مجله تاپ‌ناز‌

آیا امکان استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه وجود دارد؟

آیا امکان استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه وجود دارد؟

احتمالا شما هم مانند بسیاری از رانندگان خودرو، به‌دنبال راهی برای استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه هستید. در چند سال اخیر، پلیس راهنمایی‌ورانندگی از امتیازهای منفی موجود در گواهینامه، به‌عنوان تنبیهی غیرنقدی استفاده می‌کند تا رانندگانی که از تخلفات مکرر و پرداخت جریمه بیمی ندارند، به اصلاح عادت‌های رفتاری نامناسب خود هنگام رانندگی بپردازند.

حالا سوال این‌گونه مطرح می‌شود که استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه چگونه امکان‌پذیر است؟ آیا شما به خاطر دارید که در گذشته از چه روش‌هایی برای آگاهی از خلافی‌های خود استفاده می‌کردید؟ اکنون چه؟ برای رسیدگی به امور مرتبط با خودروی خود چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید؟ همراه ما باشید تا شما را به پاسخ همه این سوالات برسانیم.

نمره منفی گواهینامه به چه منظور ثبت می‌شود؟

طبق قوانین راهنمایی‌ورانندگی، درصورتی‌که رانندگان مرتکب خلافی شوند، به‌جز جریمه‌ای که برای جبران باید بپردازند، یک امتیاز منفی در گواهینامه آن‌ها ثبت می‌شود که نشان از میزان تخلف دارد. شما با استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه، متوجه این موضوع خواهید شد.

وضع این قانون برای کسانی که معمولا رانندگی بی‌محابایی دارند، اهرمی خواهد بود که به آن‌ها فشار می‌آورد تا به مقررات پایبند باشند. در این صورت، می‌توان به کاهش تخلفات رانندگی در جامعه و پیامدهای ناخوشایند مالی و جانی آن برای انسان‌ها امیدوار بود.

در حقیقت، طبق آمار تخلفات، حدود ۸۲ درصد از تصادف‌ها، ناشی از جرایمی مانند صحبت با تلفن‌ همراه، سرعت غیرمجاز و خواب‌آلودگی نشأت می‌گیرد. اینها، از جمله تخلفاتی هستند که ضمن پرداخت جریمه، باید شاهد تاثیرشان در نمره منفی گواهینامه باشیم.

رایج‌ترین تخلفاتی که در استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه می‌بینید!

آیا امکان استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه وجود دارد؟

چه تخلفاتی باعث ثبت نمره منفی در گواهینامه می‌شوند؟ بر اساس قانون راهنمایی‌ورانندگی، برای ۲۰ مورد از تخلفات حادثه‌ساز و میزان خطرآفرینی‌هایی که دارند، یک امتیاز منفی در نظر گرفته می‌شود تا بدین‌‌ واسطه، افراد وادار به رعایت قوانین و احترام به آن شوند. لیست مختصری از جرایمی که تاثیر آن‌ها در گواهینامه ماندگار می‌شوند را ارائه داده‌ایم.

  • تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر)
  • سبقت غیرمجاز
  • عبور از چراغ راهنمایی‌ورانندگی
  • انجام حرکات نمایشی
  • عبور از محل ممنوعه
  • دور زدن‌های ممنوع
  • حرکات مارپیچی
  • نقص فنی در سامانه روشنایی در شب
  • عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین
  • استفاده از تلفن همراه و وسایل مشابه آن

عواقب دریافت نمره منفی در گواهینامه

شاید خیلی از تخلفات رانندگان، عمدی نباشد و آن‌ها چیزی در این‌باره ندانند اما با استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه، متوجه عادت‌های رفتاری نامناسبی که از اعتبار گواهینامه آ‌ن‌ها می‌کاهد و همچنین آن‌ها را مشمول جریمه‌های نقدی می‌کند، می‌شوند. بهتر است بدانید که نمره منفی، ۳ سطح دارد و هر سطح آن، پیامدهای مختلفی را در بر می‌گیرد.

در سطح ابتدایی، زمانی که نمرات منفی به ۳۰ برسد، گواهینامه راننده به ‌مدت ۳ ماه توقیف می‌شود و آن‌ها حق نشستن پشت هیچ فرمانی را ندارند. بعد از گذشت ۳ ماه، او با پرداخت ۶۰ هزار تومان، می‌تواند گواهینامه خود را آزاد کند.

