مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی ارلینگ هالند از زندگی حرفه‌ ای تا روابط عاشقانه

بیوگرافی ارلینگ هالند از زندگی حرفه‌ ای تا روابط عاشقانه

ارلینگ هالند مقلب به بچه غول یکی از ستارگان نوظهور و با آینده دنیای فوتبال است که در چند وقت اخیر به شدت درخشان ظاهر شده و با سن کم توانسته افتخارات زیادی برای خود بدست آورد. ما امروز در مجله اینترنتی تاپ ناز به زندگی شخصی و حرفه‌ای این ستاره جوان خواهیم پرداخت، پس تا آخر همراه تاپ ناز بمانید.

تولد و خانواده

ارلینگ برات هالند در 21 ژوئیه سال 2000 در شهر لیدز انگلستان دیده به جهان شگود.

خانواده

پدرش آلف ارلینگ فوتبالیست سابق و مشهور نروژی است که در دهه 80 و 90 در تیم ملی نروژ ، ناتینگهام فارست، لیدز یونایتد و منچستر سیتی توپ میزد.

مادرش گری ماریتا نیز ورزشکار بوده و در رشته دو و میدانی فعالیت می‌کرد.  او همچنین یک برادر بزرگتر از خود به نام استور و یک خواهر کوچکتر از خود به نام گابریل دارد که عضو ارتش ملی نروژ است.

شاید بتوان گفت اندام تنومند و قدرت بدنی قابل توجه ارلینگ به خاطر ژن‌هایی است که از مادر و پدرش به ارث برده است.

دوران کودکی و مهاجرت

دوران کودکی و مهاجرت

وقتی ارلینگ 3 ساله بود همراه پدر و مادرش به برینه، شهری کوچک خارج از استاوانگر نروژ بازگشتند. ارلینگ بخاطر قد بلند و اندام درشتی که از سنین پایین دارد، در مدرسه لقب« بچه مرد» را گرفته بود.

ارلینگ هالند یک متر و 94 سانتی متر قد دارد. آلف پدر ارلینگ از سن 6 تا 15 سالگی به عنوان مربی به ارلینگ هالند کمک میکرد و برای آینده ورزشی پسرش  تصمیم میگرفت.

ارلینگ هالند در زمان کودکی بسیار پر انرژی بود و با دوستانش فوتبال بازی میکرد وی در رشته هایی نظیر دو میدانی، گلف و هندبال نیز علاوه بر فوتبال فعالیت داشت.

آغاز یک ستاره

آغاز یک ستاره

ارلینگ بعد از آنکه در تست‌های برینا اف‌کی (یک باشگاه فوتبال سالنی) موفق بود، وارد آکادمی  شد. هالند از همان زمان که تنها 6 ساله بود، تصمیم گرفت فقط روی فوتبال تمرکز کند.

والدینش تصمیم گرفتند او از برینا اف‌کی شروع به فعالیت کند، از همین رو ارلینگ در سال 2006 و تنها زمانی که 6 سال بیشتر نداشت، توانست با پرش 1.63 متری رکورد بالاترین پرش طول را در بین کودکان جهان به نام خود ثبت کند.

چون آنجا اولین باشگاه دوران فوتبال پدر هم بود. ارلینگ هالند در سال 2015 با  باشگاه« برینه» قرارداد بست و با زدن 18 گل برای این تیم تنها در 14 بازی توانست این باشگاه را تحت‌تأثیر قرار دهد.

او در حالی که 15 سال سن داشت به علت عملکرد عالی و بسیار خوبش به تیم ارشد ملحق شد ، و برای این باشگاه 16 بازی انجام داد.

پدر ارلینگ هالند در مورد پسرش می گوید:« ارلینگ همیشه در فوتبال بااستعداد بوده است. شما بازیکن های جوان بسیاری را می بینید ولی تمامی آن ها برای طی کردن مسیر موفقیت، عزم و اراده لازم را ندارند. من در ارلینگ هالند همیشه این عطش را دیده ام.

