مجله تاپ‌ناز‌

روش های از بین بردن سوختگی فرش و موکت | رفع انواع لکه های سوختگی فرش

سوختگی فرش

فرش یکی از عناصر اصلی هر خانه ای می باشد و عوامل مختلفی مانند ذغال، آتش، اتو، بخاری، قابلمه داغ، ترقه، سیگار، قلیان و … ممکن است موجب سوختگی آن شود. افراد معمولا بعد از سوختن فرش به ترمیم یا تعویض آن فکر می کنند.

روش ترمیم به بهترین شکل می تواند فرش سوخته را ترمیم کند اما هزینه بالایی دارد. برای از بین بردن سوختگی فرش روش های ساده ای هم وجود دارد و شما می توانید با استفاده از این روش ها از صرف هزینه های بالا جلوگیری کنید.

البته توجه داشته باشید که این روش ها برای رفع سوختگی فرش ماشینی مناسب هستند و برای ترمیم فرش دستباف بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید. ما در این مطلب ترفندهایی را برای از بین بردن انواع لکه ی سوختگی فرش و موکت در خانه به شما معرفی خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

سوختگی فرش چیست؟

سوختگی یک تغییر شیمیایی است که در الیاف فرش رخ می دهد. سوختگی فرش یک آسیب تغییر ناپذیر است و الیاف سوخته قابل احیا نمی باشند. بنابراین بهترین راه برای از بین بردن سوختگی فرش، جلوگیری از وقوع آن است. سوختگی فرش معمولا ناشی از حرارت اجسام داغ مانند اتو، زغال داغ، قابلمه داغ، سشوار، اتو مو، بابلیس، بخاری، فشفشه، ترقه، سیگار، گرمای آفتاب و … است.

انواع سوختگی فرش و موکت

سوختگی فرش و موکت در اثر حرارت مستقیم یا برخورد اجسام داغ اتفاق می افتد و به شدت حرارت و مدت زمانی که جسم روی فرش باقی می ماند بستگی دارد. سوختگی ممکن است سطحی باشد و در حد یک لکه ی زرد رنگ باشد و یا شدیدتر باشد و باعث سیاه و حتی سوراخ شدن فرش شما شود.

روش های جلوگیری از سوختگی فرش

سوختگی فرش

سوختگی فرش یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. اگر سوختگی فرش سطحی باشد، می توان با استفاده از روش های خانگی آن را از بین برد اما اگر سوختگی فرش بزرگ و عمیق باشد، از بین بردن آن دشوارتر خواهد بود و ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید. در ادامه برخی از ترفندهای از بین بردن و رفع سوختگی فرش را به شما معرفی خواهیم کرد.

اقدام به موقع

بهترین روش این است که در زمان سوختگی سرعت عمل داشته باشید و جسم داغ و منبع حرارت را سریع از فرش دور کنید تا از شدت گرفتن آسیب و سوختگی فرش جلوگیری شود.

از بین بردن سوختگی فرش با شامپو فرش

برای از بین بردن سوختگی می توانید از شامپو فرش استفاده کنید. در این روش ابتدا فرش سوخته را بتراشید، محل سوخته را با یک لایه ضخیم شامپو فرش بپوشانید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. سپس سطح سوخته را پاک کنید و از جاروبرقی استفاده کنید.

اگر هنوز سوختگی وجود دارد، می توانید از سفید کننده ضعیف استفاده کنید و خیلی زود آن را خشک کنید. البته اگر سوختگی فرش شما عمیق باشد، ممکن است نیاز به کمک یک قالیشویی داشته باشید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید از مواد شیمیایی قوی برای از بین بردن سوختگی فرش استفاده کنید، زیرا ممکن است به بافت فرش آسیب برساند.

از بین بردن سوختگی فرش با پیاز

برای استفاده از این روش، یک عدد پیاز را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و روی محل سوختگی فرش قرار دهید. حدود 5 دقیقه صبر کنید تا آب پیاز به عمق لکه و فرش نفوذ کند. سپس یک قاشق غذاخوری نمک روی لکه بریزید و به صورت دورانی ماساژ دهید. حالا 20 دقیقه صبر کنید تا اثر لکه از روی فرش کاملا پاک شود.

