مجله تاپ‌ناز‌

از بین بردن موش خانگی + روش های موثر برای از بین بردن موش در خانه

از بین بردن موش خانگی

یکی از مشکلاتی که مردم کلان شهرها دارند از بین بردن موش خانگی است. موش در منزل و یا حتی خیابان باعث انتقال انواع بیماری ها می شود و به همین منظور باید به دنبال راهی بود که موش ها را نابود کرد.

موش ها موجودات کثیف و موذی هستند و برای سلامت انسان خطر دارند. اگر تعداد موش ها در سطح شهر و منازل زیاد شد می تواند باعث خسارات زیادی شود. برای از بین بردن موش می توان از روش های متعددی استفاده کرد. می توانید با هزینه ای کم و بدون صرف زمان زیاد موش ها را نابود کنید. شاید تصور کنید که فقط باید از سم و مواد شیمایی خطرناک استفاده کرد ولی روش های مفید دیگری هم وجود دارد زیرا مواد شیمایی برای سلامت انسان هم مضر است.

در ادامه این مطلب روش های موثر از بین بردن موش ها را بررسی می کنیم.

 

از بین بردن موش بدون سم و تله

وجود موش در منزل می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود که گریبان تمام اعضای خانواده را می گیرد. این موجودات حس بدی به شما می دهند، باعث آسیب رساندن به وسایلی مانند سیم ها، لباس ها، دیوار و … می شوند. در نهایت وجود این موجودات در خانه می تواند باعث زیان رساندن به واسیل خانه شود، به همین دلیل بهتر است با این موجودات به مبارزه بپردازید. در ادامه چند روش موثر برای از بین بردن موش بدون استفاده از سم و تله را معرفی می کنیم.

 

روغن نعناع

روغن نعناع یک روش کاربردی و مفید برای از بین بردن موش ها است. بو و عطر این روغن برعکس سم به صورتی است که باعث آزار کسی نمی شود. از این روغن می تواند به جز دور کردن موش ها از خانه، برای از بین بردن عنکبوت ها و حشرات نیز استفاده کنید. برای استفاده از این روغن باید به صورت زیر استفاده کنید.
برای هر قاشق آب باید از ۵ قطره روغن نعناع استفاده کنید.
سپس تکان دهید تا خوب مخلوط شود.
مواد را درون بطری اسپری بریزید و در مکانی که موش و یا حشرات بودند اسپری کنید.
این کار را باید چند بار در هفته انجام دهید تا نتیجه آن را مشاهده کنید.

از بین بردن موش خانگی

از بین بردن موش به وسیله اسپری روغن گل میخک

روغن گل میخک یکی از روغن های مفید برای از بین بردن موش ها است. از این روغن نیز همانند روغن نعناع می توان استفاده کرد. در زمان اسپری کردن این روغن باید مواظب چشم های خود باشید تا داخل چشمتان نرود، زیرا می تواند به چشم ها آسیب جبران ناپذیری بگذارد. برای تهیه این اسپری باید مراحل زیر را انجام دهید:
به یک قاشق غذاخوری باید ۵ قطره روغن گل میخک اضافه کنید.
بعد از مخلوط کردن کامل آن باید درون بطری اسپری بریزید.
سپس به مقدار لازم بر روی محل ورود موش ها اسپری کنید.
این کار را باید در هفته به صورت متوالی چند باری انجام دهید.

 

استفاده از روغن سنبل هندی

یکی از روش های که می تواند برای از بین بردن موش ها از منزل انجام داد، استفاده از بویی است که موش ها از آن بدشان می آید. روغن سنبل هندی دارای عطری است که موش ها نمی توانند آن را تحمل کنند، و باعث دوری آن ها از منازل می شود. همچنین از این روغن می تواند برای از بین بردن حشرات نیز استفاده کرد. یکی از کاربردهای جذاب این روغن این است که می توان از آن به عنوان پشه بند استفاده کرد. برای این کار شب قبل خواب مقداری از روغن را بر روی پوست خود بمالید. با انجام این عمل تا صبح از شر حشرات مزاحم راحت می شوید. برای درست کردن این اسپری می توانید شبیه روش های قبل عمل کنید، به این صورت که: در هر یک قاشق غذاخوری آب ۵ قطره روغن بریزید. سپس به طور کامل آن ها را باهم مخلوط کنید. از روغن کرچک نیز می توانید در این ترکیب استفاده کنید. بعد از درست کردن این ترکیب می توانید از آن در محل مورد نظر به طور پیوسته در چند هفته استفاده کنید.