وی تمرینات بسیار زیادی را از سن 11 سالگی انجام می داد و با پسرهای بزرگ تر از خودش بازی می کرد. درواقع او همیشه اراده درونی برای بروز خودش و پیشرفت را داشته است.

انتقال به ردبول زالتسبورگ اتریش

انتقال به ردبول زالتسبورگ اتریش

در میان پیشنهادات متعدد، و وسوسه کننده از باشگاه های بزرگ دنیا همچون یونتوس، منچستریونایتید و … این نوجوان توانمند در ژانویه سال 2019 با مبلغ 8 میلیون یورو به RB سالزبورگ انتقال داده شد.

البته این اقدامی نبود که خیلی ها آن را انتخاب کنند اما مسیر ارلینگ این گونه بود. پس از انتقال کم حاشیه او به سالزبورگ، ارلینگ به زودی به بزرگترین استعداد تازه کشف شده اروپا تبدیل شد. این مهاجم در ماه می 2019 با به ثمر رساندن 9 گل مقابل هندوراس در جام جهانی U-20 ، به یک ستاره تبدیل شد و  به راحتی موفق به دریافت جایزه کفش طلایی شد.

هالند این آمار خیره کننده را در رقابت های2019، 2020 هم ادامه داد و در 14 بازی لیگ موفق شد 16 گل به ثمر برساند اما برجسته ترین موفقیت او در بزرگترین رقابت باشگاهی اروپا، یعنی خود لیگ قهرمانان اروپا رخ داد.

در هفدهم سپتامبر سال 2019 ، ارلینگ اولین نوجوان پس از وین رونی در سال 2004 شد که موفق به کسب هت تریک اول شد.سالزبورگ در بازی مقابل یک باشگاه بلژیکی 2 بر 6 برنده بازی شد. اما افتخار آفرینی این فوتبالیست نروژی همین جا تمام نمی شود.

زیرا او در چهار بازی اول خود هفت  رکورد ثبت کرد. او با گلزنی در پنجمین بازی پیاپی، یک کریستیانو رونالدو ، سرخی ربروف ، نیمار و رابرت لواندوفسکی دیگر خلق کرد.جال تعجب ندارد که شهرت هالند افزایش یافت و هر باشگاه بزرگ اروپایی خواستار او در ژانویه سال 2020 بود. وی در دوران حضورش در 27 بازی 29 گل به ثمر رساند.

انتقال به دورتمند و گرفتن لقب بچه غول

انتقال به دورتمند و گرفتن لقب بچه غول

حدس و گمان های قوی ای در مورد آینده ی این ستاره 19 ساله در ژانویه سال 2020 وجود داشت.سال جدید پنجره نقل و انتقالات زمستانی را گشود و چند باشگاه برتر، جنگ قیمت گذاری را آغاز کردند.

نتیجه گیری قطعی این بود که سالزبورگ بازیکن ستاره خود را از دست می دهد. بالاترین قیمت های پیشنهادی مربوط به رئال مادرید و یونتوس بود. به توجه به پیشینه ی ارلینگ هالند ترجیح او انتخاب منچستربود.

اما از آنجایی که هالند همیشه دقت بسیاری در انتخاب مسیر حرفه ای و راه پیشرفت خود داشته از مزایای یوونتوس و منچستر صرف نظر کرد و با  پیشنهاد 20 میلیون یورویی، انتقال به بوروسیا دورتموند آلمان را انتخاب کرد البته پدر وی همیشه تصمیم های مهم ارلینگ را گرفته است.

او می گوید با باشگاه های بزرگ بسیاری صحبت کرد اما هیچ کدام حسی که دورتموند به او دادند را نداشتند و از همان اولش دلش میخواسته به این باشگاه برود. اولین هتریک حیرت انگیز او مقابل FC آگسبورگ در 18 ژانویه تنها در 34 دقیقه بازی انجام شد. بعد از آن 5 گل دیگر را برای احیای عنوان قهرمانی بوروسیا دورتموند در بوندس لیگا در این فصل به ثمر رسانده است.

