مجله تاپ‌ناز‌

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است؟ راهنمای تشخیص عسل اصل

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است؟ راهنمای تشخیص عسل اصل

 شاید در گذشته نه چندان دور که هنوز زنبورداری و تولید عسل به صورت صنعتی کمتر دیده می‌شد، پیدا کردن عسل طبیعی کار چندان سختی نبود و احتمالا با مراجعه فروشنده‌ها در سطح شهر، می‌توانستید به عسل واقعا طبیعی دسترسی داشته باشید.

اما امروزه به دلیل کاهش پوشش گیاهی در خیلی از مناطق کشور و از طرفی رشد صنعت تولید عسل، حداقل برای تولید کنندگان عسل در سطح وسیع، این امکان وجود ندارد که تنها به شهد گیاهان برای تولید اکتفا کنند و ترجیح می‌دهند که زنبورها از مواد قندی تغذیه کنند و در عوض چندین برابر عسل تولید کنند.

 

عسل طبیعی چیست؟

در این مطلب زیاد در مورد عسل طبیعی صحبت می‌شود، به همین دلیل بد نیست که تعریف عسل طبیعی را بدانید، عسل طبیعی به عسلی گفته می‌شود که زنبور برای تهیه آن، تنها از شهد گیاهان و گل‌ها استفاده کرده باشد، اگر زنبور به جای شهد از مواد قندی تغذیه کرده باشد یا درصد زیادی از شهد دریافتی آن از مواد قندی باشد، چنین عسلی غیر طبیعی و از نوع تغذیه‌ای است.

 

از کجا بفهمیم که عسل طبیعی است؟

روش‌های مختلفی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد که در یک مقاله مفصل در مورد آن صحبت شده است، اما به طور خلاصه تنها روش دقیق و بدون خطا برای تشخیص عسل طبیعی انجام آزمایش، باید عسل را به آزمایشگاه ببرید و آن را آزمایش کنید و در نتیجه آزمایش به فاکتورهای مهمی از جمله میزان ساکارز عسل دقت کنید.

ساکارز عسل طبیعی نباید بیشتر از 5درصد باشد، در واقع تا 5درصد ساکارز موجب غیر طبیعی بودن عسل نیست و می‌توان گفت که تقریبا تمام شهد دریافتی زنبور از گیاهان بوده است، اما اگر میزان ساکارز بالاتر از 5 درصد باشد، یعنی زنبور از مواد قندی هم تغذیه کرده است که هرچه این درصد بالاتر باشد، یعنی میزان تغذیه زنبور از مواد قندی هم بیشتر بوده است.

توجه: این قانون در مورد عسل کنار صادق نیست، در واقع عسل کنار حتی از نوع طبیعی آن، ساکارز بالاتر از 5 درصد و حدود 14درصد دارد که این کاملا طبیعی است، چرا که شهد شکوفه‌های درخت کنار ذاتا شیرین است و به همین دلیل عسل آن شیرین تر از سایر عسل‌هاست. پس اگر عسل کنار ساکارز بالایی داشت، به معنی غیر طبیعی بودن آن نیست.

 

عسل طبیعی شکرک می‌زند

دقت داشته باشید که همه عسل‌های طبیعی بعد از مدتی شکرک می‌زنند که این مدت بسته به نوع هر عسل کاملا متفاوت است، به طور مثال یک عسل در مدت چند هفته بعد از برداشت شکرک می‌زند و عسل دیگری مانند عسل کنار بعضا تا 2 سال بعد از برداشت هم شکرک نمی‌زند.

هرچند که اگر عسل شکرک زده باشد به این معنی نیست که این عسل قطعا طبیعی است چرا که عسل‌های تغذیه‌ای هم شکرک می‌زنند، اما به هر حال شکرک زدن یک مشخصه‌ است که در عسل‌های طبیعی دیده‌ می‌شود.

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است؟ راهنمای تشخیص عسل اصل

عسل کهنه یا تازه برداشت؟

عسل به هیچ وجه فاسد نمی‌شود، اما با گذشت زمان کمی از خاصیت خود را از دست می‌دهد و آنزیم‌ها و همچنین میزان آنتی اکسیدان آن کمتر می‌شود، به همین دلیل توصیه می‌شود که عسلی که بیش از 2 سال از برداشت آن گذشته است را خریداری نکنید، هرچند که بی خاصیت نیست و فقط کمی خاصیت آن کاهش پیدا کرده است که البته این نوع عسل قیمت کمتری هم دارد.

 

عسل طبیعی از کجا تهیه کنیم؟

از آنجایی که امکان آزمایش عسل به دلیل هزینه بالا برای همه افراد وجود ندارد، بهترین کار این است که از فروشنده مطمئن خرید کنید، فروشنده مطمئن ترسی از مورد آزمایش قرار گرفتن عسل‌هایش ندارد و می‌تواند عسل را به شرط آزمایش عرضه کند، در واقع هنگام فروش به خریدار اطمینان می‌دهد که چنانچه مشخص شود عسل غیر طبیعی است، امکان بازگشت وجه و پرداخت هزینه آزمایش وجود دارد، خرید از چنین فروشنده‌ای تا حد زیادی مطمئن است و جای نگرانی ندارد.

آویشا یکی از عرضه کنندگان عسل طبیعی همراه با ضمانت بازگشت وجه است، در این مجموعه عسل طبیعی از بهترین زنبورداران کشور به دست مصرف کنندگان می‌رسد، برای خرید عسل طبیعی از آویشا، از طریق لینک زیر وارد سایت شوید.

https://avishaa.com/buy-honey/

 

آیا عسل باموم طبیعی است؟

یکی از باورهای اشتباه در خرید عسل طبیعی این است که افراد تصور می‌کند که اگر عسلی موم داشته باشد طبیعی است در حالی که داشتن موم هیچ ارتباطی به طبیعی یا طبیعی نبودن عسل ندارد.

پس موم‌دار یا بدون موم بودن عسل به خودی خود نشان از کیفیت عسل نیست.با این وجود ما به چند علت توصیه می‌کنیم که عسل را تا جای ممکن با موم نخرید.

دلیل اول این است زنبورداران بعضا از یک موم چندین بار در کندو استفاده می‌کنند تا زنبور مجبور به تولید موم نباشد که این کار اصلا بهداشتی نیست.

مورد دیگر این است که داروها و آنتی‌بیوتیک‌هایی که در کندو برای مبارزه با آفت‌ها استفاده می‌شود معمولا جذب موم می‌شود و به همین دلیل موم برای مصرف توصیه نمی‌شود.

 

اگر به دنبال عسل طبیعی هستید و فروشنده و یا زنبوردار معتمدی را نمی‌شناسید ‌می‌توانید عسل کاملا طبیعی و خام را از فروشگاه آویشا تهیه کنید.

ما با بررسی عسل زنبوردار‌های مختلف که مورد اعتماد ما هستند و آزمایش آن‌ها بهترین نمونه‌ها را برای خرید عرضه می‌کنیم. در صورت خرید از آویشا این اطمینان برای شما وجود دارد که عسل کاملا طبیعی به دست شما می‌رسد که ضمانت بازگشت وجه دارد.

wikihow

مطالب مشابه را ببینید!