 

آمونیاک دشمن موش ها

آمونیاک خود به تنهایی دارای بوی بسیار بدی است. از این ماده می توان برای دور کردن موش ها و هر موجود زنده ای استفاده کرد. در نتیجه باید دقت کنید به درستی از آمونیاک استفاده کنید، تا به حیوان خانگی تان آسیب نرسانید. برای درست کردن این محلول باید به صورت زیر عمل کنید:
در یک فنجان تا نصفه از محلول آمونیاک پر کنید.
سپس آن را در محلی که احتمال می دهید موش ها پیدا می شوند قرار دهید.
از این مایع می تواند در گوشه های دیگر خانه خود نیز استفاده کنید تا دیگر از دور کردن موش ها خیالتان راحت شود.

 

فلفل تند تکه تکه شده راهی دیگر برای از بین بردن موش ها

فلفل تند تکه تکه شده یکی از بهترین راه ها برای دور کردن موش ها از منازل است. این روش به عنوان یک روش طبیعی و عالی شناخته می شود که می توان از آن به راحتی استفاده کرد. بوی تند فلفل راهی عالی برای فراری موش ها استفاده می شود. برای اینکار فلفل را تکه تکه کنید و در گوشه های خانه قرار دهید. تنها در زمان تکه تکه کردن فلفل باید مواظب چشم هایتان باشید تا به آن ها آسیب نرسانید.

 

اسپری سس تند

اسپری سس تند همانند تکه های فلفل تند عمل می کند. زمانی می توانید از اسپری سس تند استفاده کنید که فلفل تند در دسترس نداشته باشید. تاثیر گذاری این اسپری نیز بسیار زیاد است. برای تهیه این اسپری شما به ۵ قطره از این سس و ۳ قاشق غذاخوری آب احتیاج دارید. آن ها را باهم به خوبی مخلوط کنید، سپس در محلی که موش ها دیده شده اند از آن اسپری کنید. نکته مهمی که در زمان استفاده از این اسپری باید دقت کنید، این است که مراقب برخورد آن با چشم هایتان باشید.

 

برگ های سرخ ترفندی برای فراری دادن موش ها

برگ های سرخ را بیشتر می توان در فصل پاییز پیدا کرد. این برگ ها درارای بوی هستند که می توانند موش ها را به راحتی از مناطق مختلف خانه شما دور کند. نع تنها می توان برای از بین بردن موش ها از آن استفاده کرد، بلکه می تواند برای دور کردم دیگر حشرات نیز استفاده کرد. روش استفاده از این برگ ها بسیار راحت است. تنها کاری که باید انجام دهید، قرار دادن تکه هایی از برگ این گل در قسمت هایی از خانه که موش ها را در آنجا مشاهده کرده اید. بعد از استفاده مستمر از برگ های سرخ مشاهده خواهید کرد تعداد موش ها بعد از مدتی بسیار کاهش یافته است.

 

بیماری هایی که از موش به انسان منتقل می شوند

موش بیش از 35 بیماری خطرناک را به انسان منتقل می کند. بر روی بدن موش، کنه، کک، شپش و .. زندگی می کند و بعد از مرگ موش ها، کک و … به سراغ انسان می آید و بر روی بدن انسان خونخواری می کند و باعث بیماری انسان می شود. موش ها با ادرار  مدفوعشان محیط زندگی انسان را آلوده می کنند. نکته قابل توجه این است که موش ها بر حسب عادت رفتاری، بیشتر اوقات مسیرهای حرکتشان را با ادرار علامت می گذاراند که همین باعث انتقال بیماری می شود.