در دومین بازی نیز هالند در دقیقه 65 دوباره به عنوان یک بازیکن تعویضی به میدان رفت و در عرض 12 دقیقه اولین و 10 دقیقه بعد دومین گل خود را به ثمر رساند. درخشش هالند با این تیم ادامه پیدا کرد و او با این تیم به یک قهرمانی جام حذفی آلمان دست یافته است و سال 2020 و در 20 سالگی به عنوان پسر طلایی اروپا معرفی شد.

وی در89 بازی 86 گل به ثمر رساند. وی در باشگاه دورتمند از طرف هواداران این باشگاه لقب بچه غول را گرفت.

انتقال به منچسترسیتی و پادشاهی

انتقال به منچسترسیتی و پادشاهی

هالند که مینو رایولای فقید را به عنوان ایجنت خود انتخاب کرده بود، همواره از نام‌های مطرح شده حول و حوش رئال مادرید بود و همگان منتظر انتقالش به مادرید برای پر کردن جای کریم بنزمای پا به سن گذاشته بودند، ولی به یک باره همه چیز تغییر کرد و در اول جولای 2022، خبر رسید منچسترسیتی با فعال کردن بند آزادسازی 60 میلیون یورویی Erling Haaland، او را با قراردادی 5 ساله به خدمت خود درآورده است.

ارلینگ از همان ابتدا شروع به درخشش در جمع تیم پرستاره گواردیولا که همه ابزار لازم برای خلق موقعیت برای ارلینگ را داشت، کرد. او از اولین بازی لیگ برتری‌اش در 7 آگوست 20222، شروع به گلزنی کرد و 2 گل مقابل وست‌هم به ثمر رساند. زیاد طول نکشید تا در 27 آگوست، او اولین هت تریک لیگ برتری خود را ثبت کند و 3 گل به کریستال پالاس زد.

تنها 4 روز بعد و در دیدار مقابل ناتینگام فارست، او پرفکت هت تریک کرد و در اولین ماه حضورش در انگلیس، جایزه بهترین بازیکن ماه را به خود اختصاص داد. درخشش های ارلینگ تمامی نداشت.

درخشش و رسیدن به رکورد رونالدو

درخشش و رسیدن به رکورد رونالدو

در 14 مارس 2023، هالند 5 گل مقابل لایپزیگ در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند و با لیونل مسی و لوئیز آدریانو برای بیشترین گل زده در یک بازی لیگ قهرمانان برابر شد. او همچنین به 39 گل در تمام رقابت‌ها رسید و رکورد سیتی برای بیشترین گل زده در یک فصل را شکست.

علاوه بر این، او به رکورد رونالدو و مسی رسید که تنها بازیکنانی بودند که حداقل 10 گل در چندین دوره لیگ قهرمانان به ثمر رساندند. بسیاری از ستارگان دنیای فوتبال از عملکرد هالند یا بچه غول حیرت‌انگیز شدند.

وی در پایان مسابقه گفت:   امروز گل‌های زیادی زدم ولی به فکرشان نبودم. تنها می‌خواستم توپ به تور برسد. خیلی از موارد به سرعت ذهن و فرستادن توپ به جایی که دروازه‌بان حضور ندارد، بر می‌گشت. کدام گل را بیشتر دوست داشتم؟ چیز زیادی یادم نیست! شوت زدم را یادم هست ولی در آن لحظه به چیز دیگری فکر نمی‌کردم. بعد از شادی گل‌هایم خیلی خسته بودم.

ارلینگ هالند و پایان حسرت منچسترسیتی با فتح لیگ قهرمانان

ارلینگ هالند: پایان حسرت منچسترسیتی با فتح لیگ قهرمانان

در شصت و هشتمین فصل از مسابقات فوتبال باشگاه‌های برتر اروپا؛ تیم منچسترسیتی با گذشتن از سد محکم رئال مادرید توانست به فینال راه یابد. این مسابقه در ورزشگاه المپیک آتاترک استانبول برگزار شد و سرانجام منچسترسیتی با برتری یک بر صفر برابر اینتر میلان توانست قهرمان این رقابت‌ها شود و برای اولین بار منچسترسیتی موفق به کسب این عنوان شد.