سپس با استفاده از جاروبرقی نمک ها را از روی فرش جمع کنید و بعد با کمک شامپو فرش و اسفنج، بخش مورد نظر را بشویید تا فرش بوی پیاز نگیرد. در اکثر مواقع لکه ی زرد ناشی از سوختگی های سطحی با این روش از بین می رود. اگر هنوز هم لکه ای باقی مانده بود، یعنی سوختگی عمیق است و باید از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید.

رفع سوختگی فرش با قیچی

در این روش، با استفاده از یک قیچی کوچک به آرامی و با دقت نوک الیاف سخت شده را جدا کنید تا آثار سوختگی از روی فرش از بین بروند.

از بین بردن سوختگی فرش با سشوار

اگر فرش شما با سیگار یا قلیان سوخته باشد ممکن است سوختگی آن به راحتی برطرف نشود؛ زیرا این نوع سوختگی ها می توانند آسیب جدی به فرش وارد کنند و ظاهر فرش را خراب کنند. با این حال، روش های مختلفی برای از بین بردن چنین سوختگی هایی وجود دارد.

برای مثال، در چنین مواقعی می توانید از سشوار استفاده کنید. برای این کار، سشوار را روی حرارت کم تنظیم کنید و به آرامی روی بخش سوخته فرش بکشید. این کار باعث می شود که الیاف فرش دوباره به حالت خود برگردد.

رفع سوختگی فرش با سرکه

سرکه

سوختگی های سطحی فرش باعث ایجاد لکه ای زرد روی فرش می شوند، اما سوختگی های عمیق لکه ای سیاه ایجاد می کنند. یکی از موثرترین روش ها برای از بین بردن لکه های سوختگی فرش، استفاده از محلول سرکه سفید و آب است.

برای این کار، یک سوم لیوان سرکه سفید را با آب مخلوط کنید. ترکیب سرکه و آب را روی فرش اسپری کنید. کمی صبر کنید و بعد با یک دستمال نم دار لکه را پاک کنید. در صورت نیاز دوباره مراحل را تکرار کنید. این کار باعث می شود که رنگ سوختگی کمرنگ شود.

از بین بردن سوختگی فرش با سمباده

سوختگی باعث سفت و زبر شدن نوک الیاف فرش می شود. در این روش باید سمباده را روی قسمت سوخته و زبر شده ی فرش بکشید و مقداری از آن را تراش دهید تا تمام آثار سوختگی از بین برود. سپس انتهای پرزهای سوخته شده را هم با استفاده از قیچی از فرش جدا کنید.

در ادامه، محل سوختگی فرش و تمام پرزهای چیده شده و جدا شده را با کمک یک دستمال خیس از روی فرش جمع کنید. محل سوختگی را با مقدار زیادی شامپو فرش بشویید تا جایی که تمام نقاط ریز مربوط به سوختگی از روی آن پاک شود. بعد از این که فرش خشک شد، روی قسمت سوخته شده را جارو برقی بکشید. اگر هنوز لکه ی سوختگی وجود داشت، مقدار کمی مایع سفید کننده را همراه با آب ترکیب کنید و یک حوله تمیز را به آن آغشته کنید.

حوله را روی محل مورد نظر قرار دهید و صبر کنید تا چند دقیقه آن جا بماند. سپس با کمک یک حوله تمیز دیگر یا یک اسفنج خشک، آن قسمت را کاملا خشک کنید و اجازه دهید جریان هوا رطوبت آن را نیز خشک کند. از این روش می توانید برای از بین بردن سوختگی فرش با سیگار نیز استفاده کنید.

از بین بردن سوختگی فرش با آبلیمو

یکی دیگر از ترفندهای موثر برای از بین بردن سوختگی فرش، استفاده از آبلیمو است. برای این کار، ابتدا مقداری آبلیمو روی بخشی از فرش که سوخته است بریزید و فرش را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید تا آبلمیو خشک شود و به عمق فرش نفوذ کند. آبلیمو در برابر نور خورشید خاصیت سفید کنندگی دارد، به همین دلیل می تواند لکه ی ایجاد شده از سوختگی را پاک کند.

رفع سوختگی فرش با سنگ پا

برای از بین بردن سوختگی هایی که به دلیل برخورد اجسام داغ مانند سیگار، ذغال، ترقه یا اتو روی فرش ایجاد شده اند می توانید از سنگ پا استفاده کنید. سنگ پا را تمیز کنید و به آرامی و با حوصله آن را روی قسمت های سفت و زبر فرش که در اثر سوختگی ایجاد شده است، بکشید.