از بین بردن موش خانگی

بیماری‌های منتقله از طریق موش:

 

کوریومننژیت لیمفوسیتیک (Lymphocytic Choriomeningitis)(LCM) :

اولین علائم این بیماری در انسان سردرد و بروز حالت‌هایی شبیه آنفولانزا میباشند.

Rabies (هاری)

 یک بیماری ویروسی است که از طریق گاز گرفتگی در حیوان خونگرم به وجود می‌آید.

تب گازگرفتگی

در اثر گاز گرفتن موش تب ایجاد می‌شود و جای گاز گرفتگی متورم شده و به رنگ قرمز در می‌آید.

طاعون

این بیماری که به آن مرگ سیاه نیز می‌گویند از طریق گزش ‌کک‌هایی که از خون موش آلوده تغذیه کرده‌اند به انسان منتقل می‌شود.

لپتوسپیروز

این بیماری که به آن یرقان خون ریزی دهنده نیز می‌گویند باعث تب، خونریزی، دردناک شدن کبد، دردهای شکمی، خشک شدن و ریزش پوست می‌گردد.

سالمونلوزیز (حصبه)

آلوده شدن غذا به ادرار و مدفوع موش موجب مسمومیت غذائی و بروز این بیماری می‌شود.

یرسینیوزیز

این بیماری از طریق آلوده شدن مواد غذایی به ادرار و فضولات موش ایجاد شده و موجب بروز آپاندیسیت و بزرگ شدن روده‌ها می‌گردد.

تیفوس

در اثر خونریزی در شش‌ها و سینه پهلو باعث مرگ فرد مبتلا می‌شود.

توکسوپلاسموزیز

انتقال این بیماری که بیشتر از طریق مدفوع گربه به انسان صورت می‌گیرد اخیراً از طریق موش هم مشاهده شده است. این بیماری می‌تواند موجب کوری مادرزادی نوزاد شود.

تب راجعه

یک بیماری عفونی است و از علائم عمده آن حملات متناوب تب و ایجاد مسمومیت خونی می‌باشد.

تولارمی

مخزن این بیماری موش می‌باشد و علائم آن تب، سردرد درد دست و پا، کمر درد، ضعف عمومی، استفراغ و بزرگ شدن کبد و طحال می‌باشد.

سالک

این بیماری به صورت زخم پوستی و در اثر نیش پشه خاکی آلوده ایجاد می‌گردد.

 

از ديدگاه اپيدميولوژيك در مجموعه عوامل تشكيل دهنده زنجيره انتقال بيماري هاي قابل انتقال توسط ناقلين محيط فيزيكي نقشي اساسي را ايفا مي كند . بدين لحاظ توسل به مديريت محيط در كنترل بيماريهاي قابل انتقال توسط ناقلین، حائز كمال اهميت است . اگر چه ظاهراً در این راه هزينه هاي زيادي صرف می شود، اما نتایج آن پایدار و اثربخش خواهد بود كه مي تواند سرمايه گذاري اوليه را از محل صرفه جويي هاي بعدي جبران نمود.

 

موش ها از سه جهت باعث خسارت می شوند :

 1. خسارت موش ها به مزارع ، محصولات کشاورزی و مواد غذایی
 2. خسارت موش ها به جوامع انسانی از طریق انتقال انواع بیماری ها مانند طاعون ، تیفوس ، سالک و …
 3. از بین بردن و ضایع نمودن کالا و اشیا ، کابل های برق و تلفن و ایجاد آتش سوزی و نهایتاً خسارات فراوان به محیط زندگی انسان ها

 

روش‌های مبارزه :

1ـ اقدامات بهسازی و بهداشتی   2ـ استفاده از سموم شیمیایی   3ـ استفاده از امواج مافوق صوت  4ـ جلب کننده‌های شیمیایی  5ـ دور کننده‌ها  6ـ تله‌گذاری  7ـ مبارزه بیولوژیکی  8ـ مبارزه ژنتیک.