منچسترسیتی در فصلی که گذشت توانست فاتح سه گانه شود و ارلینگ هالند در این قهرمانی‌ها تاثیر بسیار چشمگیری داشت. هالند در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا آقای گل شد و کمک زیادی کرد تا منچستر سیتی در این رقابت‌ها به قهرمانی برسد.

اکنون در شروع فصل 2023/24 و پس از مراسم قرعه کشی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، ارلینگ هالند به عنوان بهترین بازیکن سال یوفا برگزیده شد و جایزه مربوط به بازیکن را برد. ارلینگ هالند در 64 بازی 60 گل به ثمر رسانده است.

ارلینگ هالند در تیم ملی نروژ

ارلینگ هالند در تیم ملی نروژ

هالند بعد از آنکه خود را به عنوان یکی از بهترین استعدادهای کشور نروژ معرفی کرد، از سال 2015 به عضویت تیم ملی زیر 15 ساله‌های کشورش درآمد و از آن به بعد، همیشه در دیگر رده‌های سنی نروژ بازی کرده است.

هالند در جام جهانی زیر 20 ساله‌ها در سال 2019، در جریان برد 12 به صفر نروژ مقابل هندوراس 9 گل زد! این بزرگترین پیروزی یک تیم در جام جهانی زیر 20 سال و بیشترین گل زده شده از سوی یک بازیکن در این مسابقات بود.

نروژ در همان مرحله گروهی حذف شد و هالند هم در هیچ مسابقه دیگری گل نزد، ولی با این حال، با همان 9 گل، کفش طلای جام جهانی را مال خود کرد.  ارلینگ که به دلیل زاده شدن در انگلیس، می‌توانست علاوه بر نروژ، در تیم ملی انگلیس هم توپ بزند، سرزمین پدری‌اش را انتخاب کرد.

خیلی زود و زمانی که 19 ساله بود، به عضویت تیم ملی بزرگسالان درآمد. او در دیدار سال 2021 برابر رومانی، اولین هت تریک خود برای تیم ملی را ثبت کرد و یک هت تریک دیگر هم مقابل جبل الطارق ثبت کرده است. هالند و نروژ، ماجراجویی جذابی برای رسیدن به جام جهانی 2022 داشتند و بدشانس بودند که نتوانستند به این مسابقات برسند. هالند آمار فوق العاده‌ای در تیم ملی نروژ ثبت کرده و تا به امروز، 27 گل برای تیم ملی کشورش زده است.

مراسم توپ طلای 2023

مراسم توپ طلای 2023

مراسم توپ طلای 2023  در شهر پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد. نامزد های دریافت توپ طلا لیونل مسی،کیلیان امباپه و ارلینگ هالند بودند. لیونل مسی ستاره آرژانتینی موفق به کسب توپ طلای هشتم شد، و با این عنوان تبدیل به ستاره بی بدیل دنیای فوتبال شد.

ارلینگ هالند مقام دوم و کیلیان امباپه مقام سوم را بدست آوردند. ارلینگ هالند علاوه بر دوم شدن در بهترین بازیکنان جهان همچنین موفق به کسب جایزه گرد مولر شد. جایزه گرد مولر را به بهترین مهاجم فصل میدهند. ارلینگ هالند از مسی تمجید کرده و گفت که لیونل مسی کاملا لایق گرفتن توپ طلای هشتم بود.

زندگی شخصی

زندگی شخصی

ارلینگ از دوران نوجوانی وقتی 18 ساله بود؛ هنگام بازی در تیم مولده با یک دختر نروژی ملاقات کرد تا اینکه این رابطه در سال‌های آخر سال 2018 به جدایی ختم شد. از دیگر رابطه‌های او چیز زیادی در دسترس نیست اما گویا او با یک دختر انگلیسی در رابطه است. وی در جدیدترین مصاحبه‌اش عنوان کرده است که تمرکز اصلیش بر روی پیشرفت در فوتبال است.

