استفاده از هل در غذا و چای چه مضرات و فوایدی دارد؟

استفاده از هل در غذا و چای

هل بسیار خوش عطر و خوش طعم است ولی در مقادیر بالا می تواند مضر باشد. هل بیشتر در چای مورد استفاده قرار می گیرد و البته در بعضی از غذاها هم ریخته میشود. در این مطلب به فواید و مضرات هل می پردازیم.

 

فواید و مضرات استفاده از هل

 

فواید و مضرات هل مصرف هل در مقادیر کم به مصرف کننده آسیبی نمی زند، اما می تواند مخصوصاً در افرادی ایجاد سردرد کند که مزاج گرم دارند.

به دلیل آنکه هل مقوی معده و خوشبوکننده دهان است و با کمک به رفع نفخ و باد شکم به هضم بهتر مواد غذایی کمک می کند در چای و برخی از شیرینی ها بویژه در نواحی کرمان و یزد بوفور از آن استفاده می شود.

علاوه بر افزودن هل به مواد غذایی می توان آن را بتنهایی جوید یا آسیاب و پودر کرد و روی زبان ریخت و با آب دهان آرام آرام قورت داد. همچنین می توان حین سرو غذا از این دانه معطر بهره برد و آن را روی غذا ریختد.

هل از نظر مزاجی گرم و خشک است و از نظر قدرت در درجه دوم قدرت قرار دارد و بنابراین خیلی قوی نیست. روغن آن به منظور رفع برخی سردردهای ناشی از باد و سرما و سینوزیت می تواند برای افرادی با مزاج سرد و خشک مفید باشد. مالیدن روغن هل به گردن و پس سر نیز موجب رفع سردردهای سوداوی و التیام گرفتگی عضلات می شود که معمولا در شب و اول صبح بیشتر بروز می کنند.

 

استفاده از هل در غذا و چای

استفاده از هل در چای و غذا

بهترین نوع هل انواع سفید رنگ آن است که بوی خیلی تندی داشته باشد. این نوع هل، به باز شدن مجاری درون کبد و طحال کمک می کند، خاصیت خواب آوری و شادی آور دارد و بنابراین برای افرادی خوب است که دچار افسردگی، خمودگی و غم شده اند.

عرق هل هم اثرات خوبی دارد و همان خواص هل را البته در حد کمتر به همراه دارد. از بخور هل می توان برای رفع گرفتگی و خشونت صدا و سرفه استفاده کرد و به این منظور باید هل را نیمکوب کرد، در آب ریخت و روی شعله ملایم قرار داد تا آرام بجوشد. در این مرحله بخارهای برخاسته از آن را باید استشمام کرد تا وارد مجاری تنفسی شود و گرفتگی و سرفه و خشونت صدا را تلطیف کند.

به کسانی که از بوی بد دهان رنج می برند باید از هل استفاده کنند و از علل شایع بوی بد دهان، تجمع رطوبت ها و مواد زائد ناشی از غذا خوردن در حفره ها و فضاهای دهانی است که احتمالا با مسواک و نخ دندان نیز برطرف نشده اند.

استفاده از هل در غذا و چای

استفاده از هل در چای و غذا

هل می تواند موجب رفع و دفع آثار این مواد زائد شود و دهان را پاکسازی نماید. از این رو هل را می توان پودر کرد و پس از اختلاط با مقداری نمک دریا از آن به عنوان خمیردندان برای کمک به خوشبو شدن دهان، استحکام لثه و سفید شدن رنگ دندان ها استفاده کرد.

اگرچه هنوز باید پژوهش های بیشتری در این زمینه انجام شود اما به نظر می رسد که هل می تواند تا حدودی هم به کوچک شدن توده های رحمی کمک کند. به توده های رحمی، امروزه فیبروم گفته می شود. استفاده از هل در کسانی که دچار مشکل پروستات و تکرر یا توقف ادرار هستند نیز می تواند موجب شود بافت پروستات نرم و کمی سست شده، فشار آن از روی مجرای ادرار براشته و در نتیجه ادرار براحتی و سهولت دفع شود.

مزایا و مضرات استفاده از هل در غذا و چای را بدانید

مطالب مشابه را ببینید!