روش هاي مبارزه با موش:

جوندگان برای ادامه زندگی و تولید مثل به آب، غذا و پناه گاه نیاز دارند. رطوبت و گرمای مناسب، شرایط لازم را برای زیاد شدن تعداد موش ها ایجاد می کند

روش فيزيكي:  تله گذاري و اقدامات بهسازي و بهداشتي

حذف غذا: پس مانده هاي مواد غذايي موجود در زباله ها بزرگترين منبع غذايي براي موشها مي باشد. لذا بايستي به طور موثر و بهداشتي جمع آوري ، حمل و دفع شوند. جمع آوري و دفع صحيح زباله حدود ۶۵ درصد در كنترل موشها موثر است.

حذف پناهگاه:موشها تمايل به وارد شدن به اماكن انساني دارند لذا ساختمانها بايد به طريقي ساخته شوند كه از ورود آنها جلوگيري بعمل آيد.

روش شيميايي:

 • استفاده از سموم شيميايي
 •  استفاده از طعمه مسموم
 •  استفاده از دور كننده ها

در مبارزه شيميايي نوع موش ، فصل مبارزه ، محل زندگي موش ها ، غلظت سم و انتخاب ماده براي طعمه اهميت زيادي دارد.

به علت آلودگيهاي زيست محيطي معمولاً استفاده از سموم شيميايي آخرين راه حل مي باشد.

در صورتي كه اقدامات بهداشتي و بهسازي به طور كامل موثر نبودند مي توان از سموم مجاز و موثر با مشورت كارشناسان وزارت بهداشت استفاده كرد.

 لذا بهترین روش ، استفاده از روش تلفیقی است که در آن بر حسب مورد از ۲ یا چند روش با هم استفاده می شود.

 

اقدامات بهسازي و بهداشتی

 1. بهسازی محیط ، از راه های مؤثر برای مبارزه با موش ها است.
 2. مواد غذایی در شیشه و قوطی و پیت های کاملاً بسته نگهداری شود.
 3. درز و شکاف درهایی را که به ساختمان وارد می شود با مصالح ساختمانی پر نمایید و بدون شکاف باشند. موش ها می توانند با جویدن از درهای چوبی عبور کنند.
 4. سوراخهایی که در سقف اتاق ها، آشپزخانه و … وجود دارد را ببندید و در صورت نیاز تعمیر کنید.
 5. دهانه های چاه آشپزخانه، حمام و اتاق ها را با توری بپوشانید.
 6. در اتاقها خرده نان نگهداری نکنید.
 7. ظرف مخصوص زباله تمیز باشد. زباله ها در ظروف سربسته و روی سطحی کمی بالاتر از زمین قرار داده شود.
 8. ترشح موش را با شوینده ضد میکروب تمیز کنید.
 9. از شیرهای آب مراقبت کنید. آب نباید ازشیر چکه کند. موش بیش از ۴۸ ساعت تشنگی را تحمل نمی کند.
 10. شاخه های گیاهان که روی ساختمان را پوشانده و خیلی نزدیک سقف است، بریده شود.
 11. از تجمع و تلنبار کردن تکه های چوب، تخته و ذغال، خارج از انبار خودداری کنید.
 12. لباس های چرک ، کاغذ صابون و غیره در جاهای خارج از دسترس موش نگهداری شود.
 13. آب هایی را که جریان ندارند (راکد) با راه های مناسب خشک نماییید.
 14. سوراخ های بزرگتر از ۶ میلی متر با سیمان و خرده آهن مسدود گردند.
 15. یک نوار ده سانتی متری پلاستیکی صیقلی در پایین پنجره ها نصب شود.
 16. لاشه موش مرده را دفن نموده یا بسوزانند.
 17. حیاط و اطراف آن کاملاً تمیز و عاری از هر گونه وسایل اضافی باشد.

مطالب مشابه را ببینید!