هالند استاد هتریک

ارلینگ هالند میگوید: من هر شب با پنج توپی که با آن‌ها هت‌تریک کرده‌ام، می‌خوابم. این توپ‌ها برایم حکم پارتنر را دارند. آهنگ لیگ قهرمانان، زنگ هشدار موبایل من است و هر صبح با این آهنگ لیگ قهرمانان از خواب بیدار می‌شوم و هرگز از شنیدن آن خسته نمی‌شوم.

ارلینگ و پروش سیب زمینی!

کشاورزی یکی از سرگرمی های هالند است و زمانی که در تعطیلات تابستان برای دیدن خانواده اش به وطنش بازمیگردد به پرورش سیب زمینی مزرعه خود می پردازد.

مشکل اختلالات رشدی

مشکل اختلالات رشدی

در دوران نواجوانی اش قد و هیکل او رشد کمی نسبت به هم سن و سالانش داشت از این سرمربی وقت تیم مولده آقای سولسشیر از یک سرآشپز خانم برای تقویت و رفع مشکلات رشدی ارلینگ کمک خواست و او توانست بعد از 2 سال 8 سانت رشد کند اما همین رشد سریع او نیز مشکلاتی برایش به همراه آورد و تا مقطعی دچار افت شده اما با تلاش های خود و مربیان باشگاهش توانست به تناسب اندام برسد و روز به روز پیشرفت کند.

سرگرمی ها

خرد کردن چوب با اره برقی بسیار برایم جذاب است و این کار برای من یک تمرین عالی برای بازوها و عضلاتم است. همچنین گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و در کنار دوستان و خانواده بودن از دیگر سرگرمی‌های من است. همچنین بسیار دوست دارم تا با برادرم در استخر یخی شنا کنیم.

هالند و شادی گل مخصوص خودش

هالند و شادی گل مخصوص خودش

هالند مدیتیشن را برای بهبود وضعیت روحی خودش بسیار مفید دانست. ارلینگ میگوید: «فکر می‌کنم واقعاً چیز خوبی است، آرام گرفتن، تلاش برای زیاد فکر نکردن. زیرا استرس برای کسی خوب نیست.

من از استرسی بودن متنفرم و سعی می‌کنم استرس نداشته باشم. اما مفهوم مدیتیشن این است که سعی کنید این نوع افکار را رها کنید. بستگی به آدم دارد، اما برای من واقعاً خوب جواب می‌دهد.

هالند و مهاجمان مورد علاقه‌اش

هالند و مهاجمان مورد علاقه‌اش

ارلینگ هالند گفت: «از زلاتان گرفته تا فان‌پرسی، جیمی واردی، سرخیو آگوئرو، لیونل مسی، آلوارو نگردو، ادین ژکو، ماریو بالوتلی. فکر می‌کنم در نهایت، ذهن آگاه بسیار مهم است.

وی در مصاحبه‌ای عنوان کرد:  من هنوز هم سعی می‌کنم دقیقاً همان کارهایی را انجام دهم که در 13 سالگی در زادگاهم انجام می‌دادم، هنوز هم دقیقاً همانطور می‌دوم. اگر ویدئوهای 13 سالگی من را ببینید متوجه می‌شوید شبیه به همان موقع هستم.

سعی می‌کنم کمی باهوش‌تر باشم، کمی تیزبین‌تر و جلوتر از افرادی باشم که مقابل آنها بازی می‌کنم. سعی می‌کنم در ذهنم کمی هوشیارتر باشم. چون اگر من این کار را انجام دهم و او یک ثانیه دیرتر به من برسد، کار را تمام می‌کنم و او نمی‌تواند جلوی ضربه من را بگیرد. همه فکر می‌کنند من اینطرف و آنطرف می‌روم و گل می‌زنم. اما من همیشه به همه چیز خوب فکر می‌کنم.

خواب خیلی مهم است…

هالند می‌گوید همیشه از لنزها و فیلترهای رنگ آبی استفاده می‌کند تا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر و موبایل او را بی‌خواب نکند. ستاره نروژی می‌گوید وقتی استراحت می‌کند و خیلی از شبها اینترنت را کاملا خاموش می‌کند.

