن مقدار دفع ادرار به کار میرود. با روغن برگ بو قسمت هایی از بدن را که درد میکنند ماساژ دهید تا التهابات ناشی از دردهای مفصلی و عضلانی را بهبود ببخشید.

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

فلفل سیاه

در همه دنیا یکی از ادویه های بسیار رایج میباشد. دستورالعمل های آشپزی کمی پیدا میشوند که در مواد اولیه آنها نام فلفل به چشم نخورد. محبوبیت این ادویه دوست داشتنی به زمان یونان باستان برمیگردد که به هدیه ای مقدس معروف بود. طعم تند خاص فلفل سیاه به همراه خواص فوق العاده دارویی آن شامل استفاده از آن جهت رفع احتقان یا به عنوان مهسل است.

جوز هندی

از پودر کردن هسته میوه جوز بویا این ادویه به دست می آید. هسته میوه گیاه جوز هندی کمی شبیه گردو است اما کوچک تر از آن بوده و طعمش به کلی متفاوت است. این ادویه را هم در شیرینی ها و هم در غذاها میتوانید استفاده کنید که یکی از ویژگی های بارز آن است. به دلیل طعم و عطر این ادویه است که علاوه بر غذاهای مختلف در اکلرها و شیرینی های زیادی استفاده میشود و طعم عطر فوق العاده ای در آنها به وجود می آورد.

اما استفاده از این ادویه یک نکته خیلی مهم دارد، شما باید از آن متناسب و به اندازه استفاده کنید د غیر این صورت دچار مسمومیت غذایی میشوید. با مصرف جوز هندی حس نشاط به وجود می آید و این ادویه خاصیتی آرامش بخش دارد. از دیگر فواید آن میتوان به درمان اضطراب و افسردگی اشاره کرد. شما میتوانید برای بهبود التهابات و دردهای عضلانی از روغن جوز هندی به صورت موضع ای استفاده کرده و آن ناحیه را با این روغن ماساژ دهید.

جوز هندی سیستم دفع ادرار و سیستم گوارش را تقویت میکند و از تشکیل سنگ های کلیه جلوگیری میکند. حتی شما میتوانید از آن به عنوان یک معجون درمان سنگ کلیه هم استفاده کنید، کافی است آن را با نوشیدنی هایی که آب فراوانی دارند ترکیب کنید، استفاده از این گیاه برای کسانی که درگیر سنگ کلیه هستند به شدت توصیه میشود.

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

زیره

این ادویه رایج بومی آسیا، اروپا و آفریقا است. این ادویه در سراسر دنیا به عنصری ضروری تبدیل شده است. رایحه تند یکی از ویژگی های بارز زیره است. زیره را میشود به صورت آسیاب شده یا کامل استفاده کرد. به هر صورتی که مورد استفاده قرار گیرد سبب طعم دودی منحصر به فردی در غذا میشود.

برای این که از طعم تند زیره بیشترین بهره را ببرید توصیه میشود در غذاهای گیاهی و دستور العمل های خود از زیره تازه استفاده کنید. زیره سبز خواص بسیاری برای کاهش کلسترول، کم کردن وزن، کاهش عوارض سندروم روده تحریک پذیر، درمان دیابت و برای خیل عظیمی از بیماری های دیگر مفید میباشد.

مطلب مشابه: گیاهان دارویی و ادویه جاتی که باعث زیبا و جذاب شدن شما می شوند

خردل

دانه های بزرگ گیاه خردل به شکل سفید و سیاه که حالت آرد و پودری آن میباشد، مورد استفاده قرار میگیرند. سینیگرین و سینیگرین دو ماده بسیار مفید در دانه های خردل است. این دو باعث باز کنندگی مجاری تنفسی میشوند، خردل توانایی بهبود دادن گرفتگی بینی، سرفه و سرما خوردگی را دارد. همچنین باعث کاهش کلسترول خون و ضد عفونی کردن سیستم دفع ادرار میشود. ترکیباتی مثل فسفر، منگنز، منیزیوم، فیبر و انواع مختلفی از ویتامین ها میباشد.

برای تامین کردن نیاز بدن به بخشی از این ویتامین ها، آن را در وعده غذایی خود استفاده کنید. یک از چیزهایی که ساندویچ هات داگ با آن شناخته میشود سس خردل است. این سس از ترکیب آبلیمو و دانه های زرد و کوچک خردل با سرکه و آبغوره درست شده و در غذاهای زیادی استفاده میشود. خیلی کم پیش می آید که ساندویچ هات داگ را بدون سس خردل تصور کنیم که از معروف ترین استفاده های آن است.

طعم تند خردل آن را قابل ترکیب باس ساندویچ های زیادی، به ویژه همبرگرها کرده است و از این طرق طرفداران بسیار دارد. برای درمان موضعی هم از روغن خردل استفاده میکنند. این روغن خاصیت درمانی بسیار زیادی دارد. شما هم میتوانید به ماساژ محل درد با روغن خردل بپردازید.

معرفی تمام ادویه های پر مصرف برای غذا (15 ادویه ضروری آشپزخانه)

پودر کاری

یکی از اجزا اصلی انواع غذاهایی است که با کاری درست میشود و نیاز به معرفی آنچنانی ندارد. اگر میخواهید میتوانید از پودر کاری برای طعم دادن گوشت، مرینیت ها و خورشت های بسیاری استفاده کنید.

