مجله تاپ‌ناز‌

فواید استفاده از عینک آفتابی و دلایل ضروری بودن آن

فواید عینک آفتابی 1

عینک آفتابی علاوه بر ظاهر جذابی که به چهره می دهد، فواید دیگری هم دارد. استفاده از عینک آفتابی در طول سال به خصوص در فصل تابستان بسیار ضروری است. یکی از مهم ترین دلایل ضروری بودن آن حفظ سلامت چشم ها است. اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید هر روز در جو ما وجود دارد، بنابراین محافظت از چشمان در برابر این اشعه ها بسیار اهمیت دارد. عینک های آفتابی می توانند از بروز بسیاری از این آسیب ها جلوگیری کنند. در ادامه فواید عینک آفتابی و دلایل ضرورت استفاده از آن را برای شما عزیزان توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

فواید استفاده از عینک آفتابی

عینک آفتابی یک اکسسوری زیبا و کاربردی است که شما را خوش استایل تر می کند و برای سلامت چشم نیز بسیار مفید است. در ادامه به تمام فواید عینک آفتابی خواهیم پرداخت:

1. جلوگیری از آفتاب سوختگی

اگر در روزهای گرم تابستانی مدت زمان زیادی را در فضای باز و بیرون هستید، چشم ها و پوست شما در معرض آفتاب سوختگی قرار دارد. عینک های آفتابی نور خورشید را منعکس می کنند و از برخورد نور خورشید با پوست جلوگیری می کنند.

مطلب مشابه: تاثیر منفی نور خورشید بر موی سر و روش های پیشگیری از آسیب مو در نور خور

2. به تعویق انداختن پیری پوست

یکی دیگر از دلایل ضرورت استفاده از عینک آفتابی جلوگیری از ایجاد چین و چروک و علائم پیری در سطح پوست است. تابش نور آفتاب به پوست، دلیل اصلی ایجاد چین و چروک و در نتیجه خشکی بافت های پوست می باشد. عینک های دودی اشعه های خورشید را منعکس می کنند و از برخورد آن ها با پوست دور چشم جلوگیری می کنند.

3. کاهش فشار به چشم

فواید عینک آفتابی 1

با قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید، خستگی چشم بیشتر می شود. خستگی چشم باعث سردرد و تاری دید می شود. در حالت خستگی چشم، مردمک چشم ها سخت کار می کنند تا میزان تابش خورشید به چشم را محدود کنند، به همین دلیل هر چه بیشتر در روزهای آفتابی به بیرون برویم، چشم ها بیشتر تحت فشار قرار می گیرند. با استفاده از عینک آفتابی مناسب می توانید از پرکاری مردمک چشم ها و خشتگی چشم جلوگیری کنید.

4. رانندگی ایمن تر

تابش مستقیم نور خورشید به چشم ها هنگام رانندگی باعث کاهش دید راننده می شود و به صورت ناخودآگاه منجر به بسته شدن چشم ها می شود که این اتفاق خطر تصادف را افزایش می دهد. عینک آفتابی باعث افزایش کیفیت و وسعت دید می شود و با استفاده از آن می توانید بهتر و ایمن تر رانندگی کنید و مسیر را واضح تر ببینید.

5. جلوگیری از بیماری آب مروارید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث آب مروارید شود که شایع ترین دلیل آن از دست دادن بینایی در افراد بالای 40 سال است. یکی دیگر از فواید عینک آفتابی محافظت از چشمان و جلوگیری از بیماری آب مروارید است. آب مروارید با تیرگی عدسی های طبیعی چشم مشخص می شود و قبل از دست دادن بینایی دائمی، می توان آن را با جراحی درمان کرد.

مطلب مشابه: پیشگیری از آفتاب سوختگی + روش های طبیعی درمان سوختگی پوست با نور خورشید

6. جلوگیری از ورود گرد و خاک به چشم

وزش باد یا گرد و خاک زیاد باعث ورود ذرات ریز به چشم و ایجاد عارضه های مختلفی مانند تحریک و سوزش چشم، قرمزی چشم، اختلال در بینایی، آسیب یا خراشیدگی سطح جلویی چشم و … می شود. به کمک عینک آفتابی می توان از چشم ها در برابر گرد و غبار و بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد.

