مجله تاپ‌ناز‌

از بین بردن بوی نم در خانه + روش های اصولی کاهش بوی نم در منزل

از بین بردن بوی نم در خانه

از بین بردن بوی نم در خانه با روش های خاصی ممکن است. اگر در منزل بوی نم و رطوبت را استشمام می کنید و می خواهید بوی نم از خانه برود، باید در ابتدا بدانید که منبع این نم کجاست و سپس مشکل را حل کنید و از راهکارهای خانگی برای رفع بوی بد استفاده کنید.

وجود نم و رطوبت در منزل باعث بروز مشکلات زیادی می شود و علاوه بر بروی انواع بیماری مانند درد مفاصل، سردرد، آلرژی، خستگی و … باعث حمله ور شدن حشرات موذی، زمینه ساز مشکلات دیگری مانند نمناک بودن سقف، دیوارها و وسایل می شود و به مرور ایجاد کیک، پوسیدگی و تخریب قسمت هایی از دیوارها و یا سقف منزل می شود. تولید بوی نم و ماندگی هوا هم بسیار آزاردهنده است و برای خلاصی از این بو و از بین بردن بوی نم منزل باید در ابتدا منشا ایجاد رطوبت و نم را پیدا کنید.

روش های اصولی و تاثیرگذار برای از بین بردن بوی نم در منزل

قبل از اینکه بخواهید بوی نم را برطرف کنید باید دلیل ایجاد این بوی نامطبوع را بدانید تا بتوانید راحت و با استفاده از روش های موثر که در این نوشتار گفته ایم، به شکلی اصولی بوی نم را رفع کنید. بوی نم ممکن است به دلایل زیر باشد.

 

بارش باران 

باران در فصل پاییز و زمستان می تواند عامل برای نفوذ رطوبت به ساختمان شود و دلیلی برای ایجاد بوی نم در منزل شود. ولی از آن جایی که آب حالتی داردف شناسایی محل و منشا نفوذ آب باران احتیاج به مهارت و تجربه متخصص در این مورد و همچنین برنامه ای کاربردی برای برطرف کردن این مشکل دارد.

 

عیب در تاسیسات ساختمان 

از مشکلات عمده که می تواند زمینه ساز ایجاد رطوبت و نم در منزل شود، نقص در تاسیسات ساختمان و عدم نصب صحیح سیستم لوله کشی و فاضیلاب است. پس اهمال کاری در نصب روشویی و وجود نقص در سیستم لوله کشی لباسشویی، ظرف شویی و … همگی عاملی برای مرطوب شدن کف، دیوارها و یا سقف منزل می شود.

 

ترکیدگی جزئی لوله ساختمان 

یکی دیگر از دلایل اصلی نمناک شدن دیوار و یا سقف و همچنین وجود بوی نم ممکن است به دلیل ترکیدگی جزیی لوله منزل و یا منزل همسایه شما باشد که این نشست تدریجی آب در دیوار و سقف باعث بروز رطوبت و نم می شود و با گذشت زمان باعث ایجاد بکه، کپک، پوسیدگی و تخریب بخش هایی از سقف و دیوارهای منزل می شود.

حال که با دلایل ایجاد نم و رطوبت آشنا شدید، برای حل اساسی این مشکلات باید تدبیری بیاندیشید که شامل موارد زیر می باشد:

 1. عایق بندی صحیح ساختمان
 2. استفاده از کف پوش و یا ورقه های نازک از جنس پلی تن در کف منزل
 3. رفع نواقص سیستم لوله کشی و فاضلاب ساختمان
 4. رفع مشکل تهویه هوای داخلی ساختمان
 5. خشک کردن لباس های خیس در بیرون از فضای داخلی منزل
 6. استفاده از فن و تهویه مناسب هوای مرطوب و مانده منزل

رفع بوی رطوبت و تم منزل با راهکارهای خانگی

برای فع بوی نم از منزل و عطرآگین کردن و همچنین خوشبو نمودن فضای داخلی منزل خود می توانید از جوش شیرین، لیموترش، دارچین و سرکه سفید استفاده کنید. نحوه استفاده از این روش های خانگی برای خلاصی از بوی رطوبت به شرح زیر است.

 • سرکه سفید:

سرکه سفید نیز می تواند به از بین بردن بوی نم خانه کمک کند. در این روش باید درون یک قوطی شیشه ای تمیز سرکه سفید بریزید و آن را بر روی سطوح مختلف منزل خود، اسپری نمایید و سپس مدتی صبر کنید و در نهایت با استفاده از تکه ای پارچه تمیز، سرکه را از روی سطوح پاک نمایید. به یاد داشته باشید که بر روی سطوح سنگی نباید سرکه بریزید، زیرا باعث ایجاد لک خواهد شد.

 •  مخلوط دارچین و پوست پرتقال:

برای ساخت این مخلوط باید درون یک ظرف مقداری پوست پرتقال، دارچین به میزان ۲ قاشق غذا خوری  و مقدار کمی آب بریزید و آن را بر وی حرارت بگذارید. در هنگام جوشیدن، فضای داخلی خانه پر از عطر دارچین و پرتقال خواهد شد و بوی رطوبت و نم از بین خواهد رفت.

 • جوش شیرین:

گاهی منشا بوی نم و رطوبت، وجود فرش های قدیمی در منزل شما می باشد. در این صورت بهترین اقدام برای برطرف کردن بوی رطوبت این فرش های قدیمی استفاده از جوش شیرین است که در این حالت باید روی این فرش ها جوش شیرین بپاشید و ۲۴ ساعت به آن زمان دهید، تا بوی نم موجود در فرش به واسطه جوش شیرین جذب شود. سپس با استفاده از جاروبرقی فرش را تمیز نمایید. چنانچه بوی نم به طور کامل از بین نرفت، دوباره می توانید این عمل را تکرار نمایید.

 • لیمو ترش یا نارنج:

برای خوشبو کردن فضای داخلی منزل و به منظور رفع بوی نم می توانید، لیمو ترش یا نارنج را مورد استفاده قرار دهید، طریقه استفاده از لیمو ترش به این صورت است که در داخل یک قابلمه مقداری آب بریزید و بعد یک عدد نارنج یا لیمو ترش رنده شده با پوست را به آن بیافزایید، آنگاه قابلمه را بر روی حرات بگذارید تا به جوش آید. در اثر جوشیدن، عطر حال از لیمو یا نارنج فضای خانه را پر می کند و خیلی راحت از شر این بوی نامطبوع رطوبت رهایی پیدا می کنید. همچنین اسپری کردن این جوشانده در فضای خانه نیز می تواند تا حدودی به حل این مشکل کمک کند.

 • اسانس های غیر خوراکی و یا خوراکی:

روش موثر دیگر استفاده از اسانس های غیر خوراکی و یا خوراکی می باشد که با روشن کردن یک شمع کوچک و قرار دادن آن در زیر یک ظرف پیرکس حاوی چند قطره اسانس مورد دلخواه خود می توانید، در حین گرم شدن ظرف، عطر اسانس ها را در فضای خانه استشمام کنید.

به جز این موارد که خواندید، استفاده از آب اکسیژنه برای گرفتن بوی نم فرش و قرار دادن پودر سنگ های آتشفشانی در کیسه کوچک برای گرفتن بوی نم کمد هم از روش های پیشنهادی برای رفع بوی نم خانه است.

مطالب مشابه را ببینید!