او در این باره گفت:” شبها خوب خوابیدن برایم خیلی مهم است. مهمترین چیز در زندگی به نظرم خواب است. نه اینکه زیاد بخوابیم، نه، مساله خوب خوابیدن است.

هالند از مسی و آگوئرو میگوید…

هالند از مسی و آگوئرو میگوید...

ستاره نروژی منچسترسیتی می‌گوید زمانی که نوجوان بوده بیش از هر فوتبالیستی به لیونل مسی و سرخیو آگوئرو علاقه داشته. او در این باره به جی‌کیو گفت:” مسی و آگوئرو را دنبال می‌کردم.

نه فقط به خاطر تکنیک فوتبالی بلکه به خاطر ذهنیتی که داشتند. راستش را بخواهید من به خاطر سرعتی که داشتم اوایل در پست وینگر بازی می‌کردم نه مهاجم مرکزی. نوجوان که بودم رشدم آنقدر سریع بود که خیلی وقتها باید درد بدنی را تحمل می‌کردم.

هالند درباره زلاتان میگوید…

من از زلاتان الهام گرفته‌ام زلاتان  آدم خونسردی است و معتقدم او هم درون زمین ۱۰۰ درصد خودش است. زلاتان هر کاری از دستش بر بیاید را برای برنده شدن انجام می‌دهد. 

مطلب مشابه: بیوگرافی کریستیانو رونالدو بازیکرن سرشناس و درباره زندی شخصی اش

باید پدرم را شکست بدهم!

باید پدرم را شکست بدم!

رویایم این بود که از پدرم بهتر باشم. همچنین می‌خواستم زندگی فوتبالی را تجربه کنم. تجربه کردن آن رویا حس خوبی دارد. باید پدرم را در تمامی آمارها شکست بدهم، آنوقت خواهم گفت که از او بهتر هستم. در حال حاضر کاملا در این خصوص خونسرد هستم. 

یک روز خوب از نظر هالند چه شکلی است؟

بیدار شدن بدون هشدار اگر هوا خوب باشد، صبحانه خوبی می‌خورم و بعد کل روز زیر آفتاب دراز می‌کشم و خیلی خودم را به زحمت نمی‌اندازم. باید از زندگی لذت برد. سعی می‌کنم با اطرافیانم خوب باشم و گپ و گفت جالبی داشته باشیم.

برنامه هالند برای بازنشستگی از فوتبال

همان طور که می‌دانید، من اهل براین هستم که منقطه‌ای روستایی است… هر گاه فرصت فراهم باشد، سعی می‌کنم ذهنم را (از فوتبال) آزاد کنم. یک مثال آن حضور داشتن در مزرعه و تراکتور رانی یا غذا دادن به گاوها و چیزی مثل آن است.

من هیچ گاو یا خوکی ندارم ولی قطعا در آینده این کار را خواهم کرد. بله، تصور می‌کنم پس از خداحافظی کردن، مزرعه کوچکی خواهم داشت. نمی‌دانم کجا ولی کاملا مطمئنم که یکسری حیوانات خواهم داشت. به فکر داشتن چندین بز هستم… باید ببینیم چه پیش می‌آید.

دانستنی های جالب درباره بچه غول

دانستنی های جالب درباره بچه غول
  • هیچ خالکوبی ای ندارد
  • ارلینگ همچنین هیچ وقت سراغ سیگار و مشروبات الکل نمی رود و به سلامتی خود اهمیت میدهد
  • از مصاحبه کردن متنفر است
  • در کودکی بخاطر بازی پدرش در منچستر سیتی طرفدار این تیم بود
  • درآمد سالانه اش 35 میلیون یوروست
  • عاشق پوشیدن دمپایی و آیفون های نایک است
  • او فردی بلند پرواز، انعطاف پذیر، باهوش و رک گویی است
  • ارلینگ عاشق ماشین های لوکس و گرانقیمت است.

مطلب مشابه: بیوگرافی دیوید بکام فوتبالیست و مدل مشهور جهان؛ از شروع فوتبال تا زندگی شخصی او

مطالب مشابه را ببینید!