فلفل قرمز

این ادویه که معمولا به صورت پودر در بازار یافت میشود از گیاهی با رنگ قرمز جالبی سرچشمه میگیرد و دارای طعمی به شدت تند و آتشی است. کپسایسین نام ترکیبی است که این طعم تند را در فلفل قرمز به وجود آورده است.

این ترکیب با افزایش سوخت و ساز بدن باعث تحریک اشتها هم میشود. پس اگر آن را به صورت مداوم مصرف کنید میتوانید وزن کم کنید. ولی به مزاج خیلی گرم فلفل قرمز هم توجه داشته باشد تا درگیر عوارض ناشی از گرمی مزاج نشوید. اگر جزو افرادی هستید که رود ه حساس دارند، فلفل قرمز ممکن است عامل تحریک پذیر روده شما و به وجود آورنده مشکل در آن باشد.

پس توصیه ما استفاده به جا و به انداز از این ادویه در غذاهای مختلف میباشد. از جمله خواص دیگر فلفل قرمز بهبود علائم سرماخوردگی و خاصیت ضد بدن درد و سردرد و کاهش دهنده رشد سلول های سرطانی و آنتی اکسیدان بودن آن اشاره کرد. فلفل قرمز همچنین ویتامین های A و E هم دارد.

زنجبیل

به خاطر طعم شیرین و تندی که دارد مثل سیر محبوب شده است. استفاده از زنجبیل را حتما در انواع دسرها مثل پای کدو تنبل و نان زنجبیلی دیده اید. این گیاه متعلق به جزایر جنوب شرقی آسیا بوده و یک گیاه علفی چند ساله است که بعدها به اقیانوس آرام و هند منتقل شده است.

به طور معمول موارد استفاده زنجبیل به غذاهای شیرینی و دسرهایی که به ادویه ملایمی نیاز دارند میباشد. از گذشته تا به امروز، زنجبیل مزایای زیادی برای سلامتی انسان داشته است. از آن بیشتر برای درمان سرماخوردگی و قوی کردن دستگاه گوارش و درمان سرفه معمولی و همچنین آنفلوانزا استفاده میشود.

دارچین

به عقیده افراد زیادی، یکی از خوش عطر ترین ادویه های جهان پوست درخت دارچین است که به صورت پودر در استفاده های غذایی به کار رفته و بعضی مواقع به خاطر شکل جذابی که پوست خود درخت دارد از آن برای تزئین نوشیدنی های زیادی استفاده میشود.

این کار باعث کمک به رایحه نوشیدنی به خاطر عطر قوی دارچین هم میشود. برای مقابله و کنترل دیابیت، دارچین یکی از بهترین ادویه ها است. از دمنوش دارچین برای کنترل قند خون هم استفاده میشود. دارچین ریسک آلزایمر را کاهش داده و به بهبود عملکرد مغز کمک میکند. دارچین به خاطر طبع گرمی که داشته برای کاهش وزن هم مفید است، چرا که سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به خاطر همین طبع گرم، قوای جنسی افراد هم تقویت میکند.

زردچوبه

این ادویه با ترکیب طعم تند و تلخ از دیگر ادویه های معروف هندی میباشد. از اسم های دیگر آن میتوان به زنجبیل زرد یا زعفران هندی اشاره کرد. تشخیص آن به خاطر ترکیب رنگ نارنجی و زرد روشنی که دارد به راحتی امکان پذیر است. اخیرا محبوبیت زردچوبه با عنوان ادویه طلایی بیشتر شده و از آن در نوشیدنی هایی مثل لاته طلایی مورد استفاده قرار میگیرد. علت این کار به خاطر مزایای بسیار زیاد ادویه در جهت تامین سلامت بدن انسان است. زردچوبه خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و باعث جلوگیری از سرطان میشود. همچنین در درمان آرتریت و افسردگی هم نقش دارد.

گشنیز

در بسیار از غذاها هم از دانه های خوشبوی گیاه گشنیز و هم از برگ آن به عنوان چاشنی و طعم دهنده استفاده میشود. گشنیز گیاهی معطر بوده که تخم آن عطر بسیار مطبوعی دارد و از آن در تهیه بعضی شیرینی ها و نقل و نبات استفاده میشود. تخم این گیاه خاصیتی ضد التهاب و ضد آرتریت داشته و میتواند با زیاد کردن دفع ادرار، مایعات اضافی که در بدن جمع شده را به همراه مواد و املاح خارج کند.

تخم گشنیزی که پودر شود را با موادی مثل عسل ترکیب میکنند و از آن برای پاکسازی و لایه برداری پوست استفاده میکنند. معمولا متخصصان پوست صورت از خاصیت های گشنیز استفاده های زیادی میکنند. کلسترول خون به وسیله تخم گشنیز کاهش پیدا کرده و به این ترتیب مانع سکته مغزی یا قلبی میشود. کبد و دستگاه گوارش به وسیله تخم گشنیز تقویت شده و همچنین تخم گشنیز جلوی افزایش فشار خون هم میگیرد.

مطلب مشابه: خواص ادویه آچار و طرز تهیه این ادویه مفید

مطالب مشابه را ببینید!