در سطح دوم، زمانی که جمع نمرات منفی به ۲۵ برسد، گواهینامه فرد مجددا توقیف می‌شود اما به‌مدت ۶ ماه. بعد از گذشت این مدت‌زمان، راننده با پرداخت مبلغ ۹۰ هزار تومان، می‌تواند مدارک خود را آزاد کند.

سطح سوم جریمه که از همه مهم‌تر است و زمانی اعمال می‌شود که راننده بعد از طی‌کردن مراحل قبلی باز هم به رانندگی پرخطر خود ادامه دهد، مختوم به باطل‌شدن گواهینامه او خواهد بود. در واقع، اگر جمع نمرات منفی به ۲۰ برسد، شخص راننده به‌مدت یک‌سال اجازه نشستن پشت فرمان را ندارد تا بعد از شرکت در کلاس‌های آموزشی و پرداخت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حساب خزانه عمومی، یک گواهینامه جدید دریافت کند.

در استعلام نمره منفی با گواهینامه، آیا روشی جهت رفع این جرایم غیرنقدی وجود دارد؟

اکنون که با نمره منفی گواهینامه، چگونگی ثبت و اعمال محدودیت‌های ناشی از آن آشنا شدید، احتمالا می‌پرسید که آیا راهی برای پاک‌کردن آن‌ها وجود دارد؟ این موضوع به نحوه رانندگی شما وابسته است. اگر بعد از ۶ ماه از ثبت آخرین تخلف، مرتکب جرمی نشوید و رانندگی‌تان ایمن و متناسب با قوانین راهنمایی‌ورانندگی باشد، همه نمرات منفی شما به ‌طور خودکار پاک خواهند شد.

نحوه استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه به شیوه‌‌های قدیم و جدید

چنانچه از نمرات منفی گواهینامه خود اطلاعی ندارید، روش‌های زیادی برای استعلام آن وجود دارد. شاید در گذشته مجبور بودید به‌همراه مدارک شناسایی و گواهینامه خود به مراکز پلیس ۱۱۰ مراجعه کنید و گاه، زمان زیادی را در انتظار بمانید تا نوبت‌تان شود اما اکنون می‌توانید در کم‌تر از ۲ دقیقه، این امور را از راه دور پیگیری کنید.

اگر به اینترنت دسترسی ندارید و کار با سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را نمی‌دانید، می‌توانید با ارسال کد مندرج بر روی گواهینامه به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، از وضعیت تخلفات خود آگاه شوید. همچنین می‌توانید به‌واسطه تماس با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸، به خواسته خود از استعلام دست یابید.

البته رایج‌ترین شیوه‌ای که افراد امور روزمره خود را با آن می‌گذرانند، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هستند و شما با اتصال به شبکه اینترنت و ورود به آن‌ها با دنیایی از خدمات متنوع مواجه می‌شوید که هر یک از آن‌ها، به‌نحوی روند زندگی را تسهیل می‌کنند.

شما با در اختیار داشتن شماره گواهینامه، کد ملی و نصب یک اپلیکیشن معتبر و مطمئن، می‌توانید از نمرات منفی خود اطلاع یابید و دفعه‌های ارتکاب هر یک از تخلفات را در جدولی که به شما ارائه داده می‌شود، ببینید.

استعلام غیرحضوری نمره منفی با شماره گواهینامه

استعلام نمره منفی با شماره گواهینامه، راننده را از تخلفاتی آگاه می‌کند که روزی بدون درنظرگرفتن نکات ایمنی و قوانین راهنمایی‌ورانندگی، مرتکب شد و حالا ضمن پرداخت جریمه نقدی به ‌منظور جبران آن، باید شاهد تاثیری که بر اعتبار و سلامت گواهینامه‌اش دارد، باشد. این ترفند، کمک می‌کند که اشخاص، محتاطانه رانندگی کنند و بدین‌ترتیب از میزان تخلفات جامعه و عواقب نامطلوب ناشی از آن‌ها پیشگیری شود.

شما برای استعلام نمره منفی گواهینامه، حتما نیازی به مراجعه حضوری به واحدهای اجرایی کشور ندارید. عصر اینترنت و پیشرفت تکنولوژی، به شما کمک می‌کند که فارغ از محدودیت‌های مکانی و زمانی، به آخرین وضعیتی که گواهینامه شما دارد، واقف شوید و اموری که باید انجام دهید را به‌صورت آنلاین پیگیری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!