7. جلوگیری از کشیدگی و کوچک شدن چشم ها

فواید عینک آفتابی 3

اگر در یک روز آفتابی به بیرون بروید، باید چشم های خود را بکشید و آن ها را کوچک کنید تا بتوانید محیط اطراف خود را واضح تر ببینید. این کار باعث بروز چین و چروک در پوست اطراف چشم ها می شود و همچنین باعث خستگی چشم های شما می شود. با استفاده از عینک آفتابی می توانید در روزهای آفتابی بهتر ببینید و از بروز این اتفاقات جلوگیری کنید.

8. جلوگیری از ضعیف شدن چشم

یکی از فواید استفاده از عینک آفتابی، جلوگیری از ضعیف شدن چشم ها است. نور آفتاب یا نور های مضر دیگر به مرور نمره چشم را افزایش می دهند و شما را مجبور به استفاده از عینک های طبی می کنند. برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم باید در محیط هایی که نور زیاد وجود دارد از عینک دودی استفاده کنید.

9. جلوگیری از خشکی چشم

وجود گرد و غبار، وزش باد و آب و هوای خشک می تواند باعث بروز خشکی چشم و یا تشدید آن شود. برخی از افراد هم به صورت ژنتیک مستعد بیماری هایی مانند خشکی چشم و پوست هستند. با کمک عینک های آفتابی می توان از بروز خشکی چشم و مشکلات مربوط به آن جلوگیری کرد. در روز های سرد زمستانی علائم خشکی چشم عود می کند بنابراین استفاده از عینک آفتابی در زمستان هم ضرورت دارد و با کمک آن می توان از سردرد، ضعف بینایی سوزش چشم، خارش و قرمزی چشم جلوگیری کرد.

مطلب مشابه: از بین بردن خط و خش شیشه عینک آفتابی و روش تمیز کردن عینک آفتابی

10. جلوگیری از بیماری برف کوری

یکی دیگر از فواید عینک آفتابی جلوگیری از بیماری برف کوری است. این عارضه دردناک چشمی که به آن کراتیت فرابنفش هم می گویند، ناشی از آفتاب سوختگی چشم است. فوتوکراتیت موقتی است اما احتمالا 48 ساعت تاری دید و حساسیت به نور را تحمل خواهید کرد. یک عینک آفتابی ضد اشعه ماوراء بنفش می تواند از بیماری جلوگیری کند.

11. جلوگیری از سردرد و میگرن

بهترین راه برای جلوگیری از سردرد یا میگرن، استفاده از عینک آفتابی با کیفیت است که نور خورشید را مسدود کند و از چشم ها محافظت کند. اگر دچار میگرن و سردرد هستید، هنگام خرید عینک آفتابی بهتر است لنزهای تیره را انتخاب کنید تا از شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

12. محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش

فواید عینک آفتابی 2

یکی از مهم ترین فواید عینک آفتابی این است که از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت می کند. یک عینک آفتابی با کیفیت که 100% اشعه مضر UV خورشید را مسدود می کند، یکی از مواردی است که کمک می کند در حین لذت بردن از یک فعالیت تفریحی در فضای باز، مانع آسیب به چشم می شود.

اشعه ماوراء بنفش می تواند اثرات مضری بر روی پلک، قرنیه و عدسی شبکیه داشته باشد. عینک آفتابی علاوه بر محافظت در برابر اشعه مضر، می تواند به عنوان یک مانع فیزیکی از چشمان شما در برابر وزش باد و گرد و غبار محافظت کند.

13. بهبودی چشم ها بعد از عمل جراحی

جراحی چشم، چه یک روش اصلاحی برای آب مروارید باشد چه جراحی لیزیک برای بهبود بینایی باشد، نیاز به زمان مناسب برای بهبود چشم دارد. چشم ها در حالی که بهبود پیدا می کنند باید از اشعه های مضر خورشید دور باشند تا بتوانند به طور کامل بهبود یابند.

عینک آفتابی بهترین راه برای ایمن نگه داشتن چشم ها و دور نگه داشتن آن ها از اشعه های خورشید است و به بدن شما زمان لازم برای بهبودی را می دهد. بنابراین استفاده از عینک آفتابی بعد از جراحی و عمل لیزیک بسیار ضروری است.

مطلب مشابه: انتخاب کرم دور چشم مناسب | نکات مهم و نحوه استفاده از کرم دور چشم

مطالب مشابه را ببینید!