دقت داشته باشید که زبری سنگ پا به الیاف سالم فرش شما آسیب نزند. این کار را تا زمانی که آثار سوختگی به طور کامل از بین برود ادامه دهید. سپس با یک دستمال خیس روی فرش بکشید تا پرزهای فرش به حالت اولیه خود برگردند.

از بین بردن سوختگی فرش با یخ

یخ

یکی دیگر از روش های از بین بردن سوختگی فرش استفاده از یخ است. اگر سوختگی فرش شما سطحی است می توانید برای ترمیم آن از تکه یخ استفاده کنید. برای این کار ابتدا جسم داغ را از روی فرش بردارید و بلافاصله بعد از برداشتن آن، مقداری یخ روی محل سوختگی قرار دهید.

یخ الیاف فرش شما را خنک می کند و انتفاق حرارت را متوقف می کند. در ادامه، یک شانه ی ریز بردارید و تار و پود فرش را شانه بکشید تا فرش به حالت اولیه خود برگردد. اگر لکه ی زرد سوختگی باقی مانده بود می توانید یک حوله ی تمیز را به ترکیب آب و آب اکسیژنه آغشته کنید و روی لکه ی زرد بکشید. کمی صبر کنید و با یک حوله ی دیگر که خیس کرده اید، روی قسمت لکه شده بکشید.

این روش برای از بین بردن سوختگی های سطحی مناسب می باشد و نمی تواند آثار سوختگی عمیق را از بین ببرد. بنابراین اگر وسعت سوختگی فرش خیلی عمیق است، بهتر است ترمیم آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا فرش شما را کاملا تمیز کند و نیازی به تعویض فرش یا خرید فرش جدید نیست.

از بین بردن سوختگی موکت

برخی از موکت ها یکپارچه هستند و به طور کامل سرتاسر خانه را می پوشانند. این نوع موکت ها را هر چقدر هم که کوچک باشند، در صورت سوختن و آسیب دیدن باید به کل تعویض کنید. البته روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید موکت خود را ترمیم کنید و مجبور به خرید موکت و پرداخت هزینه اضافی نشوید.

برای رفع سوختگی موکت، ابتدا قسمت سوخته شده را با استفاده از یک کاتر از بقیه موکت جدا کنید، دقت کنید که تا جای ممکن قسمت کوچکی را جدا کنید. سپس قسمت سوخته را روی یک کاغذ بکشید. از قسمت سالم موکت به همان اندازه سوختگی، برش بزنید.

اگر تکه های کوچک موکت باقی مانده است، از آن ها برای درآوردن الگو استفاده کنید. تکه ی الگو را در بخش بریده شده قرار دهید و با استفاده از چسب آن را ثابت کنید. تا وقتی که چسب خشک شود یک وسیله سنگین را روی بخش چسبی قرار دهید.

نکات مهم برای جلوگیری از سوختگی

سوختگی فرش یک اتفاق غیر قابل پیش بینی است، اما در نظر گرفتن برخی از نکات مهم و انتخاب فرش با کیفیت می تواند باعث جلوگیری از آسیب به فرش شود یا میزان آسیب را به حداقل برساند. این موارد عبارتند از:

  • به هیچ وجه لباس های خود را روی فرش اتو نکنید و حتما هنگام اتو کردن از میز اتو و زیر انداز استفاده کنید.
  • از قرار دادن قابلمه یا اجسام داغ روی فرش یا موکت خودداری کنید و حتماً از عایق چوبی، پارچه ای و یا پلاستیکی برای زیر قابلمه یا ظروف داغ استفاده کنید.
  • فرش ماشینی با الیاف هیت ست شده و مقاوم در برابر حرارت بخرید.
  • فرش های بی کیفیت و با الیاف پلی پروپیلن و پلی استر خریداری نکنید.
  • همیشه احتمال افتادن اشیاء داغ را در نظر بگیرید و در زمان استفاده از این اشیاء از سینی یا رو فرشی استفاده کنید.
  • از قرار دادن قلیان روی فرش خودداری کنید.

مطلب مشابه: اصول انتخاب فرش مناسب برای منزل + تصاویر ست کردن فرش با لوازم منزل

مطالب مشابه را ببینید!